Autor Wątek: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)  (Przeczytany 67140 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #105 dnia: Lutego 13, 2023, 11:38:05 pm »
Filozoficzny Lem. Wybór tekstów Stanisława Lema i opracowania. Tom 1. - Warszawa: Aletheia, 2021, 555 s.
Tak mnie Beckett wybeketował, że uciekłam w Lema - właśnie czytam ten dawno temu nabyty tom - całkiem dobrze skonstruowany i nie przefilozofowany...chociaż wszystkie teksty znam, to w takim układzie sprawdzają się omalże jak nowe:)
Rozejrzałam się za zapowiadanym drugim tomem - ale nic...nic...ktoś coś wie? Wstrzymano? Będzie?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #106 dnia: Lutego 14, 2023, 03:32:18 pm »
Rozejrzałam się za zapowiadanym drugim tomem - ale nic...nic...ktoś coś wie? Wstrzymano? Będzie?

Będzie! Najprawdopodobniej w roku 2024...
Tom 1: Naturalne czy Sztuczne? Byt – umysł – twórczość
Planowana treść: Tom 2: Etyka – polityka – religia

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #107 dnia: Lutego 14, 2023, 10:56:31 pm »
Rozejrzałam się za zapowiadanym drugim tomem - ale nic...nic...ktoś coś wie? Wstrzymano? Będzie?

Będzie! Najprawdopodobniej w roku 2024...
Tom 1: Naturalne czy Sztuczne? Byt – umysł – twórczość
Planowana treść: Tom 2: Etyka – polityka – religia
Długa przerwa wydawnicza, ale grunt, że będzie!
Dzięki za info:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #108 dnia: Kwietnia 05, 2023, 01:02:41 am »
Pentalog biolatryczny wiecznie żywy, czyli zeszłoroczny wywiad z dr. Okołowskim i - mam wrażenie - ubierania Lema w Wolniewicza cd.*:
https://instytutsprawobywatelskich.pl/glos-pana-lema-latwe-zycie-z-morda-w-smietanie-prowadzi-do-technologicznego-gulagu/
(* Przy czym - by zapętlić do sąsiedniego wątku - doceniam P.O. uczciwe mówienie o potencjale zygoty, bez zrównujących łamańców. Natomiast co do reszty - wygląda mi na to, ze traktuje Mistrzową krytykę pewnych trendów tak, jak traktowano Mistrzową krytykę "ST", bez świadomości, że jednak namiętnie oglądał. Czyli - bazując na twardych lemowych słowach - wyostrza negację, pomijając czynnik fascynacji, bo przecież ani "Summa...", ani "Dialogi", ani wypowiedzi do ustynowiczowych dokumentów antytechnologiczne nie były.)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 05, 2023, 01:58:31 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #109 dnia: Kwietnia 05, 2023, 11:32:17 am »
Pentalog biolatryczny wiecznie żywy, czyli zeszłoroczny wywiad z dr. Okołowskim i - mam wrażenie - ubierania Lema w Wolniewicza cd.*:
https://instytutsprawobywatelskich.pl/glos-pana-lema-latwe-zycie-z-morda-w-smietanie-prowadzi-do-technologicznego-gulagu/
(* Przy czym - by zapętlić do sąsiedniego wątku - doceniam P.O. uczciwe mówienie o potencjale zygoty, bez zrównujących łamańców. Natomiast co do reszty - wygląda mi na to, ze traktuje Mistrzową krytykę pewnych trendów tak, jak traktowano Mistrzową krytykę "ST", bez świadomości, że jednak namiętnie oglądał. Czyli - bazując na twardych lemowych słowach - wyostrza negację, pomijając czynnik fascynacji, bo przecież ani "Summa...", ani "Dialogi", ani wypowiedzi do ustynowiczowych dokumentów antytechnologiczne nie były.)

Ale Kawecki tam oberwał...
Wywiad warty przeczytania.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #110 dnia: Kwietnia 05, 2023, 12:06:56 pm »
Ale Kawecki tam oberwał...

Cóż, zderzyły się dwie uskrajniające interpretacje...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #111 dnia: Kwietnia 05, 2023, 12:12:51 pm »
Ale Kawecki tam oberwał...

Cóż, zderzyły się dwie uskrajniające interpretacje...

Sądzisz, że Okołowski uskrajnia, przesadza? Dlaczego? (Pytam, bo nie pamiętam w tej chwili calej wypowiedzi Kaweckiego.)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wydarzenie! Nowa książka o Stanisławie Lemie! (Lem jako filozof)
« Odpowiedź #112 dnia: Kwietnia 05, 2023, 12:30:15 pm »
Sądzisz, że Okołowski uskrajnia, przesadza? Dlaczego?

Bo - jak wspomniałem - nie widzę Lema antytechnologicznym, nawet jeśli w pewnych utworach czy felietonach skupia się na minusach. Biokonserwatystą też bym Go nie nazwał, bo groteskowym obrazom autoewolucji z "... dwudziestej pierwszej" towarzyszy głos GOLEM-a wzywający ludzkość na autoewolucyjną ścieżkę, i okrzyk - nijak odautorsko nie potępionego - Kloppera wołającego "Precz z kulturą, wiwat autokreacja!", a konserwatywny Kurdlistan większym jest przecież koszmarem, i większa groteską, od umaszynowionej do poziomu subatomowego Luzanii. IMHO Lem jest po prostu uczciwy, zauważa plusy i minusy (trochę jak ci autorzy XIX wieku co i postęp potrafili opiewać, i nachylić się z empatią nad jego ofiarami).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki