Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - olkapolka

Strony: [1] 2 3 ... 302
1
Forum po polsku / Odp: Gdzie mieszkał Lem
« dnia: Czerwiec 16, 2019, 09:24:11 pm »
Maziek miał więcej zdjęciowego szczęścia z bukietem, image-wie-shack obszedł się z użytkownikami bardzo nieładnie...może uzupełnię te puste ikonki - kiedyś, bo oczywiście wszystkie zdjęcia mam - tylko co mi wtedy grało?:)
Dzisiaj tylko przypominajka "Afrodyty"

I przypadkowo trafiony art - może tablica będzie również we Lwowie?
https://www.kuriergalicyjski.com/historia/upamietnienia/6743-rzecz-o-wielkim-lwowianinie

2
Forum po polsku / Odp: Lem w szkole
« dnia: Czerwiec 16, 2019, 09:12:27 pm »
Maszyna myśląca w roli potwora? W sumie...tortury psychiczne, które zadała swemu konstruktorowi nie ustępują fizycznemu nękaniu...tylko ta maszyna wygląda na zasmuconą/rozczarowaną? - trafiła na opornego pacjenta?;)
Ale rzeczywiście ma wdzięk:)
Gratulacje!

3
Forum po polsku / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Czerwiec 16, 2019, 09:03:57 pm »
Czy to SF?
W każdem nawet nie wiedziałam, że jest druga część Lśnienia...a tu taki doktorek od snów:
https://www.youtube.com/watch?v=2msJTFvhkU4
https://antyweb.pl/doktor-sen-lsnienie-kubrick-ewan-mcgregor-premiera-zwiastun/

4
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Czerwiec 11, 2019, 07:51:49 pm »
Tak, tak...wprawdzie nie jesteś, czeskie słowiki...
...może, że gorąco?
...a pan bez koszulki
...albo nawet grama grzejącego tłuszczyku?
...a może, że przegrzanie systemu i wszędzie słonie:
https://www.youtube.com/watch?v=9m7tPikH0UA

5
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Czerwiec 06, 2019, 01:59:56 pm »
Może stąd się dowiemy co z tymi robocimi emocjami?;)
https://vimeo.com/246273810
https://www.behance.net/gallery/65888469/CYBORGY-animated-film
Podobno inspirowane Lemem:)

6
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Czerwiec 04, 2019, 10:23:28 pm »
Też mi się widzi:)
Ale jeśli śmieci nie uwzględniają satelitowych punkcików, to słońce się do nas za chwilę nie przebije - będziemy żyć w konserwie;)

7
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Czerwiec 04, 2019, 07:39:40 pm »
W sumie nie wiem czy to "noniemogę", ale raczej tepora ze znakiem...miałam taki ulubiony atlas świata - w nim Himalaje zaznaczone na czerwono/pomarańczowo - zupełnie niedostępna wysepka...a tu kolejka...tłok...niewiarygodne.
Najlepsze jest to, że zaraz obok niektóre szczyty są dziewicze, albo ledwie muśnięte stopą człaka, ale że nie mają ósemki z przodu - to nikt tam nie lezie :) .
Ósemka- ósemką, ale, że bez all inclusive?!:
https://podroze.onet.pl/ciekawe/mount-everest-bedzie-mozna-zdobyc-w-luksusowych-warunkach/pg3p2rp

Świat się kończy...
Kosmos od dawna wymaga ratowania:
http://stuffin.space/
https://www.youtube.com/watch?v=JmVt92d5bd4

8
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Czerwiec 04, 2019, 01:54:53 pm »
Chyba każdy widział to zdjęcie:


W sumie nie wiem czy to "noniemogę", ale raczej tepora ze znakiem...miałam taki ulubiony atlas świata - w nim Himalaje zaznaczone na czerwono/pomarańczowo - zupełnie niedostępna wysepka...a tu kolejka...tłok...niewiarygodne.

9
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Czerwiec 04, 2019, 01:52:45 pm »
Nie bardzo rozumiem dlaczego jeśli coś, co jest zrobione z jednego materiału nie da się odtworzyć w 100% w innym materiale - musi zawierać pierwiastek boski?
Jeżeli chodzi o to, że z metalu nie da się zrobić drewna - to się zgadzam. Ale czy my o tym dyskutujemy, czy dyskutujemy o analogiach? Że co prawda android będzie patrzył na jedzenie bladawca jak bladawiec na jedzenie gównoida ((C) liv) - ale będzie miał analogiczne do ludzkich uczucia na widok gniazdka elektrycznego z bolcem uziemiającym?
Będzie tak patrzył na wszystkie funkcje biologiczne - bo będzie inny - nie będzie jak człowiek.
Człowiek może jeszcze jakoś poczuć empatię do gównianego życia gównoida, bo poniekąd je z nim dzieli.
Jak to u Dukaja: wszyscy żyjemy w gnoju (czyli w biologicznym realu).
Smak różnych gatunków prądu - na języku? Kłopoty po spożyciu egipskiego prądu? To są analogie - ale nie "jak człowiek".

I dodam, że kompletnie nie chodzi mi o wywyższanie człeka - tylko o stwierdzenie, że przeniesienie go na inny nośnik, wykluczenie biologii - daje całkiem inny gatunek.

10
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Czerwiec 04, 2019, 01:22:25 pm »
Cytuj
W sensie: młotka z wody nie ukręcisz.
Ja się bardzo sprężyć, to młotek z wody da się ukręcić, jeno gwoździa nim nie wbijesz.
Z drugiej, wbijesz tego gwoździa strumieniem wody pod dużym ciśnieniem, ale to nie będzie młotek.  :D
I Ty Brutusie...:)))
Ja pomyślałam o zamrażaniu i takim lodomłocie;))
Ale chodzi o pełną funkcjonalność 8)

11
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Czerwiec 04, 2019, 12:57:13 pm »
Moim zdaniem, jeżeli uważacie, że istota elektroniczna nie może "doświadczyć biologii w całej rozciągłości" - to musicie też wierzyć, że życie posiada pierwiastek boski, którego nie da się śmiertelnymi rękami zmajstrować bądź odtworzyć. Bo albo per analogiam wszystko jest z materii i da się odtworzyć, albo jest ten pierwiastek i zabrania
Nie bardzo rozumiem dlaczego jeśli coś, co jest zrobione z jednego materiału nie da się odtworzyć w 100% w innym materiale - musi zawierać pierwiastek boski?
W sensie: młotka z wody nie ukręcisz.
A jeśli mówimy o kopiowaniu - to faktycznie wkraczają Dialogi.

12
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Czerwiec 04, 2019, 12:59:06 am »
Mnie nie chodziło tutaj o zdalniki (zależne od centrum dowodzenia - czyli nie autonomiczne), przesiadki osobowości, przeszczepy mózgów, transhumanizm, nawet nie prawdziwość/fałszywość doznań (wiemy, że i nas mózg oszukuje), a o efekt uzyskany z budowy biologicznej, procesu dojrzewania, uczenia, socjalizacji itp. czyli o kłębowisko żmij zwane potocznie człekiem.


Ja mówię o wszystkich konsekwencjach wynikających z biologii – nie o żadnych ekwiwalentach. O te w ogóle się nie sprzeczam – można jedzenie zamienić na ładowanie bateryjek (i tak dalej - jak napisałeś), ale on nie ma sobie tego wyobrazić - jak np. smakowała wczorajsza zupa ze szparagów  – on ma to poczuć, bo ją jadł - ten android. Ma cierpieć na niestrawność, mieć biegunki, czuć głód  itp. – pełne spektrum biologicznych doznań, które powodują, że człek podejmuje różne, zwichrowane decyzje – nie tylko te wynikające z analizy problemu, racjonalne. To uważam za niemożliwe, a nawet absurdalne.

Cytuj
"Gdybyśmy byli wolni od układu oddechowego, pokarmowego i wydalniczego, od rozmnażania (i całego tego jazzu, który do niego doprowadza), od razu bylibyśmy ukształtowani w dorosłą postać - to gdzie miejsce na całe spektrum człeczych przeżyć?"

OK, to jest punkt do dyskusji, ale moim zdaniem jeśliby to miał być argument, to należałoby go postawić w mocnej formie: tylko płciowo się rozmnażające stworzenia mogą być prawdziwie samoświadome, gdyż miewają ze sobą seks.
A in vitro? Seksu być nie musi.
Niemniej wszystkie pozostałe punkty "zniewolenia" są aktualne i kształtują człeczą świadomość, determinują ją, powodują nią.

Ja nie odmawiam możliwości zaistnienia samoświadomości w przyszłych mózgach elektronowych - ale najwidoczniej inaczej rozumiem to "jak człowiek". Rozumiem je w węższym znaczeniu: jako zdolność do abstrakcyjnego myślenia, uczenia się itp., ale nie jako kopię z całym bagażem pełnym żmij;)

