Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Stanisław Remuszko

Strony: [1] 2 3 ... 6
1
Hyde Park / LGBT
« dnia: Lipiec 23, 2019, 01:37:42 pm »
To jest forum miłośników pana Stanisława Lema.
Od dłuższego czasu – ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich miesięcy, a zwłaszcza dni – w polskich doniesieniach medialnych „czołówkuje” problematyka LGBT.
Ciekaw byłem, jakie poglądy miał Mistrz na ten temat, i w tym celu wpisałem te cztery litery do forumowej wyszukiwarki. Pokazało się cóś koło dziesięciu linków, ale przeglądając je, trafiłem tylko na konkretniejsze dwa:

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1033.msg68843#msg68843
 
https://forum.lem.pl/index.php?topic=537.msg68597#msg68597

Teoretycznie można być (z różnym natężeniem) za lub przeciw LGBT oraz mieć do LGBT stosunek obojętny. Moim zdaniem, Lem był wyraziście przeciw, a dobitnie świadczy o tym cytowany wpis Znawcy-Lemologa sprzed dwóch lat.
Jeśli się mylę albo coś istotnego przegapiłem/pominąłem, to przepraszam.

R.

2
Forum auf Deutsch / Witz
« dnia: Czerwiec 21, 2019, 07:45:42 pm »

Paläontologisches Museum, Russisch Ausflug:

- Da haben Wir hier die Eier von Strauss.
- Nu, a jajec drugich kampazitorow u was niet?

3
Forum po polsku / Lemoniada '2019
« dnia: Grudzień 25, 2018, 11:25:34 am »
Uprasza się P. T. Lemoniadowiczów o niepodawanie na Forum przypuszczalnych odpowiedzi na pytania, ani żadnych detali dotyczących konkretnych źródeł Ich wiedzy na ten temat.
Wiedzę tę należy wysyłać pod adresem: ogrod@mim.krakow.pl.
Pytania do tegorocznej Lemoniady oraz wszelkie informacje dodatkowe znajdują się na stronie krakowskiego Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema:
https://www.ogroddoswiadczen.pl/lemoniada-2019

01. Kim za młodu był szef kosmodromu, na którym zaczyna się akcja “Fiaska”?
A. kucharzem      B. aktorem         C. marynarzem            D. urzędnikiem

02. Ile razy “Ziemia” była lżejsza od “Hermesa”?       
A. Kilkanaście           B. Kilkadziesiąt          C. Kilkaset      D. Kilka tysięcy

03. Ile lat minęło od śmierci Pirxa do startu “Eurydyki”?    
A. 25      B. 50      C. 100      D. 200

04. W konwencji ONZ powinien być zapis zabraniający dopuszczania do astronautyki    
A. idiotów      B. polityków      C. kaligrafów      D. duchownych

05. Ile parseków dzieliło Ziemię od Kwinty?    
A. 10      B. 100      C. 1000      D. 10 000

06. Kto był wyższy?      
A. Tempe od Laugera      B. Lauger od Tempego
C. Byli równi wzrostem      D. Nie wiadomo

07. Masę ilu ziemskich Słońc miała czarna dziura zwana Hadesem?   
A. 100      B. 200      C.300      D. 400

08. Około ilu kilometrów lotu kruka dzieliło Graala od kosmodromu, na którym zaczyna się akcja “Fiaska”?
A. 90      B. 180      C. 290      D. 380

09. Kim z profesji był odkrywca Roembdena?
A. Kartografem   B. Pilotem      C. Geologiem      D. Astronomem

10.. Kto nie uczestniczył w wyprawie “Hermesa”?       
A. Lauger      B. Gerber      C. Khargner      D. El Salam

