Autor Wątek: Ja, Remuszko :-)  (Przeczytany 176678 razy)

Stanisław Remuszko

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 8679
  • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1335 dnia: Wrzesień 02, 2020, 10:56:40 pm »
Oczywiście o Twórcy świadczy przede wszystkim jego Dzieło, i powtórzę (poniekąd na boku), że pan Lem był największym geniuszem, jakiego ludzkość kiedykolwiek wydała. Ale świadczy o nim – w drugiej najważniejszej kolejności – także to, co inni o jego geniuszu napisali. Otóż sądzę, że nikt nie napisał o nim tyle i tak wyczerpująco, jak pan Lech Keller w swych dwutomowych Acta Lemiana Monashiensis, w których opisuje lemologiczne dzieła tych innych
Nie mam na myśli ocen, bo tu z wieloma się nie zgadzam, tylko niesamowitą, nadludzlką wprost pracowitość i skrupulatność pana LK. Stworzył on istną Panencyklopedię Lema w sensie bibliograficzno-życiowo-okolicznościowym. Jest wprost niemożliwe, żeby ktokolwiek w tym aspekcie napisał „więcej i bardziej”. Każdy, kto chce porządnie studiować Mistrza, MUSI – prócz jego książek – najstaranniej wziąć się także za Acta Lemiana..
Dixi, a teraz jeszcze pojadę. jako wieczorny alkoholik po puszke piwa, a przed snem może coś jeszcze dodam..

R
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2020, 11:43:50 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 8679
  • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1336 dnia: Wrzesień 08, 2020, 06:58:17 pm »
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg84038#msg84038

Szanowny Panie Stanisławie,
proszę wybaczyć mi, iż musiał Pan czekać na odpowiedź do powrotu z urlopu.
W każdym z badań (2012, 2014, od 2015 prowadzone były już co roku) łączna liczba respondentów wynosiła minimum trzy tysiące osób.
Żeby dać Panu lepsze wyobrażenie o trwałości zainteresowania twórczością Stanisława Lema dodam tylko, że w całym tym okresie książki Janusza Zajdla (no bo z żadnym Sapkowskim, czy nawet Ziemiańskim nie ma sensu Lema porównywać) wymieniły zaledwie 3 osoby (dwóch mężczyzn w 2018 i jedna kobieta w 2015).

Pozdrawiam serdecznie,
Izabela Koryś
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 8679
  • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1337 dnia: Wrzesień 12, 2020, 02:29:42 am »
Mistrzu i Panie,
O najlepszej północnej porze duchów pukam w kamienną Cerebronową płytę z miłością i sentymentem, pragnąc jako pierwszy złożyć Panu najlepsze życzenia z wiadomej okazji I choć szary katakumbowy pył odstręcza jakoś od uniesień, to jednak pamięć o najważniejszych dziełach Waszej Dostojności jest tak gorąca, tak wilgotna i tak żywa, jakby Pan siedział tu naprzeciw za moją stuletnią tonetką i pił wraz ze mną świeżo zaparzoną przez Szlachetną Małżonkę kawę lub herbatę. czy może nawet nalany kusztyczek wody ognistej (ostatnio wyciągnąłem, przykucnąwszy, z lewej połowy kredensu, jeśli dobrze pamiętam, flaszkę z resztką mojego ulubionego Martella X.O, a może V.S.O.P.). Ma się rozumieć, starczyło też na szklaneczkę dla siedzącego obok Prześwietnego Pana Jana, któremu od samego zapachu zaświeciły się oczy i nawet na chwilę odłożył fajkę.

Pomilczmy chwilę, proszę Wasze Wybitności...

Com przez ćwierć wieku rozmaicie napisał, tom napisał, niczego nie odwołuję, i życzę Sędziwemu Jubilatowi ze szczerego serca, by ta atmosfera z Pana xiąg  emanowała wiecznie i by rozstrząsały te Mistrzowe myśli kolejne liczne pokolenia duchowych zstępnych Pana i moich, a także wszystkich Lemolubów świata.

Dziękuję za wszystko, Mistrzu i Panie
Dobranoc  :-)

pjes: Feci, quod potui, faciant meliora potentes. Zawsze macam się wtedy po kieszeni za kredą, by zmienić "lepiej" na "dalej", ale nigdy tego okruszka nie znajduję.

Stanisław Remuszko 12 września 2020
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )