Autor Wątek: "Space - The Final Frontier"  (Przeczytany 133908 razy)

Smok Eustachy

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 1931
  • Zobacz profil
Odp: "Space - The Final Frontier"
« Odpowiedź #375 dnia: Sierpień 11, 2022, 12:48:03 am »
Orville to statek porównywany niekiedy do cumla (smoczka) albo do nocniczka. Wraz z załogą jest bohaterem serialu który podoba się widzom. Marudzą jedynie ci od Family Guya. Że ni ma Family Guja w kosmosie a miał być. A tak to grupa docelowa jest zadowolona. Może być pod tym względem niedoścignionym wzorem dla innych. Niestety 3 sezon będzie chyba ostatnim. Jakby mieli ogłosić 4 to by ogłosili już dawno. Chociaż formalnie nie jest zakończony czy tam skancelowany. Lepiej jednak otrzymać serial zamknięty przez twórców i skończony niż urwany w jakimś losowym miejscu z jakiś tam przyczyn. Pora zatem na krótkie podsumowanie: zastanówmy się dlaczego Orville jest najlepszym serialem na platformie Disney+?


Ojcem sukcesu jest tu niewątpliwie Seth MacFarlane, autor pomysłu i scenariusza. Ale mamy tu udział takich osobistości jak Jon Favreau, Jonathan Frakes, Brannon Braga etc. Zwrócę wam tu uwagę na reżyserię Jona Cassara, który wyreżyserował najwięcej odcinków.
Podstawą sukcesu jest znakomity scenariusz. MacFarlene chciał żeby to był Star Trek ale się mu nie zgodzili. W końcu wcisnął Foxowi ciemnotę ze to będzie Family Guy w kosmosie i Fox się zgodził. Faktycznie trochę takiego humoru było w pierwszych dwóch sezonach ale serial zasadniczo utrzymany jest w stylistyce Star Treka The Next Generations. Trzeci sezon został przeniesiony na platformę Hulu i wyszedł na tym bardzo dobrze. Odcinki mają charakter w zasadzie filmów telewizyjnych i potrafią trwać nawet półtorej godziny. Taki czas trwania znakomicie przysłużył się budowaniu fabuły, która może sobie spokojnie wybrzmieć.

image
Sukces serialu ma charakter systemowy: odpowiedni podział pracy. Seth jest szefem wspieranym przez reżyserów i resztę ekipy. Aktorzy zatem są odpowiednio prowadzeni i nawet średni potrafią wycisnąć wiele ze swoich ról. Potrafią tam prowadzić w odcinku dwa a nawet trzy wątki, czego nie potrafi taki Kenobi np. Dalej mamy estetykę stosowną: serial jest tak kręcony żeby się go przyjemnie oglądało: kolorystyka, filtry, kadrowanie, przestrzenne pomieszczenia ładnie oświetlone... Porównajcie sobie ze Star Trekiem Discovery, który jest koszmarnie nakręcony i zmontowany.

Mamy tu też szacunek dla fanów: obejrzyjcie materiały dodatkowe do Mandalorianina, tam Favreau opowiada o szacunku do fanów. Tymczasem w innych serialach/filmachfani dostają kopa w ryj na samym początku (Discovery, Kenobi, Ostatni Jedi, Picarditp.). Gwiezdne Wojny też są. W każdym odcinku praktycznie jest jakieś starcie. Widać co prawda ograniczenia budżetowe, ale widać też że im się chce. Wyciągają maksimum z posiadanych możliwości (w przeciwieństwie do takiego Kenobiego, który jest ordynarnym przepaleniem budżetu). W Gwiezdnych Wojnach nie ma gwiezdnych wojen praktycznie od czasów Odrodzenia Skywalkera.

Aby nie przedłużać zwrócę waszą uwagę na obyczajówkę i analizowane problemy egzystencjalne. Na klimat Star Warsów obecny tu i ówdzie. Na ładne widoczki kosmiczne. Na docenienie robotów jako istot myślących i mających swoje prawa. W Hanie Solo były ordynarne podrywy robocie a tu nie ma. Jest za to konsekwentna budowa bohaterów i trzymanie się ich charakterystyk.

II SpoileryW 3 sezonie, który jest na platformie Hulu a u nas na Disnej Plasie mamy kontynuację wątków z sezonów poprzednich: wojna z Keylonami, cywilizacyjne wygibasy Moklan, pojawia się nawet planeta Fejsbuka. Konflikty cywilizacyjne są kontynuowane i rozwijane. Roboty od razu bez zbędnych kontrowersji są uznawane za istoty rozumne. Ciekawy zabieg fabularny: co chwilę opowiadają o Isaacu że nie  ma uczuć a widać że ma. I albo idziesz za tym co mówią, albo za tym co widzisz. Interesujący moment poznawczy. Izaak odczuwa emocje i ma uczucia, ale po swojemu. Po robociemu. Dlatego serial kończy się jego ślubem. Coś jak w Panu Tadeuszu: wrogość zakończona ślubem, który kończy konflikt Unia-Keyloni. Sztuczna Inteligencja nie ma bagaży miliardów lat ewolucji, odruchów warunkowych nie ma i bezwarunkowych. Dlatego postrzega rzeczywistość w sposób odmienny niż istoty biologiczne.

Dalej mamy cywilizacyjne uwarunkowania Moklan, którzy pogardzają dziewczynkami. Jest tu paradoks bo od niedawna mogą je przekształcać w chłopczyków. Najpierw musieli technologię opracować wszak. W każdym bądź razie kobitki się buntują a Moklanie nawiązują współpracę z Krilami, rządzonymi demokratycznie przez kancerzycę z którą dziecko ma ktp. Mercer. Jest to wszystko zawikłane ale sezon większość wątków zamyka. Tak powinno być wszędzie. Dostajemy sygnał, że Mercer wraca do Kelly, której zdrada rozpoczęła serial. Bortus i Klayden wracają do siebie, dr Claire do Isaaca.


Można mieć tu sporo zastrzeżeń do tego i owego ale mi się nie chce. Trochę mi już przeszło i jest nadzieja na 4 sezon. Ale jak się skończy na 3 to też OK. Jakoś tam zamknięta opowieść jest lepsza niż ten cyrk który się teraz dzieje. Albo pourywane albo przeciągane. 

Seth i Ekipo: Dziękujemy za wszystko.


Smok Eustachy

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 1931
  • Zobacz profil
Odp: "Space - The Final Frontier"
« Odpowiedź #376 dnia: Sierpień 23, 2022, 11:14:48 pm »
Burnham space Jesus
https://youtu.be/UX2SnG4VCxg

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14911
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: "Space - The Final Frontier"
« Odpowiedź #377 dnia: Sierpień 23, 2022, 11:43:27 pm »
space Jesus

Sisko, Anakin Skywalker (który stanowił w/w motywu inwersję) i wolfe'owski Severian też się w ten schemat wpisywali. O (A)Enei z "Hyperiona"/"Endymiona" już nie wspominając...
(Więc nie kosmiczny jezusizm - choć sam w sobie, jak najbardziej, bywa irytujący - jest tu głównym problemem, a wyjątkowo nieudolne wykonanie.)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2022, 11:49:26 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14911
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: "Space - The Final Frontier"
« Odpowiedź #378 dnia: Wrzesień 09, 2022, 04:51:03 pm »
Z okazji Star Trek Day pojawiły się...

Pełniejsza zapowiedź trzeciego sezonu "PIC":

Ujawnione klipy z nadciągających odcinków trzeciego sezonu "LD":

I pierwszego - "PRO":

Oraz majaczącego na horyzoncie ;) drugiego sezonu "SNW":

I wirtualny spacer po planie "DSC" z Wilsonem Cruzem:

A także trailer kolejnego rozszerzenia STO - "Ascension" (w którym powróci Wil Wheaton jako mirrorowy Wesley Crusher, imperator terrański):


ps. Z innej beczki... Skoro o "B5" bywała tu mowa (i w Internecie jesteśmy) - ciekawostka...
https://www.tor.com/2012/10/08/all-alone-in-the-night-when-babylon-5-invented-21st-century-fandom/
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2022, 09:20:13 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14911
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: "Space - The Final Frontier"
« Odpowiedź #379 dnia: Październik 01, 2022, 01:59:05 pm »
"Lower Decks", których trzeci sezon trwa, po średnim, niby wolnym od spektakularnych wpadek, ale jakimś takim bez wyrazu, otwarciu tegoż, dały widowni odcinek ("Hear All, Trust Nothing") nie genialny wprawdzie (nawet na standardy "ST"), ale całkiem udany, przynoszący powrót stacji Deep Space 9 (i dwójki jej prominentniejszych mieszkańców), umiejętnie grający na fanowskich sentymentach, oraz sprawnie łączący poetyki "DS9" i "LD" (jeśli nie całego obecnego "Treka", "ORV" włączywszy). Niemniej - wciąż chciałoby się więcej...

Natomiast plany wskrzeszania "Babylon 5" stanęły pod znakiem zapytania, co spowodowało, że Straczynski - naśladując znaną akcję Roddenberry'ego z lat '70 - wezwał fanów na pomoc:
https://comicbook.com/tv-shows/news/babylon-5-reboot-cw-j-michael-straczynski-fan-support-campaign/

Została też odwołana... do odwołania ;) premiera czternastego filmu "ST":
https://variety.com/2022/film/news/star-trek-sequel-removed-paramount-film-slate-1235386228/

Z kolei fan-twórcy wciąż kręcą ;). Przed niewieloma godzinami trafił na YT kolejny "Trek Short" - "Duty Calls":

Przed nim zaś (ale gdy Nichols umarła nie wypadało jakoś pisać o humorystycznych historyjkach) następna odsłona "Avalon Universe"* zatytułowana "The Needs Of The One":

[* Nawiasem: jeśli kogoś ciekawi jak - z perspektywy in universe, czy raczej in multiverse - powstała ta linia czasu:
https://www.youtube.com/watch?v=ueLIl3oW4kI]
I nowy odcinek "The Federation Files" - "Mudd's Mission":
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2022, 04:07:42 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14911
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: "Space - The Final Frontier"
« Odpowiedź #380 dnia: Październik 09, 2022, 03:58:05 am »
Świeże... Pełniejszy zwiastun trzeciego sezonu "PIC":

https://www.startrek.com/videos/nycc-2022-star-trek-picard-season-3-teaser
(Data wraca jako Lore???)

Zapowiedź piątego sezonu "DISCO":

https://intl.startrek.com/videos/nycc-2022-star-trek-discovery-season-5-teaser

I trailer drugiej połowy pierwszego sezonu "PRO":

https://intl.startrek.com/videos/nycc-2022-star-trek-prodigy-mid-season-trailer
(Jellico też powraca.)

ps. Bonusowo zabawna scena z wspomnianego post wyżej epizodu ;):
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2022, 04:11:22 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14911
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: "Space - The Final Frontier"
« Odpowiedź #381 dnia: Październik 21, 2022, 10:38:27 pm »
Następny "Trek Short" - "Battle of Velsak 2":

[Muszę przyznać, że spodobał mi się ten "Shorcik" - nie tylko umiejętnie wpisuje się w paradokumentalną tradycję "Prelude to Axanar" i sprawdza się w niej dysponując znacznie mniejszym budżetem, i w zasadzie jednym aktorem, ale jeszcze potrafi oddać nastrój "DS9" - desperackich czasów, naginania reguł (bo chyba tym należy tłumaczyć, że kapitan Hunter mógł chwalić się swoim wyczynem, zamiast mieć na karku Dulmura i Lucsly'ego...), ale i wojny - choć niby konwencjonalnej - typowo startrekowej, bo wygrywanej sprytnymi technicznymi sztuczkami (w tym wypadku temporalnym zagraniem rodem z czasów Kirka). Zda się historyjka w dużej mierze o niczym, a solidny kawałek klimatycznego "ST", będący w dodatku pełnoprawną SF.]

I nowe, efektowne, promo trzeciego sezonu "ORV", powstałe z okazji umieszczenia tegoż na Disney+:

Skądinąd, gdy do w/w sezonu myślą wracam, trzeba pochwalić Setha McFarlane'a za końcówkę odcinka "Twice In a Lifetime", bo po raz pierwszy w +/- "ST"(!) - lepiej czy gorzej - pokazał tam einsteinowską dylatację czasu:

Dotąd można było o niej w "Treku" tylko poczytać.
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2022, 11:17:48 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14911
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: "Space - The Final Frontier"
« Odpowiedź #382 dnia: Listopad 01, 2022, 01:16:20 am »
Trzeci sezon "LD" zakończył się adekwatnie do swojego wcześniejszego biegu - historyjką przyjemną do oglądania, ale nie wybitną. Powróciło za to "Prodigy"*... i też wypada średnio, acz jest to średniość trochę inna, bardziej serio, w stylu dawnych "Treków" ("Voyager" się kojarzy, nie tylko ze względu na bohaterów), w której wypadku durnoty (a właściwie jedna naczelna - nastolatki plus jeszcze bardziej nieletnia - acz z pewnym temporalnym twistem, dodającym jej doświadczenia - postać pilotujące statek kosmiczny i mające szczerą nadzieję, że GF uzna ich za pełnoprawnych oficerów) wynikają nie z komediowego szarżowania, a z przyjętych założeń (i dziecięcej konwencji), i zasadniczo można przymknąć na nie oko.
(Co jednak nie zmienia faktu, że produkcje Hagemanów i McMahana, należą wciąż, wraz z "ORV" i "SNW" do lepszej części kręconego dziś "ST", czego kolejnym dowodem niech będzie choćby taki ranking, nie stworzony bynajmniej w kręgach szczególnie niechętnych Kurtzmanowi:
https://www.youtube.com/watch?v=9b3jH9Swv9M.)

* Nawiasem: jeden z wczesnych odcinków "PRO" - "Starstruck" da się legalnie oglądać na YT:


Fani też nie próżnują. Oto kolejna czeska produkcja - "Píseň blat a lesů":

I następny odcinek "Dreadnought Dominion" - "The Replacements":

A szykuje się "Trek Short" chyba jeszcze ciekawszy:
https://www.youtube.com/watch?v=FsKvxrQF30s
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2022, 02:27:09 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14911
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: "Space - The Final Frontier"
« Odpowiedź #383 dnia: Listopad 08, 2022, 10:30:28 pm »
"Prodigy" zaliczyło chyba największą jak dotąd odcinkową wpadkę, która jednak, jak fan-hipoteza:
https://trekmovie.com/2022/11/06/dark-star-trek-prodigy-theory-about-zero-connects-the-borg-from-voyager-to-picard-and-beyond/
...czy może raczej przeciek kontrolowany głosi:
https://twitter.com/GoodAaron/status/1588065076824535040
...ma stanowić wstęp do budowania fundamentów pod nadciągający crossover współczesnych serii "ST".

Trafiła też na JuTubkę nowa opowieść z "Avalon Universe" - "The Truth Within":

[Potężne oskarżenie - startrekowej, ale z "Edenu" dającej się wywieść - Pierwszej Dyrektywy, sporo psychoanalizowania w stylu początku "Beyond" i 4 sezonu "DSC", i jeszcze - skoro przy takich łączeniach jesteśmy - jakby delikatna sugestia crossovera z - wspominanym w tym wątku - "Starshipem Valiantem".]
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2022, 12:06:32 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14911
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: "Space - The Final Frontier"
« Odpowiedź #384 dnia: Listopad 19, 2022, 10:19:14 pm »
Odnotuję zapowiedź następnego "Trek Shorta" - "Rise of the Pakleds":

Bo nie tylko doczekaliśmy się w jego postaci pierwszego fanfilmu "Lower Decks", ale i wydaje się symbolicznym takie połączenie elementów wziętych z dwu produkcji, które ostatnimi laty zrobiły największe wrażenie na fandomie "ST", a przynajmniej sporej jego części - paradokumentalnej konwencji "Prelude to Axanar" i wątków rodem z najwyżej ocenianych odcinków "LD" (finał pierwszego sezonu - "No Small Parts", także, częściowo, "wej Duj") - zagrożenie ze strony Pakledów, kapitan Riker na Titanie (owszem ten ostatni wątek jest starszy - wcześniej były wzmianki w "Nemesis" i b. dobre w swojej klasie powieści, ale dopiero w mcmahanowej serii doczekał się ekranowej materializacji). Można to wszystko uznać za dowód, że "Star Trek" - mniej czy bardziej, ale jednak - żyje, jako coś więcej, niż nazwa doklejana do kolejnych kręconych (teoretycznie) dla zysku produktów. Żyje, bo oddziałuje na swoich widzów.
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2022, 11:12:51 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14911
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: "Space - The Final Frontier"
« Odpowiedź #385 dnia: Listopad 27, 2022, 04:45:51 pm »
"Prodigy" zaczęło dziwaczyć - konsekwencja popadnięcia w modne metaploty i nawiązania do "PIC", ale nie skreślałbym tej serii, przynajmniej na razie...

Tymczasem fani nie próżnują, i tak trafiły kolejno na YT... Jeszcze jeden paradokumentalny "Trek Short" - "Chaos at the Neutral Zone":

"These Are The Voyages" - "Resistance" (ostatnia już odsłona tej serii osadzona w erze "VOY"):

"Starship Intrepid" - "The One With The Whales" (czyli, jak łatwo zgadnąć, fanowski sequel do "ST IV"):
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2022, 05:19:10 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14911
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: "Space - The Final Frontier"
« Odpowiedź #386 dnia: Grudzień 11, 2022, 12:31:37 pm »
Drobna ciekawostka. Tytułowy FTL NanoEncabulator z vignette "Avalon Universe" stanowi inteligentne nawiązanie do takiego oto technobełkotliwego urządzenia sprzed lat:
https://en.wikipedia.org/wiki/Turbo_encabulator


A skoro przy fanfilmach jesteśmy... Niedawno trafiła na JuTubkę kolejna opowiastka z cyklu "The Federation Files" - "Escape From Magna Roma" (tak, jeszcze jednej ekipie fanatyków zachciało się odgrzać planetę będącą przesuniętą miejscami w XX wiek kopią antycznego Rzymu - co konwergencją tam tłumaczą - z której się swego czasu naśmiewaliśmy):


I jeszcze coś a propos nieobcych Obcych, czyli fanowski komiks, pardon, powieść graficzna, Star Trek: Inhuman:
https://www.youtube.com/watch?v=a13DaUUQRvc
https://www.youtube.com/watch?v=0kg3-Tb0Ml8
https://www.youtube.com/watch?v=lNtZOUNa5rE
https://www.youtube.com/watch?v=innAbqDaxt0
https://www.youtube.com/watch?v=OUwhJIa8kgs
https://www.youtube.com/watch?v=_3ADBgKd2WI
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2022, 10:27:47 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14911
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: "Space - The Final Frontier"
« Odpowiedź #387 dnia: Grudzień 18, 2022, 05:07:13 pm »
Pierwszy odcinek - z "ST" zrodzonego ("David Kemper said that when he originally conceived Farscape with Rockne S. O'Bannon, they wanted it to be Star Trek but with a focus on the mind and emotions.")*, a wspominanego - "FarScape" trafił - zdaje się, że w pełni legalnie - na YouTube:

Ma ktoś ochotę rzucić okiem?

* Nawiasem: czyż pokrewieństwo nie jest czytelne?
http://www.youtube.com/watch?v=aYnSIjuJtKU
http://www.youtube.com/watch?v=dNA17K572oo
(W obu wypadkach chodzi o gatunek mający zdolność budowania przejezdnych wormholi, identycznie się z ludźmi komunikujący.)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2022, 02:55:45 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14911
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: "Space - The Final Frontier"
« Odpowiedź #388 dnia: Grudzień 30, 2022, 10:00:45 pm »
Pierwszy sezon "Prodigy" się zakończył, mogę więc z czystym sumieniem powtórzyć, co już o nim pisałem - że choć "ORV", "LD", a nawet "PIC" i "DSC (jeśli przymknać oko na pewne pomniejsze bzdurstwa), mogą się pochwalić lepszymi odcinkami, to jednak "PRO" jest (obok "ORV", które jednak logo "ST" nie nosi) - mimo wpadek i naciąganych wątków - najbardziej trekowym z obecnych "Treków", mogąc też się pochwalić najbardziej zrównoważonym (tj. mimo braku niezapomnianych wzlotów wyzbytym też skrajnych dołowań) sezonem (pod tym względem wypadając najlepiej z nich wszystkich). Poza tym miło zobaczyć gwiezdnoflotowy idealizm w stanie czystym, bez brania w nawias, bez przykrywania - w dużej mierze pozorowanym - cynizmem, bez źle pojętego unowocześnieniania na siłę. No i (sezonowy) finał z Wojtkami, co strażakami zostały cieszy.
Nie jest to seria, która nawróci dorosłego na "ST", ale już nawrócony obejrzy ją z przyjemnością.

ps. Przy produkcjach dla fanatyków zostając ;) na YT trafiły kolejny odcinek "Euderion Infinity" - "Next in Line":

I "Ultimate Survival" z serii "Survivors":
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2022, 09:30:25 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14911
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: "Space - The Final Frontier"
« Odpowiedź #389 dnia: Styczeń 28, 2023, 04:38:41 pm »
Niewiele się ostatnio w światku "ST" działo, ale zawsze coś... Ot, wystartował nowy sezon STO - "Refractions", który ma zakończyć wątek Mirror Universe invasion, przynosząc powrót Gates McFadden w roli Beverly Crusher, tym razem lustrzanej:

Pojawił się też nawiązujący do wiadomej komedii króciak "Dreadnought Dominion" - "Airplane!":


Dalsze części "Star Trek: Inhuman":
https://www.youtube.com/watch?v=1sygB_-Cabo
https://www.youtube.com/watch?v=3glJlZATyxw
(Skądinąd jest dostępna i wersja do normalnego czytania:
https://drive.google.com/drive/mobile/folders/18luI6rpecac43naKwJYU48TCVYg8wQZe?usp=sharing)

Jako i pierwsza porcja ;) zapowiadanego epilogu "Star Trek: Hidden Frontier" - "In Quibus Malum Latet. Part 1":


Nawiasem, skoro przy fanowskiej kreatywności jesteśmy, odnotujmy jeszcze jak bardzo czołówka "SNW" przypomina pewne fan-intro "Discovery" (i chyba to nie jest przypadek):
https://www.youtube.com/watch?v=axnPLj4isx0

Jak również zapowiedź nastepnego "Trek Shorta" - "The Voyage Beyond" (kolejnego fan-sequela "ST IV", tym razem osadzonego w przestrzeni Imperium Romulańskiego - czyli państwa wiadomych Paskudników, w XXIV wieku):
https://www.youtube.com/watch?v=J5pf3OqTHRU

Natomiast jeśli chodzi o czwarty sezon "ORV", to oficjalną wieścią jest... brak wieści:
https://tvline.com/lists/fire-country-spoilers-bode-gabriela-episode-12/ncis-hawaii-lucy-returns-swat-kelli-giddish-organized-crime/

I jeszcze ciekawostka. Tak - częściowo w opozycji do "SW" - definiował "Treka"*, gdy ten obchodził 50-lecie, niejaki ;) David Brin:
http://davidbrin.blogspot.com/2016/09/to-boldly-go-star-trek-at-fifty.html
* Przy okazji odwołując się do swojego starszego tekstu:
https://locusmag.com/2013/01/david-brin-our-favorite-cliche-a-world-filled-with-idiots-orwhy-films-and-novels-routinely-depict-society-and-its-citizens-as-fools/

Edit: na szarym końcu doedytowuję (podobno) finalny trailer trzeciego sezonu "PIC":

https://intl.startrek.com/videos/star-trek-picard-season-3-official-trailer
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2023, 01:27:13 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki