Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 8 9 [10]
91
Hyde Park / Odp: Ogóry
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Kwiecień 02, 2019, 07:37:48 pm »
92
Forum po polsku / Odp: Eksploracja Kosmosu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Kwiecień 02, 2019, 07:30:33 pm »
LA, dobrze wszystko rozumiesz :) . To że cała zarejestrowana energia jest mniejsza od szacowanej całkowitej energii wynika z tego, że energia zarejestrowana optycznie jest z wąskiego zakresu widma. Diabli wiedzą, jakie te satelity maja filtry, ale prawdopodobnie dość wąskopasmowe, dostosowane do jak najlepszego wykrywania wybuchów jądrowych. O ile wiem łapią promieniowanie gamma jednymi detektorami i podczerwień drugimi. To pozwala identyfikować wybuchy nuklearne, bo one emitują i gamma, i podczerwień. Dyskryminuje to błyski gamma (bez komponenty podczerwieni) i zdarzenia "konwencjonalne" (bez emisji gamma). Część energii jest poniżej lub powyżej tego wąskiego zakresu. Jak coś leciałoby wolniej, to Twoje rozumowanie, że prawie cała Ek zamieniła się na ciepło dalej byłoby poprawne, ale może w ogóle nie nastąpiłoby podgrzanie atmosfery do progu emisji podczerwieni, czyli optyczna energia byłaby zero. W związku z tym modeluje się takie zjawiska, próbując dobrać współczynnik dopasowania, że jak tak błysnęło - to w sumie musiało mieć taką energię. Bazują na tej pracy: http://meteor.uwo.ca/~pbrown/flux-final.pdf .

Nex, nie histeryzuj :) . Prawdopodobieństwo, że się zabijesz sikając w stanie nietrzeźwości z wiaduktu na kolejowe przewody trakcyjne jest o niebo większe, niż prawdopodobieństwo, że zagrozi ci meteoryt. Nie mówiąc o zagrożeniu populacji w czasie naszego życia. Nasze życie to migawka. Jak dotąd nie ma wiarygodnej informacji o śmierci człowieka, pośrednio lub bezpośrednio, z powodu meteorytu. Poza tym szacuje się, że z zakresu rozmiarów zagrażających powiedzmy dużemu miastu i większych namierzonych jest większość (90-kilka) % obiektów - żaden z nich w nie zagraża bezpośrednio Ziemi.
93
Forum po polsku / Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Kwiecień 02, 2019, 10:59:30 am »
Urocza (bez ironii) i podnosząca na duchu jest ta samoidentyfikacja ludności o mojżeszowych korzeniach (poza Mistrzowym ojcem mamy tam - jak widać - Polaków Egre i Rothfelda*, oraz Polkę Silberstein) jako Polaków. Dobra szkoła rabina Ber Meiselsa. :)

* Ciekawe czy krewny wiadomego ministra?
94
Forum po polsku / Odp: Doktor Lem. Anegdoty
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Kwiecień 02, 2019, 10:32:01 am »
Kartka z kalendarza  :)
110 lat temu niejaki Samuel Lehm - Polak, został absolwentem Uniwersytetu Franciszkańskiego w Lwowie.
Czyli ze co?
Zdał ostatni egzamin, obronił pracę dyplomową, dokonano urzędowego wpisu?
Pojęcia nie mam...

Mam nadzieję, że lemolog nie ma pretensji o "gościnne" skorzystanie z wątku bez pytania założyciela?
95
Forum po polsku / Odp: Eksploracja Kosmosu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Kwiecień 02, 2019, 09:48:58 am »
Ostatnio sie troche zainteresowalem kataklizmami tego typu I teraz nie moge spac po nocach.

Wyjdę na sadystę wspominając o tym... ale... wiesz, że ostatnio znowu efektownie dupło?
https://www.space.com/brilliant-green-fireball-lights-florida-sky-march-2019.html


Tego bylo cholernie duzo I czesto!

No, to teraz rozumiesz, dlaczego lata temu gardłowałem tu, że priorytetem jest realizacja clarke'owej wizji Spaceguard, choćby kosztem częściowego stłumienia pewnych swobód, pasienia ludzi prokosmiczną propagandą i przejściowej quasi-totalitaryzacji Globu... ;)

Zwizualizujmy sobie zresztą ile nam tego nad łbami wisi:

https://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=pia17041
(Stan obserwacji za rok 2013.)
96
Forum po polsku / Odp: Eksploracja Kosmosu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez NEXUS6 dnia Kwiecień 02, 2019, 08:20:48 am »
W temacie uderzen kosmicznych. Ta skala zniszczen I smierci mnie przeraza:
https://www.newyorker.com/magazine/2019/04/08/the-day-the-dinosaurs-died

Ostatnio sie troche zainteresowalem kataklizmami tego typu I teraz nie moge spac po nocach. Tego bylo cholernie duzo I czesto! Oprocz meteorow, komet I innych takich, dochodza jeszcze te wyrzuty koronalne ze slonca. Jestesmy jak na strzelnicy.
97
Forum po polsku / Odp: Eksploracja Kosmosu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Kwiecień 01, 2019, 11:13:44 pm »
Wracając do meritum źródło danych jest tu: https://cneos.jpl.nasa.gov/fireballs/ (tabelę można porządkować klikając tytuły kolumn). Jak widzisz nasz przypadek miał całkowitą szacowaną energię - owe 173 kt, która jest większa mniej więcej 4x od całkowitej energii zarejestrowanej przez satelity. Satelity zarejestrowały całkowitą energię 1,3*10^14 J, zaś szacowana całkowita energia wynosi 7,3*10^14 J.

To są dane opublikowane i o ile wiem jedyne, do których dostęp mają naukowcy (jeśli chodzi o wojskowe dane z USA). Cała reszta jest naukową, ale spekulacją. Dane mówią, że zarejestrowano błysk w podczerwieni o sile 0,13 PJ a estymuje się całkowitą energię na  0,73 PJ. Tutaj z zaskoczeniem odkryłem, że faktycznie podają oni prędkość i wysokość w chwili piku jasności, co o tyle mnie zdziwiło, że nie zdawałem sobie sprawy, że mają na tyle wyrafinowany system, aby rejestrować takie dane
Otwarcie mówiąc, nie do końca rozumiem tę zalinkowaną przez Ciebie tabelę. O ile znam (słabiutko) angielszczyznę, total radiated energy to całkowita energia wypromieniowana. W podczerwieni, a także w czerwieni i nadczerwieni :)
Natomiast calculated total impact energy przetłumaczyłbym jako całkowitą szacowaną, estymowaną (albo też obliczoną – hmm?) energię uderzenia lub zderzenia. Czy może mylę się?

Skoro nasz meteoryt uległ kompletnej ablacji, czyli po prostu wyparował, spalił się w atmosferze, i nic nie spadło na ziemię, cała jego energia kinetyczna została uniesiona przez promieniowanie cieplne i świetlne. Tak czy nie?
A zatem powstaje pytanie - dlaczego pierwsza liczba 0,13PJ jest mniejsza od drugiej, i to niemal sześciokrotnie? Moim zdaniem, miałoby być odwrotnie? Gdyż całkowita radiated energy chyba składa się z energii wypromieniowanej podczas przelotu, i impact energy, czyli energii uwolnionej w chwili piku jasności? Jeśli wyraz „impact” interpretować jako „zderzenie” z gęstymi warstwami atmosfery, i co za tym idzie, eksplozję kinetyczną.
Czy mam rację?
Hmm... no, można przypuścić, że pewną część energii wybuchu uniosła ze sobą fala uderzeniowa i infradzwiękowa, ale chyba nie pięć szóstych? A zresztą nie wiem...nie jestem pewien :-X
98
Hyde Park / Odp: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Kwiecień 01, 2019, 11:02:57 pm »
Cytuj
Jaki to rodzaj chmury?  ::)
albiwertykalnoskrętny  ::)
Tymczasem... zardzewiały robot, adekwatne wobec
https://www.youtube.com/watch?v=7Ys_yKGNFRQ
99
Forum po polsku / Odp: "Koniugator Hardena" - muzyka inspirowana opowiadaniem "Przyjaciel".
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Kwiecień 01, 2019, 01:44:49 pm »
Tym razem uległem pomysłowi z forum i na tapetę wziąłem powieść "Pokój na Ziemi". Przewrotnie tytuł albumu to "Wojna na Księżycu". Prace już powoli się zaczęły,

Muzem się poczułem ;). Tedy w dwójnasób liczę na jakieś sample, robocze wersje okładki, etc. Oczywiście powodzenia w pracach życząc i pozdrawiając również :).
100
Forum po polsku / Odp: "Koniugator Hardena" - muzyka inspirowana opowiadaniem "Przyjaciel".
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Marek Kwiatkowski dnia Kwiecień 01, 2019, 12:19:03 pm »
Dziękuję za dodane linku o archiwum audycji :)

------------------------------------------
Przed dodaniem nowego wątku o nowej płycie na razie sam pomysł na kolejny album. Pomysł już jest, jest już tytuł albumu, okładka w trakcie tworzenia (zostaje tworzona specjalna grafika/rysunek na tę okazję).
Tym razem uległem pomysłowi z forum i na tapetę wziąłem powieść "Pokój na Ziemi". Przewrotnie tytuł albumu to "Wojna na Księżycu". Prace już powoli się zaczęły, znając moje tempo to płytę skończę pod koniec roku, ale kto wie :) Chciałbym by kolejny album "lemowski" był inny od moich poprzednich "Sygnał z Kondora" i "Koniugator Hardena", czy mi się uda? Zobaczymy, a raczej posłuchamy :)

Pozdrawiam serdecznie! Marek Kwiatkowski
Strony: 1 ... 8 9 [10]