Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Hoko

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 142
47
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 07, 2020, 09:18:08 am »
Dziś w poznańskiej GW puścili artykuł na ten temat, ogólnie kraj zaczyna powoli się budzić:

https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,25847476,jak-epidemia-maleje-w-liczbach.html#s=BoxWyboImg2

(TL;DR: szpital w Poznaniu 'trochę mniej kłamie' z racji czego wykazuje co najmniej 2.5 do 3x wyższą śmiertelność niż reszta kraju). Podobna jak w Polsce sytuacja jest m.in. na Białorusi, Ukrainie - ale nie tylko blok wschodni bo prawdopodobnie także w Stanach. Słowem, chciałem Ci ułatwić przebrnięcie przez okres frustracji statystykami, bo uważam sporą część z nich za zupełnie bezwartościowe.

Term, bez emocji, bo one ogłupiają i człowiek bezrefleksyjnie idzie śladem niedouczonych celebrytów ;) Jako matematyk powinieneś wiedzieć, że sto przypadków rozrzuconych po siedemnastu województwach to jest za mała próba, żeby wyciągać jakiekolwiek wnioski istotne statystycznie. Nawet gdyby śmiertelność w jednym z województw była pięć razy wyższa, to przy takiej próbie i tak mógłby to być tylko wynik ślepego trafu. Albo jakiejś serii - np. ostatnio mieliśmy kilka "hurtowych" zakażeń w szpitalach i domach opieki, jeśliby się zdarzyły w jednym województwie (zwłaszcza w domach opieki), to za dwa tygodnie byłby tam wysyp zgonów  :)

48
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Kwiecień 05, 2020, 12:19:25 pm »
Dobra, zaanonsuję - na Feliksa chyba już rodzicielstwo zwróciło samo uwagę (dzieciak do tej pory czytał chyba głownie fantasy).
 Gra może być ciekawa - chociaż jeśli jest sławetna, to stwierdzam po raz kolejny, że się zupełnie w tym gatunku nie orientuję, musiałem sprawdzić, co to takiego :)

49
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 05, 2020, 09:13:02 am »
Ciekawostka - ilość zarazków, jakie "wydmuchujemy" z siebie podczas mówienia, zależy od wymawianych zgłosek. Ciekawym byłoby oszacować, czy istnieją jakieś istotne różnice między językami :)
https://naukowy.blog.polityka.pl/2020/04/04/fonetyka-rozsiewania-wirusow/

50
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Kwiecień 04, 2020, 12:06:58 pm »
 O, właśnie tak przyszło mi do głowy, że większość sf to przecie literatura niezbyt wymagająca, więc dla nastolatka nada się niemal wszystko. Z drugiej strony, od czasu do czasu trafi się pewnie coś wartościowszego :)

51
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Kwiecień 04, 2020, 09:51:10 am »
Q,
Dzięki. Dwie pozycje z innej epoki (Robinsonowie kosmosu i Planeta zielonych widm) już poleciłem, więc będzie do kolekcji  ;D

52
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 04, 2020, 09:40:54 am »
To dla porównania relacja z Włoch
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-04-04/neapolitanczycy-nie-boja-sie-koronawirusa-tlumy-ludzi-na-ulicach/

No ale zobaczymy, co będzie u  nas za parę dni, jak się zrobi ciepło. Współczuję miastowym - moja wieś nie tylko mała, ale i na zupełnej prowincji, tedy nieraz psioczyłem w duchu, że wszędzie daleko itp. Ale za to teraz większych ograniczeń w zasadzie nie czuję. A i warzywa niedługo będę miał swoje, zresztą tych zeszłorocznych jeszcze ciut w piwnicy leży. I nie tylko jajka, ale nawet kury podwórkowe na czarną godzinę  ::)

53
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 04, 2020, 08:58:28 am »


Dowody na to sa znacznie mocniejsze niż tylko inklinacje łatwej do wydedukowania mojej do w/w "rządu" niechęci. Otóż w poważnych modelach epidemii, (można pobawić się jednym tu: https://gabgoh.github.io/COVID/index.html ) używa się współczynników zakażalności (często oznaczany R).  R=5 oznacza, że jedna osoba zarazi 5 innych,  R może oczywiście mieć wartości inne niz całlkowite, bo jest wyliczana ze średniej.  Co z tego? Otóż nie ma powodu, by przypuszczać, że Polska ma wartości R inne niż inne kraje europejskie (ES, IT, FR) które wprowadziły podobne zasady i ograniczenia do Polski - lub raczej odwrotnie, bo Polska jest o kilka tygodni przesunięta. Tym czasem przyrost raportowany dla Polski jest zdecydowanie za wolny, sugerując R o wiele mniejsze niż w innych krajach.  Patrząc na te zdjęcia z kolejek do Biedronki czy inne z babciami na powietrzu, nie wierzę.


Współczynnik zakażalności nie jest bezwzględny, podaje się go dla danego patogenu oraz statystycznie typowej ilości interakcji międzyludzkich - z reguły ujmowanej globalnie. Ale regionalnie ta średnia ilość kontaktów międzyosobniczych może być różna, do tego można ją zmieniać na bieżące potrzeby, wprowadzając rozmaite zakazy i nakazy powodujące, że ludzie będą spotykać się rzadziej. I temu służy tzw. kwarantanna. I dla postępu epidemii mają znacznie dwa czynniki: czas wprowadzenia kwarantanny i sumienność w jej przestrzeganiu. W Polsce zaostrzenia wprowadzono na znacznie wcześniejszym etapie niż na Zachodzie. Choć i tak za późno, a potem jeszcze popełniono błąd sprowadzając multum ludzi z zagranicy i dając im wolną rękę w wyborze miejsca odosobnienia. Ale i tak ta wczesna reakcja wystarczy, by przyrost był mniejszy. Do tego, co by nie mówić o przestrzeganiu ograniczeń w Polsce, wszelkie wieści wskazują, że na Zachodzie, zwłaszcza na południu Europy, jest z tym znacznie gorzej.

Dalej w grę mogą wchodzić rozmaite czynniki, o których nie wiemy, np. zmienność w podatności na patogen między różnymi populacjami - ostatnio pojawiła się informacja, że jakiś wpływ na prawdopodobieństwo zakażenia może mieć fakt szczepienia w dzieciństwie przeciwko gruźlicy. A takich nieznanych czynników może być więcej, więc nie ma żadnych powodów, ażeby dane z jednego regionu twardo rzutować na inny. Co oczywiście nie znaczy, że należy bezrefleksyjnie wierzyć zapewnieniom polityków - ale ci knują wszędzie :)

54
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Kwiecień 03, 2020, 04:01:45 pm »
Ktokolwiek widział, ktokolwiek słyszał - propozycje ambitnego sf dla nastolatka (10-15)?

55
Hyde Park / Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« dnia: Kwiecień 01, 2020, 12:12:10 pm »

56
Hyde Park / Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« dnia: Kwiecień 01, 2020, 09:24:37 am »
Wiecie, co to jest średnica? Jak nie, oglądajcie TVP i uczcie się.


57
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Marzec 30, 2020, 12:43:32 pm »
liv,
no, z rozmaitymi rzeczami może mi się to kojarzyć (w pierwszym rzędzie z tym, co słyszę za oknem), ale na Osjana bym nie wpadł  ;D

to jeszcze coś z okolic

58
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Marzec 30, 2020, 09:25:48 am »
Q,
W użyciu mogą być, pytanie tylko, na ile pomagają. Poza tym, jeśli dobrze pamiętam, efekty obserwowano, gdy leki zostały podane we wstępnej fazie choroby, a u nas pacjenci dostają je dopiero w stanie ciężkim.

59
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Marzec 27, 2020, 09:48:39 am »
z całkiem innej beczki


60
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Marzec 26, 2020, 08:36:51 am »
Do poczytania. Urania, kompletne numery i roczniki w pdf :)

https://www.urania.edu.pl/archiwum/urania-roczniki

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 142