Autor Wątek: Ulubione cytaty z Lema  (Przeczytany 6145 razy)

Q

• YaBB Moderator
  • God Member
  • Jego Induktywność
Odp: Ulubione cytaty z Lema
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 12, 2018, 04:28:05 pm »
Miło - w końcu! - spotkać kogoś, na kim równie silne wrażenie robi "Biała śmierć", robiąca na mnie nieodmiennie takie wrażenie od dekad (i będąca chyba moją najulubieńszą "Bajką..." w efekcie).
Tu zresztą mógłbym machnąć sążnistą tyradę o literackiej urodzie tegoż opowiadania, ale nie wiem czy jest po co. Lepiej je po prostu przeczytać. A potem raz drugi, trzeci... Zauważę więc tylko, że o jego wyjątkowości świadczy również to, że stanowi zwornik (hehe, bez Egana się nie obyło) gładko łączący tzw. humorystyczny i tzw. poważny przedział lemowej twórczości.

(Jeśli chodzi o Ligottiego - czytałem czas jakiś temu. Stanowczo najlepsze wrażenie robił "The Town Manager" - cała prawda o rządzeniu/systemach rządów.)
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2018, 07:06:33 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

• Juror
  • God Member
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 14, 2018, 11:25:17 am »
Cyberiade pierwszy raz czytalem w wieku ok 7 lat i zarowno wtedy jak i pozniej zdecydowanie kibicowalem plesni. Podobnie bylo w przypadku 2 potworow, choc troche mniej. Ale za to czytajac opowiadanie o Diagorasie, fakt ze zniknal razem z tymi sztucznymi, galaretowatymi tworami budzil we mnie dreszcz grozy.

Q

• YaBB Moderator
  • God Member
  • Jego Induktywność
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 14, 2018, 01:35:01 pm »
zarowno wtedy jak i pozniej zdecydowanie kibicowalem plesn.

Bo nasza była, po prostu? Czy też charakter metametrykowych rządów swoje dokładał?

Podobnie bylo w przypadku 2 potworow, choc troche mniej.

Bo mieszkańcy Eterny budzili jednak pewną sympatię? Czy dlatego, że rzecz jest gorzej napisana (to powodowanie złomem na odległość*)? (Tu przechodzę od gładkiego przyjmowania, że Bladawcom z tych utworów kibicowałeś, do dumania czy im, czy też samym Bajkom...  U mnie - nawiasem mówiąc - "Dwa potwory" były długo bajkowym number two, ale teraz nie wiem czy "Trzej elektrycerze" ich na tym miejscu nie zastąpią)

* Za młodu odbierałem je jako spory zgrzyt, dziś - w erze hackingu i dyskusji o nanotechnologii - inne sobie techniczne pojęcia pod obrazki podstawiam, i zaczynam sądzić, że - przy odpowiednim dobraniu parametrów złomu - to może być prorocze.

Ale za to czytajac opowiadanie o Diagorasie, fakt ze zniknal razem z tymi sztucznymi, galaretowatymi tworami budzil we mnie dreszcz grozy.

Swoją drogą zaczyna się człowiek zastanawiać czy i one potrzebowały przyjaciela, czy tylko zemścić się chciały? I co mogły z nim zrobić*?

* Nasuwa mi się tu jako pierwszy scenariusz rodem z powieści jednego z epigonów Lovecrafta:

"-   Oni... - Przytłumiony głos zagulgotał - Oni zniszczyli moje ciało - ale zachowali mój mózg przy życiu! Umieścili go w żyjącej skorupie, którą sami stworzyli; w bezkształtnej, pozbawionej ruchu masie; lecz zaopatrzonej w żyły i... naczynia włoskowate oraz rodzaj serca - całą maszynerię potrzebną do tego, aby umysł człowieka mógł funkcjonować! Nie pytajcie mnie, jak Oni... to zrobili. /.../
-   Mów dalej - zachęcił go Crow, kiedy ów horror, w którym znajdował się umysł Wendy-Smitha, umilkł. - Dlaczego zachowali twój mózg przy życiu?
-   Ażeby mogli go... wykorzystać, po trochu wydobyć zeń całą wiedzę, jaką mieścił. Byłem człowiekiem wykształconym, dżentelmenem. Ja... posiadałem szeroką wiedzę. Wiedzę, której Oni potrzebowali. I cała ta wiedza nagle znalazła się w zasięgu ręki."

Brian Lumley "The Burrowers Beneath"
(polskie przekłady tego tytułu są nieakceptowalne)
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2018, 02:57:55 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

• YaBB Administrator
  • God Member
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 03, 2020, 08:37:26 pm »
Napisze tu, aczkolwiek nie twierdzę, że to mój ulubiony cytat, ale chyba nie ma zbiorczego wątku "Lem a kobity" - aczkolwiek wielokrotnie temat się zazębiał, jako ten wamp z czerwonymi paznokciami w Obłoku Magellana, szorstki związek w Powrocie z gwiazd czy inne takie.

W "Pokoju na Ziemi" Ijon Tichy, po kalotomii, stracił łączność między półkulami i jego lewa ręka szczypała w pośladki kobity, zwłaszcza co przystojniejsze blondynki, w środkach masowego transportu, przy czym Tichego mniej żenowało to, że parę razy dostał w pysk, a bardziej, że w większości przypadków uszczypnięta czuła się zaproszona do ciągu dalszego. Jak stwierdził Tichy "o ile mogłem się zorientować policzkowały mnie aktywistki womans liberation, zresztą bardzo rzadko, bo przystojnych wśród nich tyle co nic". 1984 rok.
Jest wolność, więc każdy ma prawo być idiotą!
© Krzysztof Grabowski, DEZERTER

Q

• YaBB Moderator
  • God Member
  • Jego Induktywność
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 04, 2020, 05:38:38 pm »
chyba nie ma zbiorczego wątku "Lem a kobity"

Jest, ale temat był tam poruszany z perspektywy innej niż interesująca Cię w tym momencie (tj. nie co Lem sądził o kobietach, a co one sądzą o mistrzowej twórczości):
https://forum.lem.pl/index.php?topic=17.0