Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1161954 razy)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #150 dnia: Czerwca 02, 2008, 12:13:28 pm »
Raz tylko nie wytrzymalem z niewierzacym-praktykujacym, gdy moj bardzo dobry znajomy ateista i fundamentalistyczny antyklerykal wylecial do mnie w okresie swiatecznym z zyczeniami i oplatkiem.

Ale to w sumie też ładny gest choć stanowi pusty rytuał. Świętowanie jest nam potrzebne, a skoro nie ma ateistycznych świąt, to i ateiści świętują co mogą...
Śmieszne, żałosne, obłudne.

;)

1.    Hinduism  (100%)
2.    Neo-Pagan (90%)
3.    Bahá'í Faith (85%)
4.    Mahayana Buddhism (85%)
5.    Scientology (81%)
6.    Jainism (81%)
7.    Orthodox Judaism (80%)
8.    Islam (76%)
9.    New Age (76%)
10.    Unitarian Universalism (76%)
11.    Christian Science (Church of Christ, Scientist) (73%)
12.    New Thought (73%)
13.    Liberal Quakers (71%)
14.    Sikhism (67%)
15.    Reform Judaism (63%)
16.    Theravada Buddhism (56%)
17.    Orthodox Quaker (50%)
18.    Mainline to Liberal Christian Protestants (47%)
19.    Eastern Orthodox (45%)
20.    Roman Catholic (45%)
21.    Taoism (44%)
22.    Mainline to Conservative Christian/Protestant (41%)
23.    Jehovah's Witness (39%)
24.    Seventh Day Adventist (37%)
25.    Secular Humanism (35%)
26.    Nontheist (33%)
27.    Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints (Mormons) (30%)

;)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 02, 2008, 12:32:33 pm wysłana przez dzi »

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #151 dnia: Czerwca 02, 2008, 12:16:17 pm »
Śmieszne, żałosne, obłudne.

;)

Raczej ludzkie, arcyludzkie...

A swoją drogą świętowanie (wg. Huizingi) jest formą zabawy, czemu ateista nie może się pobawić?

(No chyba, że ten ateista twierdził przy tym, że wierzy w sakralny sens tychże świąt - wtedy w istocie byłoby to i głupie, i obłudne i niepoważne.)

ps. od kiedy "względność" = wartościowanie ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 02, 2008, 01:19:05 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #152 dnia: Czerwca 02, 2008, 02:54:52 pm »
Chocby sie peklo, to nie da sie zaprzeczyc, ze "Gwiazdka" ma absolutne podloze religijne. Gdyby sie bylo konsekwentnym ateista, to nie powinno sie tych dni swietowac. A skoro sie swietuje to znaczy ze religia i obrzedy sa czescia kultury i tradycji, a wiec po czesci tozsamosci kulturowej.
Teraz Q pobiegnie do szafy i porabie choinke, ktora trzyma na swieta ;D. No chyba, ze jest bardziej tradycjonalny i co roku kupuje prawdziwe drzewko ;D

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #153 dnia: Czerwca 02, 2008, 03:03:16 pm »
Raczej ludzkie, arcyludzkie...

No to w takim razie ja Ci humanizmu odmawiac nie bede...

Oczywiscie ateizmu do jednego wora z komunizmem nie wsadzam, tak mi sie pare swiat skojarzylo. Ale mimo wszystko gdzies mi te kombinacje z definicjami i ich zestawianie dialektyka zalatuja.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #154 dnia: Czerwca 02, 2008, 03:17:14 pm »
Chocby sie peklo, to nie da sie zaprzeczyc, ze "Gwiazdka" ma absolutne podloze religijne. Gdyby sie bylo konsekwentnym ateista, to nie powinno sie tych dni swietowac. A skoro sie swietuje to znaczy ze religia i obrzedy sa czescia kultury i tradycji, a wiec po czesci tozsamosci kulturowej.
Teraz Q pobiegnie do szafy i porabie choinke, ktora trzyma na swieta ;D. No chyba, ze jest bardziej tradycjonalny i co roku kupuje prawdziwe drzewko ;D

Problem w tym, że tożsamość kulturowa ciągle ewoluuje. "Gwiazdka" była kiedyś świętem "pogańskim", potem chrześcijańskim (wiele świąt przeszło proces "chrystianizacji"), więc czemu za parę dekad nie ma się stać w pełni ateistyczna?

