Autor Wątek: O muzyce  (Przeczytany 623004 razy)

Q

• Juror
  • God Member
  • Jego Induktywność
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3255 dnia: Listopad 16, 2019, 11:30:40 am »
Z przyjemnością odnotuję, że coś nas jeszcze - poza miłością do Lema, ofkors - łączy. Też cenię Haydna.

Ale pierwszym heavymetalowcem nie był Beethoven, tylko Bach:
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2019, 11:49:54 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

HokoPoko

• Juror
  • God Member
« Odpowiedź #3256 dnia: Listopad 17, 2019, 09:22:45 am »
Beethoven skomponował tylko 9, no góra 10 symfonii, a Haydn aż 106. Kto był pańskim zdaniem lepszym kompozytorem symfonii - Ludwik czy Józef?

Nie odpowiem za Remuszkę, ale wyrażę swoje zdanie. Otóż ja preferuję symfonie Haydna od tych skomponowanych przez Beethovena.
Klasyk Haydn działa na mnie kojąco, w przeciwieństwie do porywczego romantyka Beethovena. Spotkałem się z humorystyczną opinią, iż Beethoven był pierwszym heavymetalowcem, gdyż z powodu swojego namiętnego stylu, ale i stopniowej głuchoty, uderzał w klawisze fortepianu, niczym współczesny gitarzysta w struny wiosła elektrycznego. Coś w tym jest.

Gitarzysta to raczej szarpie niż uderza. A wysilać się mnie musi, bo ma wzmacniacz. Jak się spoci, to od podskakiwania  ;D

Q,
a co to - drugie - za prostoduszny kiczor?  ::)

Z innej beczki

« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2019, 09:34:40 am wysłana przez HokoPoko »

liv

• Global Moderator
  • God Member
« Odpowiedź #3257 dnia: Listopad 17, 2019, 07:45:42 pm »
A to jeszcze dziwniejsze i nawet pasuje na podsumowanie dnia:
The HU - Yuve Yuve Yu
Nie sprawdzałam co faktycznie ten tytuł znaczy, bo taki mi pasuje;)
Coś tam zerknąłem, że mongolski pisany cyrylicą, próbuję czytać i... witaj Tłumaczu G.  :)
Mongołowie o mongolskości współcześnie. Ale fajniste, też wizualnie;  z rozpędu pociągnąłem następny totemiczny, natomiast tak wąska formuła zapewne na wiele nie pozwoli.  Pokojarzyli do naszego Żywiołaka, który też szybko się "wyczerpał" w takim folk-rocku, choć przecież jedna płyta znakomita...była tu wielokrotnie, zatem z podobnej beczki ale inne -  i chyba też z tym pytaniem o miejsce dawnego w dzisiejszym.

« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2019, 07:50:06 pm wysłana przez liv »
Leniwy wałkoń i wielki waleń mozolnie zgłębiał tajemnice bytu, nazbyt głębokie dla wielkich wałkoni i leniwych waleni.
Winnie the Pooh -  o Wieloryba Polikarpia rozmowach ze śmiercią

HokoPoko

• Juror
  • God Member
« Odpowiedź #3258 dnia: Listopad 18, 2019, 04:47:09 pm »
Dobra, może jednak oddajmy Haydnowi, co mu się należy. Nie posłuchałem od razu tej wstawki od Q - a większej piły na YT chyba nie ma. To jakaś orkiestra z trzeciej ligi, grająca głównie tzw. muzykę filmową i rozmaite chałtury typu podkłady smyczkowe do produkcji pop i rock. Jeszcze kto pomyśli, że to tak ma brzmieć  ;D

Pierwsza z tamtejszych symfonii w dwóch wykonaniach, całkiem różnych, ale oba z klasą

Q

• Juror
  • God Member
  • Jego Induktywność
« Odpowiedź #3259 dnia: Listopad 18, 2019, 07:10:04 pm »
a co to - drugie - za prostoduszny kiczor?  ::)

Nie czepiaj się, on nie musi być dobry, on ma robić za dowód tezy ;).

większej piły na YT chyba nie ma

Miało być kojąco, czyż nie? ;)

To jakaś orkiestra z trzeciej ligi, grająca głównie tzw. muzykę filmową i rozmaite chałtury typu podkłady smyczkowe do produkcji pop i rock.

Mamy na Forum miłośników rocka, więc trzeba przerzucać mosty, a ci z Rammsteinem grali, nadadzą się...
https://en.wikipedia.org/wiki/Deutsches_Filmorchester_Babelsberg

A propos:
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2019, 09:57:48 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

• God Member
« Odpowiedź #3260 dnia: Listopad 19, 2019, 07:36:16 pm »
Wirtuoz fortepianu Światosław Richter w moim ulubionym Koncercie in D major Józefa naszego Haydna:

HokoPoko

• Juror
  • God Member
« Odpowiedź #3261 dnia: Listopad 21, 2019, 10:15:58 am »
Richter ujdzie, choć raczej  nie jest to jego szczytowe osiągnięcie  ;) Ale pretensje może bardziej do dyrygenta, bo to w sumie on ustawia całość, w tym przypadku w typie "tylko się nie wychylaj".

No, do nagrania tej pani, tamtemu troszki brakuje :)