Autor Wątek: Życie / Entropia / Informacja  (Przeczytany 46561 razy)

Hoko

• Juror
  • God Member
Re: Życie / Entropia / Informacja
« Odpowiedź #150 dnia: Maj 09, 2006, 01:16:48 pm »

I teraz, po tak długim wstępie, przechodząc do konkretów: zakładam, ze mamy wolną wolę, czyli w naszym mózgu występuje element przypadku, nie pozwalający nas sprowadzić do roli mechanizmu. Więc jeśli wprowadzasz do takiego "wolnego" umysłu pewną znaną Ci sekwencję sygnałów, to mimo że znasz 100% algorytm działania mózgu nie możesz przewidzieć efektu na "wyjściu". Jest to niewątpliwie zjawisko emergentne. Ale - z drugiej strony - dysponując rejestrem pracy mózgu po wprowadzeniu tej sekwencji byłbyś w stanie 100% udokumentować każdy krok, każdą "myśl", ba, wskazać miejsca w których kryje się wolna wola - czyli takie gdzie przełączenia były losowe. A więc do przodu emergentyzm, ale do tyłu redukcjonizm.

Ja oczywiście potwornie upraszczam, ponieważ ilość czynników wpływających na siebie wzajemnie i połączonych wzajemnymi sprzężeniami jest w mózgu zapewne astronomiczna, a ponieważ wszystko ma wpływ na wszystko to ilość wzajemnych (no tak...) relacji jest niewyobrażalna, tylko dręczy mnie pytanie, czy to tylko komplikacja, czy coś jeszcze więcej...

Szczerze mówiąc, to z pewnym przymróżeniem oka patrzę na sprowadzanie wolnej woli do procesów stochastycznych - czy też może nawet nie tyle na jej sprowadzanie do tego, co raczej na próby uzasadniania istnienia wolnej woli poprzez istnienie procesów przypadkowych. To wg mnie jeszcze jeden wybieg, jeszcze jedna ucieczka człowieka przed determinacją. Oczywiście tym razem skuteczna, bo odwołująca się do podstawowych zjawisk fizycznych - skutkuje to jednak przewartościowaniem pojęcia wolnej woli i jego ufizykalnieniem. I nie rozumiem np. jaką pociechę z tego czerpią rozmaici ureligijnieni myśliciele. W każdym razie na pewno nie jest to wolna wola "tradycyjna", rozumiana w sensie, że coś od nas zależy: bo jeżeli coś jest przypadkowe, to od nas nie zależy... jesteśmy więc mechanizmem z wbudowanym generatorem liczb losowych... ale to tytułem dygresji.
Chociaż może nie tyle dygresji, ile wstepu. Bo teraz można już do Murzyna w skrzyni zastosować te same metody, co do dowolnego automatu stosującego probablistyczną metodę działania.
A emergencja?
Otóż jeżeli przymiemy, co sugerowałem w poprzednim poście, że stany świadomości należą do zbioru nieprzeliczalnego, to algorytmy się ich imać nie będą. Patrząc na swiadomość  post factum, czy może - z zewnątrz, możemy jej stany przewidywać; ale od środka, od algorytmu nic to nie da - gdyż nie istnieje algorytm pozwalający stwierdzić, czy maszyna Turinga zakończy pracę...

Miesław

• Juror
  • God Member
« Odpowiedź #151 dnia: Lipiec 18, 2006, 02:38:55 pm »
W sprawie entropii:

Pojęcie entropii wprowadził  w 1856 roku, podając też wzór na jej wyznaczenie, Rudolf Clausius(...)

Oto wzór:
                                                                                                         energia przekazana w postaci ciepła
Zmiana entropii = _________________________________________
                                                                                                                        temperatura, przy której zachodzi przekazanie energii

Człowiek wytwarza tyle energii, ile stuwatowa żarówka, a zatem wydziela energię w tempie 100 dżuli na sekundę. Jeśli temperatura waszego otoczenia wynosi ok. 20 stopni Celciusza (293 K), to wytwarzacie entropię w tempie około 0,3 dżula na kelwin na sekundę.
Peter Atkins, "Palec Galileusza"

maziek

• YaBB Administrator
  • God Member
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
« Odpowiedź #152 dnia: Lipiec 30, 2006, 07:22:50 pm »
to ciekawe, co piszesz. Z drugiej strony człowiek jako maszyna ma sprawność zdjaje sie koło 45%. Innymi słowy jak sie próbuje coś uporządkować, to drugie tyle z okładem idzie w gwizdek. Stąd prosty wniosek, że porządkując cokolwiek lokalnie robi sie większy bałagan ogólnie. Studenci o ile wiem prawde tę znaja najlepiej (szczególnie ci mieszkający w akademiku). Ja też própbuje stosować (nie sprzątam po sobie), ale żona (wykształcenie humanistyczne) staje okoniem ;D
Jest wolność, więc każdy ma prawo być idiotą!
© Krzysztof Grabowski, DEZERTER

ANIEL-a

• Juror
  • God Member
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
« Odpowiedź #153 dnia: Lipiec 30, 2006, 09:22:39 pm »
Innymi słowy jak sie próbuje coś uporządkować, to drugie tyle z okładem idzie w gwizdek. Stąd prosty wniosek, że porządkując cokolwiek lokalnie robi sie większy bałagan ogólnie. Studenci o ile wiem prawde tę znaja najlepiej (szczególnie ci mieszkający w akademiku). Ja też própbuje stosować (nie sprzątam po sobie), ale żona (wykształcenie humanistyczne) staje okoniem ;D

Ha, niezła wymówka... Wyjaśnia się zagadka, po co facetom teorie naukowe... ;)