Autor Wątek: Czy noblista powinien żyć etycznie?  (Przeczytany 57920 razy)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #90 dnia: Października 18, 2012, 07:31:12 pm »
Nie, no czasami fundacje sa ok... ale zawsze to lepiej nie byc zbyt naiwnym.
Odnosnie zas krzewienia demokracji, pamietam wywiad z Lemem, gdzie mowil, ze Bushowi sie wydawalo, ze demokracja to taka roslinka, ktora wystarczy posadzic na bliskim wschodzie i ona sie tam pieknie przyjmie (w kontekscie, ze oczywiscie naiwnosc). Niestety, gdzieniegdzie jest to niemozliwe. Gadalem np. z ludzmi z Iraku i Pd Afryki, i wszyscy mowili, ze tam  sprawdza sie jedynie dyktatura. Zwlaszcza jeden z Iraku byl stanowczy, ktoremu warlordzi zabili pol rodziny. Kiedy tylko silny dyktator upada, od razu rozpoczyna sie sadny dzien, gwalty, rabunek, masowe mordy. Opowiadal, jak jezdzily terenowki z ckm-ami i pruli do wszystkiego co sie rusza. W Afryce sa takie miejsca, zwlaszcza Kongo i Liberia. Polecam Vice Guide to Travel:
http://www.vice.com/the-vice-guide-to-travel/the-vice-guide-to-liberia-1
Liberia to rodzaj postapokalipsy, totalny chaos, polowania na ludzi w celach konsumpcyjnych, zjadanie... tu juz przestane bo mnie Maziek na amen zbanuje... W kazdym razie pomysl, zeby w podobnych miejscach wprowadzac demokracje jest utopia.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #91 dnia: Października 19, 2012, 12:37:54 am »
Nie, no czasami fundacje sa ok... ale zawsze to lepiej nie byc zbyt naiwnym.
Jasność i oczywistość. Ale taka formułka o naiwności dotyczy każdego aspektu życia. Grunt to nie popaść w paranoję;)
Cytuj
Odnosnie zas krzewienia demokracji, pamietam wywiad z Lemem, gdzie mowil, ze Bushowi sie wydawalo, ze demokracja to taka roslinka, ktora wystarczy posadzic na bliskim wschodzie i ona sie tam
pieknie przyjmie (w kontekscie, ze oczywiscie naiwnosc).
Otóż to - dokładnie to miałam na myśli.
Cytuj
Niestety, gdzieniegdzie jest to niemozliwe. Gadalem np. z ludzmi z Iraku i Pd Afryki, i wszyscy mowili, ze tam  sprawdza sie jedynie dyktatura.
Ale nie sądzę by to było tak proste, jak rozmowa z paroma ludźmi;)  W lutym tego roku w Port Saidzie – na stadionie – zginęło ponad 70 osób. Tło polityczne. O czym to świadczy? Że Mubarak ma wracać i trzymać wszystkich za wybrany fragment ciała?
Sądzę tak, jak wyżej pisałam z może mniej radykalnych powodów - raczej wynikających z różnic historycznych, kulturowych, religijnych. Mentalność, sposób życia. Rozproszenie w małych wioskach. Plemiona.Wykształcenie – a raczej jego brak. Przeludnione miasta. Zależna gospodarka. Nieprawdopodobna bieda. To tak hasłowo - skrótowo...myślę, że wiesz o co mi chodzi i nie muszę tego rozwijać.
Narzekamy, że w Polsce niektórzy uprawnieni do głosowania powinni zostać pozbawieni tego prawa – była mowa o testach z czytania ze zrozumieniem. Pomyśl o państwach afrykańskich. Czy ich problem, to problem czytania ze zrozumieniem? Wg mnie to raczej problem braku alternatywy dla dyktatury i biednych, niewykształconych społeczności.
Niedawno czytałam informację o  Rwandzie – wstrzymano pieniądze z USA i Unii, bo rząd podejrzany o wspieranie kongijskich rebeliantów. Nie chodzi mi o ocenę rządu rwandyjskiego, działań USA, UE. Koresponduje to z takim artykułem, który kiedyś czytałam i który poniekąd sumuje powyższe:
http://www.presseurop.eu/pl/content/article/241621-zapomnijmy-o-urnach-w-afryce
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)