Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Alqua

Strony: [1] 2
1
Hyde Park / Odp: Ursula K(roeber). Le Guin
« dnia: Czerwiec 17, 2019, 08:26:53 am »
Z wciąganiem mnie w forum niestety jest zwykle ciężko :(. Kiedyś, zanim powstał Facebook, było w tym względzie łatwiej.

A co do UKLG  to tak ona by pewnie pokazała ludzką twarz wyborcy bez względu na to czy się zgadza z polityką partii X czy też nie.

2
Hyde Park / Odp: Ursula K(roeber). Le Guin
« dnia: Czerwiec 16, 2019, 08:30:10 pm »
Ojej dziękuję :)
Niestety tekst jest za paywallem więc go nie przeczytam. Nie mam natomiast wątpliwości, że le Guin z PiSem byłoby bardzo nie po drodze. Jednocześnie nie jestem pewien czy właściwym jest ubieranie konkretnych jej tekstów w piórka walki z władzą/poparcia dla władzy. Oczywiście część z jej tekstów jest polityczna i komentuje ówczesną politykę USA. Można bez problemu przywołać jej teksty w sprawie konkretnych poglądów, ale jako "le Guin pisała o PiS" mnie nie przekonuje.

3
Hyde Park / Lemcon 2019 - zaproszenie i garść informacji
« dnia: Czerwiec 16, 2019, 07:18:21 pm »
Dzień Dobry wszystkim,
w tym roku po raz trzeci organizujemy Lemcon jednak będzie miał on nieco inną formę. Otóż nawiązaliśmy współpracę z Confiction Festival w Krakowie i Lemcon będzie tam blokiem/ścieżką programową. Lemcon w tej formie odbędzie się w sobotę 17 sierpnia 2019 w budynkach EXPO Kraków przy ulicy Galicyjskiej 9 w Krakowie.

W związku z tym chciałbym wszystkich zaprosić do udziału w Lemconie. Chętnie bym także przyjął zgłoszenia programowe – poproszę o kontakt w wiadomości prywatnej.

Co wprowadzone zmiany (współpraca z Confiction Festival) oznaczają? Przede wszystkim impreza jest targetowana w tysiące ludzi (nie wiem dokładnie o jakich liczbach myślą organizatorzy, ale na pewno mówimy o co najmniej jednym rzędzie wielkości powyżej tego co miał dotąd Lemcon). A to nam daje potencjał by dotrzeć z Lemem do większej liczby ludzi. Będziemy więc w tym roku starali się mieć trochę inna proporcję programu akademickiego do popularnego.

Z ważnych informacji – wejście na Confiction jest płatne więc by uczestniczyć w Lemconie będzie trzeba opłacić wejściówkę (35 PLN sobota/60 PLN trzy dni Confiction).

W razie pytań zapraszam tu albo w wiadomości prywatnej.

4
Forum po polsku / Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« dnia: Wrzesień 11, 2018, 07:32:08 pm »
Ja uwagi przekażę Piotrowi :)
Jeden problem - trudno jest dobrze wyśrodkować poziom prelekcji bo z jednej strony trzeba zadowolić fanów Lema, a z drugiej móc tez dotrzeć do bardziej masowego odbiorcy.

5
Forum po polsku / Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« dnia: Wrzesień 09, 2018, 09:52:40 pm »
Cytuj
Cytuj
Cytat: Alqua w Dzisiaj o 03:48:49 pm
Nie ukrywam, ze nie jestem do końca pewien systemu przydzielania postów do działów, a  z dawniej zwykle posty "reklamowe" trafiały do działów luxniejszych.

Powiedzmy, że w tym wypadku będzie to forma uznania dla Waszej imprezy. Zresztą wątku o niej nie traktowałbym jako reklamy sensu stricto, raczej jako formę - pośredniego - promowania Lema i Jego dorobku.

A to dziękuję:)

Z kolei uwag o programie chętnie wysłuchamy.

6
Forum po polsku / Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« dnia: Wrzesień 09, 2018, 03:48:49 pm »
Cytuj
Cytuj
Cytat: Alqua w Wrzesień 08, 2018, 10:59:55 pm
To było bardzo nieproesjonalne układanie. Zasadnicoz wybór miał być "by było ciekawie".

Acz widać dość jasne kryteria bazujące na kształcie liter i geografii.

No starałem się by miało to choć troszke "ręce i nogi"

Cytuj
I tu pojawia się pytanie (zadane już zresztą przez jednego z naszych Forumowiczów, można rzec) czy w/w wystąpienia były nagrywane, ew. czy ich treść będzie dostępna pokonwentowo w formie pisanej (w wypadku w/w imprez związanych z "ST" zazwyczaj tak było)? (Przyznaję, że chętnie bym się z nimi zapoznał. I śmiem sądzić, że nie jestem w tym odosobniony.)

Nagrania z jednej z sal są tu:https://www.youtube.com/watch?v=jEyf_vhxm7c&index=2&list=PL2D5hGkmYpLzOTvb5GKrY4t7xAJsiOGjn
Mamy tez stream z jednej z sal z zeszłego roku: https://www.youtube.com/watch?v=Idh1c8mGp7Q&list=PL2D5hGkmYpLzxZYC4g3V4RFIeHVpO7Xwc

Cytuj
ps. W poście, który zlinkowałem pojawiła się - jak widać - również idea, by awansować wątek o Waszej imprezie do "Forum po polsku". Co o tym sądzisz (ja byłbym za)?
Mnie to nie przeszkadza. Nie ukrywam, ze nie jestem do końca pewien systemu przydzielania postów do działów, a  z dawniej zwykle posty "reklamowe" trafiały do działów luxniejszych.

7
Forum po polsku / Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« dnia: Wrzesień 08, 2018, 10:59:55 pm »
Cytuj
Parę słów o kryteriach selekcji i porządku układania? ;) Ciekaw jestem...
To było bardzo nieproesjonalne układanie. Zasadnicoz wybór miał być "by było ciekawie". Przeglądając co dostalismy wyboru dokonałem tak:
1) Gablota najbardziej zaskakująca:
Solaris – j. chiński
Wielkość urojona i Golem XIV – j. japoński
Opowieści o pilocie Pirxie – j. japoński
Solaris – j. arabski
Solaris – j. hebrajski
Niezwyciężony – j. turecki

2) Gablota cyrylica i nie tylko
Golem XIV – j. ukraiński
Opowieści o pilocie Pirxie – j. bułgarski
Cyberiada – j. macedoński
Solaris – j. macedoński
Bajki robotów – j. rosyjski
Dzienniki gwiazdowe – j. grecki

3) Gablota "relatywnie blisko nas"
Bajki robotów – j. fiński
Niezwyciężony – j. litewski
Sex wars – j. czeski
Głos Pana – j. słoweński
Listy albo opór materii – j. niemiecki
Doskonała próżnia – j. włoski

4) Gablota "iberyjska"
Maska – j. hiszpański
Solaris – j. portugalski
Pamiętnik znaleziony w wannie – j. hiszpański (wyd. Argentyna)
Pamiętnik znaleziony w wannie – j. portugalski

5) Gablota "co zostało"
Cyberiada – j. francuski
Cyberiada – j. węgierski
Cyberiada – j. angielski
Cyberiada – j. szwedzki
Solaris – j. rumuński

Rzecz jasna zamiast włoskiego do "bliżej nas" mogłem zaliczyć szwedzki czy węgierski, ale stwirdziłem, ze te czery wydania Cyberiady obok siebie bedą lepiej wyglądać. Finalnie błedem było, że nie zamieniłem Solaris po rumuńsku z włoską Próznią doskonałą, ale cóż - teraz już za póxno.

Cytuj
* Domniemywam, że tego: http://encyklopediafantastyki.pl/index.php/Piotr_Górski (czytało się "Wycieczkę" ;)).
Nie - to inny Piotr Górski :)

Cytuj
Zresztą jakimiś informacjami nt. paru punktów Waszego programu (chodzi mi zwł.  o to, czego spodziewać się po prelekcjach Huberatha i pozostałych dwóch panów z doktoratami, oraz Górskiego*, i po panelu "Fantastyka a futurologia") też nie pogardzę.
Smutna prawda jest taka, że głównie biegałem i robiłem rzeczy więc nie umiem powiedzieć w jakim kierunku szły te punkty programu. mam tylko ich opisy które poniżej wklejam.

Dwa różne spełnienia nienapisanej przepowiedni
Tekst dzisiejszego mojego wystąpienia to rozdział do książki Wladimira Borisowa z serii Proroctwa pisarzy Science-Fiction wydawnictwa AST, która wkrótce ukaże się w języku rosyjskim. Próbuję w nim przyjrzeć się skali wizji Lema, a w mojej ocenie, górnej granicy ich odwagi. 

Motywy conradowskie w utworach fantastycznych Stanisława Lema
Twórczość Josepha Conrada miała wpływ na wielu wybitnych pisarzy XX wieku; należał do nich również Stanisław Lem – filozof, eseista, autor powieści i opowiadań fantastycznonaukowych, w których pojawiają się postaci takie jak Ijon Tichy, Profesor Tarantoga czy też niezapomniany Pilot Pirx. Chociaż w swoich utworach, poza kilkoma wyjątkami, Lem nie odnosił się bezpośrednio do dzieł Josepha Conrada, motywy conradowskie, takie jak funkcjonowanie załogi i ich dowódcy na ograniczonej przestrzeni okrętu czy też przekraczanie przysłowiowej „smugi cienia” pojawiają się w jego powieściach w nader wyraźny sposób. Autor omawia to zagadnienie, odnosząc się w szczególności do utworów Conrada, takich jak Murzyn z załogi Narcyza, Tajfun oraz Smuga cienia.

Lem i rozum transcendentalny
Stanisław Lem całe życie przypisywał się do tradycji empiryzmu krytycznego. Pytany o najważniejszych dla siebie filozofów współczesnych, wskazywał na Quine’a i Poppera. W swojej twórczości – zarówno prozatorskiej, jak i eseistycznej – często poruszał zagadnienia należące do filozofii umysłu. Teza, którą chciałbym przedstawić i uzasadnić w moim referacie brzmi, że filozofia umysłu Lema jest w istocie krypto-transcendentalna przynajmniej w tym sensie, że zakłada on istnienie uniwersalnych praw rozumu.

Mistrzowie Lema
Lem był geniuszem, ale i on stał na ramionach gigantów. Kim byli mistrzowie Lema? Co pisali? Czy możemy odnaleźć ich ślady w twórczości najwybitniejszego polskiego pisarza SF?

Fantastyka, a futurologia
Pionierzy fantastyki naukowej wierzyli, że literatura, którą piszą, potrafi przewidywać przyszłość, rozpoznawać kierunki rozwoju cywilizacji i w porę ostrzegać przed zagrożeniami. Co zostało z tych aspiracji w pierwszej połowie XXI wieku? Czy SF spełniła oczekiwania swych twórców?


8
Forum po polsku / Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« dnia: Wrzesień 08, 2018, 12:34:17 am »
O dziękuję. Myślałem, że będzie działał.
Nie ukrywam, że wystawa to coś co mnie bardzo cieszy. Pierwszy raz w życiu miałem okazję coś takiego organizować. Książki co prawda wybrał nam Instytut Książki, ale już pomysł, nazwa i ułożenie książek zależało od nas.
Sam zapewne wybrałbym tytuły/kraje trochę inaczej (mając pełen przekrój do wyboru). Niemniej to co dostaliśmy jest absolutnie super (i tylko jedna książka po angielsku) i pokazuje jak bardzo Lem był tłumaczony. Wiem, ze to tylko część z języków, na które są przekłady. I wiedziałem wcześniej że jest ich mnóstwo, ale dopiero przeglądając książki i próbując przypasować je do listy naprawdę zrozumiałem co to znaczy.

9
Hyde Park / Odp: Ursula K(roeber). Le Guin
« dnia: Wrzesień 07, 2018, 11:20:30 pm »
To ja j się cieszę, ze le Guin pisała dużo fantastyki. To gatunek, który w moim mniemaniu pozwala na więcej. Co zresztą powyżej zostało przytoczone.

10
Forum po polsku / Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« dnia: Wrzesień 07, 2018, 11:18:16 pm »
To ja się troszkę pochwalę 9a moze ktoś zechce się wybrać). We współpracy z Instytutem Książki przygotowaliśmy na Lemcon wystawę obcojęzycznych wydań Lema. Nie mogłem się pwostrzymac i o tym skrobnałem na fp mojego bloga: =68.ARDo_Q6j2MXAWhRfNlBvfiN0_Pu2g8GBjJ9D0bbaF0weSL-V1V3jcZIb1hSwJrB7TXn0U8pBhbK6hqw8TrVqdI2HznnVQK4c-2S89ZNRTp54UkEKCKca3A7-0ccr8mpqb7EfYKc6f0YWKz1OmHQNG9GWP6bjj543fyirtB8H_CEy7vKdzQ_S&__tn__=-R]https://www.facebook.com/FandomRover/posts/461942504300474?__xts__[0]=68.ARDo_Q6j2MXAWhRfNlBvfiN0_Pu2g8GBjJ9D0bbaF0weSL-V1V3jcZIb1hSwJrB7TXn0U8pBhbK6hqw8TrVqdI2HznnVQK4c-2S89ZNRTp54UkEKCKca3A7-0ccr8mpqb7EfYKc6f0YWKz1OmHQNG9GWP6bjj543fyirtB8H_CEy7vKdzQ_S&__tn__=-R
A kto nie przyjdzie ten zapewne będzie mógł przyjśc - najpewniej jakieś zdjecia powrzucam po imprezie :)

11
Hyde Park / Odp: Ursula K(roeber). Le Guin
« dnia: Wrzesień 01, 2018, 10:22:06 pm »
Miasto Iluzji było dla mnie ciężkie... Zbyt dużo tam rzeczy było niepewnych (przynajmniej to 10 lat temu jak czytałem).

12
Hyde Park / Odp: Ursula K(roeber). Le Guin
« dnia: Wrzesień 01, 2018, 07:28:59 pm »
Ja uwielbiam te eksperymenty, które Urszulka przeprowadza w swoich utworach! Uwielbiam to, ze pokazuje wszystko z innej strony.

13
Forum po polsku / Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« dnia: Wrzesień 01, 2018, 07:27:35 pm »
Niestety nie czytałem wszystkich ;) Ale coś w tym roku nadrobię ;P

14
Forum po polsku / Odp: Impreza lemowska w Krakowie - Lemcon
« dnia: Sierpień 31, 2018, 12:01:17 am »
Humm humm hummm
No to tak - My to jest krakowska Sieć Fantastyki jesteśmy stowarzyszeniem działającym w Krakowie już od jakiegoś czasu. Były okresy mniejsze i większej aktywności, ale wciąż w jakimś stopniu staramy się coś robić. Teraz z reszta zarządu chcemy wrócić do nieco większej aktywności/widoczności itd. Zasadniczo nasza imprezą "flagową" jest Lajconik. To mały kameralny zjazd fanów gier RPG 9i planszowych). Przez dwa dni pojawia się coś około 200 osób. Chociaż nigdy Lajconika nie organizowałem to uwielbiam go i jak tylko mogę to się pojawiam.
Pomysł na Lemcon pojawił się w rozmowie z KBFem i impreza wpisuje się już drugi rok w miejskie obchody urodzin Lema. Można by rzec więc, że Lemcon powstał poniekąd przy okazji. A czemu lubimy Lema? No to pytanie chyba do każdego z osobna. Ja się absolutnie nie uznaję za znawcę Lema. Z przyjemnością czytałem jego dzieła, ale nie znam ich nawet połowy. Niemniej już jako dziecko polubiłem Bajki robotów i Pirxa. A jak byłem starszy to i inne utwory do mnie trafiły. Teraz przy okazji Lemconu (pewnie po nim) zapewne sięgnę po kolejna książkę.

A o mnie - fantastyka interesuje się od ponad 20 lat. A jeszcze zanim się nią interesowałem to i tak lubiłem wszelkie przejawy fantastyczności w literaturze. Potem z czasem zacząłem jeździć na konwenty wciąż czytając fantastykę. No i teraz w sumie bardziej czuję się fanem fandomu niż tylko fanem fantastyki.

15
Hyde Park / Odp: Ursula K(roeber). Le Guin
« dnia: Sierpień 30, 2018, 11:52:28 pm »
Ano Rybak... pojawił się jak już ten zbiór kupiłem po angielsku. czytałem kilka lat temu i chyba najbardziej w pamieci mi utkwił którys z tekstów o planecie O (jesli dorbze pamiętam, ze to było w tym zbiorku).

Strony: [1] 2