Stanisław Lem - Forum

Polski => Hyde Park => Wątek zaczęty przez: maziek w Czerwiec 09, 2018, 04:00:12 pm

Tytuł: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 09, 2018, 04:00:12 pm
Trochę zaburzę, gdyż pasuje do wielu wątków, ale że muzycznie.

Chyba kiedyś wklejałem tego gifa:

(https://i.giphy.com/media/QOqoMnfe8C6pa/giphy.webp)

Popatrzcie, wczujcie się - co słyszycie? Po chwili słychać to wręcz namolnie.

A teraz story. Ksiądz kupił kuranty. Zdaje się, że leci z mp3 ale w każdym razie dyskretnie gra o różnych godzinach, różne melodie, religijne co do zasady. Znaczy tak jakby na dzwonach, dzwonkach, czy innych talerzach. Ding-dong. Jakimś akustycznym cudem, choć do kościoła jest dość daleko, w biały dzień o pierwszej po południu, mimo tego całego szumu silnikowo-życiowego, słychać te dźwięki w pewnym pomieszczeniu krystalicznie czysto, jakby nad głową dzwonili.

I teraz pytanie, co ma zrobić kulturalny człowiek, który jest w tym pomieszczeniu, powiedzmy, odosobnienia, kiedy pewne procesy fizjologiczne idą pełną parą - i nagle zaczynają grać kuranty? I to nie byle co. Grać melodię pieśni z Lourdes, w Polsce znaną jako "po górach dolinach". Której może mniej religijnie zaangażowane osoby w życiu Warszawy na uszy nie słyszały i nie kojarzą, ot coś brzdąka. Sęk w tym, że w moim mieście ta pieśń ma lokalny tekst, który każdemu wrył się w zwoje, każdemu, kto był formowany do I komunii, bierzmowania itd. - nie mówiąc o osobach regularnie praktykujących. Jest to bardzo ważna lokalna pieśń związana z miejscowym sanktuarium, słynącego z cudownego obrazu, będącego co prawda kopią. Już po pierwszych tonach w głowie odtwarza się tekst, po prostu słychać go równie krystalicznie czysto jak same tony, jak to "we will rock you". Co robić? Co robić? To jest jak z lądowaniem samolotu, od pewnego momentu nie da się już, że tak powiem, cofnąć...

Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: liv w Czerwiec 09, 2018, 07:22:31 pm
Cytuj
Co robić? Co robić? To jest jak z lądowaniem samolotu, od pewnego momentu nie da się już, że tak powiem, cofnąć...
Teraz pytasz, jak już niedopowstrzymania?
Rob, nie myśl.  ;)
A muzykę potraktuj jako kolejne świadectwo cudu. :)
Które to już by,  699? Coś mi te cyfry podejrzanie wyglądają.  8)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hokopoko w Czerwiec 10, 2018, 03:59:42 pm
Ja tam na tym obrazku nic nie słyszę.

A jeśli rzeczone kuranty słychać dobrze tylko w tym jednym pomieszczeniu, to rzucić parę mat tłumiących, bo najpewniej jakiś rezonans wzmacnia dźwięk  :)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 10, 2018, 04:53:41 pm
Ciekawe, że nie słyszysz. Nie robiłem jakichś wielkich badań, ale paru osobom to podsunąłem i wszyscy słyszeli bez sugestii. Podobno tak jest z tymi sprawami, że jak już mózg "wskoczy", to z kolei nie może przestać słyszeć czy widzieć. Poniżej jest zdjęcie, na którym większość osób podobno (a ja na pewno) nie może rozpoznać, co na nim jest (oprócz tego, że mur z cegły). Ja tego nie pokonałem, co się dzieje w tym murze, dość długo. Jak załapałem, to oczywiście widzę to natychmiast. Moja żona ukochana zobaczyła od razu :) . Zawsze czułem respekt przed kobitami :) .

https://www.youtube.com/watch?v=wXNtBUN_aFE (https://www.youtube.com/watch?v=wXNtBUN_aFE)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hokopoko w Czerwiec 10, 2018, 05:05:52 pm
To są sprawy z różnych bajek. Z klaskaniem sugestia, ale z tym filmem to klasyczne złudzenie optyczne - coś jak z sześcianem Neckera.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 10, 2018, 05:34:33 pm
Bym polemizował.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Czerwiec 10, 2018, 06:08:20 pm
Mnie też się wydaje, że to nieco inne bajki.
W pierwszej bez znajomości konkretnej piosenki Queenu - a w zasadzie teledysku, jakiegoś koncertu - na których to rytm ten jest wystukiwany w charakterystyczny sposób - niczego nie usłyszysz, niczego nie odgadniesz. Ot, zwykłe stukanie z klaskaniem. Znasz - to pamięć podsunie odpowiedni dźwięk.
Natomiast złudzenie optyczne dotyczą wszystkich - bez względu na jakąkolwiek wiedzę, pamięć. To wynika z budowy oka, przekazywania obrazu do mózgu, percepcji itp. Błędna interpretacja danych.
Dodaj do tego jakieś wady wzroku i dopiero masz różne bajki;)Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 10, 2018, 06:18:50 pm
Ale gdzie jest tu złudzenie, primo? A wtóro - jak nie znasz przedmiotu na zdjęciu, to też nie będziesz wiedziała, co widzisz. Tertio - moim zdaniem Wy mówicie o innej rzeczy. A mi chodzi o to, że jak mózg nauczy się do czegoś dopisywać rozwinięcie - to nie sposób go oduczyć. Jest dużo doświadczeń tego typu, angażujących różne zmysły. Np. odtwarzają Ci strasznie zaszumioną mowę i nic nie rozumiesz. Potem Ci pokazują tekstem co mówią. A potem już to rozumiesz doskonale bez tekstu. Na tej zasadzie działa zresztą "ukryty polski". Jak raz tego posłuchasz to już zawsze słyszysz "Agata Pała" zamiast "I've got the power" :) .
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Czerwiec 10, 2018, 06:31:09 pm
Może masz rację - nie upieram się.
Trudno rozdzielić, bo wszystko sprowadza się do mózgu i jego interakcji ze zmysłami.
To nie tak do końca - ja mogę widzieć to cygaro, ale mogę też pozbyć się tego obrazu i widzieć kamyczek.

Ja miałam na myśli złudzenia optyczne, które nie wymagają znajomości czegokolwiek np.
https://www.crazynauka.pl/te-linie-sa-rownolegle-a-my-sprawdzilismy-dlaczego-twoj-mozg-sie-tak-myli/ (https://www.crazynauka.pl/te-linie-sa-rownolegle-a-my-sprawdzilismy-dlaczego-twoj-mozg-sie-tak-myli/)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 10, 2018, 06:55:32 pm
A no jo, złudzenia to sposób na podpatrywanie przez dziurkę, jak działa "maszynowe widzenie" w naszym mózgu, zanim efekt dotrze do świadomości.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hokopoko w Czerwiec 11, 2018, 10:05:38 am
Bym polemizował.

W pierwszym wypadku nie ma żadnego dźwięku, mózg go sobie dorabia. W drugim, na obrazku jest jest już wszystko, mózg tylko wybiera.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 11, 2018, 10:17:12 am
Ależ Hoko, w drugim wypadku masz (przeważnie) 800 na 600 kolorowych kwadracików.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hokopoko w Czerwiec 11, 2018, 11:04:44 am
Akurat trochę więcej, ale to nie ma znaczenia. W oku ile masz kwadracików czy innych punkcików? To nie ma nic do rzeczy. Możesz sobie ten obrazek wydrukować i złudzenie pozostanie, bo ono tkwi w obrazku, wszystko odbywa się w obrębie jednej modalności. A wydrukuj sobie tego gifa...
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 11, 2018, 11:34:45 am
Okiem "na kwadraciki" to widać w plamce żółtej, mniej więcej powierzchnia litery "małe o" w typowym druku, jak normalnie się trzyma gazetę. Cała reszta dookoła to tylko Ci się zdaje, że tak widzisz i stąd między innymi ten problem i to ma to do rzeczy, że nie widzisz rzeczywistości, tylko model rzeczywistości, jaki generują Ci pozaświadome procesy analizy obrazu, których jest różnie mówią, coś 14 albo i więcej. I np. po specyficznym uszkodzeniu mózgu człowiek, poza tym zupełnie zdrowy na ciele i umyśle, normalnie widzący, potrafiący dokładnie opisać co widzi - nie jest w stanie rozpoznawać twarzy bliskich i znajomych, znanych mu sprzed wypadku.

Rozmawiamy o innych rzeczach. Uwagą o drukowaniu odcinasz wszystko, co nie jest statycznym i gołym obrazem (dobra, wydrukuję sobie 2 obrazki i będę patrzył raz na jeden, raz na drugi). Ja mówię o mechanizmie wyżej samego widzenia, który bierze się z wrodzonego i automatycznego poszukiwania analogii i wzorca. Co do reszty - tak. Oczywiście, gdybyś nie widział ileś razy muru z cegły to nie wiedziałbyś po rzucie okiem, że to mur z cegły. Mózg zna ten wzorzec i nawet jak pokażesz komuś taki obrazek jak niżej (tylko czarne kreski na białym tle) to też znakomita większość ludzi powie, że to mur z cegły (choć takie akurat wiązanie cegieł nie występuje w przyrodzie nigdzie poza dekoracjami fasad ;) - ale to własnie takie coś stało się memem). Ale dla mieszkańców Polinezji może być to zagadka nie do odgadnięcia.

(http://images.clipartpanda.com/brick-house-clipart-black-and-white-10837001-brick-pattern-seamless-black-and-white.jpg)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Czerwiec 11, 2018, 12:29:14 pm
Rozmawiamy o innych rzeczach. Uwagą o drukowaniu odcinasz wszystko, co nie jest statycznym i gołym obrazem (dobra, wydrukuję sobie 2 obrazki i będę patrzył raz na jeden, raz na drugi). Ja mówię o mechanizmie wyżej samego widzenia, który bierze się z wrodzonego i automatycznego poszukiwania analogii i wzorca.
Jasne, ale to ogólny poziom.
Sądzę jednak, że rozpoznawanie Queenów w gifie i muru na obrazku to - w szczególe - inne procesy.
Angażują inne zmysły, inne szlaki.
Inaczej działa oko, inaczej ucho.
W przypadku gifa działa wyobraźnia muzyczna, a nie automatycznie wgrane ulepszacze widzenia (dyskusyjne;), które mają za zadanie dopisywać, dopowiadać, redukować itd. - widziane. Słowem: korygować.
Z tym gifem - może bardziej pasują neurony lustrzane? One pomagają - tym, którzy znają Queen - wyświetlić sobie melodię?
Podobno słuchanie muzyki/wyobrażanie jej może być równie absorbujące jak samo granie.
Ale to nie kwestia korekty widzenia, a wyobraźni - a od tego wyszliśmy. Bo cygaro to postrzeganie kolorów, kształtów.

P.S. Może zrobić wątek o złudzeniach? Fajny temat - te obrazkowe zawsze mnie intrygowały:)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Czerwiec 11, 2018, 12:38:11 pm
Cytuj
Może zrobić wątek o złudzeniach? Fajny temat - te obrazkowe zawsze mnie intrygowały:)

Iluzje-deluzje? Świetny pomysł!

R.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Czerwiec 12, 2018, 12:22:06 am
Cytuj
Może zrobić wątek o złudzeniach? Fajny temat - te obrazkowe zawsze mnie intrygowały:)

Iluzje-deluzje? Świetny pomysł!

R.
Coś się maziek miga - podzielę - wszak to odwracalne:)
Dorzucam garść znanych, ale jarych iluzji:
http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2015/05/15-niesamowitych-zludzen-optycznych,2.aspx (http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2015/05/15-niesamowitych-zludzen-optycznych,2.aspx)
Tytuł: Odp: O muzyce
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Czerwiec 12, 2018, 12:27:06 am
Też dorzuczę:

(https://ofigenno.com/content/1673-1/11.gif)

Ile osób jest na obrazku? 12 czy 13?

Kojarzy się z Przekładańcem:

DOKTOR: Zdarzają się wypadki znacznie trudniejsze, zapewniam pana. W ubiegłym tygodniu doktor Gregg z Cincinnati dostał naraz osiemnastu pacjentów. Autobus, którym jechały te osoby, zleciał z mostu. Osiemnaście osób wsiadło do autobusu, a po operacji okazało się ich dziewiętnaście. I teraz, proszę pomyśleć, problem identyczności tej dziewiętnastej osoby! Papiery dla niej. Gdzie jest jej ojciec? Jej matka?

ADWOKAT: Czy to możliwe?

DOKTOR: Przecież mówię panu - to się właśnie zdarzyło doktorowi Greggowi. Zgodnie z przysięgą Hipokratesową, musimy ratować jak najwięcej życia. Pacjenci musieli być znacznej tuszy, znacznego wzrostu. Tak krawiec kraje, jak mu sukna staje.

Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Czerwiec 12, 2018, 12:34:10 am
Przepraszam za muzyczny bałagan - w trakcie jak odpisywałeś o iluzjach w muzycznym: zrobiłam nowy wątek i połączyłam Twoją wiadomość z nim...ufff:)

13  -  tylko jeden się chowa 8);)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Czerwiec 12, 2018, 12:40:51 am
Przepraszam za muzyczny bałagan - w trakcie jak odpisywałeś o iluzjach w muzycznym: zrobiłam nowy wątek i połączyłam Twoją wiadomość z nim...ufff:)
Nie masz za co przepraszać, olka. Wszystko w porządku. Dziękuję za przeniesienie wiadomości :);)

Zaskakująco, ale szybkość prostokątów jest jednakowa:

(https://ofigenno.com/content/1673-1/12.gif)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 12, 2018, 08:40:08 am
Zarobiony jestem ;) .
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Czerwiec 12, 2018, 11:15:52 am
Zarobiony jestem ;) .
Cytat z https://twojepc.pl/boardArchPytanie2007_129772.html (https://twojepc.pl/boardArchPytanie2007_129772.html) :

u mnie w pracy mlodzi ludzie uzywaja slow zarobiony i urobiony zeby opisac stan upojenia alkoholowego lub narkotycznego. to taki nowy gryps w slangu.

 A?! ;)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Czerwiec 12, 2018, 11:24:37 am
Były premier Pawlak powiedział w telewizorze: "X. jeszcze nie jest zarobiony", co miało znaczyć, że jeszcze nie zarobił tylu pieniędzy, ilu się spodziewał :-)

R.

pjes: na szczęście nasz maziek już jest zarobiony!
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 12, 2018, 12:32:05 pm
Zarabiać można też końcówki lub przewody. W pysk - też można zarobić.

Myślę LA, że ze swoim polskim oraz wspólna naszą socjalistyczną przeszłością możesz obejrzeć film p.t. "Brunet wieczorową porą" - ja jestem zarobiony w tym sensie ;) :

https://www.youtube.com/watch?v=H7wkolbYXnM (https://www.youtube.com/watch?v=H7wkolbYXnM)

Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Stanisław Remuszko w Czerwiec 12, 2018, 01:38:35 pm
https://sjp.pwn.pl/sjp/zarobic;2543839.html

Cytuj
W pysk - też można zarobić.

O, dawny, stary, dobry maziek :-)

R.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Lieber Augustin w Czerwiec 12, 2018, 09:26:28 pm
Myślę LA, że ze swoim polskim oraz wspólna naszą socjalistyczną przeszłością możesz obejrzeć film p.t. "Brunet wieczorową porą" - ja jestem zarobiony w tym sensie ;) :

https://www.youtube.com/watch?v=H7wkolbYXnM (https://www.youtube.com/watch?v=H7wkolbYXnM)
Dziękuję, maźku, za polecony filmik. Właśnie oglądałem. Ładna komedia, ale nieco "psychodeliczna", powiedziałbym. Cyganka... czerwony kapelusz...
Jak u nas się mówi, маразм крепчал  :)

"Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się" - chyba nie ma nic wspólnego z Tobą. Mam wrażenie, wiesz wszystko co da się wiedzieć - i jeszcze trochę :). Jesteś zanadto skromny ;)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Czerwiec 14, 2018, 08:39:39 pm
Trochę trąci myszką, fabuła naiwna i rozwiązanie akcji nieco kiepskie - ale Kowalewski świetny no i masa drobnych perełek :) . Swoją drogą ktoś kojarzy inny film, żeby Kowalewski był w roli głównej? Taki świetny aktor a jakoś nikt go nie eksploatował tylko zawsze robił na drugim planie. Co prawda i tak krótką scenką potrafił "zrobić" cały film, ale szkoda.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: liv w Czerwiec 21, 2018, 11:15:18 pm
Cytuj
Swoją drogą ktoś kojarzy inny film, żeby Kowalewski był w roli głównej? Taki świetny aktor a jakoś nikt go nie eksploatował tylko zawsze robił na drugim planie.
Niby główna, ale taka na 3/4
https://www.youtube.com/watch?v=XOl-cRMngUM (https://www.youtube.com/watch?v=XOl-cRMngUM)
I nie mogę się oprzeć  :)
https://www.youtube.com/watch?v=h9nNynd3ZoU (https://www.youtube.com/watch?v=h9nNynd3ZoU)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: liv w Lipiec 18, 2018, 06:58:30 pm
Zupełnie nie rozumiem, dlaczego jest tak mało kliknięć w tym wątku, ale i tak dziękuję. W imieniu maźka rzecz jasna, ale też i swoim.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Lipiec 18, 2018, 08:13:28 pm
I ja dziękuję w swoim, że Ty dziękujesz w moim, ale też i w Twoim. I równocześnie chciałbym też serdecznie podziękować ja w Twoim imieniu również.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Lipiec 18, 2018, 10:49:19 pm
Czuję się wykluczona...więc też dziękuję w imieniu a nawet nazwisku...swoim, Twoim, Waszym...[łzy wzruszenia/].
Mam listę komu bym chciała...ale to na inną okazję...

Tymczasem kilka iluzji - na sprawdzenie czy szare działają, bo jak to - wiadomo;)
http://polubione.com/lol/39606/15-niesamowitych-iluzji-optycznych-na-widok-ktorych-twoj-mozg-doslownie-oszaleje.html (http://polubione.com/lol/39606/15-niesamowitych-iluzji-optycznych-na-widok-ktorych-twoj-mozg-doslownie-oszaleje.html)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Lipiec 19, 2018, 07:53:04 am
Nie byłem pewien, czy mogę oficjalnie podziękować w Twoim imieniu (a także swoim), ze względu na brak pierwiastka żeńskiego w duszy, a nawet brak duszy w ogóle. Pokątnie nawet próbowałem na boku, ale nie byłam, ten, byłem pewien, co wyjdzie... No ale jak tak, to chciałam również podziękować w Twoim imieniu!
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hokopoko w Lipiec 20, 2018, 11:00:53 am
Ale dobre. Z tej samej kategorii co sześcian Neckera - figur dwuznacznych.

(https://static.polityka.pl/_resource/res/path/22/69/2269ef74-9f69-47d4-9896-3207e2fedc4d_600x)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: liv w Lipiec 20, 2018, 11:23:35 am
Czyli co, że polecasz lekturę na sposób dwyznaczny?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Lipiec 20, 2018, 11:24:55 am
Dobre, z tej serii to kiedyś modne były obrazy przedstawiające zwykle życie w rozkwicie (dzieci, młode dziewczyny itd.), które po lekkim zmrużeniu oczu zamieniały się w śmierć...

(http://3.bp.blogspot.com/-7uofDxgPbP8/VaQOJwtRk2I/AAAAAAAABeA/0Yx_-c4AwqU/s1600/Skull%2BGoillusions.jpg)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: liv w Lipiec 20, 2018, 11:28:31 am
Acha, teraz zobaczyłem ... dwuznaczność  :) Jeden szczegół mi przeszkadzał.
To chyba klasyk z cyklu stare na młode
(https://www.popularne.pl/wp-content/uploads/2018/01/mloda-dziewczyna-czy-stara-baba-3.jpg)
https://www.popularne.pl/mloda-dziewczyna-czy-stara-baba/ (https://www.popularne.pl/mloda-dziewczyna-czy-stara-baba/)
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: xpil w Lipiec 23, 2018, 11:07:54 am
Ta okładka "Tłuczków" Wiśniewskiej to mi się kojarzy co najmniej na trójnasób, z czego jeden w okolicach "Serca Dzwonu" z drugiej części "Orła Białego" (kto czytał, ten wie).

Czy trzeba mnie już leczyć?
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: maziek w Lipiec 23, 2018, 03:05:03 pm
Nie, to by była strata pieniędzy ;) ...

Dżołk oczywiście.

No ale z czym Wam się konkretnie kojarzy?

Mi na 3 sposoby:

1 - nagrobek
2 - dwóch wściekłych facetów oblicze przy obliczu
3 - wypięta na kolanach z przeproszeniem pupa, dla niepoznaki zamaskowana czarnym prostokącikiem, jaki przyklejają zwykle złoczyńcom w gazetach.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: olkapolka w Lipiec 23, 2018, 03:17:07 pm
2. to by była okładka PF - prawie;)
Mnie przyszły do głowy dwie możliwości - wejście do kościoła - po prostu front świątyni...albo Twoja 3 czyli jakby antyteza...

Ta trzecia to chyba skojarzenie do starej rysunkowej żenadki...funkcjonującej też ze słoniem...:
https://komixxy.pl/307445/Tata%20schyla%20si%C4%99%20po%20myd%C5%82o (https://komixxy.pl/307445/Tata%20schyla%20si%C4%99%20po%20myd%C5%82o)


Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Hokopoko w Lipiec 24, 2018, 10:45:06 am
Czyli co, że polecasz lekturę na sposób dwyznaczny?

Żeby polecać, trzeba przeczytać, a nie czytałem.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: liv w Lipiec 24, 2018, 03:28:58 pm
Czyli co, że polecasz lekturę na sposób dwyznaczny?

Żeby polecać, trzeba przeczytać, a nie czytałem.
Jasne, napisałem to zanim dotarło do mnie, że chodzi o obrazek. Jak już napisaliście co mam widzieć, to to przesłania mi i kościół, i kapliczkę i nawet czapkę mikołajsko-biskupią czy jaką inną, na jakiś kanciasty łeb.
Wiem,  raczej nie ma takiej, tym niemniej skojarzenie czapkowe było.
Tytuł: Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
Wiadomość wysłana przez: Q w Listopad 23, 2018, 01:02:42 am
Może zrobić wątek o złudzeniach? Fajny temat - te obrazkowe zawsze mnie intrygowały:)

To z dedykacją dla Ciebie ;):
https://www.js.pl/artysta-wykorzystuje-zludzenia-optyczne-efekty-jego-pracy-sa-niesamowite/
Prawdę mówiąc napatoczyłem się na w/w linkę ;) dość przypadkowo, a nazwać ją można wierzchołkiem góry lodowej:
https://www.opticalspy.com/oleg-shupliak-gallery.html
http://www.art.ber.te.ua/
http://www.shupliak.com/

ps. Oczywiście o najklasyczniejszym klasyku też zapominać nie należy:
https://www.opticalspy.com/escher.html
https://www.mcescher.com/