Polski > Akademia Lemologiczna

Akademia Lemologiczna [Kongres futurologiczny]

(1/5) > >>

lemolog:
Paweł Okołowski
LEGENDA O ESCHATOLOGICZNYM NARKOTYZERZE.
WOKÓŁ KONGRESU FUTUROLOGICZNEGO STANISŁAWA LEMA
https://deliberatio.eu/pl/analizy/legenda-o-eschatologicznym-narkotyzerze-wokol-kongresu-futurologicznego-stanislawa-lema

A:
Zacząłem czytać i zastanawiam się: po co ta wstawka ideologiczna dotycząca Gierka?

Q:
Bo teraz modnie jest czytać Lema przez pryzmat biografii (jako, że wreszcie można)?

A:

--- Cytat: Q w Maja 05, 2023, 12:19:58 pm ---Bo teraz modnie jest czytać Lema przez pryzmat biografii (jako, że wreszcie można)?

--- Koniec cytatu ---

Tak, jest taka moda, czytania Lema przez pryzmat biografii, ale to wyjaśnienie mnie nie przekonuje. Nie w przypadku tego artykułu.
Obecnie mamy radosne, beztroskie zadłużanie państwa mocno przyśpieszone po 2015 roku. Ekipa Gierka jednak coś realnego pozostawiła. Czym jest Gierkowskie ówczesne ponad 20 mld USD wobec obecnego zadłużenia? Wybudowane wtedy mieszkania, elektrownie to był (i jest nadal) Real, a nie Matrix. Poniżej fragment artykułu Roberta Walenciaka z tygodnika "Przegląd":


--- Cytuj ---W latach 70. wybudowano 557 nowych przedsiębiorstw, w tym:

    71 fabryk domów
    18 zakładów mięsnych,
    16 fabryk odzieżowych
    14 chłodni
    10 zakładów elektronicznych
    10 fabryk mebli
    9 zakładów hutnictwa żelaza i metali nieżelaznych
    9 elektrociepłowni
    7 elektrowni
    7 fabryk samochodów i ich części
    5 cementowni
    5 kopalni węgla kamiennego

Te setki przedsiębiorstw okazały się w III RP znakomitym towarem, który można było sprzedać i tym samym załatać dziurę w budżecie. Do 2009 r. sprzedaż klejnotów koronnych Polski Ludowej przyniosła budżetowi 83 mld zł. A sprzedawano po śmiesznie niskiej cenie, często za ułamek wartości. I jeszcze wiele do sprzedaży zostało.
https://www.tygodnikprzeglad.pl/czym-polegal-fenomen-epoki-gierka/

--- Koniec cytatu ---

PS.
PiSowi można wiele zarzucić i można to zrobić w artykule czysto publicystycznym, niekoniecznie dotyczącym twórczości Lema. Stąd moje pytanie o wstawkę ideologiczną. 

xetras:

--- Cytat: A w Maja 05, 2023, 01:20:30 pm --- Ekipa Gierka jednak coś realnego pozostawiła.

--- Koniec cytatu ---
Masową miłość do bolszewii czyli Związku Radzieckiego.
Co sami ci lżyli zwolnionych bezrobotnych z Ursusa i Radomia na dożynkach (pozbawionych pracy po tym jak ulegli wysłanym aktywistom od prowokacji) wkrótce potem pocieszali się u stóp największego papieża*.
I tak jest do dziś, czyli serwilizm i jurgielt rządzi w doborze negatywnym u rządców dusz.
Dalej trwa wegetacja mentalna i walka bytowa o podstawy.
PS.
Jak zniszczono Breakout, Klan ,Trzy Korony (tylko 4 minuty, basista Trzech Koron o tym opowiada)

Pomysłowości i inwencji twórczej nie nadrobiliśmy. Rypnęło się już w połowie lat 70. (wystarczy skrypt: "Etapy rozwoju gospodarczego Polski ludowej" Landaua -to część z jego wykładów z połowy lat 80.)
Podstawowy (mój) zarzut:
To właśnie za Gierka i Kani uczciwość i spolegliwość stała się ciężkim i kompletnie nieżyciowym frajerstwem.Taki był życiowy dobór partnerów do rozpłodu potomstwa przez kobiecą płeć. Takie preferencje były  stosowane czysto pragmatycznie dla materialnego bytowania. Pozostali wyginęli bezpotomnie.
Załamanie z lutego '82 (operacja cenowo dochodowa) pozostało niezauważone, a przecież trzykrotny wzrost  cen na pewno znacznie zubożył ludność, ale wreszcie ubyło ogonów/kolejek (bo wiele towarów stali się dostępne nie tylko dla przypadkowych spekulantów) i przybyło właśnie spolegliwości.
*Techniczna łatwość socjoinżynieryjnej operacji tłumami mnie wtedy poraziła i też zdewastowała. W tym sensie że gigantów lekceważę i tylko przez chwilę mnie nie nudzą.
Za to w narodzie tutejszym - mitomania jest wszechpotężna.
To - i dobrze i zwykle jednak źle. Mit uruchamia i wzbudza (niezależnie od zawartości w nim prawdy). Obiektywnie to wzbudza częściej marność (może to nie reguła, raczej - zwyczaj).
|
Spróbuję z tym ""Kongresem futurologicznym".
Trochę tła.

Plotka głosiła że dla Iskier (czy na zamówienie p.KTT?) a faktem jest że tuż przed listopadem 1970 roku powstał.
Czyli było to u schyłku ekipy Gomułki (po samodzielnej polityce zagranicznej z RFN i układzie międzyrządowym PRL-RFN) - niespodziewanym o tyle że nie spodziewano się że agentura "GRU" u nas tak namiesza.
1. Planowana podwyżka cen (tydzień akurat przedświąteczny wypadał).
2. Komunikat tv Kociołka namawiający masy robotnicze do powrotu do fabryk.
3. Obrona zakładów przez wojsko.

Czyli wynik=wojna z narodem, Gomułka idzie w odstawkę, ale to nie leśne dziadki (partyzanty emeryty) obejmują władzę - nowocześni ze Śląska, itd.

Rozrywkowa zima '70/'71(?). Rozrywkowa, bo "Kongres futurologiczny" to groteska, skoro gwiezdny podróżnik twardo ląduje na Ziemi.

Inna plotka - w Przeglądzie Technicznym komiks(?)
O Tichym czy o Pirxie (?)
Tzn. czy po "Kongresie..." czy po filmie "Test pilota Pirxa"(?)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej