Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - skrzat

Strony: [1] 2 3 ... 24
1
Organizacja forum / Odp: przeprowadzka
« dnia: Styczeń 24, 2019, 07:15:21 pm »
No patrz pan, a ja na OVH siedzę od lat i nigdy nic.

No dobra, raz coś kiedyś, ale wtedy to globalna awaria była, wszystkim się oberwało na parę godzin. Ale poza tym to nigdy nic.

A nowy serwerek to u kogo wynajęty, jeśli można podpytać?

Teraz na dhosting jesteśmy. Do OVH przenieśliśmy się kilka lat temu z home.pl i zaczęły się schody. Raz na kilka tygodni forum padało, bo sypała się baza danych, a konkretnie kluczowa tabela z postami. Korespondencja z supportem mogłaby zostać wydana w dziełach zebranych Kafki. Potem na dokładkę OVH zablokowało nam wszystkie połączenia wychodzące, ponieważ było ich zdaniem za dużo zapytań, generowanych przez wtyczkę od Facebooka.

Na https://pl.hostadvice.com/hosting-company/ovh-com-reviews/ OVH jest na miejscu 4048 spośród 4048 możliwych ;-)

2
Organizacja forum / Odp: przeprowadzka
« dnia: Styczeń 24, 2019, 02:46:15 am »
test nowego forum ;-)

3
Organizacja forum / Odp: przeprowadzka
« dnia: Styczeń 22, 2019, 09:35:19 pm »
Przenosiny przesunięte na jutro. Nowy serwer powinien być lepszy, bo teraz jesteśmy w OVH, które, delikatnie mówiąc, się sypie  8)

4
Organizacja forum / przeprowadzka
« dnia: Styczeń 22, 2019, 11:11:09 am »
W nocy z 22 na 23 z 23 na 24 stycznia będziemy przenosić się na nowy serwer, stąd przez kilka godzin forum będzie nieczynne, żeby uniknąć zamieszania z postami.

5
Lemosfera / Odp: Nieznane opowiadanie Lema w "Przekroju"
« dnia: Listopad 24, 2018, 03:21:35 pm »
Minimalna korekta była konieczna, bo tekst bez niej byłby chropowaty, redakcja w zasadzie polegała na usunięciu fragmentów, które wcześniej zaznaczył sam autor do usunięcia. Myślę, że będzie można udostępnić oryginalny maszynopis, ale przyjemność z lektury jest jednak zdecydowanie większa w wersji drukowanej. Sam Lem raczej wolałby, żeby czytelnik dostał opowiadanie poprawione i wyczyszczone.

6
Lemosfera / Nieznane opowiadanie Lema w "Przekroju"
« dnia: Listopad 24, 2018, 01:07:14 pm »


Taką niezwykłą rzecz udało nam się odkryć: https://przekroj.pl/kultura/nieznane-opowiadanie-lema-w-zimowym-przekroju-marcin-orlins

Maszynopis znalazłem wiele lat temu, ale ponieważ był zatytułowany "Polowanie", uznałem, że to Pirx i własnoręcznie pogrzebałem go w opisanej w tym duchu teczce. Dopiero jakieś 10 lat później przez przypadek otworzyłem teczkę i przeczytałem kilka stron, ze zdumieniem stwierdzając, że z Pirxem ma to niewiele wspólnego.

Fenomen tego tekstu polega na tym, że jest to zamknięte fabularnie i skończone opowiadanie, w dodatku po wstępnej korekcie Lema. Dlaczego nie zostało wcześniej, to znaczy od razu opublikowane? Mam pewne przypuszczenia, ale nie mam sumienia Wam tutaj spoilerować ;-)

7
Konkurs z Lemem / WYNIKI
« dnia: Listopad 14, 2018, 04:10:32 pm »
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom! Ponieważ zarówno ilość, jak i jakość Waszych odpowiedzi przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, postanowiliśmy nagrodzić więcej osób:

I miejsce: Bartosz Górski: 6 pkt (3-0-0-0-3) - czytnik książek PocketBook Touch Lux 4 + koszulka
II miejsce: Mateusz Szczerba: 5 pkt (0-3-0-1-1) -  komplet 17 książek w serii WL w miękkiej oprawie + koszulka
III miejsce: Karolina Przygodzka: 3 pkt (0-0-0-3-0) - pakiet 3 książek Stanisława Lema + koszulka
IV miejsce: Łukasz Kucharczyk: 3 pkt (0-0-3-0-0) - pakiet koszulka + wybrana książka Stanisława Lema
V miejsce: Natalia Soszyńska: 2 pkt (1-0-1-0-0) - do wyboru książka Lema lub koszulka
VI miejsce: Mirosław Mrozek: 2 pkt (0-1–0-0-1) - do wyboru książka Lema lub koszulka

Nagroda dodatkowa w postaci koszulki: Diana Diana.


