Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - olkapolka

Strony: [1] 2 3 ... 307
1
Hyde Park / Odp: Właśnie stworzyłem...
« dnia: Sierpień 15, 2019, 10:49:34 pm »
dla olkipolki śpieszę z wyjaśnieniem że napisaliśmy w trzech postahc o trzech różnych fugach ;]
A nie o dwóch?
Ze zdziwieniem odkryłam trzecie znaczenie - nie znałam takiej dysocjacyjnej:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fuga_dysocjacyjna
Na co chorujesz? Na fugę...
Hm. Zawsze lepiej brzmi niż ucieczka histeryczna...ale i tak trudno ją namoczyć...

2
Forum po polsku / Odp: Świat za 127 lat albo za 40
« dnia: Sierpień 14, 2019, 01:42:24 pm »
Jasne. Ale w oczekiwaniu na cud nowej technologii nie trzeba godzić się z obecnym stanem.

Niezwykle to trudne, bo chodzi o zmianę przyzwyczajeń.

Co do hoteli – w wielu w łazienkach są już tabliczki z prośbą o przemyślane używanie ręczników. O coś takiego:
https://www.wszystko-do-hotelu.pl/informator-lazienkowy.html
Nawet jeśli na np. 300 pokojów, tylko w 50 znajdą się osoby nie rzucające 6 ręczników codziennie na podłogę – zawsze coś.
Co do zakazu darmowego pakowania w foliówki – ja widzę pewną zmianę – sporo ludzi chodzi na zakupy ze swoimi torbami – wielokrotnego użytku.  Co oczywiście nie wyeliminowało problemu, ale część ludzi jednak ma już zakodowane, że nie trzeba codziennie przerabiać kilkanaście woreczków.
Co do "mniej marnowało" - np. outlety spożywcze:
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/outlet-spozywczy-marnowanie-zywnosci-jedzenie,251,0,2364155.html
Lepiej działające banki żywności.
Nie może być tak, że bardziej opłaca się zniszczyć, niż przekazać komuś potrzebującemu - albo że przepisy to uniemożliwiają.
Też nie wierzę w masowe zrozumienie problemu, ale nawet małe kroczki mogą dać jakiś efekt – przy tej liczbie podróżujących i konsumujących ludzi nawet niewielki procent może przynieść globalny efekt.

3
Forum po polsku / Odp: Świat za 127 lat albo za 40
« dnia: Sierpień 14, 2019, 11:14:24 am »
Nigdzie nie napisałam o jedzeniu wodorostów z biodegradowalnych talerzy i zmywaniu octem.
Pisałam o marnowaniu już wyprodukowanych rzeczy, nadprodukcji, złej dystrybucji tych produktów i zaśmiecaniu środowiska. Czyli bezmyślnej eksploatacji.
Chociaż i nawiasem – użycie tych talerzy w miejscach publicznych do zjedzenia schabowego kompletnie nie zależy od 2/3 ludzkości tylko od systemu nakazów i zakazów państwowych. Nawet najbardziej uparty osioł musiałby użyć tego talerza, gdyby plastikowego nie było.  Więc to nawet nie rzecz w jakiejś edukacji tylko zmianie materiałów do masowej produkcji – np. gastronomicznej.

Niebawem nas będzie na Ziemi 8 miliardów. Jeśli chcemy wyżywić taką hordę, gospodarka musi kręcić się za wszelką cenę. Za wszelką. Paradoksalne, ale czasem nawet za cenę wytwarzania i następnego niszczenia żywności i innych dóbr materialnych. Tak mi się przynajmniej wydaje.
Czyli de facto uważasz, że należy karmić smoka byle jak, byle czym - bo to jest sens: smok ma żyć. Tylko smok musi pilnować swojego ogona - bo coś mi mówi, że już sobie go podżera.
Kompletnie się z tym nie zgadzam.
Ja nie mówię, że smoka trzeba zabić, tylko trzeba zmienić jego nawyki żywieniowe i inne przyzwyczajenia.

Hmm, może to jest sposób - przerobić możliwie dużą część ludzkości na snoby, a potem jej taki gust narzucić. Drogą - jak to zwie Dukaj - inżynierii memetycznej.
Jasne - każdy sposób dobry. Nie dosyć, że jedzą glony, to jeszcze płacą za to więcej niż za schabowego - więc smok powinien być syty.

4
Forum po polsku / Odp: Czas i Przestrzeń
« dnia: Sierpień 14, 2019, 12:55:14 am »
Choć czytałem, że ktoś z wybitnych, może nawet sam Hawking, udowodnił, że w przestrzeni 4D taki obiekt jak gwiazda wskutek jakichś tam efektów grawitacyjnych nie byłby stabilny i w ogóle nie mógłby powstać :-\
Nie wiem czy chodzi wam o to, ale ostatnio czytałam "Wielki projekt" Hawkinga i Mlodinowa - i tam - w rozdziale 7 pt. "Prawdziwy cud" czytamy:
Jeżeli zgodzimy się, że aby móc wyewoluować, życie potrzebuje planety krążącej na stabilnej orbicie przez kilkaset milionów lat, to nasze istnienie decyduje także o liczbie wymiarów przestrzennych. Bierze  się  to  stąd,  że  według  praw  grawitacji  stabilne  orbity eliptyczne  są  możliwe  jedynie  w  trzech  wymiarach.  W  innych wymiarach mogą istnieć orbity koliste, ale są one, tak jak obawiał się  tego  Newton,  niestabilne.  Przy  każdej  innej  liczbie  wymiarów nawet nieduże zaburzenie, w rodzaju przyciągania innych planet, zepchnęłoby planetę z jej kolistej orbity i albo spadłaby po spirali na swoje słońce, albo zostałaby wyrzucona daleko od niego; życie na  planecie  spłonęłoby  lub  zamarzło.  Ponadto  przy  liczbie wymiarów większej od trzech oddziaływanie grawitacyjne między dwoma  ciałami  malałoby  szybciej.  Gdy  w  trzech  wymiarach podwoimy  odległość,  siła  ciążenia  maleje  do 1/4  swojej  wartości. W  czterech  wymiarach  jej  wartość  spadłaby  do 1/8,  w  pięciu wymiarach – do 1/16 i tak dalej. W wyniku tego w świecie o większej liczbie wymiarów Słońce nie mogłoby osiągnąć stanu równowagi, w  którym  ciśnienie  wewnętrzne  znosi  się  z  przyciąganiem grawitacyjnym.  Albo  uległoby  rozerwaniu,  albo  zapadłoby  się w sobie, tworząc czarną dziurę – tak czy owak, mielibyśmy zepsuty dzień.  W  skali  atomowej  siły  elektryczne  zachowywałyby  się  tak samo  jak  oddziaływanie  grawitacyjne.  Oznacza  to,  że  elektrony w  atomach  albo  opuściłyby  okolice  jąder,  albo  spadłyby  na  nie. W obu wypadkach znane nam atomy nie mogłyby istnieć.

5
Forum po polsku / Odp: Świat za 127 lat albo za 40
« dnia: Sierpień 14, 2019, 12:10:12 am »
Ok - jeśli sensem jest kręcenie się gospodarki - nie mam więcej pytań:)

6
Hyde Park / Odp: Właśnie stworzyłem...
« dnia: Sierpień 13, 2019, 10:10:03 pm »
http://www.opowi.pl/z-mojego-doswiadczenia-wynika-a53614/

Z mojego doświadczenia wynika
że każdą rurę da się przepchać;
przetykaczem albo żmijką kanalizacyjną
a zazwyczaj pójdzie nawet tylko samą ręką,
na której palcach policzę ile razy musiałem rozkręcać
świat na którym doba coraz krótsza, a przecież trzeba
kuć kafle, beton zbrojony, wyrywać pręty kratownic
w więzieniach reżimów które próbuję obalić klawiaturą

*

(dla Le Cong Dinha)
Trafne.
Ale dlaczego - skąd inąd - namaczać fugi po wciśnięciu? :-\

7
Forum po polsku / Odp: Świat za 127 lat albo za 40
« dnia: Sierpień 12, 2019, 11:34:55 pm »
W pewnym sensie nadprodukcja (i odpowiednio nadkonsumpcja) – jeśli nie brać pod uwagę towarzyszące jej zanieczyszczenie środowiska – to czynnik pozytywny. Gdyż „rozgrzewa” gospodarkę, stwarza nowe miejsca pracy. Zgadzam się, człowiek który napełnia swój talerz po brzegi, a potem wyrzuca jego zawartość na śmieci, przypomina świnię. No, a jeśli oderwać się od strony moralno-estetycznej – co w tym złego? Przecież zapłacił za to jedzenie, wzbogacił producenta żywności, dostawcę itd., a ci z kolei płacą pensję zatrudnionym pracownikom. Utylizacja owego jedzenia – to znowu miejsca pracy, możliwość dla prostego człowieka zarobić parę groszy na życie. Więc kto na tym stracił?
My wszyscy. Pan, Pani - społeczeństwo:)
Ależ to nie jest "tylko" zanieczyszczenie - to jest taka eksploatacja, że za chwilę zjemy własny ogon i nie będzie z czego produkować dla tych konsumentów żądnych dopływu towarów.
Cytuj
A przypuśćmy, owych nadkonsumentów nagle ogarnęła powszechna powściągliwość. Co będzie, w uproszczeniu? Wobec braku popytu producent zbankrutuje, dostawca splajtuje, zatrudnieni robotnicy wylądują na bruku, wpadną w nędzę. Wyrośnie poziom alkoholizmu i przestępczości ulicznej. Więc komu będzie dobrze?
Jeszcze wzrośnie?:)
Myślisz, że gdyby tym klanom przychody spadły o jakiś miliard czy dwa - zostaliby strasznie pokrzywdzeni?:
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/najbogatsza-rodzina-swiata-walmart-rodzina-walton-ranking-najbogatszych-rodzin-swiata/sxd2e97
Na godzinę 4 mln dolarów? Potrafisz sobie to wyobrazić?:)
Cytuj
Powszechne ubóstwo i wstrzemiężliwość to, moim zdaniem, model jak najbardziej socjalistyczny. Podzas gdy nieumiarkowanie, rozpasana nadkonsumpcja cechuje raczej kapitalistyczny tryb życia. Nie wiem... Skoro już tertium non datur, wolę ten drugi. Jako mniejsze zło 8)
Nie zgadzam się. W żadnym miejscu nie napisałam tutaj o powrocie do powszechnej nędzy. Kompletnie nie o to chodzi.
Poza tym sam system kapitalistyczny nie implikuje pozbycia się problemu ubóstwa.
Chodzi o racjonalne używanie tego, co jeszcze nam zostało i co jest do odratowania. Z głową. To nazywasz socjalizmem?
A bezmyślną konsumpcję (to już nawet nie jest konsumpcja, bo do niej nawet nie dochodzi - to jest paradoks!) - kapitalizmem?
Jeśli tak - to wybieram socjalizm 8)

Poważniej - uważam, że to nie jest spór socjalizm kontra kapitalizm.
O ile pamiętam w tej biedzie i ubóstwie oraz implikowanej wstrzemięźliwości niszczenie środowiska, eksploatacja zgodnie z założonymi planami szła pełną parą. Nikt nie zaprzątał sobie głowy problemem śmieci, ścieków, wyziewów z kominów.
Myślę, że to spór zdrowy rozsądek, odpowiedzialność kontra głupota i krótkowzroczność. Tak jakoś;)
Szczerze powiedziawszy nie wiem jaka technologia mogłaby spełnić takie założenie: produkować na zmarnowanie...?
Taka, która zużyje mniej zasobów. Po prostu. Jeśli uda się wyprodukować 2x więcej  tymi samymi zasobami, to problem będzie 2x mniejszy. Nie jest to nie wiadomo co - od 1900 plon z hektara wzrósł średnio 3 czy 4 razy (owszem, z większym zużyciem zasobów, ale nie tyle większym). Na edukację za bardzo nie liczę.
W sensie o tyle bardziej wydajne rolnictwo i hodowla? By sprostać i jeszcze marnować? Dla rosnącej liczby ludności? Bo terenów do upraw nam nie przybędzie. Wody też nie. Plus zmiany klimatyczne - co utrudnia całą sprawę.
No nie wiem:)
Ja jednak tłukłabym ludziom do głów to i owo;)
Nawiasem - np. jeszcze 20 lat temu wydawało się, że segregacja śmieci w Polsce to mrzonka - a jednak...może nie na maxa - ale działa.
To chyba chodzi o wytworzenie nawyków u ludzi - nie tyle oświatę;)

8
Forum po polsku / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Sierpień 12, 2019, 09:33:43 pm »
Przy okazji lektury dziwnej – bo złożonej ze strzępków różnych wywiadów udzielonych przez H. Krall – książki pt. Reporterka Jacka Antczaka – trafiłam na takie zdanie dotyczące Lema:

Po odejściu Stanisława Lema i Ryszarda Kapuścińskiego, którzy po swojemu zapisując świat wpływali i na mój jego obraz, pozostała mi jako ulubiona autorka Hanna Krall. (…)
Władysław Bartoszewski, wypowiedź do książki Reporterka, luty 2007

Ciekawe o tyle, że co prawda po swojemu, ale RK i HK opisywali świat realny, istniejący, a Lem – wiadomo: reporterem nie był:)


9
Forum po polsku / Odp: Świat za 127 lat albo za 40
« dnia: Sierpień 12, 2019, 04:38:42 pm »
No i dlatego myślę, że tak naprawdę problem można rozwiązać jedynie produkując tę żywność na zmarnowanie bez zużywania tylu zasobów, czyli wymyślić technologię, która pozwoli obejść problem a nie go rozwiązać.
Szczerze powiedziawszy nie wiem jaka technologia mogłaby spełnić takie założenie: produkować na zmarnowanie...?
Prąd i woda są potrzebne zawsze. Do tego opakowania.
Niepsująca się żywność? Serki wiecznie dojrzewające? Klonowanie mięsa miast tradycyjnej hodowli?
A utylizacja tego "na zmarnowanie"?
Rzecz marnowania nie dotyczy tylko żywności - żywność jest tematem wrażliwym, bo są rejony, w których ludzie umierają z głodu - ale także np. produkcji elektroniki, odzieży.
Nadprodukcja i marnowanie to raz, a zła dystrybucja i redystrybucja - to dwa.
Np. to, o czym napisał Hornet - pomnożyć przez liczbę pasażerów, lotów - włos się jeży.
Zresztą to, co zostaje na lotniskach przed odprawą osobistą - to kolejny punkt do listy zmarnowanych zasobów. To na lotnisku z którego się wylatuje, a po przylocie - śmieci z samolotu i bezcłówki.
Cytuj
Żywności będzie się marnować tym więcej, im większa część ludzkości będzie miała finanse pozwalające na wybór i grymaszenie, a nie tylko na przeżycie na krawędzi. A w końcu do tego dążymy, żeby wszystkim było dobrze, więc problem będzie narastał.
Tak. Problem będzie narastał - wszak ten apetyt w miarę jedzenia...więc jakiekolwiek działania nie mogą stać w sprzeczności z ogólnym dążeniem do poprawy jakości życia.
Na pewno opracowanie energooszczędnych technologii, zmiany w produkcji, w opakowaniach itp., ale wg mnie bez edukacji, bez zmiany podejścia, że konsumpcja określa człeka - im więcej kupujesz, tym jesteś lepszy w jakiejś urojonej hierarchii - to wszystko na nic. Bo ludzie tą nadmiarowością się dowartościowują. Bo robią sobie zdjęcia z tymi pełnymi talerzami, a potem ich zawartość ląduje w śmieciach.
Co innego zostaje prócz tłuczenia do głów, że to nie jest dobra opcja? Czekanie na - jak napisał LA - katastrofę, która chwilowo wstrząśnie ludźmi? Może.

10
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Sierpień 12, 2019, 12:45:21 am »
Muszę powiedzieć, że ten Lem ze wspomnień wygląda na zdziwionego bardziej niż zwykle:)

Alele...nie wiem czy widzieliście to info?:
Już we wrześniu ukaże się komiksowa adaptacja jednej z książek Lema.
https://www.facebook.com/stanislawlem/posts/10157417392001963?__xts__[0

Aż się prosi, że to Niezwyciężony, ale nie wiem dlaczego wygląda mi na to na Astronautów :-\


11
Forum po polsku / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Sierpień 12, 2019, 12:21:45 am »

12
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Sierpień 11, 2019, 11:58:08 pm »
(A poza tym nie rozumiem sensu zadawania głupich pytań.)
Mniej więcej taki jak odpowiadanie na 160% postów - wszerz, wzdłuż i na skos.

Nie wiem - wydaje mi się, że śmierć 75 latka w latach 50 była bardziej prawdopodobna (w tym sensie: oczekiwana) niż wysportowanego i korzystającego z dobrodziejstw współczesnej medycyny obecnego 66-latka.
Mniejsza - to nie chodzi o śmierć - przecież w demokratycznym [sic!] państwie to nie jedyna możliwość pozbycia się rządzącego polityka.
Niestety zgadzam się z maźkiem - to może zmierzać tylko do zmiany portretów. Bo nie ma siły oporu - zwłaszcza tej wspartej interesami finansowymi. W interesie jest zachować stan obecny - może z kimś bardziej uległym na świeczniku? Kto wie. Ale czy to faktycznie może zmienić stan umysłu?
Właśnie:
Ale sęk w tym, że, jak słusznie zauważył mój ulubiony Wiktor Suworow, Rosja żyje i funkcjonuje wbrew wszelkiej logice. Sprognozować wydarzenia w Rosji drogą ścisłego rozumowania niepodobna. Nie na próżno wieszcz Fiodor Tiutczew rzekł:
Umysłem Rosji nie zrozumiesz,
I zwykłą miarą jej nie zmierzysz...
Z drugiej strony człek rosyjski nie jest już odcięty od informacji - w sensie trudniej nim manipulować...niemniej demonstracje już były...aresztowania szły w setki - dlaczego ta miałby coś zmienić?

13
Forum po polsku / Odp: Świat za 127 lat albo za 40
« dnia: Sierpień 04, 2019, 11:46:52 pm »
Mądrze piszesz, ale widocznie do tych ludzi to nie dociera a hotele starają się przyciągnąć klientów...
Jasne. Dlatego napisałam, że to najtrudniejsze…przełamać globalną mentalność hotelarzy – nikt się nie wyłamie, bo straci klientów. A ludzie płacą i się pławią i fotki pstrykają...
A i tak narzekają, bo wiesz…16 serów, 18 potraw z jajek, 25 dżemów, 10 kiełbas i 1000 różnych rzeczy na samo śniadanie to monotonia…nie ma co jeść…a co ten debil je w domu na śniadanie?!
Cytuj
Owszem, są rozmaite próby "mniej to więcej" jak noc w rozkosznej grocie lodowej minus 6 - ale to dla zblazowanych hipsterów.
No tak…płacenie za katalogowe odmrożenie antygłowy jest…no jest powiedzmy z innego bieguna;)
Cytuj
Emocje - to animację dadzą.
Tego nie jestem w stanie nawet skomentować...dobre!:)))
Cytuj
Nie wierzę w globalne ocknięcie dla dobra świata.
Niestety. Ja też nie wierzę. Dlatego czasem się boję na którą krę zdołamy wskoczyć. Czy w ogóle na którąś.

14
Forum po polsku / Odp: Świat za 127 lat albo za 40
« dnia: Sierpień 04, 2019, 11:02:17 pm »
Bez komunizmu nie da się mniej marnować.
Nie sądzę by to była prawdziwa teza.
Byłeś kiedyś w hotelu z all inclusive? Zgroza. Zgroza ile żywności idzie do kosza. Ile śmieci generuje taki moloch.
A tych hoteli są tysiące…dziesiątki tysięcy.
Nie trzeba komunizmu by to zmienić. Wystarczy zmienić model konsumpcji.
Większość ludzi to niestety marionetki, którym trzeba powiedzieć jak żyć, co robić.
Nie 7 talerzy do obiadu, a jeden.
Nie nakładanie na zapas, ale ewentualne dokładanie.
Edukacja. Edukacja ludzi, którzy do tej pory wypuszczali się najdalej do parku obok domu, a teraz tanie loty itp. umożliwiły im podróże w miejsca, których nawet nie potrafią wskazać na mapie - grunt, że były drinki przy basenie. A gdzie basen? Oj.
Może po prostu powrót do zwykłych posiłków miast tych all – to naprawdę nie jest bardzo trudne do zrobienia.
A jednocześnie najtrudniejsze: bo wymaga globalnych zmian - nie styka świadomość właścicieli podrzędnego hoteliku na jakimś odludziu.
To i tak kropelka w morzu problemów.

15
Forum po polsku / Odp: Świat za 127 lat albo za 40
« dnia: Sierpień 04, 2019, 10:38:07 pm »
Żeby łupu-cupu...teraz ludzie jeżdżą pod namioty z domowymi zwierzątkami:
https://wiadomosci.wp.pl/boa-dusiciele-na-kempingu-turystka-znalazla-je-w-swoim-namiocie-6408156615493249a

Poważniej - uważam, że problem marnowanej żywności, nadkonsumcji  wszelkich dóbr - to jeden z najpilniejszych problemów do rozwiązania.

Strony: [1] 2 3 ... 307