Autor Wątek: się pochwalę  (Przeczytany 8513 razy)

nescitus

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
się pochwalę
« dnia: Maja 10, 2011, 09:23:01 am »
http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_lem_stanislaw

taka popularyzacja, mam nadzieję, że nie nabzdurzyłem

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: się pochwalę
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 10, 2011, 11:15:45 am »
Zacna inicjatywa.
Niech będzie pochwalona... :)
Cytuj
W "Doskonałej próżni" pojawia się na przykład tekst zatytułowany "Perycalypsis", proponujący system dotacji dla twórców, którzy powstrzymywaliby się przed niepotrzebnym już pomnażaniem dorobku ludzkości.
Ten fragment uświadomił mi, że kolejny pomysł Lema już się dzieje.
"Agrocalypsis"
Część rolników ze ściany wschodniej  ma dotacje za nieuprawianie ziemi. Mają doglądać tego, co rośnie tam naturalnie. Nazywa się to bodaj - architektura krajobrazu obszarów wiejskich. :)

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: się pochwalę
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 11, 2011, 01:03:41 pm »
Się mi przypomniało, jak ongiś, gdy byłem już jako tako zaznajomiony z twórczością Lema, ale nie miałem pojęcia o chronologii, wykoncypowałem sobie taki wykres z zaznaczonymi datami - z jednej strony publikacje, z drugiej, przypadki życiowe. Na koncypowaniu się wówczas skończyło, ale gdyby ktoś miał chęci i czas, to podrzucam pomysł.

Do tego opracowania się jednak przyczepię - już gdzieś tu chyba pisałem, że nie jest dobrze zaczynać poważną wypowiedź od "będąc". Niby niuans, ale szczegóły też się liczą.  ;)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: się pochwalę
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 11, 2011, 03:46:16 pm »
No, chyba pretensje pod złym adresem, bo to "będąc" to sprawka kogo innego. Ale skoro już jestem w temacie, to chętnie bym zapytał redaktora, który te teksty opisywał, co to, kurka, jest to '1921' w zdaniu "Urodził się w 1921 we Lwowie"? Numer sali porodowej?  ::)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: się pochwalę
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 11, 2011, 06:10:24 pm »
Aleś Hoko marudny dziś ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

nescitus

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
Re: się pochwalę
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 11, 2011, 10:47:09 pm »
1921 jest oczywiście numerem domu, jak w starym żarcie: "strasznie dłuuugie ulice w tej Warszawie - Bitwy warszawskiej 1921, i jeszcze do tego 1921 budynek r?"

a serio to za jakiś tydzień kontaktuję się z redaktorami serwisu, więc mogę powiedzieć, że jest potrzeba poprawki.

PS liv, porównanie z rolnictwem świetne!

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: się pochwalę
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 12, 2011, 10:06:19 am »
Fajny tekst, ukradniemy do Lemopedii, jak już zapomnisz że go napisałeś  8) ::)