8
Cytuj
FILONOUS: Wybornie. Może zaczniemy od tego właśnie punktu: czy można wskrzesić człowieka poprzez odbudowę takiego samego ciała z atomów. W tym celu musimy pierwej sporządzić doskonale wierny plan rozmieszczenia wszystkich atomów w ciele tego człowieka, nieprawdaż?
HYLAS: To oczywiste.
FILONOUS: Oczywiste, ale czy wykonalne? Zwróćmy się po odpowiedź do fizyki. Znasz niechybnie regułę nieoznaczoności Heisenberga, jedną z fundamentalnych zasad fizyki współczesnej. Głosi ona, że niepodobna umiejscowić dokładnie pojedynczego atomu. Uczynić to możemy zawsze tylko z pewnym przybliżeniem, tak że obrazem atomu nie jest punkt, ale jak gdyby rozmazana plamka, niczym obraz na poruszonej kliszy fotograficznej. Otóż istotne dla nas jest to, że ta niemożność ścisłej lokalizacji atomu nie jest wywołana dzisiejszym stanem rozwoju narzędzi pomiarowych, ale przedstawia pewien fakt fundamentalny, pewien przejaw własności samego atomu, który nie posiada rozciągłości w  takim znaczeniu, jakie manifestują makroskopowe przedmioty naszego otoczenia codziennego. Otóż jeżeli niepodobna dokładnie wyznaczyć miejsca, jakie zajmują pojedyncze atomy, nie można tym samym stworzyć absolutnie ścisłego planu ich rozmieszczenia w organizmie. Z tego wynika niemożność stworzenia tożsamej kopii żywego człowieka... quod erat demonstrandum. Czyś zadowolony?

"Dialog II"

9
Konkurs z Lemem / Odp: PYTANIE KONKURSOWE NR 4 (przedostatnie)
« dnia: Listopad 10, 2018, 02:26:58 pm »
Tutaj preferowaną odpowiedzią jest język węgierski, w którym można było zostawić po prostu AVRUK, ale tłumaczka tego nie zrobiła. Jak pisze Wojciech Orliński w książce "Co to są sepulki":

Cytuj
Okrzyk bojowy rodu Selektrytów, stanowiący zarazem wyrafinowaną pułapkę na tłumaczy Lema, zastawioną na samym początku Bajek robotów w opowiadaniu Jak Erg Samowzbudnik bladawca pokonał. Pułapkę tę skrywa pozornie niewinne zdanie: „Dosyć, że Triody znikł, ledwo »Awruk!« krzyknąć zdołał, słowo ulubione, zawołanie bitewne rodu”. Co znaczy to słowo odczytane od tyłu, nie trzeba wyjaśniać żadnemu dorosłemu Polakowi, u nas również jest to ukochany okrzyk bojowy. Spośród wszystkich tłumaczy Lema jednak jeden tylko Michael Kandel stanął na wysokości zadania, tłumacząc to na tickuf! Reszta najwyraźniej nie doszukała się w nim ukrytego znaczenia i albo zostawiła „awruka” bez przekładu, albo, co gorsza, wymyślała własne dziwne twory.

Pierwszą drogą poszła m.in. tłumaczka rosyjska, Ariadna Gromowa ("Skazki robotów") - co jeszcze nie jest złym rozwiązaniem, bowiem w Rosji "awruk" nie cieszy się aż tak wielką popularnością jak np. "ciamujowtboj", ale powinien być zrozumiały. Gorzej, że tłumaczka węgierska, Beatrix Muranyi - choć dla Węgrów "awruk" też jest zrozumiały - umieściła tutaj niemądry okrzyk "Bit-bit Hurra!".

więcej: https://solaris.lem.pl/o-lemie/ksiazki-o-lemie/wojciech-orlinski/272-fragment-sepulki


Uzasadnione odpowiedzi, wskazujące inne języki, też mają szansę na zdobycie punktów.

10
Lemosfera / Odp: konkurs CO TY WIESZ O STANISŁAWIE LEMIE
« dnia: Listopad 09, 2018, 11:26:45 pm »
Dzisiejszy hardkor jest b. prosty ;). (Tak, wychodzi na to, że pierwsze pytanie było najtrudniejsze, i w istocie brawo dla liva.)

Nawiasem: skrzacie, "Historia jednego pomysłu" to wczesna wersja "Nowej..."? (Pytanie zadaję głupio-naiwne, ale tak naprawdę liczę, że nam cokolwiek o historii ewolucji w/w pomysłu-"Pomysłu" opowiesz z pozycji (pierwszego ;) ) Sekretarza.)

"Historia jednego pomysłu" jest datowana na Maj 1978, czyli jest późniejsza od "Nowej Kosmogonii".

11
Konkurs z Lemem / PYTANIE KONKURSOWE NR 5 (ostatnie i najbardziej hardcorowe)
« dnia: Listopad 09, 2018, 04:00:36 pm »
Jak każdemu wiadomo, nie istnieje uniwersalny operator unitarny U taki, że dla dowolnych znormalizowanych stanów |ψ⟩ and |s⟩
U(|ψ⟩⊗|s⟩) = |ψ⟩⊗|ψ⟩
Powyższe twierdzenie zostało udowodnione jako ZAKAZ KLONOWANIA w 1982 roku. Stanisław Lem odkrył je w latach pięćdziesiątych i przedstawił jego praktyczne implikacje w jednej ze swoich książek. O który tekst Lema chodzi?

Dla ułatwienia podpowiemy, że utwór ten został przedrukowany w "Diable i arcydziele": https://solaris.lem.pl/blog/diabel-i-arcydzielo.
Autorka/Autor pierwszej poprawnej odpowiedzi otrzyma dodatkowo superaśną koszulkę z Lemem.

12
Konkurs z Lemem / PYTANIE KONKURSOWE NR 4 (przedostatnie)
« dnia: Listopad 08, 2018, 04:00:08 pm »
W jakim języku tłumacz powinien był pozostawić bez zmian, czyli w oryginalnym brzmieniu, okrzyk bojowy rodu Selektrytów?

13
Konkurs z Lemem / Odp: PYTANIE KONKURSOWE NR 3
« dnia: Listopad 08, 2018, 03:46:49 pm »
Teksty dyktanda przekazali w środę dziennikarzom posłowie Ligi Polskich Rodzin. Z przekazanych materiałów wynika, że dyktando przygotowano i rozesłano do liceów w ramach akcji "Dzień Dysleksji", która ma trwać przez cały czwartek na antenie Radiostacji. Akcji patronuje minister edukacji Krystyna Łybacka, a jej współorganizatorem jest m.in. Polskie Towarzystwo Dysleksji.

Nieobowiązkowe dyktando ma wyłonić uczniów-dyslektyków. Liga otrzymała informację o dyktandzie od jednego z warszawskich liceów katolickich.

W jednym z tekstów czytamy, że aby przyrządzić wątróbkę, należy kupić samochód i pędzić nim póty, aż się kogoś przejedzie. Wątróbkę nieboszczykowi niepotrzebną z wnętrzności wyjmujemy i wkładamy do lodówki. Trupa wyrzucamy lub stawiamy w zbożu jako stracha na wróble - napisał Lem. W tekście zawarta jest również wskazówka, że najlepsze są wątróbki z młodych chłopców jeżdżących zwykle na rowerze.

Tekst pochodzi z wydanego w grudniu ubiegłego roku zbioru dyktand Lema, które napisał kiedyś dla swojego krewnego Michała Zycha. Według Stryjewskiego, teksty pisane są językiem wulgarnym, prymitywnym i prostackim. Na uwagę zasługuje szczególnie tekst, w którym pan Lem opisuje, jak to może człowiek człowieka zjadać ze smakiem oczywiście w przyprawach, bez jakichkolwiek zahamowań. To tekst promujący kanibalizm, a w dalszej perspektywie cywilizację śmierci - podkreślił Stryjewski.

Poinformował też, że Liga żąda od Łybackiej wyjaśnienia wszystkich okoliczności podjęcia tego typu działań skierowanych do polskiej młodzieży, mających na celu zniszczenie jej naturalnej wrażliwości i naturalnego szacunku dla piękna życia i ciała ludzkiego. Liga oczekuje ujawnienia osób odpowiedzialnych za wybór tekstów dyktand oraz ich ukarania. Nam się nie mieści w głowie, żeby pani minister sama akceptowała ten tekst. Sądzimy, że któryś z jej podwładnych całą tą hucpę przygotował - podkreślił Stryjewski.

Tekstem dyktanda zbulwersowana jest także Danuta Grabowska (SLD) wiceszefowa sejmowej Komisji Edukacji. Powiedziała, że dałaby głowę, iż gdyby Łybacka czytała tekst, na pewno nie podpisałaby się pod akcją. Nie chciałabym, żeby dzieci pisały coś takiego - podkreśliła Grabowska. Dodała, że ona sama kiedyś dyktowała swojemu synowi zdanie: hen w chaszczach hula jakaś hultajska horda.

ŹRÓDŁO: https://wiadomosci.wp.pl/w-liceach-dyktando-o-ludzkiej-watrobce-z-cebulka-6109010128438401a

14
Konkurs z Lemem / Odp: PYTANIE KONKURSOWE NR 2
« dnia: Listopad 08, 2018, 03:38:44 pm »
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów".

Powyższe słowa przypisuje się Stanisławowi Lemowi, jak dotąd jednak nie udało się znaleźć ich źródła. Na znalazcę czeka nagroda w postaci kompletu Dzieł Stanisława Lema!

15
Konkurs z Lemem / Odp: PYTANIE KONKURSOWE NR 1
« dnia: Listopad 08, 2018, 03:36:42 pm »
Nietrudno dostrzec, że Anthropic Principle w ścisłym rozumieniu (Homo sapiens powstał dlatego, ponieważ ta szansa tkwiła już w Big Bang, czyli w początkowych warunkach Universum) jest poznawczo akurat tyle warte, co Chartreuse Liqueur Principle jako kosmogoniczne kryterium. Wyprodukowanie tego likieru było co prawda możliwe dzięki własnościom materii TEGO Kosmosu, lecz można sobie doskonale wyobrazić historię TEGO Kosmosu, TEGO Słońca, TEJ Ziemi i TEJ ludzkości BEZ powstania Chartreuse. Ów likier powstał, gdyż ludzie zajmowali się długo wytwarzaniem rozmaitych napojów, między innymi zawierających alkohol, cukier i ekstrakty ziół. Jest to odpowiedź sensowna, choć ogólnikowa. Natomiast odpowiedź na pytanie, skąd się wziął ów likier, brzmiąca: „wziął się stąd, że TAKIE były początkowe warunki Kosmosu”, jest niedostateczna do śmieszności. Równie dobrze można by utrzymywać, że volkswageny albo znaczki pocztowe zawdzięczają swe powstanie początkowym warunkom Wszechświata. Taka odpowiedź wyjaśnia ignotum per ignotum. Jest to zarazem circulus in explicando: powstało to, co mogło powstać. Taka odpowiedź wymija najosobliwszą właściwość Prakosmosu. Podług obowiązującej teorii Big Bang, powstanie Kosmosu było wybuchowym porodem, który stworzył równocześnie materię, czas i przestrzeń. Potężne promieniowanie światostwórczej eksplozji pozostawiło swoje ślady w Kosmosie do dzisiaj, jako obecną w nim wszędzie szczątkową radiację gwiazdowego tła. W ciągu jakichś 20 miliardów lat istnienia Kosmosu promieniowanie jego pierwszej chwili zdążyło ostygnąć do kilku stopni powyżej absolutnego zera. Jednakowoż nasilenie tego szczątkowego promieniowania nie powinno być jednorodne na całej czaszy niebios. Kosmos powstał z punktu nieskończenie wielkiej gęstości i w ciągu 10–35 sekundy rozprężył się do objętości piłki. Już w tym momencie był zbyt wielki i rozprężał się zbyt szybko, żeby mógł pozostawać doskonale jednorodny. Związki przyczynowe zdarzeń są ograniczone najwyższą szybkością oddziaływania, to jest szybkością światła. Takie związki mogły trwać tylko w regionach o rozmiarze 10–25 centymetra, a w Kosmosie wielkości piłki zmieściłoby się 1078 takich regionów. Tak zatem to, co działo się w jednych regionach, nie mogło oddziaływać na zajścia w innych. Tym samym Kosmos powinien się był rozprężać niejednorodnie, bez zachowania tej symetrii, tych wszędzie tożsamych własności, jakie w nim obserwujemy. Teorię Big Bang ratuje hipoteza, że w kreacyjnym wybuchu powstała naraz ogromna ilość Wszechświatów. Nasz Kosmos był tylko jednym z nich. Teoria uzgadniająca jednorodność (homogeniczność) aktualnego Kosmosu z niemożliwą jednorodnością jego ekspansji przez założenie, że Prakosmos nie stanowił Universum, lecz POLIVERSUM, została ogłoszona w 1982 roku. Hipotezę Poliversum znaleźć można w mojej książeczce Wielkość urojona, którą napisałem dziesięć lat wcześniej (w 1972 roku). Podobieństwo moich domysłów do zjawiających się później teorii dodaje mi odwagi do dalszych domysłów.

"DAS KREATIVE VERNICHTUNGSPRINZIP. THE WORLD AS HOLOCAUST"

Strony: [1] 2 3 ... 24