Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - DobryCzłowiek

Strony: [1] 2
1
Lemosfera / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Luty 11, 2021, 02:18:45 pm »
Alfabet Lema w RMF Classic
https://www.rmfclassic.pl/informacje/Slowo,11/Alfabet-Lema-w-RMF-Classic,43458.html
sam sekretarz,może zdradzi coś ciekawego czego nie wiem.

2
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Styczeń 12, 2021, 07:27:18 pm »
Zawsze drogi Q,można pogdybać . ;)

Zresztą czy muszę usprawiedliwiać to że lubie "Fundację"? Czy to naprawdę wymaga usprawiedliwień? Kwestia gustu i tyle.

3
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Styczeń 12, 2021, 11:06:32 am »
Nieno, Lem miał na to dwa dobre uzasadnienia, pierwsze to uchodząca wówczas za naukową prognozę (także w licznych kręgach zachodnich) filozofia marksistowska (i z punktu widzenia naszej dyskusji nie ma nawet znaczenia czy w nią wierzył, autor SF ma prawo badać różne hipotezy i ich konsekwencje), drugie - kwestia gospodarki przesytu zwanej dziś post scarcity i postkonsumpcjonizmu. I to ostatnie - można rzec - zachowuje aktualność.
Aleale... Nie uciekajmy od (tematu) Asimova, póki nie odpowiesz na postawione pytania ;)*.

* I tu, uprzedzając Twoją potencjalną linię obrony, mogę zauważyć, że prognozy rzucone od niechcenia, by nie rzec: od czapy, owszem, potrafią się sprawdzać, czasem nawet lepiej, niż te poparte ścisłym rozumowaniem (dowodem ledwo co przywołany w innym wątku Dick, czy futurologiczne przewagi zmyślającego Wellsa nad usiłującym logicznie ekstrapolować Verne'm), ale... da się to ocenić tylko post factum (a do roku 12 069 Ery Galaktycznej trochę zostało ;) ), na dziś możemy skupić się wyłącznie na autorskiej metodologii, a ta wygląda jak wygląda.

ps. Na marginesie wypadnie odnotować, iż - o czym bywała już mowa - od Seldona do Marksa też nie tak daleko. Ta sama nadzieja na uściślenie, na podobieństwo przyrodniczych, tzw. nauk humanistycznych.
W takim razie mogło chodzić o badanie rozszerzenia feudalizmu na skalę kosmiczną,co wzięęło się z przyzwyczajenia i konwencji.

4
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Styczeń 11, 2021, 09:19:48 pm »
Nie wiem czy wiemy dlaczego gatunek ludzki doszedł akurat do komunizmu,bo nic nie jest chyba na ten temat powiedziane u Lema. Bardziej należy to zwalić na realny ustrój okresu,i to że Lem nie chciał się narażać innym ustrojem .

5
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Styczeń 11, 2021, 07:52:06 pm »
podróże szybsze niż światło można wytłumaczyc konwencja gatunku a pozatym seria nie mogłaby istnieć bez tego ,chyba że poszlibysmy w wydłużanie życia ludzi,co nie wiadomo do jakiego punktu jest możliwe. A że feudalizm-a noż historia się  będzie powtarzać ,któż to wie?. Ale np można byłoby rzeczywiście wprowadzić wątek typu że Seldon nie umarł tylko czeka na odhibernowanie po przywróceniu imperium ,mógł się zamrozić z ciekawości co tam w galaktyce będzie naprawdę za 1000 lat i czy jego przepowiednie są prawidłowe.,ale pewnie autor uznał że on już wie wszystko z góry ,więc nie będzie nic sprawdzał i umrze w spokoju ,a można byłoby coś takiego rozwinąć,mogłoby to dobrze zrobione być nawet ciekawe .

6
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Styczeń 11, 2021, 10:32:51 am »
Nie ,ale i tak nie wiem . Skąd ja miałbym to wiedzieć ? Może jest coś czego nie wiemy o Lemie ?

7
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Styczeń 11, 2021, 10:31:54 am »
Jasne, że to zawsze, co najmniej do pewnego stopnia, kwestia indywidualnych upodobań, ale jestem ciekaw z czego - i dlaczego - nie, Twoim zdaniem.

