Autor Wątek: Wokół Lema się dzieje  (Przeczytany 108742 razy)

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #405 dnia: Czerwiec 30, 2020, 08:43:37 pm »
Aaaa..toś doedytował...bo chciałam się rzepnąć tego jednego zdania
Rozpad Unii Europejskiej i zbrodnicze nazistowskie eksperymenty mieszają się na scenie Teatru Ludowego z pseudofilozoficznymi wywodami i ckliwym melodramatem.
 - bez względu czego wynikiem jest realizacja tego modułu... chyba nie ogarniam spektaklu dla osób niewidomych i słabowidzących...chociaż pamiętam, że po odwarstwieniu siatkówki, z zaklejonymi oczami, odchylając waciki grałam w karty i czytałam to  i owo, ale teatr? Hmmm...
Niemniej - kreacja ma swe granice - nawet jeśli jest kierowana do osób, które czegoś nie widzą - ale słyszą? wyczuwają? - jeśli te tematy się pojawiają to wiadomo kto - dalibóg - je tam umieścił;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

• YaBB Administrator
  • God Member
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
« Odpowiedź #406 dnia: Czerwiec 30, 2020, 08:53:43 pm »
...chociaż pamiętam, że po odwarstwieniu siatkówki, z zaklejonymi oczami, odchylając waciki grałam w karty...
Co nałóg - to jednak nałóg...  ;)
Jest wolność, więc każdy ma prawo być idiotą!
© Krzysztof Grabowski, DEZERTER

liv

• Global Moderator
  • God Member
« Odpowiedź #407 dnia: Czerwiec 30, 2020, 09:09:33 pm »
Co nałóg - to jednak nałóg... 
Karciany? Chyba jeden z fajniejszych, ale nie wiem - jestem pozbawiony.
Rozpad Unii Europejskiej i zbrodnicze nazistowskie eksperymenty mieszają się na scenie Teatru Ludowego z pseudofilozoficznymi wywodami i ckliwym melodramatem.
 - bez względu czego wynikiem jest realizacja tego modułu... chyba nie ogarniam spektaklu dla osób niewidomych i słabowidzących...chociaż pamiętam, że po odwarstwieniu siatkówki, z zaklejonymi oczami, odchylając waciki grałam w karty i czytałam to  i owo, ale teatr? Hmmm...
Niemniej - kreacja ma swe granice - nawet jeśli jest kierowana do osób, które czegoś nie widzą - ale słyszą? wyczuwają? - jeśli te tematy się pojawiają to wiadomo kto - dalibóg - je tam umieścił;)
Może masz rację, ale trudno tak po samej recenzji orzekać - trzeba by znać reputację recenzenta. Może tępy i czegoś nie zrozumiał? - to zjechał po swojemu tym najbardziej wyświechtanym zwrotem, by zabić.
Czy kreacja ma granice? Nie wiem. Różnie gadają.
Eksperymenty nazistowskie mi nie przeszkadzają, to bardzo lemowe, i po Gajewskiej wręcz naturalne, że deux ex machina wyskakuje zupełnie nie a`propos  jakiś Rapaport. Trudniej ulokować w tym wszystkim rozpad UE.  :D
Natomiast pomysł jest pojemny, bo podejrzewam, że z Solaris wzięto ujawnianie przez ocean, stany podświadomości różnych ludzi i jakoś to zaktualizowano. Strach, lęki, fobie...
Choć po zajawce, faktycznie - rzecz ma niewiele wspólnego z lemowskim Solaris. Wygląda na jakąś psychodramę.
Co to jest Solaris? Co to za czyściec i kim są ci ludzie tutaj? Dlaczego tu są? Przed czym uciekli? Wszyscy oni natrafili na rzeczywistość, która ich dusiła. I dusząc się, zaczęli walczyć o życie. Dusisz się, pytał we śnie Sartoriusa jego ojciec. Dusisz się? Idź do lasu. Tam jest przestrzeń, tam jest powietrze. Okłamałeś siebie, szukając życia gdzie indziej. Ono było w lesie. Pod ziemią i nad ziemią. W korzeniach, które łączą się ze sobą, tworząc niezawodną, życiodajną komunikacyjną sieć, wspólnotę drzew. Dusisz się, pytała Harey Krisa, a on nie potrafił jej odpowiedzieć szczerze na to pytanie. A kiedy wreszcie odpowiedział, nie pozostało jej nic innego niż to, co zrobiła.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2020, 09:18:33 pm wysłana przez liv »
Leniwy wałkoń i wielki waleń mozolnie zgłębiał tajemnice bytu, nazbyt głębokie dla wielkich wałkoni i leniwych waleni.
Winnie the Pooh -  o Wieloryba Polikarpia rozmowach ze śmiercią

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #408 dnia: Czerwiec 30, 2020, 10:27:15 pm »
...chociaż pamiętam, że po odwarstwieniu siatkówki, z zaklejonymi oczami, odchylając waciki grałam w karty...
Co nałóg - to jednak nałóg...  ;)
Co robić...podobno najlepszym sposobem na pokusę jest uleganie jej - ale! przecież nie sama ze sobą grałam - czyli to musiał być oddział uzależnieńców -  bo kilka osób te waciki...nomen omen grał z nami sanitariusz - Maciek;))
Wtedy na topie były kierki i przy rozbójniku temperatura wzrastała:)
Może masz rację, ale trudno tak po samej recenzji orzekać - trzeba by znać reputację recenzenta. Może tępy i czegoś nie zrozumiał? - to zjechał po swojemu tym najbardziej wyświechtanym zwrotem, by zabić.
Może.  Przyjęłam za pewnik, że nie pisałby o UE i nazistowskich eksperymentach gdyby te nie wystąpiły w spektaklu - jeśli jednak nie...to z niego niezgorszy fantasta;)
Ktoś tu w każdem razie dodaje DNA:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #409 dnia: Lipiec 01, 2020, 04:09:44 pm »
TEOHIPHIP czyli Telechroniczna Optymalizacja Historii Powszechnej Hyperputerem wg „Podróży 20” z „Dzienników Gwiazdowych” Stanisława Lema.

ADAPTACJA I REŻYSERIA: Grzegorz Kujawiński

OBSADA: Piotr Rogalski, Bartłomiej Sudak, Dorian Zypper, Oliwer Zypper

https://ostatniatawerna.pl/juz-dzis-o-1800-teatr-gdynia-glowna-oraz-miasto-gdynia-zapraszaja-na-premiere-online/

https://www.youtube.com/watch?v=FhRBqQt58SE&feature=emb_title
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

• YaBB Moderator
  • God Member
  • Jego Induktywność
« Odpowiedź #410 dnia: Lipiec 02, 2020, 04:54:33 pm »
A ponadto szykuje się animowana ekranizacja "Uranowych uszu", zatytułowana "Kosmogonik":
https://pananimacja.pl/2020/06/09/kosmogonik-zapowiedziano-polska-animacje-na-podstawie-opowiadania-stanislawa-lema/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

• YaBB Moderator
  • God Member
  • Jego Induktywność
« Odpowiedź #411 dnia: Lipiec 08, 2020, 09:35:16 pm »
TEOHIPHIP czyli Telechroniczna Optymalizacja Historii Powszechnej Hyperputerem wg „Podróży 20” z „Dzienników Gwiazdowych” Stanisława Lema.

Po raz wtóry:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki