Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - skrzat

Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 24
76
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Kwiecień 11, 2016, 01:51:28 pm »

77
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Kwiecień 10, 2016, 08:10:21 pm »
Czy ta debata została nagrana/zapisana?
Można się zapoznać z jej treścią?

Sporo osób o to pyta, miała być relacja dostępna na Youtubie, jutro postaram się dowiedzieć.

78
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Kwiecień 10, 2016, 08:02:37 pm »
Konserwatyzm formalny ma cechować konstrukcję i styl utworów Lema: tak jednogłośnie ustaliło szacowne zebrane gremium. Jeżeli ograniczymy się do tego nieszczęsnego "Obłoku Magellana", to rzeczywiście, sam autor przyznaje, że pisząc go, był pod zgubnym wpływem klasyków, głównie Rilkego. Jednak "Cyberiada", czy "Doskonała próżnia" to są utwory nowatorskie, o "Wielkości urojonej" nie wspomnę. Sprowadzenie dorobku Lema do 2 wczesnych utworów fantastycznych, od których się pisarz potem odżegnywał, skutkuje takimi absurdalnymi tezami, że był on pisarzem konserwatywnym w warstwie językowej. Oczywiście, "Solaris", "Głos Pana", czy "Niezwyciężony" są napisane językiem czystym i przejrzystym, choć nie brakuje w nich neologizmów.

Stąd mam wrażenie, że w pewnym momencie debata wpadła w ślepy zaułek, rozstrząsając kwestie zrozumiałe tylko dla zaawansowanych lemologów,

79
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Kwiecień 09, 2016, 12:40:55 pm »
Dwa zdjęcia z czwartkowej debaty "Czy Lem był ostatnim futurologiem", przyszło mnóstwo osób, chociaż sama dyskusja jakby dosyć chaotyczna. Sporo mówiło się np. o "Obłoku Magellana", który, delikatnie mówiąc, nie należał do ulubionych książek Stanisława Lema. Ciekawie zaprezentował się natomiast Jacek Dukaj, który przedstawił trochę bardziej zdystansowany i przemyślany punkt widzenia na twórczość Lema. Najbardziej zbulwersowała mnie teza, z którą zgodziło się całe szacowne gremium, jakoby Stanisław Lem był twórcą konserwatywnym formalnie?!

Profesor Jerzy Jarzębski, red. Wojciech Orliński, pisarz Jacek Dukaj.Sala dosłownie pękała w szwach, pojawiło się ponad sto osób.

80
Forum po polsku / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Kwiecień 04, 2016, 06:22:50 pm »
hmm, z tym Gödlem byłbym ostrożny, idąc tym tropem, powinniśmy umieścić na liście "Philosophiae Naturalis Principia Mathematica" Newtona, w których sformułował on prawo powszechnego ciążenia. Chociaż w pełni zgadzam się z trafnym i pięknie sformułowanym twierdzeniem .chmury, że

Cytuj
ułomność naszej małpiej „aparatury pojęciowej”, za pomocą której usiłujemy (naiwnie) oswoić m.in. światy wielkości nieskończenie małych (jak kwarki) i wielkości nieskończenie wielkich (jak „czarne dziury”) nieuchronnie obce nam, jako istotom wyrosłym w zupełnie innej niszy ekologicznej

jest jednym z centralnych zagadnień w twórczości Lema.

81
Forum po polsku / Odp: Debata „Czy Lem był ostatnim futurologiem?”
« dnia: Marzec 31, 2016, 12:34:38 pm »
Planuje być na tej imprezie...

to się cieszę, bo chciałem z Panem porozmawiać na temat rosyjskiej wersji serwisu lem.pl :-)

82
Forum po polsku / Debata „Czy Lem był ostatnim futurologiem?”
« dnia: Marzec 30, 2016, 06:29:41 pm »
Spotkanie-debata w przyszły czwartek z udziałem Jerzego Jarzębskiego, Jacka Dukaja i Wojciecha Orlińskiego.

Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego), godzina 18.30, 7 kwietnia 2016 roku.

Zapowiada się co najmniej ciekawie!

Cytuj
Muszę powiedzieć, że mam bardzo złe mniemanie o futurologii. Wszystkie jej proroctwa to kupa śmiechu. Zbyt dużo tego kupowałem i czytałem, ażeby mieć jeszcze jakiekolwiek złudzenia. Futurologom najbardziej zależało na takim przewidywaniu, które było w najwyższej cenie lub gwarantowało estymę u polityków. A ponieważ przewidywanie zajść polityczno-militarnych, za które oni przede wszystkim się brali, jest absolutnie niemożliwe, więc nic mądrego z tego wyjść nie mogło. Natomiast to, co ma rzeczywiste, choć upośrednione oddziaływanie, to znaczy technologiczne skutki badań podstawowych w nauce, nie interesowało ich zupełnie. Po pierwsze, problem ten w ogóle nie wydał się im istotny, a po drugie, nie mogli się z nim wybrać do szerokiej publiczności.

„Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2002, str. 258


83
Forum po polsku / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Marzec 24, 2016, 03:01:15 pm »

ps. Nawiasem: skrzacie, dlaczego mamy z olką pod napisem "Globalny" zielone znaczki na "Forum po polsku", a wszędzie indziej niebieskie, zaś Term i liv wszędy się błękicą? ;) I czemu pod prywatnymi wiadomościami - macie z maźkiem pod słówkiem "Administrator" czerwień, a na Forum - zieleń? Od czego to zależy, tak z ciekawości?

Jeżeli chodzi o uprawnienia moderacyjne, to niestety SMF jest tak skonstruowane, że trzeba ręcznie dodać moderatorów do każdego działu, co postaram się jak najszybciej uzupełnić (na szybko tylko uprawniłem Was do "Forum po polsku". Ale mogę się mylić, stąd mam pytanie, czy w innych działach macie też jakiekolwiek dodatkowe możliwości działania?

Kolory moje i Maźka mogą być związane z kolei z wyższą rangą, bo pełnimy funkcje administracyjne, czyli między innymi możemy ingerować w ustawienia samego forum.

84
Forum po polsku / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Marzec 23, 2016, 01:28:02 pm »
Co do Poppera - jestem za.
Biblia - jakkolwiek Lem rzeczywiście często odwołuje się do aktu stworzenia świata, idei boga itd.  - wydaje mi się przewrotna - w tym zestawieniu:)
W pierwszym odruchu - nie, a w drugim; jednak wpłynęła, więc może?:)
Z trzeciej - Lem - nomen omen - polemizuje również z np. Arystotelesem, Platonem, Tomaszem z Akwinu - też by?
Uzasadniam Witkacego "Nienasycenie":
1)
Cytuj
- Bardzo - muszę powiedzieć - imponował mi zawsze swoją świetnością i wynalazczością leksykograficzną Witkacy. Jego wszystkie chondrołaje przepuklinowe i glątwy niezwykle mi się podobały. Poza tekstem aktualnie pisanego utworu nigdy nie potrafiłem wymyślać takich nazw.
"Tako rzecze Lem. Stanisław Bereś rozmawia ze Stanisławem Lemem", rozdział "W pajęczej sieci" str. 91
2)
Cytuj
Dobrze, że o niego pan zahacza, bo to wybitny umysł i postać dużego formatu.
"Tako rzecze Lem. Stanisław Bereś rozmawia ze Stanisławem Lemem", rozdział "Gusta i dyzgusta" str. 191
3)
Cytuj
Pod jego powieściami podpisuję się mocno. W sensie predykcyjnym może tylko jednego nie udało mu się zrobić - to znaczy nie wprowadził pierwiastka technologicznego, lecz ustabilizował świat na poziomie swoich czasów. Ale może też go to zupełnie nie interesowało. Jeśli chodzi o wyobraźnię socjologiczną - której na ogół brakuje w science fiction - to on miał nieprawdopodobnego nosa. Miał to, co najbardziej potrzebne jest pisarzowi: cudowne predyspozycje intelektualne plus kolosalne doświadczenie życiowe.
"Tako rzecze Lem. Stanisław Bereś rozmawia ze Stanisławem Lemem", rozdział "Gusta i dyzgusta" str. 192
4)
Cytuj
Filozofowanie powinno być sprawą namiętności tak palącej i silnej, jakiej doświadczał na przykład Witkacy. Jesli jednak komuś ta pasja jest obca, to nie będzie mógł odnależć satysfakcji w wielu mych książkach.
"Tako rzecze Lem. Stanisław Bereś rozmawia ze Stanisławem Lemem", rozdział "Pasja filozofowania" str. 352

Mam nadzieję, że cbdo;)

Czy pada gdzieś ten konkretny tytuł Witkacego? Mam wrażenie, że Lem cenił Witkacego za całokształt nowatorstwa, ale żadnej z książek szczególnie, jednak mogę się oczywiście mylić.

85
Forum po polsku / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Marzec 23, 2016, 12:48:19 pm »
Inna beczka: ośmieliłem się dziś napisać do pana Stanisława Beresia, i on mi życzliwie odpisał, że gdy chodzi o TRL, to raczej tylko allegro.
Dlaczego takich książek się nie dodrukowuje?
R.

