Autor Wątek: Szpital Przemienienia - teatr tv  (Przeczytany 17426 razy)

NEXUS6

  • Gość

Q

  • Gość
Re: Szpital Przemienienia - teatr tv
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 11, 2008, 04:51:53 am »
"Szpital..." znam tylko (nie licząc samej powieści) w wersji filmowej (która jest taka sobie). A z teatrów TV to jedynie "Śledztwo", historię o Skrzyniach Corcorana i "Wyprawę profersora Tarantogi" w reżyserii M. Wojtyszki...  :(
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2008, 05:07:57 am wysłana przez Q »

dzi

  • Gość
Re: Szpital Przemienienia - teatr tv
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 11, 2008, 12:19:01 pm »
Kolega z emula te teatry ściągał. Napewno Śledztwo, czy Szpital nie wiem...

maziek

  • Gość
Re: Szpital Przemienienia - teatr tv
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 11, 2008, 01:34:33 pm »
Cytuj
Kolega z emula te teatry ściągał. Napewno Śledztwo, czy Szpital nie wiem...
Śledztwo a potem może szpital? Bili go przy przesłuchaniu?  :-?

Q

  • Gość
Re: Szpital Przemienienia - teatr tv
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 11, 2008, 02:16:11 pm »
"Szpital..." sequelem "Śledztwa"? A to odkrycie lemologiczne... ;D[

NEXUS6

  • Gość
Re: Szpital Przemienienia - teatr tv
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 11, 2008, 04:28:47 pm »
Jak grzebalem w e-mulu to prucz  ksiazek tylko przekladaniec byl. Poprubuje jeszcze

Q

  • Gość
Re: Szpital Przemienienia - teatr tv
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 11, 2008, 11:01:47 pm »
Jak byś próbował, może lepiej by poszło... ;)

NEXUS6

  • Gość
Re: Szpital Przemienienia - teatr tv
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 12, 2008, 12:50:02 am »
Heh. Ale wtopa  :-[. Czlowiek przestaje na codzien jezyka uzywac i juz orty wali...
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 12, 2008, 12:51:01 am wysłana przez NEXUS6 »

Q

  • Gość
Re: Szpital Przemienienia - teatr tv
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 12, 2008, 01:55:52 am »
Nie ma się co przejmować... Typowe jak człowiek dłużej posiedzi w innym obszarze językowym..  ;)

pirxowa

  • Gość
Re: Szpital Przemienienia - teatr tv
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 03, 2008, 06:50:05 pm »
A propos "Szpitala przemienienia". Nie przeczytałam go nigdy, muszę to wreszcie kiedyś zrobić. Dawniej nie chciało mi się, bo nie należał do nurtu SF i był najwcześniejszym dziełem Lema, więc wiele się nie spodziewałam po jego młodzieńczej twórczości.

Ale dowiedziałam się niedawno, że ta książka nawiązuje do autentycznych wydarzeń. Otóż hitlerowcy wkraczający do Polski używali polskich szpitali psychiatrycznych jako "poligonów doświadczalnych" do masowych mordów. Początkowo hitlerowcy masowo zabijali pacjentów szpitali psychiatrycznych na terenie Niemiec. Chodziło "oczywiście" o likwidację "jednostek niepełnowartościowych". Robili różne straszne eksperymenty z metodami zabijania ludzi. Potem przenieśli się z tym do Polski. Tu opracowali koncepcję komór gazowych. Można o tym poczytać np. w Wikipedii.

Podobno więc "Szpital przemienienia" opisuje zdarzenia w takim właśnie szpitalu oczekującym na zagładę.

Q

  • Gość
Re: Szpital Przemienienia - teatr tv
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 03, 2008, 07:04:26 pm »
Cytuj
A propos "Szpitala przemienienia". Nie przeczytałam go nigdy, muszę to wreszcie kiedyś zrobić. Dawniej nie chciało mi się, bo nie należał do nurtu SF i był najwcześniejszym dziełem Lema, więc wiele się nie spodziewałam po jego młodzieńczej twórczości.

"Lem dojrzały" to z pewnością jeszcze nie jest, ale "Szpital..." wydał mi się dojrzalszy niż współczesne mu lemowe utwory SF. Najciekawsze były dla mnie dyskusje bohatera głównego z Sekułowskim - zawarta jest już w nich praktycznie cała problematyka filozoficzna późniejszych dzieł Mistrza, aczkolwiek jeszcze w postaci zalążkowej.