13
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Czerwiec 03, 2019, 05:58:36 pm »
Ja nie mówię o świecie skrzynek którym wyświetla się całą zawartość cudzego życia, a skrzynka uważa - prócz jakiegoś zwariowanego pudła - że to jej własny żywot. Skrzynki nie poruszają się w świecie stwórcy. Są bierne. Nie widzą siebie z zewnątrz. Więc możliwości takiej symulacji procesów biologicznych nie wykluczam - coś jak rewelacyjnie rozwinięta fantomatyka.
Pisaliśmy jednak o samoświadomym (czyli jak go oszukać, żeby nie zauważył? albo żeby jego kolega nie zauważył?) robocie/androidzie, który doświadcza "kłębowiska żmij" .
Czyli jest autonomiczny, porusza się w świecie stwórcy, potrafi zaobserwować siebie w tym świecie i jest zależny od wszystkich układów wymienionych wyżej - one go determinują, kształtują, powodują wysyp zróżnicowanych emocji - od urr...tj. od zbudowania - i to pierwsze potknięcie. Nie w jednym strzale, ale w całym procesie życia.
I tym tropem uważam, że robot nigdy biologii w całej jej rozciągłości - nie doświadczy.
W sensie budowa robota, który miałby odczuwać wszystkie stany związane z wymienionymi układami biologicznymi wydaje mi się jeśli nie niemożliwa, to absurdalna.
Co nie wyklucza budowy robota inteligentnego, "myślącego jak człowiek", ale w sensie myślenia abstrakcyjnego opartego na analizie danych, a nie przeżywającego życie jak człowiek.

Cytuj
Może będą po naszym padole chodzić androidy i marzyć o elektrycznych samoświadomych kotkach.
No, dlaczego o elektrycznych? Elektrycznych kotków i piesków prawdopodobnie będzie pod dostatkiem.
Samoświadomych?:)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czy_androidy_%C5%9Bni%C4%85_o_elektrycznych_owcach%3F

14
Forum po polsku / Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« dnia: Czerwiec 02, 2019, 01:04:58 pm »
Więc może dla obopólnej zgody zrobisz coś jeszcze: przestaniesz podgrzewać stare kotlety, bo smrodek jest nie do zniesienia.

15
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Czerwiec 02, 2019, 12:31:52 pm »
Żadna maszyna nie doświadczy nigdy życia biologicznego i wynikających z niego wahań - tego kłębowiska żmij. Oczywiste.
Właśnie, mi też się to wydaje niemożliwe, to znaczy nie potrafię sobie tego wyobrazić. Z drugiej strony, takie kategoryczne oświadczenie jest antylemowe i antymaterialne. Co niby takiego miałoby być w człowieku, nie mówiąc o robaku jakimś, żeby nie dało się to przenieść na niebiałkowy budulec? Można więc dość pewnie założyć, że takie kategoryczne twierdzenie jest fałszywe.
i
Żadna maszyna nie doświadczy nigdy życia biologicznego i wynikających z niego wahań - tego kłębowiska żmij. Oczywiste.
Ja bym nie był taki pewny, że nigdy. A co z przeniesieniem świadomości do maszyny?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Transfer_umysłu

Nie wiem, czy taki transfer jest w ogóle możliwy. Ale jeśli jednak uda się, wtedy superkomp na własnej skórze (obudowie) doświadczy, co to takiego – kłebowisko żmij o obiętości 500 petabajtów, poruszające się z prędkością 1 eksaflops :D
Mnie nie tyle chodziło o przeniesienie, transfer umysłu, że nie będzie nigdy możliwy.
Może będą po naszym padole chodzić androidy i marzyć o elektrycznych samoświadomych kotkach.;) Nie wiem.
Nie chodziło mi o możliwość przeżywania cudzych doświadczeń – przez implementację np. wspomnień, o budowanie czujników, które umożliwią maszynie odczuwania np. zmian temperatury itp.
Tylko stwierdzenie: gdzie temu do biologii?
O, tutaj są wymienione procesy życiowe:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Procesy_%C5%BCyciowe
Istoty żywe posiadają siedem wspólnych procesów życiowych: ruch, oddychanie, reakcja na bodźce, wzrost, wydalanie, rozmnażanie i odżywianie
Te procesy determinują nasze postrzeganie, możliwości, kształtują zwyczaje, otoczenie itp.
Kombinacja tego i nabywanej wiedzy oraz życie społeczne dają owo kłębowisko.
Gdybyśmy byli wolni od układu oddechowego, pokarmowego i wydalniczego, od rozmnażania (i całego tego jazzu, który do niego doprowadza), od razu bylibyśmy ukształtowani w dorosłą postać - to gdzie miejsce na całe spektrum człeczych przeżyć?
W "Polowaniu" Lema android mówi o tym wstrętnym czleczym jedzeniu...czy może zrozumieć, że ono może dostarczyć wielu przyjemności? Albo jego brak i chęć zdobycia - doprowadzić do np. morderstwa?

Strony: [1] 2 3 ... 302