Autor Wątek: "Kongres futurologiczny" inaczej  (Przeczytany 3853 razy)

Stanisław Remuszko

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 8376
  • Zobacz profil
"Kongres futurologiczny" inaczej
« dnia: Listopad 06, 2013, 10:06:22 am »
Stanisław Lem
Festiwal Przyszłości i Kongres Futurologiczny
(Warszawa, Kraków, Wrocław)
95. rocznica urodzin Stanisława Lema stała się doskonałym pretekstem do stworzenia najbardziej spektakularnego wydarzenia w 2016 roku. Kraków jako poprzedni beneficjent tytułu ESK, Warszawa aspirująca do tytułu oraz zwycięski Wrocław łączą siły, aby stworzyć wizję świata przyszłości.

Wieloletnie starania Wrocławia o siedzibę Europejskiego Instytutu Technologicznego oraz wystawę EXPO dowodzą, że Miasto ma nie tylko ambicje, ale także potężny potencjał, by stać się innowacyjnym i prężnie działającym centrum wymiany oraz rozwoju myśli techniczno-naukowej. Przyznany Wrocławiowi tytuł ESK 2016 to doskonała okazja, by ideę tę rozpropagować i poszerzyć w ramach zakrojonego na szeroką skalę projektu „Kongres futurologiczny” oraz bogatego pakietu wydarzeń i imprez towarzyszących o charakterze kulturalnym, rozrywkowym, edukacyjnym i popularno-naukowym pod hasłem „Festiwal przyszłości”.
Pierwsza edycja „Kongresu futurologicznego” oraz „Festiwalu przyszłości” będzie jednym z najważniejszych motywów ESK 2016. Celem tych wydarzeń współorganizowanych z Krakowem i Warszawą jest zdiagnozowanie trendów
i kierunków rozwoju nauki i kultury europejskiej, a także prognozy dotyczące ich przyszłego kształtu i oblicza. Festiwal przypomni sylwetkę wizjonera, Stanisława Lema, kładąc nacisk na koherencję technologii i twórczości jako warunku niezbędnego do rozwoju kultury.

„KONGRES FUTUROLOGICZNY”
Zorganizowany na dużą skalę międzynarodowy areopag z udziałem najważniejszych europejskich przedstawicieli świata szeroko pojętej kultury i nauki – przedstawicieli środowisk twórczych, socjologów, filozofów, ekonomistów, medioznawców, decydentów w zakresie europejskiej gospodarki, a także liderów w dziedzinie innowacji technologicznych. Celem spotkania teoretyków i praktyków reprezentujących zróżnicowane dyscypliny, perspektywy spojrzenia na współczesną rzeczywistość oraz wyznawany światopogląd jest pogłębiona (ale prezentowana
w nowoczesnej, atrakcyjnej dla odbiorcy formie) diagnoza kondycji kultury europejskiej w jej szerokim rozumieniu oraz określenie kierunków jej rozwoju.
W celu dotarcia do masowego odbiorcy (walor edukacyjny i popularyzatorski) wszystkie wystąpienia będzie można śledzić na żywo w dedykowanym serwisie internetowym (live streaming wraz z symultanicznym tłumaczeniem na języki europejskie).
Każdy z nurtów „Kongresu futurologicznego” będzie nawiązywać (także poprzez tytuł oraz poruszaną tematykę) do motywów twórczości Stanisława Lema. Trwałym efektem kongresu będzie zbiorowa multimedialna publikacja, prezentująca najciekawsze, najbardziej innowacyjne koncepcje zaproszonych prelegentów (DVD
i edycja książkowa).
Aby wzmocnić efekt promocyjny (podtrzymanie uwagi mediów, w tym mediów zagranicznych), w roli gości specjalnych wystąpią osobowości rozpoznawalne
w Europie i na świecie, autorytety w swoich specjalnościach (m.in. Mark Zuckerberg – twórca Facebooka, Stephen Hawking – światowej sławy brytyjski astrofizyk, kosmolog i fizyk teoretyk, autor bestsellerowej publikacji Krótka historia czasu, Mikko Hypponen – światowej sławy specjalista od cyberzagrożeń i cyberterroryzmu, pilot Joseph Kittinger, twórcy Google – Larry Page i Siergiej Brin, Jimmy Wales – współzałożyciel Wikipedii, jeden z kluczowych doradców premiera Camerona czy Rupert Murdoch – wizjoner i potentat medialny).

Przykładowe wątki paneli dyskusyjnych:

 „Szczur w labiryncie” – cyberspołeczeństwa przyszłości
Gość specjalny: Mark Zuckerberg

 „Czas nieutracony” – nauka w dobie popkultury
Gość specjalny: Stephen Hawking

 „Koniec świata o ósmej”, czyli cyberwojny i terroryzm przyszłości
Gość specjalny: Mikko Hypponen
 „Wielkość urojenia” – media w służbie nauki czy nauka na usługach mediów?
Goście specjalni: Joseph Kittinger i Felix Baumgartner

 „Wizja lokalna” – kultura pracy w dobie megakorporacji
Goście specjalni: Larry Page i Siergiej Brin

 „Śledztwo” – WikiLeaks i Edward Snowden, czyli mechanizmy inżynierii społecznej w dobie Internetu

 „Czy pan istnieje, panie Jones?”, czyli tożsamość na sprzedaż

 „Media przyszłości” – z udziałem przedstawicieli największych i najbardziej wpływowych światowych nadawców, w tym BBC, Al-Dżaziry, CNN czy Ruperta Murdocha.

 „Kongres noblistów”

 „Szpital przemienienia” – konferencja poświęcona zagrożeniom moralnym i dylematom etycznym związanym z postępem farmakologii, genetyki i biotechnologii.

 „W poszukiwaniu społeczności idealnej” – panel z udziałem europejskich socjologów i politologów

 Totalitaryzmy przyszłości (panel geopolityczny)

„FESTIWAL PRZYSZŁOŚCI”

Bogaty i niezwykle zróżnicowany pakiet imprez towarzyszących Kongresowi futurologicznemu, wydarzeń o charakterze kulturalnym, rozrywkowym, edukacyjnym i popularnonaukowym pod hasłem „Festiwal przyszłości”. W ramach tego projektu planowane są m.in. następujące wydarzenia:

 readaptacja i wystawienie rock-opery Jeffa Wayne’a na podstawie słynnej powieści Herberta George’a Wellsa „WOJNA ŚWIATÓW” (multimedialne, niezwykle efektowne, zakrojone na ogromną skalę widowisko, wydarzenie muzyczne i artystyczne światowej rangi)
 
 PRZEGLĄDY FILMOWE (m.in. adaptacje twórczości Stanisława Lema, międzynarodowy przegląd filmów popularnonaukowych, przegląd najciekawszych produkcji należących do gatunku science fiction)

 REEDYCJA DZIEŁ ZEBRANYCH STANISŁAWA LEMA

 RETROSPEKTYWA PRAC GRAFICZNYCH Daniela Mroza

  wydarzenia z cyklu art&design, w tym: „PRZESTRZENIE PRZYSZŁOŚCI”, czyli międzynarodowy festiwal twórczości użytkowej zrealizowany
w atrakcyjnej formule „bitwy architektów”

 „MODA PRZYSZŁOŚCI”, czyli pokaz futurystycznych kolekcji zaprojektowanych specjalnie z okazji ESK 2016 przez najoryginalniejszych wizjonerów sztuki designu z obszaru „haute couture” (np. Christian Lacroix, Georges Hobeika, Iris van Herpen,  Jan Taminiau, Armani prive, Givenchy).

 Festiwal Nowych Technologii pod hasłem „PLANETA WYNALAZCÓW”

 „MEDIA-MANIPULACJE”, czyli multimedialna wystawa innowacyjnej reklamy, tj. prac nagradzanych na najważniejszych festiwalach i przeglądach sztuki reklamy (np. Cannes Lions Advertising Festival)

 mistrzostwa świata graczy komputerowych
 
 „SZKOŁA PRZYSZŁOŚCI” – projekt skierowany do młodzieży szkolnej polegający na stworzeniu „wysp / klas edukacyjnych”, na wzór „Krakowskiego Ogrodu Doświadczeń", „Pola Doświadczeń Zmysłowych" (Norymberga) oraz „Parku Nauki i Techniki” La Villette (Paryż),

 festiwal „STREET ART 3D”, z udziałem ścisłej czołówki światowych artystów street-artu, takich jak: Manfred Stader (Niemcy), Eduardo Relero (Argentyna), Julian Beever (Wielka Brytania / Belgia), Kurt Wenner (Włochy). I wiele innych wydarzeń... (szerszy opis projektu w załączniku).
 

Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 10890
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Re: "Kongres futurologiczny" inaczej
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2013, 11:27:30 am »
No to już wiem jak się reaguje na Sygnał Wow! ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

tzok

 • Juror
 • Senior Member
 • *****
 • Wiadomości: 407
  • Zobacz profil
Re: "Kongres futurologiczny" inaczej
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 25, 2014, 08:14:50 pm »
Odkopuję temat sprzed roku, bo znalazłem informację, że Kongres Futurologiczny w 2016 jednak odwołano:
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3536843,europejska-stolica-kultury-ubozsza-miasto-wykresla-imprezy,id,t.html?cookie=1

Stanisław Remuszko

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 8376
  • Zobacz profil
Re: "Kongres futurologiczny" inaczej
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 25, 2014, 09:19:47 pm »
Prasa kłamie!
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 10890
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Re: "Kongres futurologiczny" inaczej
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 26, 2014, 10:38:00 pm »
Kongres Futurologiczny w 2016 jednak odwołano:

Widać nie zdołano zorganizować równolegle tego drugiego, tego spod znaku tylko podlec i kanalia... (bo się episkopat nie zgodził, czy cuś;)) i uznano, że bez niego to nie będzie to... 8)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki