Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Peterek

Strony: 1 [2] 3
16
Hyde Park / Re: Pomysły
« dnia: Kwiecień 11, 2011, 01:14:04 pm »
Maziek, to chyba do mnie ? : P.S. mam stałą prośbę o łączenie postów (t.j. edytowanie poprzedniego, a nie pisanie dwóch jeden pod drugim). Przyjęto do wiadomosci. Co do P. Stanisława i kosztów infrastruktury. W trakcie budowy dróg, autostrad, koszt ułożenia światłowodu w kanalizacji wzdłuż drogi to jakieś 50 tyś PLN/1 km. Czyli kropla w Morzu kosztów. W NIEKTÓRYCH przetargach okablowanie to jest już WYMUSZANE przez inwestora (telefonia alarmowa, monitoring). Niestety, w dalszym ciągu w kręgach "fachowców" decydentów, pokutuje przeświadczenie, że transmisja radiowa jest bardziej ekologiczna i tańsza. Qui rogat, non errat !

Nie, to (o łączeniu postów) akurat było do Męberyty, któremu posty sam złączyłem.

17
Hyde Park / Re: De impossibilitate contactus
« dnia: Kwiecień 11, 2011, 12:34:36 am »
No to ciekawe by było wejście takiej masy, z tą prędkością w atmosferę ziemską. 2e12 J to jest 0,55 GWh, a przecież ta energia wydzieliła by się w mikrosekundach (prędkość !). Ale z drugiej strony przecież meteorytów pozaukładowych podobno nie ma. Dla czego ?

18
Hyde Park / Re: Pomysły
« dnia: Kwiecień 10, 2011, 10:58:32 pm »
Bardzo Sorki, rzeczywiście, za bardzo rozbudowałem ale jest to moja pewna "pięta". Poza tym odniosłem się nieco ogólnie do P.3. Przepraszam P. Stanisławie jeżeli moja odpowiedż została odebrana jako agresja.
Tak! Kwestia techniczna to nie problem. Problemem jest szmal a właściwie kwestia polityczna, brak gwarancji trwałości businessu w funkcji czasu ( kilka, kilkanaście lat).

19
Hyde Park / Re: De impossibilitate contactus
« dnia: Kwiecień 10, 2011, 10:42:31 pm »
No to poczekam na obserwacje.

20
Hyde Park / Re: Pomysły
« dnia: Kwiecień 10, 2011, 10:03:58 pm »
1. Podobno od dawna nie ma żadnych technicznych przeszkód, aby w pojazdach móc trwale instalować elektroniczne identyfikatory (EI).
2. Podobno od dawna nie ma żadnych technicznych przeszkód, aby za pomocą takich EI określać prędkość danego pojazdu w danym momencie.
3. Jeśli 1-2 to prawda - byłbym za uchwaleniem powszechnego prawa, które wprowadzałoby obowiązek posiadania EI przez pojazdy poruszające sie po drogach publicznych (tak jak pasy w samochodach albo kaski dla motocyklistów). Przypuszczam, że dzięki temu można by w samej tylko Polsce rokrocznie ocalić życie około tysiącowi ludzi, zdrowie zaś przynajmniej kilkunastu tysiącom (część z nich zostanie kalekami na zawsze).
Pytanie: jeśli 1-2 to prawda, czemu - o ile wiem - nigdzie na świecie dotychczas tego nie wprowadzono?
Stanisław Remuszko

Modify: @Nieznańcy Przemili: dzięki za bezcenną karmę!
Szanowny P. Stanisławie. Jest taka nauka o którą kiedyś się otarłem. Nazywa się to Telematyka (definicja - WIKIPEDIA).
Ad. P.1-2.
I. TECHNIKA. Aby cos instalować POWSZECHNIE, musi to POWSZECHNIE dzialać. Powszechnie, czyli wszędzie. W tunelach, garażach podziemnych,  etc. Póki co samo urządzenie to jest "pryszcz".  Problemem jest radiowa sieć zbiorcza. Ani Policja, ani Armia nie mają powszechnie działającej sieci ogólnopolskiej. Takie sieci (aczkolwiek nieco dziurawe) posiadają Usługodawcy GSM czyli komórkowcy. Pomiar prędkości - temat się rozbudowuje - potrzeba aby KAŻDY pojazd posiadał również pozycjonowanie satelitarne GPS, wiadomo po co - o godz. 17.34.55 jechał odcinkiem drogi xx.xx.xx.xx/yy.yy.yy.yy. gdzie dopuszczalna V jest 50 km/h. Takie urządzenie już są (GSM/GPS), niestety, nie działają w "czasie rzeczywistym bo...... sieć przesyłowa GSM tego nie zapewnia : http://www.telemetria.pl/filez/modulytelemetryczne.htm.
II. PRAWO.  Dla czego fotoradary nie mogą stać w każdym niebezpiecznym miejscu i dla czego nie wolno stosować atrap, pomimo ich niewątpliwej skuteczności ? Dla czego policjant, zatrzymując kierowcę który przejechał na "czerwonym", jest  z góry skazany na niepowodzenie  interwencji ? A z drugiej strony, dla czego przy drogach publicznych wolno budować ekrany LED-owe, oślepiające kierowcę na drodze ?
III. DEMOKRACJA a prawa MNIEJSZOŚCI. W USA kraju jak by nie było demokratycznym, prawo do podróżowania BEZ utrudnień jest jednym z praw KONSTYTUCYJNYCH. Z definicji DEMOKRACJI, wynika , że jest to ustrój PRAW WIĘKSZOŚCI a nie jak obecnie się uważa, MNIEJSZOŚCI. Ad rem.  Kierowcy jako tacy, muszą się stosować do wielu przepisów, rozporządzeń i unormowań. Jest to cała gałąź NAUKI. Zdobycie Prawa Jazdy (pomijając działania pozaprawne) jest funkcją posiadania DUŻEJ wiedzy o tych przepisach. Zawsze mnie dziwi, że w POLSCE inni użytkownicy SPORADYCZNIE używający drogi publicznej- piesi, rowerzyści, motorowerzyści, pojazdy zaprzęgowe, etc , tej wiedzy nie muszą posiadać a w pojęciu ogólnoludzkim uważają, że nie muszą się do niej stosować. Na utrzymanie dróg, środki dostarczają głównie KIEROWCY (nie będę wyszczególniał bo jest to lista ponad 60 pozycji).
PYTANIE. Dla czego obywatele posiadający :
1. Prawne zezwolenie związane ze znajomoscią przepisów.
2. Praktyczną wiedzę.
3. Moralne prawo związane z ponoszonymi kosztami publicznymi.
4. Ponoszący ciągłe wydatki na weryfikację i podnoszenie bezpieczeństwa pojazdu.
5. Moralne prawo związane z zapewnieniem egzystencji ( pracy) ok 20% społeczenstwa.
MAJĄ W POLSCE, MNIEJSZE PRAWA NIŻ piesi, rowerzyści, motorowerzyści, pojazdy zaprzęgowe, etc

21
Hyde Park / Re: De impossibilitate contactus
« dnia: Kwiecień 10, 2011, 08:20:17 pm »
Ha, ha, ja mogę pójść spać i jeszcze móc, bo nad łóżeczkiem mam półkę z Lemem a obok netbuka :) .

Weźmy do obliczeń w pamięci zwykły pocisk karabinowy. Po niewielkich "naciąganiach" mamy tak: pocisk 10 gram, prędkość 1 km/s, energia 5000 dżuli, przebija 5mm stali. 30 cm ściany murowanej albo 80 cm drewna litego sosnowego. Jeżeli jego prędkość pomnożymy o czynnik 200 tyś (2/3 c) to energia wzrośnie 40 tysięcy milionów czyli 40 miliardów razy. Masa będzie zmniejszała/zwiększała czynnik rażenia liniowo, rzecz 10 razy lżejsza 10 razy mniejszą szkodę poczyni. 40 miliardów razy 5000 dżuli to jest 200 bilionów dżuli czyli 2*10^14 dżula. jest to równoważne rozpadowi promienistemu 10 kilogramów uranu U235 a to jest równoważne spaleniu 15 tysięcy ton węgla. Pisałem jednym tchem i liczyłem w pamięci, proszę sprawdzić czy nie ma czeskiego błędu.
wychodzi 2 exp 12 J czyli 12 TJ  (terra ) czyli bilionów. Oczywiście dla masy 10g  (10 ex-2).  I oczywiście pod warunkiem, że druga masa jest w spoczynku , czyli składowa prędkości 0. Oczywiście dla mechaniki klasycznej a tu się już kłania relatywistyka bo przecież zakładamy 2/3 prędkości światła czyli masa będzie miała przyrost (współczynnik Lorentza). Dla tej prędkości Lorentz wychodzi jakieś 1,33 czyli masa będzie 13,3g . Cóś w tym guście ale jest jeszcze chyba ze trzy teorie na temat ZDERZEŃ relatywistycznych. Właśnie  to mają badać w Hadronie w CERN.
W poprzednim poście Maziek poruszył arcyciekawy temat :
 - "Jeśli zaś przestrzeń międzygwiezdna wypełniona jest gruzem śmigającym w te i wewte z relatywistycznymi prędkościami - to będą na nic, bo może się zdarzyć postrzał z boku."
Tego "gruzu" (wyjąwszy niektóre cząstki) a właściwie PRĘDKOŚCI - NIE MA. A przynajmniej DOTYCHCZAS ich nie zaobserwowano. Dlaczego ???

22
Hyde Park / Re: De impossibilitate contactus
« dnia: Kwiecień 08, 2011, 08:16:23 pm »
No tak skleroza >:(. "Orfeusz" nie był urzadzeniem ochronnym/zabezpieczającym a był gracerem aczkolwiek CHYBA ?, leciał przed statkiem głównym - "Eurydyką" od początku podróży? Wystrzeliwane ekrany zabezpieczające były w Pirxie - "Rozprawa", no ale prędkości nie te.   ::)

23
Hyde Park / Re: De impossibilitate contactus
« dnia: Kwiecień 07, 2011, 10:53:52 pm »
Panowie Lemo-znawcy, Lemo-tronicy. Otóż problem podróży z  V "podświetlną", został "załatwiony" przez Mistrza. w Dziele pt. "Fiasko":
 - Statek główny, wyprzedzany jest przez bezludnego "Pilota" , ale i tak ....etc, ect. Nie mam ksiązki "pod ręką" aby zacytować dokładnie, ale mogę przeprowadzić wizję lokalną w piwnicy.  No chyba, że mnie dopada jędza skleroza. :o

edit: Oupsss ! Na Chomiku bezczelnie publikują bez zabezpieczeń m.i. to Dzieło Mistrza. >:(

edit2:
właśnie szukam kogoś z kim mógłbym się napić,
może w tej samej restauracji? O_o

Przy 0,999... c może się pojawić Twój bliźniak, w tej samej restauracji :) .

(W której będziesz Ty) .
Podobno od V=0.99999C, przechodzi się w inny wymiar :o, aczkolwiek znam o wiele łatwiejsze metody.

maziek: Peterek, w miarę możliwości nie wysyłaj kilku postów raz za razem, używaj edycji :) .

maziek: P.S. co do tego pilota to jakoś tak nie pamiętam. W pewnym momencie używają tarcz (osłon) ale to już w pobliżu kwazara, który ma ich cofnąć w czasie.

24
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Kwiecień 04, 2011, 07:46:35 pm »
Maziek, dzięki za rozwinięcie Prima Aprilisowej zagadki  ;D ;D :P

25
Hyde Park / Re: Kwiz
« dnia: Kwiecień 01, 2011, 05:20:14 pm »
Str 20-21

26
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Kwiecień 01, 2011, 05:06:46 pm »
Mam pytanie.  Od starego znajomego który kiedyś znał osobiście P. Joannę Chmielewską, dowiedziałem się, właśnie dzisiaj, że P. Joanna Chmielewska pod koniec lat 60-ych, napisała wspólny kryminał SF ze ....... Stanisławem Lemem   , nieopublikowany z resztą. Tytuł miał być : "Szajki Robotów" - z cyklu Lema pt. "Bajki Robotów". Czy ta książka jest gdzieś osiągalna ? Podobno 1 kwietnia jest rocznica podpisania umowy ?


27
Lemosfera / Re: CYTATAT-STANISŁAW LEM-POMOCY
« dnia: Marzec 17, 2011, 01:51:05 pm »
A może "Awantury na tle powszechnego ciążenia" pana Tomka Lema ?

28
Lemosfera / Re: "Czy pan Lem przeglada to forum???"
« dnia: Marzec 11, 2011, 01:57:25 am »
P. Stanisławie :
P.P.P.S.: Maleńką karmę karmiła mi Żona... Czy ktoś gra tu w bridża? - (jeśli to nie figura retoryczna) to jak widać, jeszcze w Polsce Żyje kilka osób GRYWAJĄCYCH (coraz rzadziej) w brydża. Swoją drogą bridge, kojarzy się młodzieży raczej z PC-tologią ( układ węzłowy współpracy urządzeń płyty głównej komputera PC) - sprawdziłem.
Jak mawiał mój ś.p. sąsiad, w brydża gram ale jak nie muszę licytować. Serdecznie pozdrawiam i oczywiście 126 LAT ŻYCIA.

29
Lemosfera / Re: Lem's day??
« dnia: Marzec 08, 2011, 06:43:54 pm »
Cholera. NIe pomyślałem a napisałem. To spotkanie to TYLKO dla Szkotów !!! :-[ :-[ :-[

30
Hyde Park / Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« dnia: Marzec 08, 2011, 12:42:44 am »
Zdjęcie, gdzieś w Galaktyce.

Strony: 1 [2] 3