Czy zachwycając się melodią "Stabat Mater" koniecznie pamiętamy, że powstała na religijne zamówienie? Nie - zachwycamy się sztuką, nie religijnym podłożem, na którym wyrosła. Podobnie można (IMHO) świętować nie będąc religijnym ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #155 dnia: Czerwca 02, 2008, 03:20:44 pm »
Oczywiscie ateizmu do jednego wora z komunizmem nie wsadzam, tak mi sie pare swiat skojarzylo. Ale mimo wszystko gdzies mi te kombinacje z definicjami i ich zestawianie dialektyka zalatuja.

Dialektyka... A cóż Ty masz przeciw dialektyce? Owszem: Marx powiedział sporo bzdur (po trosze broni go tu fakt, że był niepomny rzeczy, których my jesteśmy pomni ;), ale powiedział też sporo mądrych rzeczy (np. z zakresu teorii poznania) i nie mieszałbym tego teoretyka do jednego wora z ruskimi "praktykami"...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #156 dnia: Czerwca 02, 2008, 06:47:08 pm »

1.    Secular Humanism (100%)
2.    Nontheist (87%)
3.    Unitarian Universalism (82%)
4.    Liberal Quakers (69%)
5.    Neo-Pagan (61%)
6.    Theravada Buddhism (58%)
7.    Mainline to Liberal Christian Protestants (54%)
8.    Taoism (48%)
9.    Orthodox Quaker (46%)
10.    Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints (Mormons) (41%)
11.    Reform Judaism (41%)
12.    Sikhism (41%)
13.    Seventh Day Adventist (38%)
14.    Mahayana Buddhism (37%)
15.    Mainline to Conservative Christian/Protestant (34%)
16.    Hinduism (33%)
17.    New Age (33%)
18.    Jainism (31%)
19.    Eastern Orthodox (26%)
20.    Islam (26%)
21.    Orthodox Judaism (26%)
22.    Roman Catholic (26%)
23.    Scientology (24%)
24.    Bahá'í Faith (20%)
25.    Christian Science (Church of Christ, Scientist) (20%)
26.    Jehovah's Witness (20%)
27.    New Thought (20%)

Coś absurdalne te wyniki - 20% Christian Science? Z 20 pytań? Oznaczałoby to, że na 4(!) pytania odpowiedziałam w duchu tej nauki, a JEDNOCZEŚNIE na wszystkie w duchu świeckiego humanizmu. A na żadne nie odpowiedziałam wybierając 2 odpowiedzi.... Zresztą, przy Nontheist powinno mi wyjść 100%, więc jak mogło wyjść cokolwiek przy dowolnej religii???

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #157 dnia: Czerwca 02, 2008, 07:02:12 pm »
Coś absurdalne te wyniki - 20% Christian Science? Z 20 pytań? Oznaczałoby to, że na 4(!) pytania odpowiedziałam w duchu tej nauki, a JEDNOCZEŚNIE na wszystkie w duchu świeckiego humanizmu. A na żadne nie odpowiedziałam wybierając 2 odpowiedzi.... Zresztą, przy Nontheist powinno mi wyjść 100%, więc jak mogło wyjść cokolwiek przy dowolnej religii???

Trza by autora testu wziać na spytki...

(A swoja drogą, może naprawdę zaliczas sie do Secular Humanists - cokolwiek to znaczy - tylko nie jesteś tego swiadoma ;).)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 02, 2008, 07:05:48 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #158 dnia: Czerwca 02, 2008, 07:04:37 pm »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #159 dnia: Czerwca 02, 2008, 07:07:41 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Gość
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #160 dnia: Czerwca 02, 2008, 11:31:52 pm »



1. Secular Humanism (100%)
2. Unitarian Universalism (100%)
3. Liberal Quakers (96%)
4. Theravada Buddhism (95%)
5. Taoism (83%)
6. Mahayana Buddhism (81%)
7. Mainline to Liberal Christian Protestants (77%)
8. Neo-Pagan (73%)
9. Nontheist (70%)
10. Jainism (69%)
11. Orthodox Quaker (67%)
12. New Age (65%)
13. Reform Judaism (56%)
14. Sikhism (52%)
15. Bahá'í Faith (48%)
16. Hinduism (45%)
17. Scientology (42%)
18. New Thought (40%)
19. Christian Science (Church of Christ, Scientist) (33%)
20. Seventh Day Adventist (31%)
21. Islam (27%)
22. Mainline to Conservative Christian/Protestant (27%)
23. Orthodox Judaism (27%)
24. Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints (Mormons) (26%)
25. Eastern Orthodox (17%)
26. Roman Catholic (17%)
27. Jehovah's Witness (13%)

To po pierwsze.

