Autor Wątek: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem  (Przeczytany 509617 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13403
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #75 dnia: Stycznia 25, 2009, 07:53:06 pm »
Bezwstydny podglądacz  ;D .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #76 dnia: Stycznia 28, 2009, 07:52:17 pm »
Hihi :) No jak sie tak slodko miziaja, to jak tu oczu nie nacieszyc :D

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #77 dnia: Stycznia 29, 2009, 10:43:26 am »
słodkie zdjęcie  :-*

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #78 dnia: Stycznia 30, 2009, 05:52:40 pm »
Plum  :D


maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13403
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #79 dnia: Stycznia 30, 2009, 06:58:04 pm »
Dawaj czym i jak robiłeś, parametry, te sprawy.

(Z wrażenia zapomniałem dopisać, że mi się podoba  ;D )
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #80 dnia: Lutego 03, 2009, 05:15:31 pm »
Maz-Q (fajna hybryda co?  ;D )

To dosc prosta konfiguracja do wlasnorecznego zbudowania. Zdjecie robilem swoim aparatem, zadnej rewelacji w tym nie ma. Potrzeba do tego miche z woda i jedyny myk jest w oswietleniu, bo trzeba to zrobic swiatlem rozproszonym, zeby swiatlo nie bylo ostre i nie odbijalo sie w wodzie. Ja uzylem parasola z na godzinie osmej oraz reflektora (odbijacza, nie lampy) po prawej na trzeciej, ktory dopelnia z drugiej strony.
Najlepiej byloby miec porzadne studyjne nawet nie flesze, ale lampy, zeby swiecily stalym swiatlem, tylko potrzeba by ze dwie zarowy po 150W przynajmniej (dla porownania zarowka 150 watow/godzine to duzo, ale zwykly, prosty studyjny flesz ma moc 200 watow/sekunde).
Ja uzylem zwyklego flesza ze wszystkimi ustawieniami manualnymi (w tym przypadku przyslona to 8.0, a moc lampy 1/16 mocy - maksymalna moc to liczba przewodnia 53) i nawet nie mocowalem go na statywie (bo nie mam jeszcze bezprzewodowych odpalaczy), ale normalnie na aparacie (moja lampe mozna wykrecic we wszystkie strony pod roznymi katami, wiec po prostu skierowalem ja w parasol i tak odbijalem). Ograniczenie takiego oswietlenia jest takie, ze synchronizacja z migawka zachodzi do 1/180 sekundy maksymalnie, a wiadomo, ze im wiecej, tym lepiej. No i trzeba ustawic dobrze ostrosc, bo przy malych odleglosciach i/lub dlugich ogniskowych glebia ostrosci jest mala.
Niebieski kolor to efekt krecenia przy balansie bieli (kiedys pewien internetowy znajomy, ktorego swietnie znasz zachecil mnie do uzywania RAWow, juz wiem po co). Mozna jeszcze pomajstrowac filtrami (na przyklad dwukolorowymi), polaryzatorem lub uzyc trzeciego, bocznego oswietlenia (ja uzylem michy szklanej, wiec mozna by sprobowac od spodu cos podswietlic) w innym, na przyklad czerwonym kolorze. Albo uzyc dobrego programu do wywolywania. Negatywy mam, wiec jak bede mial troche czasu, to jeszcze bede sie bawil.
W razie pytan smialo, ja tak moge dlugo.


maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13403
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #81 dnia: Lutego 03, 2009, 06:35:56 pm »
55mm mniemam że gdzieś z pół metra strzelałeś DOF rzędu 1cm nieźle, myślałem, że więcej sądząc, że nie jedna kropelka jest ostra. B. fajne. Ogólnie było ciemno? Na kropli nie widac poruszenia a 1/180 to jednak dość długi czas.