4
Forum po polsku / Lemoniada 2018
« dnia: Styczeń 26, 2018, 10:00:34 pm »
SERIA PIERWSZA - STYCZEŃ

Jak wiadomo, smoków nie ma. Prymitywna ta konstatacja wystarczy może umysłowi prostackiemu – ale nie Panu Lemowi, który cytowane słowa napisał dość dawno, bo w „Cyberiadzie” wydanej pierwszy raz ponad pół wieku temu. My, czyli lemoluby, zajmiemy się dziś inną, znacznie późniejszą księgą Mistrza, mianowicie „Pokojem na Ziemi”, w którym wprawdzie smoki nie występują, lecz cudów-niewidów jest więcej niż pod dostatkiem!
W tym sensie ziemsko-księżycowy real Anno Domini 2018 też jest prymitywną konstatacją. Dlatego odpowiadać na pytania Lemoniady trzeba przede wszystkim tak, jak ujął to w swym dziele Autor. Ale uwaga: On miał swobodę fantazjowania niczym nieograniczoną, nas zaś obowiązuje konkretna wiedza o tym fantazjowaniu. Ta wiedza z kolei podlega już całkiem logicznym kwerendom i analizom.
Lemonautom z pewnością przydadzą się elementarne (liceum) wiadomości z matematyki, fizyki, anatomii, ortografii, angielskiego i „innych takich”. Z pewnością awantaż nad rywalami może dać bardzo indywidualna cecha człowieka: spostrzegawczość. Życzę ciekawej zabawy :-)

Stanisław Remuszko
remuszko@gmail.com


1. W jakim tempie szydło wyszło z worka? 
A. Szybko      B. Nieprędko      
C. Powoli      D.  Błyskawicznie

2. Japończycy są znani z tego, że są:   
A. Z cicha pęk      B. Z cicha pękł      
C. Ścichapęk      D. Żółtawi

3. Kto jest autorem monografi „Przecięty mózg”?
A. Gonzaga      B. Gazon      C. Gonzales      D. Gazzaniga

4. Co na Ziemi służyło Tichemu do pisania? 
A. Maszyna      B. Pióro wieczne   
C. Klawiatura komputerowa      D. Ołówek

5. Gdzie mieści się cały savoir vivre? 
A. W móżdżku      B. W lewej półkuli mózgu
C. W prawej półkuli mózgu      D. W pniu mózgu

6, Na środku której księżycowej formacji siusiał Ijon Tichy?   
A. Morza Jasności      B. Morza Burz      
C. Morza Moskwy      D. Morza Wilgoci

7. Zakup jakiego obuwia spowodował wizyty studenta filozofii? 
A. Trampek      B. Kaloszy      C. Lakierków      D. Sztybletów

8. Jakie kobiety zazwyczaj szczypał Tichy w metrze?   
A. Brunetki      B. Blondynki      C. Rude      D. Siwe

9. Podróż między którymi kontynentami odbył Tichy zanim trafił do tajnego wariatkowa?  
A. Europa-Azja-Australia      B. Azja-Ameryka-Afryka
C. Afryka-Europa-Azja      D. Ameryka-Australia-Ameryka

10. Zadanie matematyczno-fizyczne: ile mniej więcej musiało wynosić periselenium lunostacjonarnego statku Tichego? (trzeba porachować)
A. 90 km      B. 900 km      C. 9 000 km      D. 90 000 km


REGULAMIN KONKURSU CZYTELNICZEGO

Ogłasza się wszem i wobec, że w galaktyce zwanej Drogą Mleczną (kosmiczny GPS: Ramię Oriona, Bąbel Lokalny, gwiazda Słońce, planeta Ziemia) odbędzie się Konkurs ze znajomości dzieła „Pokój na Ziemi” autorstwa człowieka Stanisława Lema (określanego przez Ziemian jako Mędrzec i Wielki Pisarz).
1. Organizatorem Konkursu jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema (oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie).
2. W Konkursie może wziąć udział każda istota zamieszkująca Wszechświat, która spełni warunki niniejszego Regulaminu. Organizator dopuszcza uczestników z wszechświatów równoległych, lecz nie odpowiada za trudności związane z transportem. Organizator ostrzega (zwłaszcza Damy) przed relatywnie sporym, niestety, wzrostem masy, który towarzyszy podróżom z prędkościami przyświetlnymi.
3. Konkurs składa się z sześciu comiesięcznych etapów (styczeń-czerwiec 2018), podczas których zadanych zostanie w sumie 60 pytań, oraz z etapu siódmego, który odbędzie się po wakacjach (patrz podpunkt „c”).
a) Podczas każdego z etapów I-VI trzeba odpowiedzieć na 10 pytań, które zostaną ogłoszone na stronie www.ogroddoswiadczen.pl.
Każdemu pytaniu towarzyszą cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest właściwa (w paru pytaniach właściwe są dwie odpowiedzi, ale wystarczy wskazać jedną z nich, by zdobyć maksymalną liczbę punktów).
Odpowiedzi należy przesłać e-mailem na adres biuro@ogroddoswiadczen.pl, zaznaczając numer pytania i wybraną odpowiedź (np. 1-A, 2-B itp.).
W e-mailu z odpowiedziami należy podać imię i nazwisko uczestnika Konkursu oraz nazwę jego miejscowości zamieszkania (np. Katarzyna Jabłońska, Nidzica); poza Polską również nazwę kraju (np. Jan Adam II, Vaduz, Liechtenstein).
b) Pytania zostaną ogłoszone – odpowiednio – w połowie stycznia, lutego, marca, kwietnia, maja i czerwca 2018. We wszystkich pierwszych sześciu etapach można wziąć udział do 15 lipca 2018 do godziny 23:59:59. Odpowiedzi przysłane nawet sekundę później nie zostaną przyjęte. W pierwszych sześciu etapach można korzystać z dowolnych źródeł i podpowiedzi.
c) Siódmy etap Konkursu rozpoczyna się w niedzielę 9 września 2018 o godzinie 12:00 na terenie Ogrodu Doświadczeń i wymaga osobistej obecności uczestników. Otrzymują oni kwestionariusze z dwudziestoma pytaniami. Każdemu pytaniu towarzyszą cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest właściwa. Trzeba opierać się wyłącznie na własnej wiedzy i pamięci, nie wolno korzystać z żadnych źródeł ani z podpowiedzi. VII etap trwa nie dłużej niż pół godziny (ale kwestionariusze można oddawać wcześniej).
Żeby wziąć udział w VII etapie, trzeba do czwartku 6 września 2018 do godziny 23:59:59 wysłać mejlem swoje zgłoszenie (tylko imię i nazwisko oraz miejscowość zamieszkania) pod adresem biuro@ogroddoswiadczen.pl. Zgłoszenie przysłane nawet sekundę później nie zostanie przyjęte.
d) Bezpośrednio po zakończeniu VII etapu rozpoczyna się finał Konkursu, który polega na zsumowaniu etapowych indywidualnych wyników i ogłoszeniu łącznej punktacji oraz na wręczeniu nagród zwycięzcom. Laureatami Konkursu zostaje tych dziesięciu uczestników, którzy w kolejności zdobyli w sumie najwięcej punktów. Przy równej liczbie punktów wyższą lokatę zajmuje ta osoba, która uczestniczyła w większej liczbie etapów. Jeśli i to nie dałoby rozstrzygnięcia, decydują pytania dodatkowe losowane przez rywali.
e) Tematyka pytań VII etapu Konkursu oraz ewentualnych pytań dodatkowych może (nie musi) dotyczyć faktów z życia i twórczości Stanisława Lema nie związanych z dziełem „Pokój na Ziemi”.
Wiele źródłowych informacji znaleźć można na internetowej stronie Mistrza (lem.pl), zwłaszcza w Lemopedii, a także w książce Stanisława Beresia „Tako rzecze Lem”.
f) Informacje o uczestnikach Konkursu (tylko imię i nazwisko, miejscowość zamieszkania oraz liczba zdobytych punktów) będą sukcesywnie podawane na stronie internetowej www.ogroddoswiadczen.pl.
g) Prawidłowe odpowiedzi na 60 konkursowych pytań zostaną podane na internetowej strronie Ogrodu w drugiej połowie lipca 2018
4. Zasady punktacji:
a) Odpowiedzi na pytania styczniowe, lutowe i marcowe można przesyłać w dowolnym terminie – aby do 31 marca 2018. Za trafną odpowiedź na każde pytanie uczestnik zabawy dostaje dwa punkty, za brak odpowiedzi zero punktów, a za błędną odpowiedź minus dwa punkty.
b) Jeśli odpowiedzi na 10 miesięcznych pytań kwietniowych, majowych i czerwcowych zostaną nadesłane w ciągu miesiąca od ich ogłoszenia – uczestnik zabawy za trafną odpowiedź na każde pytanie dostaje dwa punkty, za brak odpowiedzi zero punktów, a za błędną odpowiedź minus dwa punkty.
c) Jeśli odpowiedzi na 10 miesięcznych pytań kwietniowych, majowych i czerwcowych zostaną nadesłane po upływie miesiąca od ich ogłoszenia – uczestnik zabawy za trafną odpowiedź na każde pytanie dostaje jeden punkt, za brak odpowiedzi zero punktów, a za błędną odpowiedź minus jeden punkt.
d) Za trafną odpowiedź w siódmym etapie dostaje się cztery punkty, za brak odpowiedzi zero punktów, a za błędną odpowiedź minus cztery punkty
Podstawą konkursowych rozstrzygnięć jest treść książki „Pokój na Ziemi” wydanej w 2009 roku w kolekcji "Gazety Wyborczej".
Wszelkie kwestie nie wymienione w regulaminie podlegają ziemskim zasadom dobrego obyczaju.
Nad przebiegiem Konkursu czuwa (oraz spory i wątpliwości rozstrzyga) trzyosobowe jury: Stanisław Remuszko – dziennikarz, pasjonat twórczości Stanisława Lema, Krystian Gardian – teolog i historyk, przedstawiciel Ogrodu Doświadczeń, Rafał Sworst, fizyk – kierownik Ogrodu Doświadczeń. Jury kieruje się niniejszym Regulaminem oraz zdrowym rozsądkiem.
Pierwsza nagroda w Konkursie to SŁAWA i komplet dzieł Mistrza (33 tomy). Zwycięzca otrzymuje również widoczną na zdjęciu odlaną z metalu statuetkę przechodnią, czyli strasznie ciężką (złoto?) butelkę Lemoniady, ufundowaną przez sławne wydawnictwo "Prószyński Media".
Kto wygra trzy konkursy czytelnicze (niekoniecznie pod rząd!), ten dostanie statuetkę na zawsze. Pozostałe nagrody, to cenne książki, wielkie czekolady z laskowymi orzechami oraz gratisowe bilety sezonowe do Ogrodu Doświadczeń.
Istotne postanowienia niniejszego Regulaminu nie ulegną zmianie, ale mogą jeszcze zostać wprowadzone drobne poprawki i uzupełnienia formalne i stylistyczne – pod warunkiem, że nie są niekorzystne dla Konkursowiczów.

5
Hyde Park / Ja, Remuszko :-)
« dnia: Czerwiec 22, 2017, 10:15:29 am »
https://forum.lem.pl/index.php?topic=188.msg69541#msg69541

Zgodnie z powyższą zapowiedzią, zakładam niniejszy wątek „Ja, Remuszko”. W dobrej tradycji i z dobrymi nadziejami, dobrych czytelników tego wątku pozdrawiam najserdeczniej i najrespektowniej!

Inicjującym zaś wpisem merytorycznym niech będą życzenia dla Tzoka, który dziś ma imieniny i którego uważam za umysł wybitny. Życzę Młodemu Człowiekowi przeróżnych miłych rzeczy, ale przede wszystkim tego, aby w tym roku udało Mu się skończyć doktorat :-)

Stanisław Remuszko

[11:10] Pora do grobu. Dziś Tzok NIE MA imienin. Owszem, ma imieniny 22 dnia miesiąca, ale nie czerwca tylko września. Owszem, dziś też jest Tomasza. Okazało się, że zapisałem sobie Tomasza dwa razy. Mam nadzieję, że Tzoka nie uraziłem..

6
Hyde Park / Płonący wieżowiec
« dnia: Czerwiec 14, 2017, 09:58:42 pm »
Uprasza się pana moderatora Q o niełączenie postów różnotematycznych, zwłaszcza dramatycznie różnotematycznych (tu: osobistych/forumowych oraz śmierci ludzi).
W Londynie wydarzyła się nieprawdopodobna tragedia. Pytam tych, którzy oglądali "Płonący wieżowiec". Tam był wykład, co było złego przeciwpożarowo. Podpalenie, na mój rozum, nie wchodzi w rachubę, bo żeby się paliło, musi mieć CO się palić. Beton raczej nie płonie. Maźku, Ty, jako inżynier architekt, mógłbyś coś rzec...
R.

7
Hyde Park / Erystyka porozumiewawcza
« dnia: Maj 23, 2017, 01:56:50 pm »
Takie wydają mi się najważniejsze reguły codziennego pokojowego współżycia z innymi osobnikami mojego gatunku. Nazywam ów spis zasad erystyką porozumiewawczą (w odróżnieniu od erystyki agresywnej, której celem głównym jest dokopanie rozmówcy):

1. Najważniejsze rzeczy/sprawy, to rozmowy i umowy. Rozmowa, to interaktywna wymiana informacji oraz opinii, umowa zaś, to wspólne kształtowanie fragmentu przyszłej rzeczywistości.