(A co do "The Last Question"... nie rusza Cię ten kosmiczno-autoewolucyjny rozmach, którego ech dosłuchałbym ;) się w "GOLEM-ie..."? ;) )
Może z Fundacji się nie wyrasta. Raczej ciekawe na tyle ze nie można się wynudzić. Chociaż czytałem parę lat temu ,to może teraz byłoby  nudniejsze,ale nie wiem.

8
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Styczeń 10, 2021, 10:32:42 pm »
O tym mówię. Baxter (kiedyś byłem sporym fanem, nawet przywlokłem się na spotkanie autorskie, by poznać osobiście, i zarzuciłem go pytaniami), jest niezły w swojej klasie, ale arcymistrz SF, czy - tym bardziej - literatury jako takiej, z niego żaden. Niemniej, miewa, pewnie z racji zawodu, ciekawe pomysły fizyczne i teoretyczno-egzobiologiczno (choć nie potrafi nadbudować nad nimi szczególnie interesujących refleksji wyższego rzędu; w najlepszym wypadku powtarza po A.C.C. i... Lemie, świadomie lub nie).

A z Asimova też się wyrasta. Choć jego "The Last Question", twierdzę to uparcie, a wbrew Mistrzowi ;), to jeden z najlepszych kawałków science fiction jakie powstały.
Nie wiem czy zawsze,i ze wszystkiego Asimova.

9
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Styczeń 10, 2021, 10:08:34 pm »
Life is a dream-Jerry Goldsmith może było,może nie

10
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Styczeń 10, 2021, 09:43:30 pm »
Ostatnio czytałem "Last question" po raz trzeci ,i już nie było takie dobre-ale to było tłumaczenie w którym tłumacz nie rozumiał że biliony po polsku to miliardy . Po angielsku potrafi być ciekawsze.Poul Anderson swoją drogą też przesadzony.

11
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Styczeń 10, 2021, 09:40:14 pm »
A bo ja wiem . Nie było mnie wtedy na świecie.

12
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Styczeń 10, 2021, 06:34:14 pm »
Raczej wolę taki styl jak Clarke pisał"Imperialną Ziemię" lub Asimov"Fundację"-ale to nie ten poziom w ogóle

13
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Styczeń 10, 2021, 06:25:32 pm »
Warto jest czytać " Proximę" Baxtera ? Jak dla mnie przereklamowany pisarz.
P.S tylko proszę bez spojlerów,jestem na stoktórejś stronie i nie zycze sobie zniszczyć ewentualnej przyjemności z czytania dalszego ciągu

14
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Styczeń 10, 2021, 06:02:25 pm »
Lem u klasycznych liberałów i libertarian z FEE (foundation of Economical Education)
https://fee.org/articles/science-fiction-and-communist-reality
Lem na stronie klasycznych liberałów i libertarian.

Więcej Lema
https://www.google.com/doodles/60th-anniversary-of-stanislaw-lems-first-publication
https://www.kirkusreviews.com/news-and-features/articles/stanislaw-lem-and-his-push-deeper-thinking/Trochę pózno ale ten cytat o którym mówiliście w 2014 roku z Titowa widnieje na moim wydaniu Dzienników Gwiazdowych z PRL-u
Oto, co mówi na temat  Lema przedstawiciel najbardziej „przyszłościowego” zawodu na świecie:
„Chodzi tu w rzeczywistości o najbardziej pasjonujące i złożone problemy współczesnego społeczeństwa, współczesnej nauki. A my niepostrzeżenie, śmiejąc się, zostajemy wciągnięci w kołowrót śmiałych idei, ostrych spięć.
Książki Lema odkrywają przed czytelnikiem NIEZNANE — to, co może się zdarzyć jutro lub nie zdarzyć się nigdy. Jego książki uczą myśleć głębiej, zmuszają czytelnika do zastanowienia się nad złożonością przyrody i historii człowieka”.

15
Lemosfera / Odp: Przywitaj się
« dnia: Styczeń 10, 2021, 05:54:55 pm »
Chyba nie zawsze rozumny ,czasem się zdarza nierozumność.

Strony: [1] 2