Po drugie. Jeśli chodzi o święta.
Zarówno 'gwiazdka' (święto przesilenia zimowego), jak i wielkanoc (święto nadejścia wiosny) nie mają w swoich korzeniach niczego wspólnego z chrześcijaństwem ani żadną inną ze współczesnych religii, chyba że z neo-pogańskimi wierzeniami.
Twierdzenia chrześcijan o jakichś Bożych Narodzeniach można puścić mimo uszu. Niemniej, jest w naturze człowieka cieszyć się rodzącym wokół życiem, jest to nie tylko racjonalnie uzasadnione, ale także jak najbardziej zgodne z uczuciowością każdej normalnej jednostki. Każdy z nas - w głębi - kocha życie, lubi widzieć wokół rozkwit, wiedzieć, że dzień nie jest już coraz krótszy, a coraz dłuższy, etc. A zatem te święta, wraz z dążnością do bycia razem (świętowania) wynikają z konstrukcji ludzkiej istoty, a nie z istnienia jakichś powodów wyższych do tego. Można teraz sobie to ubierać w jakiekolwiek szatki chcemy. Jeśli ktoś chce 'ateistycznych świąt', to czemu nie, ale nie idzie w ten sposób dalej niż chrześcijanie z 'bożym narodzeniem'. Ja radość ludzi z nadejścia wiosny odczuwam właśnie wtedy, gdy jest wielkanoc, i nie widzę w tym niczego sprzecznego z moimi poglądami. Raczej samo piękno.
Wszyscy przywódcy religijni przy takich okazjach pieprzą trzy po trzy, jak to ich bogowie zsyłają łaskę na ziemię, ale nie ma się co przejmować, wystarczy nalać sobie wina i cieszyć się słońcem.

Pozdrawiam.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #161 dnia: Czerwca 02, 2008, 11:42:11 pm »
...cieszyć się rodzącym wokół życiem, jest to nie tylko racjonalnie uzasadnione, ale także jak najbardziej zgodne z uczuciowością każdej normalnej jednostki. Każdy z nas - w głębi - kocha życie, lubi widzieć wokół rozkwit, wiedzieć, że dzień nie jest już coraz krótszy, a coraz dłuższy, etc.

Talkin' to me?



P.S. Term, rozumiem, że (deklaratywnie przynajmniej) niewierzący, kiedy wręczają sobie prezenty na Gwiazdkę, to święcą przesilenie zimowe? Zaiste, praca Krzyżaków nie na wiele się zdała i słusznie, że im Jagiełło bobu zadał...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 02, 2008, 11:50:46 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #162 dnia: Czerwca 02, 2008, 11:45:30 pm »

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #163 dnia: Czerwca 03, 2008, 01:23:41 am »
Niemniej, jest w naturze człowieka cieszyć się rodzącym wokół życiem, jest to nie tylko racjonalnie uzasadnione, ale także jak najbardziej zgodne z uczuciowością każdej normalnej jednostki. Każdy z nas - w głębi - kocha życie, lubi widzieć wokół rozkwit, wiedzieć, że dzień nie jest już coraz krótszy, a coraz dłuższy, etc. A zatem te święta, wraz z dążnością do bycia razem (świętowania) wynikają z konstrukcji ludzkiej istoty, a nie z istnienia jakichś powodów wyższych do tego. Można teraz sobie to ubierać w jakiekolwiek szatki chcemy. Jeśli ktoś chce 'ateistycznych świąt', to czemu nie, ale nie idzie w ten sposób dalej niż chrześcijanie z 'bożym narodzeniem'. Ja radość ludzi z nadejścia wiosny odczuwam właśnie wtedy, gdy jest wielkanoc, i nie widzę w tym niczego sprzecznego z moimi poglądami. Raczej samo piękno.
Wszyscy przywódcy religijni przy takich okazjach pieprzą trzy po trzy, jak to ich bogowie zsyłają łaskę na ziemię, ale nie ma się co przejmować, wystarczy nalać sobie wina i cieszyć się słońcem.

Trochę mi to zapachniało ideologią Viridatis z "Trylogii Marsjańskiej" Robinsona ;), ale nic dodać, nic ująć...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #164 dnia: Czerwca 03, 2008, 01:34:26 am »
Talkin' to me?


Wujku, to Ty? ;)

rozumiem, że (deklaratywnie przynajmniej) niewierzący, kiedy wręczają sobie prezenty na Gwiazdkę, to święcą przesilenie zimowe? Zaiste, praca Krzyżaków nie na wiele się zdała i słusznie, że im Jagiełło bobu zadał...

Nie świecą ani święta "pogańskiego", ani chrześcijańskiego. Świętują cykliczne odradzanie się życia, które rózne religie przybierały w różne formy rytuałów. Ale sam ten cykl można świętować i bez religii.

ps. dzi, jak rany koguta, genialne podsumowanie naszej dyskusji!  :D
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki