Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - skrzat

Strony: 1 ... 19 20 [21] 22 23 24
301
Forum po polsku / Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« dnia: Październik 16, 2008, 12:11:58 pm »
A może jest szansa, aby wydać później same dodatki? Z różnych powodów zakup całej edycji jest dla mnie jako lemofila niezręczny - poczynając od długości półki - najistotniejszy zaś jest ten, że do większości moich egzemplarzy jestem strasznie przywiązany, mniej więcej tak jak Tichy do swoich skarbów...

Obawiam się, że na wydanie samych dodatków nie ma specjalnej nadziei, stanowią one integralny element dopełniający dla poszczególnych tomów.

302
Forum po polsku / Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« dnia: Październik 15, 2008, 02:23:56 pm »
Chwilowo jest szczegółowy spis treści pierwszych 2 tomów, czyli:
1. Dzienniki gwiazdowe
2. Kongres futurologiczny

Zawartość pozostałych będziemy prezentować sukcesywnie  8) W każdym tomie będzie również zamieszczona fotografia Stanisława Lema - najczęściej nigdzie wcześniej niepublikowana (ale nie zawsze niestety udało nam się znaleźć zupełnie nowe).

303
Forum po polsku / Kolekcja Gazety Wyborczej
« dnia: Październik 15, 2008, 12:53:43 pm »
Wszelkie pytania, uwagi oraz wątpliwości, dotyczące Kolekcji Gazety Wyborczej, prosimy zgłaszać w tym miejscu. Będziemy starali się na bieżąco na nie reagować.

304
Hyde Park / Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« dnia: Październik 10, 2008, 11:16:06 am »
Głos Lema z "Głosu Pana":

Cytuj
Powiedzieć, dajmy na to, o geniuszu, że był moralnie świnią, to niekoniecznie jeszcze w tym go trafić, w czym mogła mieszkać jego prywatna hańba. Myśl „sięgająca pułapu epoki”, jak powiada w swej książce Yowitt, nie będzie dotknięta takim rodzajem diagnozy. Hańbą geniuszu może być jego intelektualna daremność, jego samowiedza o tym, jak niepewne jest wszystko, czego dokonał. Genialność jest nieustającym zwątpieniem – przede wszystkim. Każdy z wielkich uginał się jednak pod presją ogółu, nie rozwalał stawianych sobie za życia pomników i nie podawał tym samego siebie w wątpliwość.

Jeśli jako osoba z genialnością, podżyrowaną przez kilkudziesięciu uczonych biografów, mogę cokolwiek powiedzieć w kwestii duchowych kulminacji, to tyle tylko, że jasność myśli jest płonącym punktem na obszarze niewyczerpanej ciemności. Geniusz nie jest światłem po prostu, lecz przede wszystkim – trwałym dostrzeganiem mroku otaczającego, a normalnie jego tchórzostwo na tym polega, aby we własnym blasku się kąpać i póki to możliwe, nie patrzeć poza jego granicę. Bez względu na to, jak wiele jest w nim autentycznej siły, zawsze pozostaje jeszcze taka znaczna reszta, która musi być już tylko siły takiej udaniem.

305
Forum po polsku / Re: konkurs na recenzję
« dnia: Październik 02, 2008, 10:05:07 am »
Hmm, nie chodzi nam o pisanie książek Lema na nowo w postaci 1800 znaków, tylko o coś na kształt recenzji, jakie można np. znaleźć w Amazonie. Więc nie ma co się krępować: Forumowicze, do pióra! :-)

306
Forum po polsku / konkurs na recenzję
« dnia: Październik 01, 2008, 04:24:11 pm »
Drodzy Bladawce, Szacowni Forumowicze:

zapraszamy wszystkich lepniaków-miłośników twórczości Lema do udziału w naszym nowym konkursie: http://solaris.lem.pl/content/view/330/203/
Do wygrania (między innymi) 16-tomowa kolekcja Dzieł Wybranych Stanisława Lema!

307
Forum po polsku / Re: Nowa strona Wasze opinie
« dnia: Wrzesień 19, 2008, 11:51:49 am »
Jeśli chodzi o sondę, to załamałem się - ponieważ moją ulubioną książką Lema jest Fiasko, wybrałem przycisk 'Inna pozycja' (czemu nie ma Fiaska, a jest na przykład Wysoki Zamek?), po czym zobaczyłem... komunikat o błędach php :)
Eh...

Dziękuję za informację, błąd został poprawiony.

308
Forum po polsku / Re: Nowa strona Wasze opinie
« dnia: Lipiec 23, 2008, 01:56:29 pm »
Kohabitacji nie będzie: stara strona będzie musiała się wyprowadzić ;-)

309
Forum po polsku / Nowa strona Wasze opinie
« dnia: Lipiec 23, 2008, 01:19:54 pm »
Jak pewnie niektórzy zauważyli, uruchomiliśmy nową stronę w języku polskim: www.solaris.lem.pl Będziemy wdzięczni za wszystkie Wasze konstruktywne opinie: czego brakuje, co nie działa, tak jak powinno, co się Wam niezbyt podoba, a co należałoby zmienić.

Z góry dziękujemy za pomoc  8)

310
Forum po polsku / Re: etyka ewolucji
« dnia: Czerwiec 18, 2007, 11:46:33 pm »
Kilka rzeczy udało mi się znaleźć:

- betryzacja w "Powrocie z gwiazd"
- etykosfera w "Wizji lokalnej"
- oraz Kosmos, który został uporządkowany przez graczy w "Bibliotece XXI wieku"

311
Forum po polsku / Re: etyka ewolucji
« dnia: Czerwiec 18, 2007, 06:18:59 pm »
Cytuj
W kazdej czytanej przezemnie ksiazce Lema bylo na ten temat ;) To typowy Jego konik. I za kazdym razem widze tam to podkreslanie czy tam tlumaczenie ze nie moza, tj. bezsensowna jest ocena moralna "zachowania" "produktow" takiej ewolucji.

Trochę brzmi to jak "wszędzie i nigdzie" ;> Zdaję sobie sprawę, że to był jeden z Lemowskich koników, szczególnie mechanizmy ewolucji, ale o jej etyce chyba (poza wspomnianą "Summą" i "Golemem XIV") expressis verbis się nie wypowiada.

312
Forum po polsku / etyka ewolucji
« dnia: Czerwiec 18, 2007, 01:52:33 pm »
Czy możecie mi podać jakieś inspiracje? W których książkach Lema, oprócz "Golema XIV", należałoby szukać jego poglądów na temat "etyki ewolucji"

PS. Temat nie jest wyjątkowo na maturę, ale do zaliczenia przedmiotu eko-filozofia na studiach 8-)

313
Forum po polsku / Re: [M] Proszę o pomoc!
« dnia: Listopad 27, 2006, 02:30:41 pm »
To prawda, Lem zdecydowanie i wielokrotnie odżegnywał się od literatury SF, na przykład w rozmowach ze Stanisławem Beresiem:

S.B.: Czytając Fantastykę i futurologię odnosiłem wrażenie, że przebijając osinowym kołem tego wilkołaka czyni Pan to z intencją postulatywną, w celu wysunięcia alternatywnego modelu fantastyki. Czy to, co robi Pan w swojej prozie, jest właśnie taką rozpaczliwą próbą reanimowania dogorywającej Science Fiction?
S.L.: Nigdy nie przyszło mi do głowy, że pojawiłem się na ziemi, aby zbawić ten gatunek.
S.B.: Nie podejrzewam też Pana o apostolskie skłonności, ale przecież to jest próba wyrwania się z gatunkowego getta?
S.L.: To jest cała kwestia genologicznych przyporządkowań. Muszę Panu po-wiedzieć, że Kosmos i Bakakaj Gombrowicza widziałem w spisach fantastyki na-ukowej w wielkim domu wysyłkowym w Niemczech Zachodnich. Kosmos pewnie ze względu na tytuł, a Bakakaj aby tak było. W związku z tym nigdy nie potrafiłem poważnie zajmować się sprawami genologicznymi. Czasem mi się to zdarzało, gdy ktoś taki jak Todorov wyjeżdżał ze strukturalistyczną definicją literatury fantastycznej, w której znajdowały się rzeczy, mnie denerwujące, więc brałem to na rogi, gdyż siedzi we mnie kawał polemisty. Ale nigdy nie pisałem po to, aby oczyścić sobie drogę do czytelników bądź zniszczyć konkurencję.
Wielu swoich książek, takich jak Astronauci czy Obłok Magellana, nie lubię w ten sam sposób, co całą masę głupich książek obcych autorów. Nawet w fakcie, że Cyberiadę i Bajki robotów przypisuje się do Science Fiction, widzę ogromną bez-myślność i kolosalną inercję diagnoz klasyfikacyjnych. Jakaż to Science Fiction z Cyberiady? Gdyby się ktoś dobrze uparł, to może Katar, bo jest tam jakieś skrzy-żowanie Science Fiction z powieścią kryminalną, w której sprawcą śmierci jest przy-padek. Ale Bajki robotów? To jest przyciąganie za uszy!
Spróbujmy zrozumieć; kiedy Kellermann napisał znany swego czasu Tunel, utwór o budowie tunelu pomiędzy Europą a Ameryką, to nikomu nie przychodziło mówić o Science Fiction, bo miał on szczęście urodzić się w czasach, gdy nie było jeszcze tego pojęcia. To samo dotyczy powieści Čapka. Swifta także nikt nie wrzuca do tego worka. A Woltera z jego bajeczkami filozoficznymi? Uważam, że niektóre kawałki mojej Cyberiady czy Bajek robotów są bardziej zbliżone do Woltera niż cokolwiek innego, jest to jakby następna inkarnacja w epoce pooświeceniowej. Pe-wien amerykański autor powiedział, że są to bajki wieku cybernetycznego. Ale przy-szywanie ich grubą dratwą do Science Fiction to doprawdy żałosny zabieg. Albo Doskonała próżnia? Co tutaj jest z fantastyki naukowej? Przecież tam są kpiny z Noveau Roman i inne podobne rzeczy. Wie Pan, rozumując w ten sposób, to wszystko, co nie dotyczy wydarzeń w Krakowie, Łodzi czy Manhattanie, jest już Science Fiction. Uważam, że ten kamień powinien być raz na zawsze wyrzucony z mojego ogródka, bo to jest nieporozumienie. Chciałoby się krzyknąć rozpacznie za Miłoszem: gwałtu, jestem poeta liryczny, którego wrzucili do takiej studni, z której nie sposób się wygramolić. Też mógłbym zawołać: gwałtu, jestem pisarzem, który w młodości napisał parę głupich powieści Science Fiction, a potem widząc, że to jest nic niewarte, zaczął się gwałtownie oddalać w inne rejony, ale wszyscy go wciąż do tej studni spychają. Czyż niesłusznie tak to widzę?
-----------------------------------------------

Jednak moim zdaniem takie deklaracje autora nie mogą o niczym przesądzać. Intencje, jakie przyświecają Twórcy przy tworzeniu, choćby najbardziej zacne, są kwestią drugorzędną. Ostateczną instancją pozostają zawsze odbiorcy. Innymi słowy, Dzieło mówi samo za siebie.

Dlatego, w wypadku omawianego tematu maturalnego, powinno się unikać powoływania na wypowiedzi pisarza, a raczej skupić się na samych utworach, np. na podstawie SOLARIS i GłOS PANA pokazać, jakie elementy są typowe dla literatury SF, a jakie stanowią o wyjątkowości książek Lema na tle całego gatunku. Rzeczywiście można by się pokusić o tezę, że niektóre utwory Lema (CYBERIADA, BAJKI ROBOTóW, DZIENNIKI GWIAZDOWE) bliższe są filozoficznej opowieści oświeceniowej, niż fantastyce naukowej.

314
Forum po polsku / Re: cytat z Lema, którego nie potrafię zlokalizowa
« dnia: Sierpień 07, 2006, 06:54:32 pm »
Cytuj
"Powrót z gwiazd", rozdział VIII (w środku): Thurber mówi do Bregga:

"...Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co naprawdę mówi Starck? Człowiek musi jeść, pić i ubierać się; reszta jest szaleństwem. Każdy ma swojego Starcka, Bregg. Każda epoka go miała..."Wielkie dzięki, Lemologu, uratowałeś honor polskiej literatury  8)

315
Forum po polsku / cytat z Lema, którego nie potrafię zlokalizować
« dnia: Lipiec 31, 2006, 06:11:07 pm »
"Man can eat, drink, mate and hunt and anything else he does is madness".

Nie wiem, jak brzmi on dokładnie po polsku. Nie mam stuprocentowej pewności, że rzeczywiście pochodzi z jakiejś książki Lema, ale bardzo mi do Niego pasuje 8) Czy komuś może się jakoś kojarzy?  

Strony: 1 ... 19 20 [21] 22 23 24