Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 681157 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1545 dnia: Lutego 18, 2021, 10:05:30 am »
Mars, Marsem, tymczasem krakowiacy chcą wydobywać Hel-3 na Księżycu. Pół tony w 10 lat, to dopiero wyzwanie.
Ponoć w tym celu przekonstruowali LaLajkonika, by podołał takiej misji  :)
https://www.wnp.pl/gazownictwo/firmy-z-polski-i-usa-podpisaly-list-intencyjny-dot-wydobycia-helu-3-na-ksiezycu,450640.html
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1546 dnia: Lutego 18, 2021, 03:02:35 pm »
Gdzieś już o tym czytałem, zdaje się w Potopie coś tam było, Zagłoba, Niderlandy ;) ...


Natomiast przypominam tu przytomnym i zainteresowanym, że dziś koło 20 naszego czasu zacznie się lądowanie Perserverance na Marsie, szczęśliwe rozwiązanie, czy raczej osadzenie, ma nastąpić tuż przed 22. Link do wydarzenia na żywo już jest:
.


PS latka lecą. Jeśli czegoś nie plączę, to gdy lądowała Curiosity to akurat tego dnia wyjeżdżaliśmy na wakacje, ale wstrzymaliśmy odjazd do chwili, kiedy z telewizora NASA potwierdziła, że wylądowała szczęśliwie. Zaraz potem ruszyliśmy i już w trasie zadzwonił Term, że jest odcięty bo cośtam (nie pamiętam) - i czy wiem, czy lądowanie się powiodło :) .
« Ostatnia zmiana: Lutego 18, 2021, 03:08:13 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1547 dnia: Lutego 18, 2021, 03:40:13 pm »
Nieładnie, zachowaliście dobrą nowinę dla siebie, a nam ją dopiero olka przyniosła ;):
https://forum.lem.pl/index.php?topic=502.msg46093#msg46093
Nb. dowód (pośredni) rzeczonej rozmowy jest nawet na piśmie - wzmianka o na fotki narzekaniu parę postów niżej ;).

(Nie ma to jak przypomnieć sobie jeden historyczny moment w oczekiwaniu na długi drugi...)

ps. Naróbmy sobie smaka zawczasu ;):


Ależ to będzie zabawa (jak wszystko dobrze pójdzie) - na spadochronie, na ogniu, i na linkach (jak Curiosity zresztą).

Edit:
21:56 - udało się! Czekamy na zdjęcia i tym razem ;).
Edit 2:
21:58 - pierwsza fota tradycyjnie słaba ;), ale ważne, że jest. Idę coś zjeść i wznieść toast, niekoniecznie w tej kolejności ;)
« Ostatnia zmiana: Lutego 18, 2021, 11:15:03 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1548 dnia: Lutego 18, 2021, 11:09:04 pm »
I wylądował. Mają tam w NASA sztucznego (chyba?) tłumacza i czasem mu trochę nie idzie...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1549 dnia: Lutego 18, 2021, 11:09:15 pm »
https://twitter.com/nasapersevere
Tłituje:))

Psss...w sumie patrząc na ten błękitny laser strzelający z kciuka...to gwiezdne wojny i "your death is good";)
A poważniej - co tak bezkompromisowo przetłumaczył? Bo przegapiłam.
« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2021, 12:12:13 am wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1550 dnia: Lutego 19, 2021, 01:55:43 am »
Tłituje:))

Co za czasy, nawet porządne marsjańskie roboty ta społecznościowa plaga dopadła. Protoplasta Omega rwałby sobie z głowy, gdyby miał co i czym... ;)

w sumie patrząc na ten błękitny laser strzelający z kciuka...to gwiezdne wojny i "your death is good";)

Mnie to wyglądało na klingońską krwiożerczość (i ogólnie ichni stosunek do śmierci), ale, faktycznie, kolor wiązki raczej starwarsowy 8).