W takich sprawach tylko do nas ;-) Wysłałem już do Pana e-booka, z przyjemnością też dostarczymy Panu wersję papierową, mamy tego sporo. Generalnie gdyby ktoś ze starej gwardii potrzebował coś Lema, to nie krępujcie się, tylko piszcie do mnie!

86
Forum po polsku / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Marzec 18, 2016, 10:46:40 am »
P.S. Mam prośbę - moglibyście Wasze cytaty uzupełnić stronami, z których pochodzą? Łatwiej byłoby je odnaleźć:)

Tutaj mam problem, bo wszystkie książki Lema przeglądam w wersji elektronicznej, bezstronicowej, ale też o tym myślałem, postaram się pouzupełniać strony z wydań "Gazety Wyborczej".

87
Forum po polsku / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Marzec 18, 2016, 10:30:27 am »
Być może rozwścieczę Adwersarzy (i innych prawdziwie zainteresowanych), lecz są to spory i sprawy mi raczej obce i dlatego nic tu po mnie aktywnym.
Natomiast jako biorca jestem zaciekawiony jak najbardziej, czego dowodem jest wczorajszy zakup polecanego sir Russela. Dzięki, Ol, i Mister Skrzat :-) 
R.

Za ile Pan go kupił? Pytam, bo też wczoraj zamówiłem za 70 pln :-)

88
Forum po polsku / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Marzec 18, 2016, 10:25:11 am »
Częściowo uzupełniłem listę, ale możecie też spokojnie sami edytować mój post, chyba moderatorzy mają takie uprawnienia?

Merytorycznie muszę się przygotować i trochę doczytać, aby uzasadnić, dlaczego pominąłem np. Bestera, czy Stappledona. Zgadzam się jednak, że sama wzmianka w "Fantastyce i futurologii", czy również w jakimś wywiadzie, to trochę za mało. Szukamy książek, które przetrwały próbę czasu i weszły na stałe do panteonu literackiego.

89
Forum po polsku / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Marzec 17, 2016, 04:50:28 pm »
"Dzieje zachodniej filozofii" Bertrand Russell

Cytuj
— Ongiś był w telewizji program pt. „Bezludna wyspa”, w którym Nina Terentiew zadawała wybitnym postaciom naszej kultury m.in. pytanie o to, jaką książkę zabraliby ze sobą na bezludną wyspę. Naszą rozmowę o pańskich gustach literackich, czy może szerzej — estetycznych, pragnąłbym zacząć od tego właśnie pytania.
— Jedną? Tylko jedną? Zapewne byłaby to bardzo gruba, potężna historia filozofii. Mówiąc jednak o historii filozofii, nie mam na myśli książki najlepszej, ale konkretną: "A History of Western Philosophy" Bertranda Russella. Spyta pan zaraz oczywiście, dlaczego. Po pierwsze jest to pozycja znakomita, a po drugie napisał ją człowiek, który nie kryje swoich sympatii i antypatii, dając im jawny wyraz i posuwając się do tego, że kłóci się nawet z Platonem. Przyzna pan, że jest coś zabawnego w kłótni z filozofem, który nie żyje od dwudziestu kilku wieków, ale ta intensywność zaangażowania w problematykę ontyczną, epistemiczną, a także moralną jest mi doprawdy bliska. Dzięki temu jego książka nie jest dla mnie martwą literą, ale czymś organicznie żywym. Za to na przykład Arystoteles pozostawia mnie zupełnie obojętnym. Nigdy nie mogłem wyczuć tego człowieka. Nigdy nie udało mi się wymacać jego duchowej ektoplazmy, w przeciwieństwie do Platona, który był bardzo mądrym, a zarazem niesympatycznym człowiekiem.

"Tako rzecze Lem. Stanisław Bereś rozmawia ze Stanisławem Lemem", rozdział "Gusta i dysgusta", str.164
Cytuj
Czytam właśnie Innego B. Mądrego faceta, "History of Western Philosophy" Russella mianowicie, którą b. lubię, gdyż on tam niszczy sukinsyna Hegla, którego nie znoszę, nadętego bęcwała, i innych filozofów; jest to przednia robota, toteż nic dziwnego, że wielu filozofów Russell książką tą Rozwścieczył, ponieważ on filozofię traktuje z humorem, co ekspertów do Szału doprowadza...

"Sława i Fortuna. Listy Stanisława Lema do Michaela Kandla", list z dnia 7 grudnia 1972

Cytuj
czytam wciąż po kawałku, jak Biblię — History of Western Philosophy Russella

"Sława i Fortuna. Listy Stanisława Lema do Michaela Kandla", list z dnia 28 lutego 1973

90
Forum po polsku / Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Marzec 17, 2016, 04:33:23 pm »
Próbujemy na tym etapie stworzyć listę najważniejszych książek, które spełniają przynajmniej jeden z poniższych kryteriów:
 • zostały przez Stanislawa Lema omówione, zarekomendowane bądź w inny sposób wskazane, jako książki wartościowe i ponadczasowe, zasługujące na zaliczenie do górnego królestwa literatury
 • mają oczywisty wpływ na twórczość bądź światopogląd Lema

Innymi słowy, próbujemy zrekonstruować bibliotekę Lema, gdyby mogła zawierać tylko kilkadziesiąt najcenniejszych pozycji. Proponuję, aby ograniczyć się do utworów istniejących oraz tych, które Stanisław Lem wartościował dodatnio. Propozycje powinny zostać jakoś uzasadnione, przede wszystkim poprzez podanie, gdzie i kiedy Lem się do nich odwołuje bądź w jakich utworach Lema widać ich wyraźny wpływ. Najważniejsze, żeby to były książki najważniejsze!

Uwaga: na początku posta proszę podawać zawsze tytuł rekomendowanej bądź omawianej (jeśli np. polemizujemy z daną propozycją) książki.

Lista tytułów według nazwiska autora:

 • Bellow Saul "Henderson, król deszczu"
 • Bellow Saul "Planeta pana Sammlera"
 • Borges Jorge Luis "Fikcje"
 • Camus Albert "Upadek"
 • Dick Philip K. "Ubik"
 • Dostojewski Fiodor "Notatki z podziemia"
 • Dostojewski Fiodor "Zbrodnia i kara”
 • Eco Umberto "Imię róży"
 • Gombrowicz Witold  "Dzienniki"
 • Hofstadter Douglas "Gödel, Escher, Bach"
 • Hofstadter Douglas "Mind's I"
 • Kafka Franz "Proces"
 • Kafka Franz "Zamek"
 • Le Guin Ursula K. "Czarnoksiężnik z Archipelagu"
 • Le Guin Ursula K. "Lewa ręka ciemności"
 • Leśmian Bolesław "Gad i inne wiersze"
 • Mickiewicz Adam "Dziady"
 • Nabokov Vladimir "Lolita"
 • Popper Karl "Logika odkrycia naukowego"
 • Popper Karl "Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie"
 • Prus Bolesław "Lalka"
 • Russell Bertrand "Dzieje zachodniej filozofii"
 • Stapledon Olaf "Odd John"
 • Strugacki Arkadij, Borys "Piknik na skraju drogi
 • Swift Jonathan "Podróże Guliwera"
 • Uniłowski Zbigniew "Wspólny pokój"
 • Wells Herbert George "Wojna światów"
 • Wilk Mariusz "Wilczy notes"
 • Witkiewicz Stanisław Ignacy "Nienasycenie"
 • Żuławski Jerzy "Na srebrnym globie"

Lista tytułów w porządku alfabetycznym:

 • "Czarnoksiężnik z Archipelagu" Ursula K. Le Guin
 • "Dziady" Adam Mickiewicz
 • "Dzieje zachodniej filozofii" Bertrand Russell
 • "Dzienniki" Witold Gombrowicz
 • "Fikcje" Jorge Luis Borges
 • "Gad i inne wiersze" Bolesław Leśmian
 • "Gödel, Escher, Bach" Douglas Hofstadter
 • "Henderson, król deszczu" Saul Bellow
 • "Imię róży" Umberto Eco
 • "Lalka" Bolesław Prus
 • "Lewa ręka ciemności" Ursula K. Le Guin
 • "Logika odkrycia naukowego" Karl Popper
 • "Lolita" Vladimir Nabokov
 • "Mind's I" Douglas Hofstadter
 • "Na srebrnym globie" Jerzy Żuławski
 • "Nienasycenie" Stanisław Ignacy Witkiewicz
 • "Notatki z podziemia" Fiodor Dostojewski
 • "Odd John" Olaf Stapledon
 • "Piknik na skraju drogi" Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
 • "Planeta pana Sammlera" Saul Bellow
 • "Podróże Guliwera" - Jonathan Swift
 • "Proces" Franz Kafka
 • "Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie" Karl Popper
 • "Ubik" Philip K. Dick
 • "Upadek" Albert Camus
 • "Wilczy notes" Wilk Mariusz
 • "Wojna światów" Herbert George Wells
 • "Wspólny pokój" Zbigniew Uniłowski
 • "Zamek" Franz Kafka
 • "Zbrodnia i kara" Fiodor Dostojewski

Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 24