Autor Wątek: O Lemie napisano  (Przeczytany 244682 razy)

liv

• Global Moderator
  • God Member
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #885 dnia: Luty 19, 2021, 12:24:36 pm »
Akurat napoczęłam czwarty tom dzienników Szczepańskiego, a tu wpadło info, że przyjaźń jest tematem badań...
I niespodziewanie okazałaś się badaczka-prekursorką  :)

"Ugrobić w kącie usiłował" - świetne  :D
Filutek mógłby niezbicie udowodnić że jest Filutkiem, jednak Filutkowi szkoda życia  na udowadnianie że jest Filutkiem, w końcu to nie jego problem.

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #886 dnia: Luty 19, 2021, 12:35:41 pm »
A: zaliczka przepadła na moją korzyść...faktycznie...przepadła;)

Tym razem Lem i Dick - co w jednym spektaklu zamieszkali:
https://przekroj.pl/kultura/lem-ojciec-wywiad-z-mateuszem-pakula-paulina-malochleb
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Ptr

• YaBB Newbies
  • **
« Odpowiedź #887 dnia: Luty 24, 2021, 03:37:59 pm »
Tym razem Lem i Dick - co w jednym spektaklu zamieszkali:
https://przekroj.pl/kultura/lem-ojciec-wywiad-z-mateuszem-pakula-paulina-malochleb

Pomysł może i ciekawy, ale wywiad z reżyserem nie zachęca do obejrzenia spektaklu. Nazbyt przerysowana postać Lema wyłania się z tej rozmowy.

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #888 dnia: Luty 24, 2021, 11:28:53 pm »
Nazbyt przerysowana postać Lema wyłania się z tej rozmowy.
W czym konkretnie widzisz to przerysowanie?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Ptr

• YaBB Newbies
  • **
« Odpowiedź #889 dnia: Luty 25, 2021, 09:17:51 am »
Nazbyt przerysowana postać Lema wyłania się z tej rozmowy.
W czym konkretnie widzisz to przerysowanie?
Mateusz Pakuła ma swoją obsesję na punkcie religii, jak sam twierdzi, chce być "prorokiem ateizmu" i dydaktykiem, nie lubi stawiania pytań, woli dawać odpowiedzi i pouczać swoich widzów. Proszę bardzo, jak ktoś potrzebuje takiej manny, to sobie pójdzie na spektakl, tylko po co wciągać w to Lema? Lem nie był "absolutnie antyreligijny", tylko areligijny. Ale dla Pakuły to żadna różnica, bo chyba co do zasady lubi on koszmarnie upraszczać, na przykład tak: "Wszystko to, co potem Lem tworzył, wynika z doświadczenia Zagłady i wojny, z tego, jak próbował sobie z nim poradzić". Twierdzi też, że Solaris to "tekst świetnie poddający się rozmaitym metafizycznym interpretacjom", co jest bzdurą, bo wystarczy popatrzeć na konkretne "metafizyczne interpretacje", żeby zobaczyć, jak bardzo okaleczają one powieść.

Reasumując, moje wrażenie jest takie, że prób rozumienia Lema jest u Pakuły niewiele, i że Lema będzie się tutaj po prostu artystycznie używać w niekoniecznie ładny sposób.

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #890 dnia: Luty 25, 2021, 12:43:02 pm »
O samym spektaklu nie rzeknę słowa - bo nie widziałam. Nie wiem więc jakie kwestie autor włożył w Lemowe usta.
Natomiast co do wywiadu...przy pierwszym czytaniu miałam podobne odczucie - że pan Pakuła swoje skraje próbuje podeprzeć autorytetem Lema i wykorzystać do bieżączki.
Wobec powyższego - przeczytałam jeszcze raz i teraz - żeby Ci odpowiedzieć - trzeci raz.
Owszem, z pierwszych akapitów mocno wybrzmiewają słowa o ateizmie Lema...z zastrzeżeniem, że nie jest on tzw. "wojujący" i to chyba sedno.

Kiedy MP mówi:
Bardziej świadomi czytelnicy Lema próbują pogodzić sprzeczne porządki, kiedy mówią, że choć był przeciwny Kościołowi i chrześcijaństwu, które krytykował, to nie negował metafizyk. Ja sądzę, że je negował i to mocno, jednoznacznie, na tyle, na ile mógł – jako Żyd (omijający kwestię swojej żydowskości) – na dodatek żyjący w kraju, w którym ateizm był odczytywany jako opowiedzenie się po stronie komunistów.

Trzeba poczynić zastrzeżenie, że negował dla siebie, nie przyjmował ich, ale innym nie odmawiał prawa do religijnej ścieżki. Natomiast MP chciałby zbawić świat od tego pierwiastka. Raczej należałoby go zbawić od ludzi wykorzystujących wierzących do własnych i politycznych celów.

Radzenie sobie - jak to MP mówi: z efektem ubocznym pracy naszego mózgu czyli świadomością naszej śmiertelności - jest złożonym problem i wysoce indywidualnym.
Ja również nie odczuwam żadnej potrzeby tworzenia wizji życia po życiu itp., ale jeśli inni ludzie nie potrafią egzystować w takiej pustce - niech sobie tworzą mity - kompletnie mi to nie przeszkadza.
Natomiast innym tematem jest zinstytucjonalizowanie, zorganizowanie tych strachów i wykorzystywanie ich do doraźnych celów. Jak wyżej.
lubi on koszmarnie upraszczać, na przykład tak: "Wszystko to, co potem Lem tworzył, wynika z doświadczenia Zagłady i wojny, z tego, jak próbował sobie z nim poradzić".
Tak, to prawda - być może to niefortunne użycie słowa "wszystko", należałoby je zastąpić słowami "wiele z tego"?

Jednym zdaniem: żeby sprawdzić czy MP wykorzystał Lema do wyrażenia swojej skrajności - czy jego tezy są wyostrzone na potrzeby tego wywiadu - należałoby zobaczyć spektakl:)
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

• Global Moderator
  • God Member
« Odpowiedź #891 dnia: Luty 25, 2021, 12:49:18 pm »
Noo... z Marią Czubaszek by sobie "nie pogadał"  :)
doszedłem do wniosku (zupełnie nie odkrywczego, ale jednak jakoś uwalniającego), że jego nieśmiertelność realizuje się poprzez trójkę jego dzieci i szóstkę jego wnuków, a nie przez to, że będzie siedzieć w niebie na chmurze z panem Bogiem i na nas czekać.
Filutek mógłby niezbicie udowodnić że jest Filutkiem, jednak Filutkowi szkoda życia  na udowadnianie że jest Filutkiem, w końcu to nie jego problem.

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #892 dnia: Luty 25, 2021, 12:50:48 pm »
Noo... z Marią Czubaszek by sobie "nie pogadał"  :)
doszedłem do wniosku (zupełnie nie odkrywczego, ale jednak jakoś uwalniającego), że jego nieśmiertelność realizuje się poprzez trójkę jego dzieci i szóstkę jego wnuków, a nie przez to, że będzie siedzieć w niebie na chmurze z panem Bogiem i na nas czekać.
Ale wyobrażasz sobie Czubaszek siedzącą na chmurze z panem Bogiem? Chyba, że na przerwie na papierosa;)
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

• YaBB Moderator
  • God Member
  • Jego Induktywność
« Odpowiedź #893 dnia: Luty 25, 2021, 03:08:36 pm »
moje wrażenie jest takie, że prób rozumienia Lema jest u Pakuły niewiele, i że Lema będzie się tutaj po prostu artystycznie używać w niekoniecznie ładny sposób.

Pytanie o granicę pakułowej interpretacji. Jeśli - faktycznie - weźmie sobie wybrane elementy Lema (w sensie: Lemowej filozofii) pasujące pod tezę i sklei z nich kukiełkę, ale nie dołoży (światopoglądowo) nic od siebie (czyt. nie powie całej prawdy we wszelkich jej niuansach, ale i nie skłamie), to to wciąż może - acz nie musi - być wartościowy portret Mistrza, który będzie w stanie ładnie współgrać - na zasadzie kontrastów - z metafizykiem Dickiem (o ile ten ostatni również nie będzie karykaturą, a ich skontrastowanie nie nastąpi podług reguł znanych z powieści Putramenta). Ba, w takim wypadku to wyostrzenie sylwetek partnerów dialogu - choć zadające pewien gwałt prawdzie historycznej - może wyjść sztuce na dobre.

Ale wyobrażasz sobie Czubaszek siedzącą na chmurze z panem Bogiem? Chyba, że na przerwie na papierosa;)

Czubaszek była osobą na tyle - w pozytywnym sensie - niekonwencjonalną, że umiem ją sobie wyobrazić - gdyby już w tak jasełkowe okoliczności trafiła - dyskutującą z Bogiem o tym czy owym (jasne, z papieroskiem, w nieformalnej atmosferze), może nawet na chmurze, jeśli nic innego do siadania by nie było ;).
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2021, 02:43:42 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Ptr

• YaBB Newbies
  • **
« Odpowiedź #894 dnia: Luty 25, 2021, 06:12:45 pm »
W pełni zgadzam się z przedmówcami, że wypadałoby zobaczyć spektakl, zanim się go "zaopiniuje". Sęk w tym, że - przepraszam za truizm - przy tak dużej podaży produkcji kulturalnej trzeba włączyć jakiś filtr. O spektaklu wywiad ten mówi raczej niewele, ale o osobie reżysera i jego odbiorze spuścizny Lema już nieco więcej. I tak mi wyszło, że nie, dziękuję.

Ale gdyby ktoś widział, to chętnie przeczytam opinię. Choć generalnie uważam, że z Lemem najlepiej obcuje się w ramach "zwykłej" lektury. Przenieść tę twórczość na ekran albo deski teatru to rzecz bardzo trudna.

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #895 dnia: Luty 25, 2021, 07:40:40 pm »
Niestety spektaklu chyba nie można aktualnie zobaczyć online - na platformie Play Kraków miał swój czas do 14 grudnia 2020:
https://playkrakow.com/vods/vod.446

Zastępczo trafiłam w rozmowę z MP - tutaj chyba tego zacięcia do cięcia aż tak nie widać:
https://www.youtube.com/watch?v=JEU7MSzqt8M

Choć generalnie uważam, że z Lemem najlepiej obcuje się w ramach "zwykłej" lektury. Przenieść tę twórczość na ekran albo deski teatru to rzecz bardzo trudna.
Też tak uważam. Ale może...kiedyś...ktoś...w końcu zrobi dobry użytek z powierzonego materiału;)
Czyli Lema z Lema, a nie siebie z Lema.

Nawiasem - Lem ze Szczepańskim popełnili kilka scenariuszowych kroków...może gotowce?
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Ptr

• YaBB Newbies
  • **
« Odpowiedź #896 dnia: Luty 25, 2021, 08:35:15 pm »
Zastępczo trafiłam w rozmowę z MP - tutaj chyba tego zacięcia do cięcia aż tak nie widać

Tak. A w tle bardzo ładnie prezentuje się nowohucka architektura.