ps.
https://www.fahrenheit.net.pl/aktualnosci/powiekszyla-sie-populacja-robotow-na-marsie/

pps ;). Na fali entuzjazmu odświeżyłem sobie "Marsjanina" i... ło jeżu... ale, że jestem leniwy, zamiast sam punktować wyręczę się Zubrinem:
https://www.theguardian.com/film/2015/oct/06/how-scientifically-accurate-is-the-martian
(Z tym, że w porównaniu do "Star Treka" z "Generations" w tytule, z którego powtórkę zaliczyłem wcześniej, to jest - mimo wszystko - całkiem znośna SF i nawet niezły film... ;) Jednak ta burza, i to ostentacyjne lekceważenie - który to już raz? - różnic ciążenia mocno psują frajdę z oglądania go. Zwł. to drugie, bo wylewa się z każdej sceny.)
« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2021, 06:12:44 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1551 dnia: Lutego 19, 2021, 12:32:11 pm »
Faktycznie przygotują próbki do wysłania na Ziemię ?
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mars_sample-return_mission
for the first time samples from Mars will be brought back to Earth in this joint mission with the European space agency ESA.
https://www.deutschland.de/en/news/german-technology-on-mars?fbclid=IwAR2rIWLOZwdy-ad-VnIEKND6C1Zg93YXBA9MVbGYtzP22LoC5X-cuA2Nrqw
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1552 dnia: Lutego 19, 2021, 01:11:23 pm »
Tak, będzie wkładać próbki do pojemników a te zamykać zostawiać za sobą na powierzchni Marsa. Kolejny, specjalistyczny łazik ma to pozbierać i wsadzić do rakiety powrotnej (tego wszystkiego, prócz samej możliwości pobierania i pozostawiania próbek jeszcze nie ma, jest dopiero w planach). Trochę mnie zdziwiło, że te próbki ma porzucać, zamiast zbierać, przez co misja odbiorcza będzie musiała przejechać może i kilometry, aby je pozbierać do kupy, ale może chodzi o to, że jakby je zbierała a potem się zepsuła albo tym bardziej zwariowała, to mogłaby nie chcieć oddać swoich próbek jakiemuś obcemu łazikowi. I tak zaczęłaby się nekrosfera na Marsie. Swoją drogą NASA twierdzi, że sterylizując i czyszcząc pojemniki na przyszłe próbki osiągnęła stopień czystości nieistniejący wcześniej we Wszechświecie ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1553 dnia: Lutego 19, 2021, 03:45:09 pm »
Na marginesie sterylizacji - był taki odcinek Smarter Every Day poświęcony przechowywaniu próbek przytarganych z Księżyca: Where does NASA keep the Moon Rocks?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1554 dnia: Lutego 19, 2021, 03:59:14 pm »
Właśnie przez jakiś czas nie oglądałem go i niedawno odkryłem, że zrobił kilka odcinków z serii kosmos - m.in. o komputerach navi Saturna V i o tym zabawnym, niwelującym 5/6 przyciągania ziemskiego, latającym swobodnie na własnym odrzucie trenażerze lądowania na Księżycu (z którego zresztą Armstrong musiał się dość widowiskowo katapultować :) ).;.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1555 dnia: Lutego 19, 2021, 05:12:01 pm »
Pamiętam ten odcinek - program w komputerze Saturna V był uszyty ręcznie z drutu. o_O

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1556 dnia: Lutego 22, 2021, 09:52:31 pm »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1557 dnia: Lutego 23, 2021, 04:42:59 pm »
A teraz panoramę (złożoną z przesłanych zdjęć) upublicznili:


ps.O Perwersyjnym Rowerze (czy jakoś tak ;) ) od strony inżynieryjnej:
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2021, 09:21:53 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1558 dnia: Lutego 24, 2021, 02:17:32 pm »
Coś dla fanów Tera Wars  ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1559 dnia: Lutego 25, 2021, 05:26:26 am »