Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - yaqq

Strony: [1]
1
Lemosfera / Odp: Błąd w "Niezwyciężonym"? (uwaga: spoiler)
« dnia: Grudzień 29, 2020, 03:44:20 pm »
Nawiasem...informacja dla najbardziej zainteresowanego czyli Odkrywcy Błędu yaqq...skrzat napisał, że to cenna informacja i błąd zostanie skorygowany już w najbliższym wydaniu:)
WOW! Serio? Super!

Co do "odkrywcy" - najwyraźniej jednak nie, skoro w tłumaczeniach jest poprawione :D

2
Lemosfera / Odp: Błąd w "Niezwyciężonym"? (uwaga: spoiler)
« dnia: Grudzień 18, 2020, 11:51:02 pm »
Klocic sie nie bede, wazne, ze chyba wszyscy sie zgadzaja: jest blad.
Ciekawe, czy mozna to poprawic w kolejnych wydaniach i adaptacjach po ponad 50 latach :) By mnie ucieszylo miec wplyw na to i miec swoja mala cegielke w tworczosci Mistrza ;)

3
Lemosfera / Odp: Błąd w "Niezwyciężonym"? (uwaga: spoiler)
« dnia: Grudzień 18, 2020, 11:46:20 pm »
"Pierwotnie ich potomkowie, którzy przybyli tu na owym hipotetycznym statku..."
w innych jezykach opublikowane tak:
wow, niezly research! brawo i dziekuje, bo sam mialem szukac, tylko jeszcze czasu nie bylo.
skad masz francuska wersje?


Pierwotnie potomkowie tych, którzy przybyli tu na owym hipotetycznym statku, byli bez wątpienia napędzani energią promienistą.
Pasuje?
Srednio chyba, bo przeciez na Regis nie ma zasobow promienistych, wiec budowanie zaleznych od nich potomkow, to proszenie sie o klopoty ;) Ale zdanie tak zbudowane rzeczywiscie ma wiecej sensu, niz oryginal z "potomkami".

Wychodzi na to, ze wielu tlumaczy zauwazylo problem.

4
Lemosfera / Odp: Błąd w "Niezwyciężonym"? (uwaga: spoiler)
« dnia: Grudzień 18, 2020, 03:07:56 pm »
I cóż w tym takiego strasznego? Zwykłe przejęzyczenie. Errare humanum...
Owszem, każdy może się pomylić.
Po prostu zwróciło to moją uwagę, bo to więcej, niż literówka, czy brakujący przecinek. Zacząłem się zastanawiać: jeśli to błąd, to jak to możliwe, że przez 50 lat przy żadnej edycji tegoż błędu nie wyłapano. Mój mózg się zarówno przy czytaniu jak i słuchaniu od razu w tym miejscu zawiesza  ;D

5
Lemosfera / Błąd w "Niezwyciężonym"? (uwaga: spoiler)
« dnia: Grudzień 18, 2020, 02:09:43 am »
Nie daje mi spokoju pewna sprawa: czy jest możliwe, by Mistrz (lub edytor) popełnił błąd w "Niezwyciężonym" i od pierwszego wydania nikt nie zwrócił na to uwagi?


Spoilery poniżej.


W rozdziale "Hipoteza Laudy" czytamy:

Cytuj
W trakcie swego bytowania na planecie te potomne mechanizmy, po iluś tam setkach pokoleń, przestały być podobne do tych, które dały im początek, to znaczy – do produktów cywilizacji lyrańskiej. [...] Musiały zdobyć źródła energii i materiałów, z których mogłyby produkować części zastępcze i organizmy potomne. Rozwinęły więc coś w rodzaju górnictwa, w poszukiwaniu rud metali. Pierwotnie ich potomkowie, którzy przybyli tu na owym hipotetycznym statku, byli bez wątpienia napędzani energią promienistą. Ale na Regis nie ma w ogóle pierwiastków radioaktywnych. Więc źródło energii było dla nich zamknięte. Musiały szukać innego. Musiało przyjść do ostrego kryzysu energetycznego i myślę, że wtedy doszło do wzajemnej walki owych urządzeń.

Nie rzuca Wam się coś w oczy?
Cytuj
[...] Pierwotnie ich potomkowie, którzy przybyli tu na owym hipotetycznym statku [...]

Chyba przodkowie powinno być? Potomkowie przecież nie przybyli na statku, tylko zostali wyprodukowani!

Bo to "ich" (=mechanizmów potomnych) przodkowie "którzy przybyli tu na owym hipotetycznym statku, byli bez wątpienia napędzani energią promienistą".

Sprawdzone w pierwszym wydaniu i kolejnych oraz w audiobooku z Czubówną. Wszędzie występuje "potomkowie", które przecież nie ma żadnego sensu w tym kontekście.

Jeśli to błąd - przez 50 lat nikt nie wyłapał go w żadnej edycji czy adaptacji?

Strony: [1]