Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - nty_qrld

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10
31
Akademia Lemologiczna / Re:  Akademia Lemologiczna [Solaris]
« dnia: Kwiecień 25, 2006, 05:25:19 pm »
Cytuj
Napisaliście, że idąc drogą solipsyzmu można dojść do momentu, w którym pewni będziemy tylko własnej świadomości. Otóż można pójść o krok dalej. Można przecież przyjąć, że jesteśmy tylko symulacją świadomości.  Wtedy przestajemy być pewni nawet własnej świadomości.


Nawet zasymulowana świadomość nie przestaje być świadomością realną.

pzdr

32
Forum po polsku / Re: Ewolucjonizm
« dnia: Kwiecień 16, 2006, 05:58:39 pm »
Pamiętacie ten wątek nt. kwestii istnienia genu odpowiedzialnego za częstotliwość mutacji?
Cytuj
W porządku. Czy zatem nie wydaje się wam prawdopodobne, że istnieje gen(y) odpowiedzialny za częstotliwość mutacji,
skoro dzięki temu gatunek w czasach bardziej zmiennego środowiska mógłby sobie ustalić większą plastyczność, ergo szybciej by się do zmiennych warunków przystosowywał,
natomiast w czasach spokojnych zmniejszałby sobie częstotliwość mutacji uzyskując maksimum potomków ?

Otóż okazuje się, że poniekąd miałem trochę racji. Oto cytacik z najnowszego Świata Nauki [s.66-67 kwiecień 2006]:
[size=10](ale ze mnie chwalipięta ::) )[/size]
Cytuj
Już w latach 70. naukowcy odkryli proces zwany "odpowiedzią SOS", pojawiający się u bakterii, gdy szybkie tempo mutacji może im dać korzyści. Jest to rodzaj samoobrony w warunkach skrajnego stresu. Bakterie wypróbowują wówczas różne sposoby naprawiania szkód - m.in. aktywują geny kodujące białka, które ułatwiają powstawanie mutacji. Mutacje zachodzą wtedy 10 tys. razy częściej niż podczas normalnych podziałów, a komórki szybko zmieniają toższamość. Na przykład komórki pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) inicjują odpowiedź SOS w reakcji na szkody wywołane przez cyprofloksacynę i inne antybiotyki fluorochinolonów. Leki te łączą się z gyrazą - enzymem niezbędnym do replikacji DNA - i hamują jej działanie, zaburzając normalną replikację, co skutkuje rwaniem się nici DNA i prowadzi do śmierci komórki bakteryjnej. Podwyższenie częstości mutacji zwiększa szansę na powstanie jakiejś mutacji genu gyrazy, która tak zmieni kodowane białko, że cyprofloksacyna nie będzie mogła się z nim połączyć.

Różnica pomiędzy moim wydumaniem a rzeczywistością polega na tym (o ile zrozumiałem sens artykułu), że tak naprawdę do uaktywnienia genu powodującego mutację  potrzeba ingerencji z zewnątrz w DNA - antybiotyku, a nie jak postulowałem - losowego zmutowania tego genu.
pzdr

33
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« dnia: Kwiecień 11, 2006, 04:59:02 pm »
Cytuj
Na "Star Trek" poruszyli wiele istotnych problemów, nie pokazywanych gdzie indziej. Weźmy pierwszy z brzegu - nagłe przyspieszenie z 0 do połowy prędkości światła (wiadomo - z człowieka robi się mokra plama). W rzadko którym amerykańskim filmie jest coś na ten temat. A tutaj jest. Problem ten rozwiązują pochłaniacze inercyjne. (Niestety nikt nie wie jak do końca działają :D )


Toż to czarne skrzynki z Powrotu z gwiazd.
I znowu lemat Lema-Ntego-Norrisa daje o sobie znać :]

pzdr ;)

34
Forum po polsku / Re: Prezentacja maturalna
« dnia: Kwiecień 10, 2006, 08:01:33 pm »
Współczujemy  ::)
A konkretniej ?

35
Forum po polsku / Re: Bibliografia wszelkich prac Lema
« dnia: Kwiecień 09, 2006, 03:09:18 pm »
Na tej stronie w dziale teksty jest sporo artykułów, wywiadów i esejów :
http://lem.arg.pl

edited by Terminus (odmiana)

36
Forum po polsku / Re: Ewolucjonizm
« dnia: Kwiecień 09, 2006, 02:50:28 pm »
W takim razie czym są te junki ? (po polsku to chyba introny nie?)
pzdr

37
Forum po polsku / Re: Życie i entropia
« dnia: Kwiecień 07, 2006, 02:55:44 pm »
No wyjaśnione całkiem nieźle. Dobrze, że Lem stosował tyle przykładów dla ciemnoty, bo bez tego przez Summę raczej bym nie przebrnął.  :)
Dzi ja też jestem taki krzykacz lemiczny, tyle że mgliście pamiętam niektóre tematy. Żebym jeszcze tak lekcje pamiętał... ::)
Swoją drogą przydałoby się tą Summę odświeżyć. (ale to może gdy będzie Akademia)
pzdr

