Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - yaqq

Strony: [1]
1
Lemosfera / Błąd w "Niezwyciężonym"? (uwaga: spoiler)
« dnia: Grudzień 18, 2020, 02:09:43 am »
Nie daje mi spokoju pewna sprawa: czy jest możliwe, by Mistrz (lub edytor) popełnił błąd w "Niezwyciężonym" i od pierwszego wydania nikt nie zwrócił na to uwagi?


Spoilery poniżej.


W rozdziale "Hipoteza Laudy" czytamy:

Cytuj
W trakcie swego bytowania na planecie te potomne mechanizmy, po iluś tam setkach pokoleń, przestały być podobne do tych, które dały im początek, to znaczy – do produktów cywilizacji lyrańskiej. [...] Musiały zdobyć źródła energii i materiałów, z których mogłyby produkować części zastępcze i organizmy potomne. Rozwinęły więc coś w rodzaju górnictwa, w poszukiwaniu rud metali. Pierwotnie ich potomkowie, którzy przybyli tu na owym hipotetycznym statku, byli bez wątpienia napędzani energią promienistą. Ale na Regis nie ma w ogóle pierwiastków radioaktywnych. Więc źródło energii było dla nich zamknięte. Musiały szukać innego. Musiało przyjść do ostrego kryzysu energetycznego i myślę, że wtedy doszło do wzajemnej walki owych urządzeń.

Nie rzuca Wam się coś w oczy?
Cytuj
[...] Pierwotnie ich potomkowie, którzy przybyli tu na owym hipotetycznym statku [...]

Chyba przodkowie powinno być? Potomkowie przecież nie przybyli na statku, tylko zostali wyprodukowani!

Bo to "ich" (=mechanizmów potomnych) przodkowie "którzy przybyli tu na owym hipotetycznym statku, byli bez wątpienia napędzani energią promienistą".

Sprawdzone w pierwszym wydaniu i kolejnych oraz w audiobooku z Czubówną. Wszędzie występuje "potomkowie", które przecież nie ma żadnego sensu w tym kontekście.

Jeśli to błąd - przez 50 lat nikt nie wyłapał go w żadnej edycji czy adaptacji?

Strony: [1]