Polski > Lemosfera

Anachronizmy technologiczne

(1/11) > >>

pirxowa:
Żeby nie było, że na tym forum poprzestaję na omawianiu komunikacji miejskiej: Porozmawiajmy o anachronizmach technologicznych u Lema.
Czy przeszkadzają w tzw. odbiorze dzieła?
Ile do dziś zostało w tych książkach technologii "przyszłościowych", jeszcze nie zrealizowanych?
Czy gdy wszystkie się już zdezaktualizują, to Lem stanie się jako ci autorzy ksiąg o kanałach na Marsie?

Ja np. lubię czytać książki Lema na zasadzie historii alternatywnej. Co by było, gdyby nie dokonano niektórych wynalazków, a za to rozwijano inne??

...Rozczula mnie np. historia, jak Pirx spotkał UFO, ale nie mógł tego zapisać, bo... zabrakło mu taśmy perforowanej!  :D :D :D

Falcor:
Ha! :D Też od razu przypomniałem sobie tą historię jak przeczytałem tytuł tegoż tematu.

Mi tam to nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie, wydaje się na swój sposób sympatyczne. Zawsze mi się humor lekko poprawia jak czytam choćby o tych taśmach. Nie sprawdziło się, no i co z tego? Za to jak fajnie wyobrażano siebie kiedyś przyszłość. To ma klimat.

Życie jest tak dziwaczne, że przypuszczam iż większość wizji jaki obecnie omawiamy, choćby na tym forum, będzie za jakiś czas cieszyć czyjeś oko :)

dzi:
Ja albo czytalem "niewlasciwe" ksiazki albo nieswiadomie filtrowalem bo odnosze wrazenie takie samo jak ogolnie przyjeta opinia o Lemie, to jest takie, ze wlasnie bardzo trafnie przewiduje On przyszlosc i ze wszystko wlasnie sie spelnia a nie jest odwrotnie.

Terminus:
To dlatego, że nie czytasz fabularnych, gdzie Lem wkłada w łapy bohaterów jakieś wynalazki, które teraz ogólnie rzecz biorąc leżą już w muzeach. Zazwyczaj tyczy się to różnego rodzaju urządzeń obliczeniowych.

W esejach i traktatach Lem operuje na wyższym poziomie uniwersalizmu, zatem problem wyskakiwania anachronizmów nie występuje.

Deckard:
Z tym trafnym przewidywanie przyszłości u Lema to jest moim zdaniem różnie. Weźcie za przykład takich "Astronuatów", gdzie aż roi się od niewypałów jego prewidyzmu.

Myślę, że w ogromnej licznie przypadków życiowych prawdziwe jest twierdzenie, że prędzej czy później większość rzeczy stanie się anachronizmami.

CU
Deck

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej