Autor Wątek: no nie mogę...  (Przeczytany 595320 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1035 dnia: Kwietnia 11, 2018, 04:01:59 pm »
Fiuuu...ale tłumacz nie byle jaki - sam Kandel:)

On ogólnie dużo dla popularyzacji polskiej fantastyki robi. Usiłuje wylansować za oceanem Dukaja i Huberatha (których widzi następcami Lema), swego czasu taką antologię (z potworami w tytule) wydał:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=536.msg40376#msg40376
Widać jak człowiek Lema pokocha, to potem go temat trzyma....

Swoją drogą: nie rozumiem dlaczego "zawołanie „na Trygława i Swaroga” zastąpiono „by Zeus and Saint Vitus”.". Czy w polskich przekładach "Asterixa" ktoś robił z bogów Olimpu panteon Długosza?
Może dlatego, że mitologia grecka jest powszechnie znana...w odróżnieniu od jej słowiańskiego odpowiednika - a kontekst został zachowany.

Pewnie tak (to pierwsze co się nasuwa), ale jednak szkoda. Tym bardziej, że istnieje przecież w literaturze anglojęzycznej nurt tzw. słowiańskiej fantasy, żywiący się tematycznie rusałkami, Czarnobogami:
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Russian_Stories_(C._J._Cherryh)
A nawet Smokiem Wawelskim:
https://en.wikipedia.org/wiki/Uprooted_(novel)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2018, 10:34:27 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1036 dnia: Kwietnia 12, 2018, 01:01:59 am »
Z drugiej strony Kandel poszedł pewnym kompromisem - bo mamy naprowadzającego na boskość - powszechnie znanego:  Zeusa i skręcającego w katolicyzm: św. Wita.
Trzeba by przypomnieć sobie całość i zobaczyć jak wypada w kontekście do reszty.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Hornet

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 203
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1037 dnia: Kwietnia 12, 2018, 01:08:18 am »
Mnie osobiście się podoba wyrażenie by Zeus and Saint Vitus - jest śmieszne i zrozumiałe dla zachodniego odbiorcy, czyli spełnia swoje zadanie. I tak, ja też wolałbym swojskie in the name of Triglav!.
Gwiazdy nie są dla człowieka - Karellen

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1039 dnia: Kwietnia 13, 2018, 09:53:12 pm »
Z Witem to tak, a z wicem...albo co tępora? Ludziom się mylą realności...
Pani w milionerach dostała pytanie, wybrała 50/50:

Muszę pisać co wybrała? ::)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 13, 2018, 09:54:47 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Hornet

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 203
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1040 dnia: Kwietnia 13, 2018, 10:23:28 pm »
Teleturnieje bywają beczką śmiechu. Np mój ulubiony 1 z 10. Przed laty wziął w nim udział pewien pan - który się o ile dobrze pamiętam nazywał Michał Markiewicz - nie miał sobie równych, przez etapy przeszedł jak burza, znał odpowiedź na każde pytanie... no, właśnie. Prawie każde, poległ tylko na jednym, zgadniecie na jakim?. Nie? nie szkodzi, zdradzę:

kto stworzył postać pilota Pirxa

Po długim namyśle zdecydował się na odpowiedź Joe Alex ku zaskoczeniu Tadeusza Sznuka
Gwiazdy nie są dla człowieka - Karellen

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1041 dnia: Kwietnia 14, 2018, 09:50:23 am »
Krótko mówiąc, jesteście zadowoleni, że bóg naszych praojców, ledwo już zipiący, utracił jedną z ostatnich dziupli, w których sobie jeszcze, jak w starym dębie, spokojnie siedział - a w to miejsce gwoździami przybito kapliczkę ze świętym religii, która mieczem i ogniem wytrzebiła stare bóstwa i tych ich wiernych, którzy nie chcieli się przechrzcić?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1042 dnia: Kwietnia 14, 2018, 04:19:33 pm »
Teleturnieje bywają beczką śmiechu.
Bywają. Czasem to faktycznie niewiedza, a czasem jednak potężny stres.
Natknęłam się na Panią, która na pytanie gdzie znajduje się Koloseum odparła, że w...Licheniu;)
Co do Lema - ludzie odpadają na nim...było gdzieś na forum linkowane pytanie za milion:
Wątróbka z cebulką (...) jest zakąską doskonałą. Aby ją przyrządzić należy kupić samochód i pędzić nim póty, aż się kogoś przejedzie". To Lem i...
A. "Solaris"
B. "Opowieści o pilocie Pirxie"
C. "Dyktanda, czyli..."
D. "Szpital przemienienia".

Pani zrezygnowała z odpowiedzi...

Krótko mówiąc, jesteście zadowoleni, że bóg naszych praojców, ledwo już zipiący, utracił jedną z ostatnich dziupli, w których sobie jeszcze, jak w starym dębie, spokojnie siedział - a w to miejsce gwoździami przybito kapliczkę ze świętym religii, która mieczem i ogniem wytrzebiła stare bóstwa i tych ich wiernych, którzy nie chcieli się przechrzcić?

Skoro Koloseum przeniesiono do Lichenia...trzeba być correct i na czasie...;)

Aś Waćpan skrócił drogę od tłumaczenia do zadowolenia;)


Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1043 dnia: Kwietnia 14, 2018, 04:57:50 pm »
Natknęłam się na Panią, która na pytanie gdzie znajduje się Koloseum odparła, że w...Licheniu;)

https://www.youtube.com/watch?v=Wxy1GssiwAQ

Gdybym nie ujrzał, to bym nie uwierzył ;).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2018, 04:59:30 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1044 dnia: Kwietnia 14, 2018, 08:24:14 pm »
[
Natknęłam się na Panią, która na pytanie gdzie znajduje się Koloseum odparła, że w...Licheniu;)

Gdybym nie ujrzał, to bym nie uwierzył ;).
Skoro Koloseum przeniesiono do Lichenia...trzeba być correct i na czasie...;)

To taka aluzja ma być, że niby te wierzące, to takie ciemne są . A zwyczajnie wstydźcie się. Statystycznie pewnie tak jest,że ludzie mniej wyksztalceni mają mniejszy zasób wiedzy, lecz szydzenie z tego to raczej "wąski" powód do dumy.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1045 dnia: Kwietnia 14, 2018, 08:43:15 pm »
[
Natknęłam się na Panią, która na pytanie gdzie znajduje się Koloseum odparła, że w...Licheniu;)

Gdybym nie ujrzał, to bym nie uwierzył ;).
Skoro Koloseum przeniesiono do Lichenia...trzeba być correct i na czasie...;)

To taka aluzja ma być, że niby te wierzące, to takie ciemne są . A zwyczajnie wstydźcie się. Statystycznie pewnie tak jest,że ludzie mniej wyksztalceni mają mniejszy zasób wiedzy, lecz szydzenie z tego to raczej "wąski" powód do dumy.

A skąd wiesz, że ona wierząca? Że ciemna, to od razu musi być wierząca? Wstydź się.

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1046 dnia: Kwietnia 14, 2018, 08:47:06 pm »
[
Natknęłam się na Panią, która na pytanie gdzie znajduje się Koloseum odparła, że w...Licheniu;)

Gdybym nie ujrzał, to bym nie uwierzył ;).
Skoro Koloseum przeniesiono do Lichenia...trzeba być correct i na czasie...;)

To taka aluzja ma być, że niby te wierzące, to takie ciemne są . A zwyczajnie wstydźcie się. Statystycznie pewnie tak jest,że ludzie mniej wyksztalceni mają mniejszy zasób wiedzy, lecz szydzenie z tego to raczej "wąski" powód do dumy.

A skąd wiesz, że ona wierząca? Że ciemna, to od razu musi być wierząca? Wstydź się.
No nie wiem. Dowodów brak. Aluzja to aluzja.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1047 dnia: Kwietnia 14, 2018, 09:01:02 pm »
Ja tu nie widzę żadnej aluzji. Szło o teleturnieje, nie o wiarę.

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1048 dnia: Kwietnia 14, 2018, 09:09:37 pm »
Ja tu nie widzę żadnej aluzji. Szło o teleturnieje, nie o wiarę.
W sumie ja też  8) Iluzja , aluzja nie ma co się rozbijać o jedna literę  ;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2018, 09:12:21 pm wysłana przez wiesiol »
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1049 dnia: Kwietnia 14, 2018, 09:28:38 pm »
aluzja, iluzja, eluzja, deluzja.