Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1162112 razy)

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #90 dnia: Maja 29, 2008, 12:56:25 am »
Chwytam.
Argumentacja za prawdziwością modlitwy, made by Watykan:
Modlitwa działa, choć nie zawsze.
(Oczywiście, wtedy gdy nie działa, to jest to Boży Plan, a gdy działa, to Boża Łaska).

super.

nie o to mi chodziło. miałem na myśli, że działa tylko w przypadku kiedy chory może, no kurde nie wiem, jakoś podświadomością regulować temperaturę ciała, bicie serca, na pewno modlitwa nie będzie działa w każdym przypadku, ani nigdy na odległość, ani pewnie jeżeli chory nie będzie o tym wiedział (placebo)

był taki ekperyment, że kazano ludziom sobie wyobrażać że zwalczają raka na wszelkie możliwe możliwe sposoby i był jakiś odsetek ozdrowień (taki sam pewnie jak w przypadku tych którzy sobie nie wyobrażali, ale ozdrowieli - ale za nich pewnie ktoś się modlił :D)

i chodziło mi też o to, że nie wolno przecież na podstawie jednego przypadku układać teorii :/

i tak tylko piszę o możliwości tylko oczywiście, sam nie jestem o niej przekonany, ale w dyskusji (nawet rzeźnickiej) chodzi o to żeby jeden dyskutant miał inne zdanie od drugiego :)
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #91 dnia: Maja 29, 2008, 01:07:31 am »
draco, a czytałeś ten mój link (ze dwie storny temu) o eksperymentalnych badaniach skuteczności modlitwy i co z nich wyszło?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #92 dnia: Maja 29, 2008, 01:14:00 am »
draco, a czytałeś ten mój link (ze dwie storny temu) o eksperymentalnych badaniach skuteczności modlitwy i co z nich wyszło?

czytałem. stek bzdur :| nie-na-wi-dzę racjonalisty. to jest takie ateistyczne radio maryja kufa.
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #93 dnia: Maja 29, 2008, 07:11:06 am »
W art. który zamieściłeś brak konkluzji, jaką wyciągnięto po opracowaniu wyników, że dla wierzących pacjentów świadomość, że modlą sie o ich zdrowie obce osoby była deprymująca, poniważ obawiali się, że nie zdrowiejąc zawiodą modlących sie i dadzą złe świadectwo wierze.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #94 dnia: Maja 29, 2008, 11:56:21 am »
Tak sobie czytam czytam i zdałem sobie sprawę że jedna rzecz jest zabawna. Ludzie "racjonalni", tak ich nazwijmy, mają jakiś tam swój rozumowy światopogląd, tak jak np tu w dyskusji Q czy Term (czy nawet jak się okazuje po Jego wypowiedzi Draco). I OK. Tylko dlaczego na siłę starają się dopasować religię do tego światopoglądu jak to po prostu nie należy do tego światopoglądu. Staranie się tłumaczyć modlitwę za pomocą medycyny czy czegoś to jakiś absurd. Uproszczę Wam, próbującym to robić, zadanie: modlitwa nie działa. Jasne? ;)

This user possesses the following skills:

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #95 dnia: Maja 29, 2008, 03:33:53 pm »
Przykład z truskawkami nie wyłącza możliwości dialogu. Na placu boju mogą dalej walczyć ze sobą zwolennicy truskawek z cukrem, z bitą śmietaną, z szampanem, bez niczego albo w ogóle koktajlu… A poza tym nawet jeśli ktoś nie lubi, to nie jest to zazwyczaj: "nie, bo nie", ale dlatego, że pestki wchodzą między zęby, że za kwaśne… no i można się w ten sposób poglądami bezkolizyjnie (?) powymieniać…

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #96 dnia: Maja 29, 2008, 03:59:35 pm »
Poprę lil, zwłaszcza, że w dyskusji o wierze każda ze stron raczej zdaje się wierzyć (ha!) w możliwość przekonania adwersarza: "antyteiści" - że pokażą wierzącym oczywistą i wynikającą z nauki bzdurność/niedowodliwość/absurdalność ich poglądów, a wierzący - że zapalą płomień wiary u "niewiernych".

A swoją drogą - na logikę, wiedzę i rozum, to Boga nie ma1, ale nawet wiedząc, że to wynika tylko z instynktów i własnej ograniczoności, trudno jakoś się pogodzić z myślą, że jest się tu tylko na chwilę i nie było żadnego przedtem ani nie będzie potem. A to całe piękno, które nas otacza powstało przypadkiem, dla nikogo...


1Asekurancko z wielkiej litery :) Jak mówi stary szmonces o dwóch "nowoczesnych" i niewierzących: "Jeśli Pana Boga nie ma, to chwała Bogu, ale jeśli, nie daj Boże, jest, to niech nas Pan Bóg broni" 

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #97 dnia: Maja 29, 2008, 04:50:40 pm »
No to ja powiem co ja myślę: Na logikę i rozum Boga nie ma. Mimo to jest. A w dodatku jest to subiektywne.

Ale jaja.

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #98 dnia: Maja 29, 2008, 05:27:11 pm »
Ja powiem jeszcze prościej, na logikę nie ma, ale strach jest ;-).



- Skąd pan ten węgiel bierze?
- Zasadniczo z Węgorzewskiej!
- I nie boi się pan?!
- Strach jest, ale zasadniczo staram się mieć kwit...


No i wiecie, zasadniczo każdy się stara mieć kwit ;-)
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #99 dnia: Maja 29, 2008, 06:56:26 pm »
Ja powiem jeszcze prościej, na logikę nie ma, ale strach jest ;-).

Tyle to, Panocku, i Epikur wiedzioł...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #100 dnia: Maja 29, 2008, 09:55:13 pm »
No, ładne rzeczy, dzi nie zaliczył mnie do ludzi racjonalnych...

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #101 dnia: Maja 29, 2008, 11:26:28 pm »
Wrocilem z wakacji - przeczytalem.
Mam wrazenie, ze ateisci forumowi neguja zupelnie archaiczne pojecie Boga (a raczej religii, w ktorej przedstawia sie go jako starca z broda, ktory przemawia w postaci krzaka gorejacego, bywa zlosliwy, uparty, zawziety, latwo go przekupic, pozniej bierze zawsze dziewice do nieba i w ogole to jakis schowany, upersonifikowany gniot zabobonow i gusel). Byc moze mamy bledna o nim (no wlasnie nie nim, bo to brzmi, jakbysmy mowili o facecie w todze) koncepcje. 800 lat temu tez nikomu nie przychodzilo do glowy, ze istnieje cos takiego, jak na przyklad promieniowanie podczerwone, choc bylo wszechobecne.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #102 dnia: Maja 30, 2008, 12:54:22 am »
Samo podejście istotowe to dziwaczne założenie jak dla mnie...

This user possesses the following skills:

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #103 dnia: Maja 30, 2008, 02:15:31 am »
Prawda, prawda... w dodatku dyskusja niby o religii ogolnie, a zwlaszcza ateisci ciagle nawiazuja do chrzescijanstwa i precyzyjniej nawet do katolicyzmu. Zauwazylem tez, ze na ogol w tego typu dyskusjach ateisci wykazuja wieksza zazartosc i pasje (szewska czasami nawet) niz broniacy wiary i religii, czy wrecz wierzacy. Jak widac dowolna ideologia moze legnac u podstaw fanatyzmu.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #104 dnia: Maja 30, 2008, 02:49:22 am »
No, ładne rzeczy, dzi nie zaliczył mnie do ludzi racjonalnych...

W jego ustach to zdaje się komplement... ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki