Autor Wątek: O Lemie napisano  (Przeczytany 585755 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16345
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1140 dnia: Lipca 11, 2024, 12:17:31 am »
Jeszcze raz przeczytam tę Podróż XIII, o której piszesz.

Wydaje mi się ona kluczowa dla oceny światopoglądu wczesnego Mistrza, bo - choć jest to tekst niewątpliwie odwilżowy (ukazała się w roku 1957), trudno mi uwierzyć, by tak dojrzałe, gorzkie - i trafiające w sedno - podsumowanie pewnych zjawisk społ. wyszło spod pióra świeżo przebudzonego że złudzeń nawróceńca (a tym bardziej koniunkturalisty - ten by się aż tak bardzo nie chciał wychylać), zbyt jest na to przemyślane.

A co sądzisz o tym zdaniu z polskich Dialogów, które zniknęło w amerykańskich Dialoques z 2021 r. (porównaj - odpowiednio - s. 179 wydania Agory i s. 155 z Dialoques)?

Widzę tu dwie opcje, obie rodem z Sylwy powtórzonej potem w "Sex Wars", albo 1. "Cenzury niby w USA nie ma: myślę wszakże, że działa i jest, tylko przemieszczona tak, żeby każdy musiał uznać kosmos za przedłużenie American way of life.", albo też 2."Przyznaję, że socjalizm pojawił się jako tzw. epitheton ornans" (stanowiąc tym samym relikt "ponurych czasów lizusostwa"), i redaktorzy - skądś to wiedząc - ozdobnik ów usunęli. Może nawet jedno i drugie.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki