Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: 1 ... 672 673 [674] 675
10096
Hyde Park / Re: Däniken - błędne teorie czy błędna histioria?
« dnia: Sierpień 20, 2007, 07:56:54 pm »
Cytuj
Okres klasyczny, powiedzmy 500 lat przed Chrystusem. jak wytłumaczyć, że już wtedy Grecy wiedzieli, że Najwyższą Fazą Rozwoju człowieka jest Homo sovieticus, czyli Człowiek radziecki, hę?

;D ;D ;D

A serio. to albo stylizowane owłosienie, albo... jakaś forma dziwacznej prezerwatywy - wiadomo, że już w antyku pojawiały sie pierwsze. (Ta "gwiazdka" to jakiś uchwyt ułatwiający nakładanie, albo utrudniający zsuniecie się. Popytam swoją, jest archeologiem.)

ps. Tego nawet Däniken by nie wymyślił ;) :
http://wiadomosci.o2.pl/?s=258&t=396782

10097
Hyde Park / Re: Däniken - błędne teorie czy błędna histioria?
« dnia: Sierpień 18, 2007, 09:40:28 pm »
coś DLA Danikena

Jak tak, to ja jeszcze coś w sprawie Ezechiela zlinkuję (nie, żebym się z tym zaraz zgadzał):
http://www.spaceshipsofezekiel.com/other/Blumrich-article-The-spaceships-of-the-prophet-Ezekiel-linked.pdf

Cytuj
Co Wy na to?

A ja na to, że to raczej cuś na kształt fletni, podwójnej piszczałki czy innego instrumentu muzycznego, bo kto by z lornetki w ziemię patrzył?

(Natomiast znacznie bardziej dały mi do myślenia świete ksiegi hinduizmu. Ich przytaczane przez Dänikena i "dänikenoidów" fragmenty czyta sie jak SF... Ale z drugiej strony jeśłi kiedyś panowała na Ziemi tak zaawansowana cywilizacja techniczna, to gdzie jej ślady? :P )

10098
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Sierpień 17, 2007, 04:38:27 pm »
Cytuj
Chwileczke, mowimy o smierci jednostki. A my (choc stawiam ze nie jako jedyny gatunek na Planecie) jestesmy w stanie poswiecic zycie jednostki dla roznie rozumianego "ogółu". I to pozwala nam lepiej przetrwac jako gatunek. I to wynika z inteligencji, z rozumiena abstrakcji swiata i samoswiadomosci, postrzegania siebie "z zewnatrz". Dzieki temu jestesmy w stanie umierac np na wojnie, za jakastam "sluszna sprawe". I wtedy smierc przestaje byc straszna.

Ok. Tylko w takim razie śmierc jest mniejszym złem służącym większemu dobru. Musimy dokonywać wyboru mniejszego zła, bo nie jesteśmy wszechmocni. Istota wszechmocna ex definitione mniejszego zła wybierać nie musi. Zatem skad zło? Oczywiscie są to pytania istotne tylko dla teisty (i to w wersji wielkich religii monoteistycznych), ateista ma ten problem z głowy, bo od przypadku nie sposób oczekiwać wysokiej etyki.


Cytuj
A osobiscie tez bardziej podobalo mi sie wyraziste spoleczenstwo w Sparcie niz aktualne rozciapkane unisexowe w swiecie zachodnim.

Pod pewnymi zwzględami oni byli bardziej "unisexowi" niż my...

Cytuj
Znowu to slowko "złe". Wez je moze zdefiniuj? Ja uwazam ze naturalne znaczy "dobre" i co wtedy?

I wtedy dowiedziesz tylko, że wszelkie systemy etyczne są względne... A skoro tak, nie obronisz o dobroci Boga, bo nikt nie jest dobry obiektywnie.

10099
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Sierpień 17, 2007, 02:52:49 pm »
Cytuj
No a moja teza jest taka ze mamy taka kulture (oswiecenie) ze sie smierci boimy. W Indiach sie nie boja. W Sparcie tez sie nie bali, cieszyil sie z niej. W polskim sredniowieczu tez nie. A Ty ogladales smierc tylko w naszej kulturze, i naszej medycynie, ktore to wmawiaja nam ze smierc jest nienaturalna i zła.

Jeśli śmierć jest dobra to skad instynkt samozachowawczy? Była mowa o szympansach, one też (choc nie skażone wpływem Oświecenia) nie uważaja śmierci za dobro...

(A w wyliczance tych co sie nie bali śmierci pominałeś Wikingów, japońskich kamikaze i "bombowych" chłopców bin Ladena - czy naprawdę są to wzorce do naśladowania?)

Choć w jedny masz racje - śmierć jest naturalna (ale wbrew pozorom "naturalne" częściej oznacza złe, czego i Mistrz dowodził).

10100
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Sierpień 17, 2007, 01:41:05 pm »
Bo miałem wątpliwą przyjemność oglądać i chorobę i śmioerć (zarówno ludzijak i zwierząt) wiele razy niestety...

Zresztą ludzie boją się śmierci - sam lęk oznacza cierpienie, a cierpienie tzw. zło.

10101
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Sierpień 17, 2007, 02:53:45 am »
Cytuj
No czyli ze jednak nie jest złe?

Tego nie powiedziałem. To, że zło daje podobno (co nie zostało dowiedzione) dobre efekty, nie powoduje, że przestaje być złem.

Cytuj
Poprostu nie wiem.

Skoro tak, trochę Ci się dziwię, że dyskutujesz o czymś o czym nie masz (jak sam mówisz) pojęcia. ;)

10102
Forum po polsku / Re: etyka ewolucji
« dnia: Sierpień 17, 2007, 02:41:19 am »
Dobranoc zatem ;)

10103
Hyde Park / Re: Däniken - błędne teorie czy błędna histioria?
« dnia: Sierpień 17, 2007, 12:20:22 am »
Jest jeden slaby punkt teorii Dänikena, który zresztą dostrzegał sam Mostowicz. Wszyscy ci mniemani Obcy są jeszcze bardziej humanoidalni niż ci ze "Star Trek".

Ale hipotezy te mają jedną mocną stronę - prowokują ludzi do myślenia i zadawania pytań, a to jest zawsze cenne.

(BTW: w twórczości Mistrza, hipotezy te też sie momentami pojawiały. Choćby w prześmiewczym wątku Banna i Puga, czy w rozważanym serio pomyśle, że nasz Wszechświat może być częciowo lub w całości, tworem b. zaawansowanych Obcych.)

10104
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna: Grafiki [wątek women on
« dnia: Sierpień 16, 2007, 11:56:27 pm »
Skoro mowa o "milusich słoweczkach", to Forum to należy do nielicznych, ale jakże cennych, miejsc, gdzie panuje wysoka kultura dyskusji, co stwierdzam z wielka przyjemnością. Zreszta więksozść tych miejsc ma zwiazek z SF, co jeszcze ciekawsze :P . (A że pewnie ktoś czasem zajrzy i "smrodu naniesie", to sie niestety zdarza wszędzie...)

Grafiki zaś (choć jaki nie-kobieta pewnie nie mam prawa głosu) są przednie :) .

10105
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Sierpień 16, 2007, 11:47:23 pm »
No akurat nie gloryfikuje, tylko twierdzi, że Bóg wyprowadza z każdego zła dobro (co wydaje się tezą cholernie trudną do udowodnienia), dlatego cierpienie ma sens.

Co zaś do tezy, że śmierć naturalna nie wiaze się z cierpieniem to mając  w domu sporą czeredę zwierzaków miałem czasem wątpliwa przyjemność oglądać ich chorobę czy śmierć. I widać było niewątpliwie, że cierpiały, czasem nawet bardzo. (Paradoksalnie jedynym kotem, który nie cierpiał był ten zabity przez samochód który zginął na miejscu, zatem jego śmierc była "nienaturalna".)

BTW: Koniolub Grubas w "VALISie" (cenionego przez Mistrza, P.K. Dicka) zamierzał użyć śmierci kota pod kołami samochodu jako argumentu przeciw dobroci Boga.

10106
Akademia Lemologiczna / Re:  Akademia Lemologiczna [Solaris]
« dnia: Sierpień 16, 2007, 11:27:16 pm »
Tyle, że akurat tej konkretnej sytuacji jaką jest zachowanie trzech naukowców (a przynajmniej dwóch z nich) w "Solaris" nie sposób zinterpretowac inaczej niż jako ucieczki. Jak by nie patrzeć.

10107
Forum po polsku / Re: etyka ewolucji
« dnia: Sierpień 16, 2007, 11:19:07 pm »
Skoro nasz pęd do zmieniania natury jest naturalny, to wniosek, że zmiany których dokonujemy są dobre, bo naturalne, a w takim wypadku Twoje dualistyczne przeciwstawianie ładu naturalnego ładowi tworzonemu przez człowieka całkowicie traci sens.

10108
Akademia Lemologiczna / Re:  Akademia Lemologiczna [Solaris]
« dnia: Sierpień 16, 2007, 11:14:47 pm »
Trudne pytanie. W pewnym sensie wszystko może być formą "ucieczki" nawet praca (vide zjawisko pracoholizmu)...

10109
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Sierpień 16, 2007, 11:06:51 pm »
Założyłem raczej, że cierpienie to zło. (A o ile pamietam Katechizm Kościoła Katolickiego twierdzi to samo zresztą :P )

10110
Forum po polsku / Re: etyka ewolucji
« dnia: Sierpień 16, 2007, 10:59:07 pm »
Jeśli tak jak mówisz, to jakikolwiek rozwój cywilizacyjny nie ma sensu, skoro był dokonywany na oślep. Powinniśmy siedzieć w jaskinach zanim Bóg osobiście by nas z nich nie wyprowadził i nie stworzył nam kosmodromów i komputerów. Wszak każde inne działanie jest niepotrzebnym ingerowaniem w ład wyższy.

(Skądinąd nie kwestionuję faktu, ze jesteśmy malutcy, głupiutcy i znikomi, ale musimy działać metodą prób i błedów, dokładnie tak jak ewolucja.)

Strony: 1 ... 672 673 [674] 675