Ech... marzyły mi się po lekturze tego "Szpitala..." inne powieści niefantastyczne, których autorzy równie śmiało (i zręcznie) wplataliby kwestie światopoglądowe wynikłe z postępu wiedzy w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych w osadzoną we współczesnych im realiach fabułę.
« Ostatnia zmiana: Maja 03, 2008, 07:06:16 pm wysłana przez Q »

maziek

  • Gość
Re: Szpital Przemienienia - teatr tv
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 03, 2008, 08:14:34 pm »
Cytuj
A propos "Szpitala przemienienia". Nie przeczytałam go nigdy, muszę to wreszcie kiedyś zrobić. Dawniej nie chciało mi się, bo nie należał do nurtu SF i był najwcześniejszym dziełem Lema, więc wiele się nie spodziewałam po jego młodzieńczej twórczości.

Niewątpliwie nie jest to młodzieńcza twórczość, jeśli za młodzieńczą przyjąć Astronautów i Obłok M. Jest to też inne od Lema z Niezwyciężonego, Solaris czy Głosu Pana. Książka jest trochę jak jeż, bo tyle sterczy z niej zaczętych a później porzuconych wątków. Lem nie daje tam żadnego sygnału, co dobre, a co złe. Dziś mówi się o czymś takim "reportaż nakręcony z ręki". Ciekawe, na tle tego, że Astronauci i Obłok M. są chronologicznie późniejsze a Szpital zdecydowanie lepszy. Generalnie warto przeczytać.

Cytuj
Podobno więc "Szpital przemienienia" opisuje zdarzenia w takim właśnie szpitalu oczekującym na zagładę.
Lem wypowiadał się na ten temat, dość powściągliwie zdaje mi się, bodaj w Tako rzecze... . W książce uderza użycie słowa "esesowcy" zamiast esesmani - najwyraźniej albo "esesman" wszedł do użycia później, albo początkowo formy te były równoprawne i stopniowo pierwsza zanikła. Do tego stopnia, że przez jakiś czas kombinowałem, co to za formacja, ci "esesowcy".

Mieslaw

  • Gość
Re: Szpital Przemienienia - teatr tv
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 03, 2008, 08:24:56 pm »
Przegapiłem wcześniej ten temat...

Cytuj
"Szpital..." znam tylko (nie licząc samej powieści) w wersji filmowej (która jest taka sobie). A z teatrów TV to jedynie "Śledztwo", historię o Skrzyniach Corcorana i "Wyprawę profersora Tarantogi" w reżyserii M. Wojtyszki...  :(
Może się mylę, ale to, do czego odnośnik wstawił NEXUS6 wydaje mi się pochodzić właśnie z wersji filmowej (którą oglądałem parę lat temu). Wskazuje na to także opis umieszczony na YouTube. Poza tym Piotr Dejmek na pewno grał Stefana w wersji filmowej.

Cytuj
A propos "Szpitala przemienienia". Nie przeczytałam go nigdy, muszę to wreszcie kiedyś zrobić. Dawniej nie chciało mi się, bo nie należał do nurtu SF
Niektórzy przeczytali spodziewając się, że będzie do tego nurtu należał ::)

maziek

  • Gość
Re: Szpital Przemienienia - teatr tv
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 03, 2008, 08:56:31 pm »
Nie wiem, czy już to było gdzieś mówione, ale Lem strasznie się zżymał na ten film... ;).

Q

  • Gość
Re: Szpital Przemienienia - teatr tv
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 03, 2008, 09:15:13 pm »
Cytuj
Książka jest trochę jak jeż, bo tyle sterczy z niej zaczętych a później porzuconych wątków. Lem nie daje tam żadnego sygnału, co dobre, a co złe.

Widać był wtedy jeszcze na etapie zadawania pytań, nie proponowania odpowiedzi...

Cytuj
W książce uderza użycie słowa "esesowcy" zamiast esesmani - najwyraźniej albo "esesman" wszedł do użycia później, albo początkowo formy te były równoprawne i stopniowo pierwsza zanikła.

Owszem. Mam socrealistyczny gniot zatytułowany "Chłopiec znad Wisły" (zdaje się młodego Przymanowskiego), tam też wystepuja tylko "esesowcy".

ps. o filmie była mowa... ;)
« Ostatnia zmiana: Maja 03, 2008, 09:21:58 pm wysłana przez Q »