Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 658
1
Forum po polsku / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Czerwiec 17, 2019, 11:07:49 pm »
najfajniejsze z trailera są wstawki z pierwszej części + charakterystyczna muzyczka…

No, to mam na myśli... ;)

niemniej jednego nie chwytam – dlaczego w matrixie można zabić ciało podłączonego – a nie tylko jego kreację?

Przejęli - czy też przejęły - to automatycznie (czyli bez wnikania w techniczne szczegóły) od Gibsona, jak mniemam. Pamiętasz - dość charakterystyczny - wątek czarnego lodu, oprogramowania defensywnego zdolnego zniszczyć układ nerwowy hakera podłączonego bezpośrednio (to słynne gniazdko w głowie ;) ) do Sieci/Matrycy ("ten lod generują dwie zaprzyjaźnione S.I. Na moje oko, ani trochę nie gorszy od sektora wojskowego. Piekielny lód. Czarny jak grób i gładki jak szkło. Wysmaży ci mózg od jednego spojrzenia." - "Neuromancer")?

Ten umysł. Teleportuje się przez telefon?;)

Co zabawne był taki wątek w marvelowskim, ale i cyberpunkowym, komiksie "Ghost Rider 2099". Chłopina, którego właśnie mordowali na tle typowych dla konwencji porachunków, podłączony był akurat - via uliczny automat telefoniczny! - do cyberprzestrzeni, dzięki czemu zawiadujące tąż Sztuczne Inteligencje przechwyciły/zmapowały/whatever jego umysł, wrzuciły w ciało robota i posłały przeciw chaosowi świata w roli swojego szampo... championa.

http://theporporbooksblog.blogspot.com/2018/01/ghost-rider-2099-issue-one.html

2
Hyde Park / Odp: Arthur C. Clarke
« dnia: Czerwiec 17, 2019, 02:19:32 am »
O "Imperialnej Ziemi" raz jeszcze:
https://www.tor.com/2010/09/08/quincentenniel-arthur-c-clarkes-imperial-earth/

Stare, ale linkuję teraz, bo pokrywa się z moim, relatywnie świeżym, odbiorem tej powieści. Tak, wygląda na to, że stary A.C.C., jak się sprężył, potrafił przewidzieć społeczne trendy nie gorzej niż Dick, którego swego czasu za to chwaliliśmy. Zacytuję:

"It has gay characters, bisexuality is considered normal, there are poly relationships, the main character is a person of color and so are large numbers of the other characters, it contains an older female character, it passes the Bechdel test, the president of the U.S. is female. I’m sure I didn`t notice any of this when I first read it except the nifty blackness of Duncan Makenzie. There’s not much in the way of ethnicity—this is pretty much a post-ethnic world, but as far as skin color goes, darker is considered more aesthetically pleasing. There is one minor character who is a Muslim and a haji. He’s a cloning specialist. There’s one fat bald character—these things are considered to be unusual aesthetic choices because they’re both fixable."

Czy w '75 było aż tak widoczne, że ku temu (+/-) idzie?

A swoją drogą ciekawie by było skonfrontować tę "Ziemię..." z "Obłokiem...", właśnie w zakresie społ., bo w/w trafna antycypacja ze staroświeckim optymizmem-utopizmem w tak nierozplątywalny węzeł się tam splata, że nie poznasz gdzie kończy się celne futrologizowanie, a zaczyna życzeniowość autorskiego myślenia.

W każdym razie: gdy rzecz wchodziła do księgarń (prawie dekadę temu... jak-ten-czas-leci) byłem sceptyczny, teraz ostrożnie polecam. Zwł., że bogactwo tematyczne jest tam spore: poza poruszonymi kwestiami dostajemy też intrygujący obraz relacji rodzinnych dynastii klonów - identycznych genami, ale odmiennych uwarunkowaniami i pozycją, więc i dokonywanymi wyborami w efekcie; i przepis na to jak na pograniczu egalitarnego świata wykroić sobie - z wszelkich pozorów zachowaniem - kawałek oligarchicznego, dziedzicznego, władztwa.

3
Hyde Park / Odp: Philip K. thingy, jak to się drzewiej pisało ;).
« dnia: Czerwiec 17, 2019, 01:00:36 am »
Do kompletu i o Dicku, tym razem soczyście i konkretnie, nie doraźno-politycznie (mimo, że jeden z tekstów z "KP"):
https://tesinblog.wordpress.com/2018/09/10/bog-w-dezodorancie-czyli-paranoja-jako-szosty-zmysl-philip-k-dick/

https://krytykapolityczna.pl/kultura/pamietacie-dicka/

4
Forum po polsku / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Czerwiec 16, 2019, 10:46:13 pm »
jest druga część Lśnienia...

Jest, ale fabuła... zobacz sama:
https://en.wikipedia.org/wiki/Doctor_Sleep_(novel)#Plot
Duchy więzione w umyśle, spisek wampiroidalnych nieśmiertelnych... Nie wiem czy z tego nawet Kubrick co wartościowego by wycisnął (gdyby się wogle ;) podjął...)...

(Acz - przyznam - ładny ten trailer miejscami.)

5
Forum po polsku / Odp: Lem w szkole
« dnia: Czerwiec 16, 2019, 10:35:02 pm »
Maszyna myśląca w roli potwora?

Jakby to Ciebie tak przez miasteczko i wąwóz przegoniła, a potem usiłowała w jaskini pogrzebać (co Trurla i Klapaucjusza spotkało), to byś wątpliwości co do jej statusu monstrum nie miała ;).

tylko ta maszyna wygląda na zasmuconą/rozczarowaną? - trafiła na opornego pacjenta?;)

IMHO to ten etap, gdy czuła się urażona ;).

6
Hyde Park / Odp: Ursula K(roeber). Le Guin
« dnia: Czerwiec 16, 2019, 09:35:09 pm »
Ojej dziękuję :)

Nie ma za co ;). (Zresztą z premedytacją to robię, usiłuję Cię na bliższą orbitę wokółforumową wciągnąć, czyli - mówiąc Boy'em - odegrać rolę społeczną polipa  8).)
 
Nie mam natomiast wątpliwości, że le Guin z PiSem byłoby bardzo nie po drodze.

Prawda, lektura "Opowiadania świata" (ziemskich partii) wskazuje na to b. wyraźnie. Acz sądzę, że Orszulka ;) - przynajmniej w złotym okresie swojej twórczości - gdyby ów PiS zaczęła jakimś cudem metaforyzować w formie SF - znalazłaby i w nim (czy w jego zapleczu/elektoracie) jakieś zalety, czy choć cechy budzące zrozumienie/współczucie/sympatię/empatię, bo to ten typ widzenia świata.

Jednocześnie nie jestem pewien czy właściwym jest ubieranie konkretnych jej tekstów w piórka walki z władzą/poparcia dla władzy.

Oczywiście, traktuję rzecz raczej jako dowód błyskotliwości, SFowego oczytania, i poczucia humoru red. Maziarskiego, zaprzężonych w b. konkrektne, doraźne, polityczne służby*, niż jak tekst, który cokolwiek istotnego o Le Guin mówi... poza tym prostym faktem, że jest jednak w polskiej pamięci zbiorowej obecna. I właśnie ze względu na to ostatnie ów artykuł zlinkowałem.

* Gdzie masz rację, że ta doraźność b. gryzie się z duchem twórczości (i nie tylko twórczości) U.L.G. Była to bowiem Autorka zaangażowana, ale patrząca na sprawy z większego dystansu.

7
Hyde Park / Odp: Ursula K(roeber). Le Guin
« dnia: Czerwiec 16, 2019, 08:15:14 pm »
W nawiązaniu do:
Cytuj
"Stanisław Lem przewidział nieuchwytność PiS"

Le Guin też w przepowiadanie partii rządzącej w "GW" ubrali:
http://wyborcza.pl/7,75968,24259223,prawo-imion-i-pis-czyli-bajka-polityczna-z-moralem.html

(Alqua, możesz uznać, że UP-am wątek z okazji Twojego powrotu ;).)

8
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Czerwiec 16, 2019, 06:46:55 pm »
Wracając do badań Boston Dynamics, od relacji o których piękna dyskusja nam się niedawno rozwinęła:

(Jak widać ten tu robót młody nie tylko wody się nie boi  ;D.)

Edit: miało być "robot", oczywiście, ale podstępny telefon (prawie pralek ;) ), na "robót" mi zmienił, więc zachowuję na dowód jak perfidnie - "Eden" znają? - obecne maszyny kombinują, tak ukrywając swoją naturę, że nie chcą być nawet nazywane po imieniu ;D.)

9
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Czerwiec 15, 2019, 09:50:49 pm »
Przyznam, że tych zmian to się umiarkowanie boję (w końcu da się je naprawić relatywnie szybko), bardziej gorzko-humorystyczny akcent stanowią. Znacznie poważniejszym problemem - jeśli już mamy traktować nasz zakątek jako imperium - jest stan jego armii:
https://oaspl.org/2019/06/14/sily-zbrojne-rp-czyli-ani-silni-ani-zwarci-ani-gotowi/

Zwł. w kontekście takich doniesień:
http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24900177,goraczka-zlota-w-rosji-trwa-centralny-bank-federacji-zwieksza.html

Inna sprawa - co się z kwestią możliwości poprawiania wiąże - że zarzucałem swego czasu obozowi miłościwie nam panującemu dość wszechstronną nieudolność, tymczasem po lekturze poniższego tekstu mojego dawnego kolegi ze StarTrek.pl:
https://www.rp.pl/Plus-Minus/306069919-Komu-PiS-zawdziecza-zwyciestwo-w-wyborach-do-parlamentu-Europejskiego.html
I kolejnego, stanowiącego komentarz doń:
https://wiadomosci.wp.pl/wybory-parlamentarne-pis-ma-cos-czego-opozycji-brakuje-naukowcow-i-ich-badania-6391207544662145a
Stwierdzić muszę, że co najmniej w jednym zakresie PiS niebywale się - co by nie gadać - sprofesjonalizował, przejmując tuskową metodę sondażową i podnosząc ją na znacznie wyższy, naukowy wręcz, poziom.

Pytanie tylko, czy ta nabyta zdolność, spowoduje, że obecnie rządzący poczują się dość silni, by nie takie buble przepychać, czy też możność wczytywania się w nastroje społeczne podziała na nich jednak temperująco.

10
Forum po polsku / Odp: * Akademia Filmowa *
« dnia: Czerwiec 14, 2019, 09:36:36 pm »
Wybiera się kto na "Krew Boga"?

Podobno jest to duchowy spadkobierca "Na Srebrnym Globie" (w pewnym sensie).

11
Hyde Park / Odp: Z bieżącej chwili...
« dnia: Czerwiec 14, 2019, 03:01:05 pm »
Z okazji świeżo minionego Superman Day (jest takie święto): naukowe rozważania spod znaku kto tu jest debeściak (w roli kandydatów do tytułu najpotężniejszego superbohatera: Superman, Wolverine, Mystique, Batman, The Flash, Thor, Iron Man, The Lizard, Spiderman, Ice Man, Silver Surfer and Black Bolt; zdaniem fachowców wygrywa właśnie Supek):
https://www2.le.ac.uk/offices/press/press-releases/2016/june/who2019s-the-best-equipped-superhero-student-research-settles-2018superpower-showdown2019
https://www2.le.ac.uk/offices/press/features/features-2016/superhero-powers-explained

12
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Czerwiec 14, 2019, 01:59:41 pm »

13
Forum po polsku / Odp: Sprawy różnakie
« dnia: Czerwiec 13, 2019, 10:34:19 pm »
Zaczęło się niewinnie. Ot, szukałem w Sieci kopii stosownego tekstu Boy'a o Przybyszewskim, by swoją drobną cegiełkę do dyskusji o poezji dorzucić, a potem jak mnie wciągnęło, to i o pańskim Krakowie zacząłem czytać i "Ludzi żywych" z marszu sobie odświeżyłem*.

* Przy okazji przypominając sobie w jakim wieku Voltaire i Fredro sukcesy odnosili:


I teraz, przez tych "Ludzi...", zaczynam się zastanawiać czy nie popadłem aby w jakąś lemowską obsesję ;), bo gdy czytałem te słowa o wiadomym młodopolskim szataniście, to miałem wrażenie, że o Mistrzu czytam:

"Ten język wyrosły z podłoża nauk przyrodniczych, filozofii, czerpiący swoje porównania ze wszystkich dziedzin nowoczesnej myśli, te /.../ składane słowa, przymiotniki w których miesza się niby dwie farby na palecie, aby stworzyć nową"*

A znów gdy mowa była o tym jak ów Stachu swój życiorys mistyfikował, to nasuwały mi się reminiscencje, że i Patron nasz swoim (z przyczyn lepszych niż chorobliwie zazdrosna żona i ze znacząco, wykładniczo, większą klasą) cokolwiek manipulował...

I jeszcze ten Kraków, Kraków w tle...

* Nawiasem: żałuję wielce, że nie władam mową naszych zachodnich sąsiadów dość biegle, by ocenić czy w istocie niemieckie poezje i eseje S.P. były tak dobre, jak jego polska proza - dęta i pretensjonalna.

ps. Swoją drogą: może by kiedy pijackie misterium a'la Przybyszewski ("Bo Stach nigdy nie pił bez motta; każdy dzień, każda godzina — niemal każdy kieliszek — miały swoje motto. Zależnie od tekstu, wódka zmieniała swój smak, tak jak w owej beczce, z której Mefisto w auerbachskiej piwnicy toczy rozmaite wino niemieckim studentom. Każdy przyzna, że inaczej pije się na: les paons blancs, les paons nonchalants, inaczej na: nie sah ich die Nacht beglänzter, a inaczej znów na: „oto jest święto zboża, oto święto chleba”, motto, które, nawiasem mówiąc, idealnie nadaje się do kieliszka żytniówki… Motto dawało piciu charakter na przemian mistyczny, filozoficzny, marzący, szyderczy, żartobliwy, irracjonalny, absurdalny") zorganizować pod cytaty z Lema?

14
Forum po polsku / Odp: Lem w szkole
« dnia: Czerwiec 13, 2019, 01:03:11 am »
Pierwszy (stwór?) zabawny, drugi (smok?) zaskakujący (różnie sobie elektrosmoka wizualizowałem, ale nigdy tak, a - proszę - b. elegancka wizja), ale najsilniej do mnie maszyna przemawia, jest coś w tej nonszalanckiej (domniemywam, że mokre na mokrym) kresce...

15
Forum po polsku / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Czerwiec 12, 2019, 07:50:56 pm »
To raczej filozof Okołowski weźmie na tapetę

Ftopa haniebna (na ekranie - chińskiego, podejrzanego, telefonu ;) -  zlało mi się to z owym) :-X. Idę się posypać szczypiorkiem i rzucić kurdlowi na pożarcie.

Ale zanim to uczynię odnotuję w logo konferencji tego Kelvina zaczytanego,  muralowego, którego nam ongi olka zlinkowała, bo i jego dopiero teraz się dopatrzyłem (wcześniej mi niewyraźną plamą latał*). I spytam zaciekawiony skąd się tam wziął?

* Czyli podszywał się pod Boersta?!?

Strony: [1] 2 3 ... 658