38
Forum po polsku / Re: Życie i entropia
« dnia: Kwiecień 06, 2006, 11:19:34 pm »
Gdyby pole grawitacyjne po prostu BYŁO możnaby przenosić informacje z v > c

39
Forum po polsku / Re: Lem nie żyje.
« dnia: Kwiecień 05, 2006, 09:06:25 pm »
A więc to Rachel pstrykała te zdjęcia... Tak właśnie się zastanawiałem. Mnie troszkę wkurzyło, że po pogrzebie zaczęło się gadanie tak, jakby pogrzeb Lema był atrakcją turystyczną  >:( .
Do Rachel, Terma i Decka: długo byliście potem w Krakowie? Ja musiałem czekać na powrotny pociąg do 17:45 (ale przynajmniej pozwiedzałem sobie trochę - edit).
pzdr

40
Forum po polsku / Re: Życie i entropia
« dnia: Kwiecień 05, 2006, 08:57:01 pm »
W Summie ( dzi gdzie jesteś? )  [czy może w Fantastycę i futurologii?] Lem zdaje się, że całkiem nieźle zdefiniował to pojęcie. Jeśli ma ktoś Summę to uprzejmie się uprasza o cytację. ;)

Terminusie, a co do prędkości rozchodzenia się fal grawitacyjnych: http://news.astronet.pl/news.cgi?2834  ::)

41
Forum po polsku / Re: Lem nie żyje.
« dnia: Kwiecień 03, 2006, 05:53:03 pm »
Być może pojadę, ale nie załapię się na tą 11:00, bo jeśli już to przyjadę o 11:30 (i potem w 2kę). Pzdr

42
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« dnia: Kwiecień 01, 2006, 09:47:28 pm »
Oj Lem wspominał o promieniowaniu w Pirxie (w którymś opowiadaniu promienny argument posłużył Pirxowi do wymigania się od parkowania w kosmosie) i we Fiasku (pamiętacie komory hibernacyjne otoczone grubym przeciwpromiennym pancerzem?)

pzdr

43
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« dnia: Kwiecień 01, 2006, 01:25:01 am »
W porządku - ale ten kapitan został tam z własnego wyboru. Nie można przecież udowadniać czyjąś szlachetność i człowieczeństwo poświęcając go bezwolnie w imię wątpliwych idei. Przecież to właśnie robili komuniści i faszyści - w imię budowy sprawiedliwego komunizmu lub nadludzi a więc idei niby pięknych wyżynali miliony ludzi.
Pamiętacie jedną z bajeczek z Cyberiady o tym robociku który wynalazł połączenie równoległe (albo szeregowe już nie pamiętam), co teoretycznie miało doprowadzić do braterstwa i dobrobytu, a doprowadziło do katastrofy? Czysta metafora komunizmu.

pzdr

44
Forum po polsku / Re: Lem nie żyje.
« dnia: Kwiecień 01, 2006, 01:12:02 am »
Kurczę też bym poszedł...

45
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« dnia: Marzec 31, 2006, 06:11:57 pm »
Cytuj
Pewno chciałeś powiedziec, że Ziemia nie znajduje się w przypadkowym punkcie galaktyki. A pytanie za 100 punktów: wiesz, ile jest galaktyk?

Sprawdź to sobie i podejdź jeszcze raz do zagadnienia ::)

pozdr.


Eee chyba nikt tego nie wie, ale parę..naście (set?) miliardów. OK prawdopodobieństwo znacznie się zwiększyło. Ale mimo wszystko nadal nie mamy porównania do pozaziemskiego przypadku.

Cytuj
Ponadto o życie wcale nie tak trudno. Zdaje się, że jeżeli ma ono najbardziej znikomą szansę na powstanie to ją wykorzystuje (jednym z lepszych przykładów jest choćby dno Rowu Mariańskiego, gdzie ponoć nic istnieć nie miało prawa).


Szczerze wątpię, żeby życie powstało samoistnie na dnie Rowu Marsjańskiego. Różne formy życia mogły w trakcie ewolucji "zejść" w tą dziurę, ale raczej nie pojawiły się od razu na samym dnie.

Cytuj
W takim wypadku kataklizm nuklearny czy ekologiczny mógłby nawet być szczęściem w nieszczęściu. Po takich wydarzeniach ludzie mocnej stają na ziemi. Nie mają za dużo pieniędzy ani wolnego czasu na głupoty powstałe z nudów, koncentrując się raczej na przetrwaniu i odbudowie cywilizacji. Taki dobry kopniak w tyłek potrafił pobudzić do myślenia niejednego ;)


Lem powiedział kiedyś, że lepiej niech zdycha kultura niż ludzie. Myślę bardzo podobnie. Bardzo nam łatwo siedząc najedzeni w wygodnych fotelach przed komputerem głosić, że przydałby się kopniak w postaci bardzo gwałtownej lub bardzo długiej śmierci dla milionów ludzi oraz lata wojen i głodu później. Hitler i Stalin pewnie myśleli podobnie do ciebie  :-/

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10