Temu gościowi od RAWów to wiesz, strzelę gałkę jak spotkam ;). A z mazQiem to nie wiem, czy ktoś sobie czegoś nie pomyśli.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Gość
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #82 dnia: Lutego 03, 2009, 08:52:12 pm »
Mój kolega robi podobne zdjęcia w ramach eksperymentu w którym bada formowanie się kropel. Zresztą ja także robię takie właśnie symulacje, jak splash który tu fotografujecie...
Z tym, że kropelki w naszym eksperymencie mają średnice sprecyzowane w mikronach, a DOF, z tego co wiem, wynosi około 3mm. Przy takim zoomie potrzebna jest ogromna czułość albo duża moc lampy, więc chłopaki skonstruowali lampę błyskową samodzielnie. Nie pamiętam jaką ma moc, musiałbym spytać, ale technika fotografowania jest zgoła inna niż u Was :)
Z tego co wiem, to udało się im skonstruować lampę która ma z jednej strony olbrzymią moc, a z drugiej czas błysku krótszy niż najkrótszy możliwy do osiągnięcia czas otwarcia migawki w EOSie - nie wiem jakiego to jest rzędu, ale chyba 1/2000 dla eosa. Potrzebny jest krótszy, by złapać krople w bezruchu i ostro. Fotki robi się na długim czasie otwarcia, np 5s, w absolutnej ciemności, i tylko robi się wtedy jeden błysk lampą.
Dlatego kolega pracuje pod ziemią :)
Oczywiście też używają tylko raw-ów, ale to głownie dlatego, że nie mogą sobie pozwolić na kompresję, bo następująca potem analiza fotek jest pół-automatyczna, tj. napisaliśmy program który automatycznie mierzy kropelki na zjęciach (na podstawie analizy pikseli), ale ów program wymaga perfekcyjnej jakości i nie może być śladów fourierowskiej (czyt. jpg) kompresji.

Może wyedytuję potem tego posta, jak znajdę jakieś jego zdjęcia.
pozdrawiam

edit: o jest fotka. Średnica kropli 30 mikronów, 10 (chyba) diod LED po 30W każda zsynchronizowane układem PIV, tyle wiem.
« Ostatnia zmiana: Lutego 03, 2009, 09:30:52 pm wysłana przez Terminus »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13403
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #83 dnia: Lutego 03, 2009, 09:29:00 pm »
Obiecanki cacanki. Wyedytował a zdjęcia nie dał.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Gość
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #84 dnia: Lutego 03, 2009, 09:31:12 pm »
 :P

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13403
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #85 dnia: Lutego 03, 2009, 09:34:30 pm »
No po prostu jak zwykle. Cnota shańbiona a kawaler zadowolony. Echhhh...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Gość
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #86 dnia: Lutego 03, 2009, 10:41:20 pm »
Przecież dałem tą fotkę, goddamit :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13403
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #87 dnia: Lutego 04, 2009, 01:00:46 pm »
Iksjuzmi. Myślałem, że się dorobiłes nowej stopki. Z tego co piszesz to jest jeden błysk (nie strobo) czyli one tak cięgiem kapią?
« Ostatnia zmiana: Lutego 04, 2009, 01:02:24 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Gość
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #88 dnia: Lutego 04, 2009, 01:27:12 pm »
Tak, kapią z kapilary. Ich (kropel) generowanie to już 'zupełnie inna bajka', ale nie jest to najłatwiejsze zadanie, tj. otrzymanie kropel w równych rozmiarach i w odstępach czasu.
(Ale mówiąc w skrócie, bo tyle to nawet pamiętam, koniec takiej kapilary, notabene bardzo cienkiej, rezonuje pod wpływem napięcia el. z ustaloną częstotliwością.)

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« Odpowiedź #89 dnia: Lutego 04, 2009, 01:38:32 pm »
30 mikronow, niezle... Mysle, ze jak na ta taka niewielka srednice, to DOF i tak jest bardzo duza. Pooowiedz jeszcze cos technicznego - ciekawi mnie czy jako obiektywu uzywacie jakiegos mikroskopu? No i co to za aparat i po co po ciemku naswietlac zdjecie 5 sekund, skoro blyska raz i krotko w tym czasie?
p.s. najkrotszy czas otwarcia migawki w Pentaksie to 1/4000 sekundy. Nada sie?  ;D