2. Najgorsze rzeczy/sprawy, to wojna i kłamstwo. Wojna dlatego, że niszczy umowy (i przy okazji wszystko inne), kłamstwo zaś dlatego, że odbiera sens rozmowom, ponieważ zmienia znaczenie słów i zdań, za pomocą których wymieniamy informacje i opinie.

3. Ludzie wypowiadają głównie dwa rodzaje ważnych zdań twierdzących. Pierwszy rodzaj mówi JAK JEST (opisuje rzeczywistość rzeczywistą). Drugi rodzaj mówi JAK POWINNO BYĆ (opisuje rzeczywistość postulowaną, idealną, chcianą).

4. Spory między ludźmi są częścią ich duchowej natury tak immanentną jak białko jest immanentnym budulcem ludzkiego ciała. Można wyobrazić sobie istotę bez białka, na oko nieodróżnialną od człowieka – ale ta istota nie byłaby człowiekiem, tylko jakimś homoniewiadomo. Nie da się żyć bez sporów.

5. Spory – co do generaliów – lepiej rozwiązywać pokojowo niż na ringu (a tym bardziej wojennie).

6. Spory są o niebo groźniejsze wtedy, gdy ludzie różnią się w opisie rzeczywistości rzeczywistej (informacja) niż wtedy, gdy różnią się w opisie rzeczywistości postulowanej (opinie).

7. Późniejsze nie może być przyczyną wcześniejszego.

8. Większość zjawisk ma swoją przyczynę i skutek. Akcja powoduje reakcję, reakcja zaś jest spowodowana akcją.

9. Czasami (rzadko) decyduje bezosobowy nieintencjonalny przypadek, los czyli traf, zwany także szczęściem/nieszczęściem albo zbiegiem okoliczności. Wtedy raczej nic nie da się zrobić.

10. Nieprawda (fałsz) i kłamstwo to dwa różne pojęcia. Można błądzić, czyli mylić się, czyli głosić fałsz bezwiednie, przez pomyłkę, niechcący. Natomiast kłamstwo, to świadome głoszenie nieprawdy. Brzydko jest kłamać.

11. Szczerość absolutna, czyli mówienie rozmówcy w oczy wszystkiego zawsze i wszędzie, zazwyczaj utrudnia rozwiązywanie sporu, szkodzi budowie zaufania między stronami i studzi wzajemne uczucia.

Szczegóły i uzupełnienia wyglądałyby tak:

12. Rozmowy nie mają sensu bez przyjęcia przez rozmówców wstępnego założenia. Kluczowym wstępnym założeniem jest możliwość zmiany opinii (postawy, poglądu) pod wpływem rozmowy. Taka zmiana opinii jest – zwłaszcza w sporze – wręcz głównym celem każdej rozmowy: przedstawić swoje argumenty i spróbować choć trochę przekonać do nich interlokutora.

Poważna rozmowa wymaga:

13. Wspólnego języka (ta sama gramatyka i ta sama semantyka).

14. Omawiania spraw pojedynczo (odrębnie), kawałek po kawałku (krok po kroku), a przy tym klarownie i jednoznacznie. Ideałem widzi mi się metoda sokratyczna.

15. Zachowania kolejności: naprzód odpowiedź, potem własne pytanie.

16. Ustosunkowywania się do kwestii (pytań, spraw, tematów) przedstawionych przez rozmówcę, a nie do jakichś innych.
 
17. Przyjęcia jako zasady, że porozumienie powinno być precyzyjne i trwałe; sprawa zostaje zamknięta i ponownie się jej nie wałkuje; na podjęte ustalenia można się powoływać logicznie i rzeczowo przy dyskutowaniu następnych spraw.

18. Przyjęcia jako zasady, że jeśli porozumienia w danej sprawie nie udaje się osiągnąć, wówczas dyskusji nad nią nie ciągnie się w nieskończoność, tylko zapamiętuje się „protokół rozbieżności” i przechodzi do następnej kwestii; nie wyklucza to powrotu do nierozstrzygniętego tematu w dogodniejszym momencie.

Uważam nadto – aksjomatycznie, aksjologicznie i kategorycznie – że:

19. Brzydkich zarzutów nie wolno stawiać nigdy i nikomu, prywatnie i publicznie, bez twardych weryfikowalnych dowodów, a druga strona zawsze powinna mieć możliwość udzielenia wyjaśnień, zadania pytań i otrzymania na nie odpowiedzi.

20. To nie adresat zarzutów ma dowieść ich fałszywości, lecz zarzutodawca ich prawdziwości.

21. Każdy człowiek ma „prawo do grzechu”, „prawo do zmiany” i „prawo do przebaczenia” [Chrystus przebaczył łotrowi na krzyżu, Szaweł zaś – naprzód prześladowca i morderca chrześcijan, potem ich żarliwy obrońca – stał się świętym Kościoła, a nawet jednym z jego ojców-założycieli]

22. Uważam, że punkty 19-22 należą do moralnych filarów całej naszej ludzkiej kultury.

Uprasza się o krytykę porozumiewawczą :-)

R.


8
Hyde Park / Statystyki
« dnia: Marzec 30, 2017, 01:41:08 pm »
Internauta-lemofil Ariel, który zamierza z Mistrza pisać pracę magisterską, wyjawił
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1556.msg68125#msg68125,
że nie przychodzi mu do głowy, co do dorobku lemologii można jeszcze dodać, i od światłych Forumowiczów otrzymał kilka cennych porad.
W tej życzliwej tonacji uprzejmie informuję zainteresowanych, że zamierzam szerzej zachęcić Forumowiczów do zakupu za pięć złotych i jedenaście groszy (razem z dostawą do domu!) fenomenalnej księgi pani Izabeli Domaciuk „Nazwy własne w prozie Stanisława Lema”, którą właśnie mi przysłano. W następnej kolejności – jeśli czasu starczy – zamierzam zadać istotne pytania w wątku „Śmierć” oraz zarysować swoją wizję akceptowalnej wiary w Pana Boga w wątku „Religijna Rzeźba”.
Teraz natomiast – jako emeryt, który już kompletnie nie ma nic do roboty – chciałbym zająć się Forumową statystyką. Przypomnę: https://forum.lem.pl/index.php?topic=148.msg67959#msg67959 Zdaje mi się, że nikt jeszcze tego nie omawiał, i dlatego (miedzy innymi) zakładam nowy wątek
Najpierw dane, potem wnioski.
Wyjąwszy specyficzną AL, Forum składa się z dwóch części. Oto twarde liczby (pierwsza dziesiątka wyświetleń i pierwsza dziesiątka odpowiedzi; w zaokrągleniu do pełnych dziesiątków tysięcy wyświetleń; stan na 30 marca 2017):

Forum po polsku – wyświetlenia

01. WSDowiedziałem – 75
02. Filmy SF – 52
03. WZobaczyłem – 45
04. WPrzeczytałem – 39
05. Rzeźba Religijna – 37
06. Różne sprawy – 27
07. Eksploracja – 24
08. Lit&Film – 16
09. Ludzkość – 15
10. Świat 127 – 11   

Forum po polsku – odpowiedzi (w zaokrągleniu do pełnych setek)

01. WSDowiedziałem – 45
02. Rzeźba Religijna – 29
03. WZobaczyłem – 26
04. Filmy SF – 23
05. WPrzeczytałem – 21
06. Eksploracja – 12
07. Sprawy różnorakie – 12
08. Lit&Film –   6
09. Ludzkość –   5
10. Świat 127 –   5

Iloraz (liczba wyświetleń dzielona przez liczbę odpowiedzi w zaokrągleniu do dwóch cyfr): 

01. Ludzkość – 27
02. Lit&Film – 25
03. Różne sprawy – 23
04. Świat 127 – 22
05. Filmy SF – 22
06. Eksploracja – 19
07. WZobaczyłem – 19
08. WPrzeczytałem – 18
09. WSDowiedziałem – 17
10. Rzeźba Religijna – 13

C.d.n., ale teraz muszę pospiesznie jechać do Prószyńskiego, gdzie w wczoraj nieopatrznie zostawiłem swój życiowy niezbędnik (kalendarzyk). Po powrocie podam dane dotyczące Hyde Parku.
R.

Nie mam już klawisza "modyfikuj", więc uprzejmie proszę pierwszego z brzegu moderatora, aby zechciał scalić wpis poprzedni i obecny. A obecny brzmi:

Hydepark – wyświetlenia

01. O muzyce – 35
02. Fotokawiarnia – 18
03. No nie mogę – 18
04. Snerg – 16
05. Kwiz – 14
06. Fakty medialne – 14
07. Tabula – 14
08. Przyczyny katastrofy – 14
09. Deniken – 13
10. WStworzyłem – 8

Hydepark – odpowiedzi

01. O muzyce – 27
02. Kwiz – 15
03. Przyczyny katastrofy – 11
04. Fakty medialne – 11
05. Fotokawiarnia – 11
06. Pytam – 10
07. No nie mogę – 10
08. Patriotyzm polski – 8
09. Polityka smoleńska – 6
10. Polityczna Rzeźba – 5

Iloraz

01. Pytam – 8
02. Patriotyzm polski – 9
03. Kwiz – 9
04. Fakty medialne – 10
05. Polityka smoleńska – 11
06. Przyczyny katastrofy – 13
07. O muzyce – 13
08. Polityczna Rzeźba – 14
09. Fotokawiarnia – 17
10. No nie mogę – 19

O czym świadczą przytoczone liczby? Na mój rozum liczba wyświetleń świadczy porównawczo o natężeniu (intensywności) zaciekawienia tematem wątku, liczba odpowiedzi zaś uściśla i wzmacnia ten pierwszy wskaźnik (dowodzi aż takiego mentalnego zaangażowania internauty,  że chce mu się postukać w klawiaturę). Iloraz natomiast mierzy, ile średnio wyświetleń sprawia, że pojawia się jeden wpis, a tym samym pokazuje, które tematy Forumowiczów interesują i angażują bardziej, a które mniej.

Uprasza się o wytknięcie ewentualnych błędów oraz o wnioski i komentarze :-)
R.

wobec tak uprzejmej prośby pierwszy z brzegu moderator z przyjemnością scala - Q

9
Hyde Park / Zaburzenia osobowości
« dnia: Luty 11, 2017, 09:49:43 pm »
Wiki podaje, że psychopatia jest niepoprawna politycznie, trzeba ją nazywać zaburzeniami osobowości, albo osobowością antyspołeczną: https://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowo%C5%9B%C4%87_dyssocjalna
Mistrz uważał, bodaj w "Głosie Pana", że jako tako zrównoważonych jest tylko 10% ludzkiej populacji. Oznaczałoby to, że praktycznie wszyscy jesteśmy psychopatami. Generalnie podzielam taką ocenę (z intuicyjną dokładnością do 10%-20%). Problemem jednak, moim zdaniem, nie jest te ewentualne 80%-90% ludzkości, tylko ci mniejszościowi psychopaci, z którymi 80%-90% ludzkości wolałaby nie mieć do czynienia na co dzień przez 24h.
Dziwakami w jakimś stopniu jesteśmy absolutnie wszyscy, lecz nieliczni - bardziej, a nawet znacznie bardziej.  W następnym wpisie rozwinę to na znanym mi z autopsji przykładzie dwóch rodzonych braci, wypisz wymaluj jak z serialu "Ranczo", gdzie jeden brat-bliźniak jest wójtem, drugi zaś plebanem. W mojej historii jeden brat też jest ateistą, drugi też katolikiem. Więcej szczegółów nie podam, ale za autentyczność ręczę. Będzie się działo!   

10
Hyde Park / Wojna światów '2017
« dnia: Styczeń 12, 2017, 05:36:41 pm »
Motto
Zmierzamy nieuchronnie w stronę konfliktu nuklearnego.

Stanisław Lem, Onet, Boże Narodzenie 2005


Gdy chodzi o wizerunek Rosji, cały pluralistyczny Oficjalny Zachód (z Polską włącznie) prezentuje jednolite wrogie antyrosyjskie stanowisko.
(tu i dalej):
styczeń 2017
Stanisław Remuszko
remuszko@gmail.com, 504-830-131

http://wyborcza.pl/7,75399,21228407,burza-i-pytania-o-etyke-w-dziennikarskim-swiecie-po-publikacji.html?v=1&pId=43033494&send-a=1#opinion43033494


Bardzo mnie martwi, że doszło do militarnej stałej obecności niepolskich wojsk na terytorium Polski. Nie czuję absolutnie żadnego zagrożenia ze strony Rosji dla żadnego z państw NATO.
http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/1,35182,21232085,amerykanscy-zolnierze-juz-w-polsce-mamy-pierwsze-zdjecia-aktualizujemy.html?v=1&pId=43042507&send-a=1#opinion43042507

Podzielam streszczone tu opinie Rosjan.
http://wyborcza.pl/7,75399,21233687,kreml-amerykanskie-wojsko-w-polsce-zagrozeniem-dla-bezpieczenstwa.html?v=1&pId=43046819&send-a=1#opinion43046819

Wojna jest złem.
Pokój jest lepszy od wojny.
Najlepszą gwarancją powszechnego pokoju jest powszechne rozbrojenie


R.

11
Forum po polsku / Lemoniada 2017
« dnia: Listopad 28, 2016, 11:10:47 pm »
Siedzę nad pytaniami (właśnie ułożyłem XX), i w pewnej chwili dość wyraziście zdałem sobie sprawę, że dwie najwybitniejsze dla mnie książki Mistrza, to Bajki Robotów + Cyberiada (tego nie da się rozdzielić) oraz Golem XIV. Przetrwają może, chciałoby się rzec, wieki, ale duże dziesięciolecia na pewno, i przez ten czas wywrą duży wpływ na uogólnione myślenie wielu myślących ludzi.
R.

12
Forum po polsku / Mistrz nie doczekał...
« dnia: Październik 23, 2016, 12:03:13 am »
Poważyć się na nowy wątek w tym miejscu i na tym forum, to nie w kij dmuchał, ale, skoro już przedsennie wstałem z wyra, napiszę: Mistrz nie doczekał...
Nie doczekał znaczących - Dlań !!! - odkryć, wynalazków, osiągnięć, rekordów, książek, filmów, tekstów, Nobli, sensacji, zwycięstw i klęsk, prominentych osób, własnych ulic, placów, skwerów, pomników, szkół imienia, festiwali, kongresów i seminariów, pomników, magisteriów, doktoratów i hablitacji, a też ustaw, traktatów i wojen oraz wieszczb i prognoz.
Wartałoby, tak myślę, chociaż na rybkę zasygnalizować, wymienić i wyliczyć TO, co - zdaniem naszym (jego pokornych sług i klapostołów) - poruszyłoby Go, rozwścieczyło, uradowało i rozśmieszyło bardziej niż inne historyczne fakty i procesy z lat 2006-2016.
Tak myślę.
R.

13
Hyde Park / Cuda-niewidy podług Mistrza
« dnia: Październik 01, 2016, 09:17:30 pm »
Zapraszam :-)
R.

14
Hyde Park / Euro 2016
« dnia: Czerwiec 10, 2016, 11:59:53 pm »
Na żabojadach wygrałem wśród kumpli trzy małe wedlowskie! Może ktoś zatypuje? Jedno typowanie - jedna mała wedlowska.
Ja mówię: 2:1 dla Irlandii. Koniec typowań jutro o 18:00, na Forum w tym miejscu albo przez telefon: 504-830-131
R.
pjes: Na 19:30 jestem zaproszony na Kolację Meksykańską przez Tzoka z Rodziną (róg Kruczej i Suczej, okna na Szczenięcą) i mam nadzieję, że po szklaneczce tekili zbiorę, lekko licząc, 4 typy. ZAPRASZAM Forumowych Harpagonów :-)

15
Hyde Park / Zapowiedzi
« dnia: Luty 21, 2016, 02:31:40 pm »
W poniedziałek (22.02.16) o 21.30 w Telewizji Republika w programie Tomasza Terlikowskiego "Zderzenie cywilizacji" Naczelny Ewolucjonista RP sześćdziesięcioletni pan doktor Marcin Ryszkiewicz będzie się pojedynkował z Naczelnym Kreacjonistą RP osiemdziesięcioletnim panem profesorem Maciejem Giertychem.
We czwartek (25.02.16) o 22.20 w TVP1 godzinny film Cezarego "Trotyl" Gmyza i Antoniego Dudka pod tytułem "Taśmy z Magdalenki". [Tak późno chyba dlatego,  żeby mądra klasa robotniczo-chłopska, która wstaje o czwartej, by o szóstej przystąpić w odległej fabryce do codziennej krwawicy lub o pół do piątej, by wydoić krasulę w pobliskiej oborze) tego nie obejrzała...]
R. 

Strony: [1] 2 3 ... 6