Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 681438 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1680 dnia: Czerwca 06, 2022, 09:15:42 am »
Webb jest już technicznie całkowicie gotowy do obserwacji, a poszczególne jego instrumenty optyczne w liczbie 4 przechodzą szczegółowy odbiór komisyjny, który dotyczy każdego trybu działania tych instrumentów - w sumie tych możliwych trybów czy też funkcji jest 17 i oto NASA poinformowała, że pierwszy spośród instrumentów, NIRCam, czyli kamera bliskiej podczerwieni, zdał egzamin na pierwszy dan - czyli ogólnie mówiąc robienie zdjęć jako takich. Tak więc Webb ma już jeden 100% sprawny przyrząd, który w jednym z zastosowań osiągnął zakładane parametry pracy :) . Reszta w toku ale musi się to posuwać do przodu, skoro na 12 czerwca NASA zaanonsowała pierwszy pokaz fotek z out there...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1681 dnia: Czerwca 09, 2022, 08:22:57 am »
Czytając o wiatrakach, napatoczyła się ni z gruszki, ni z pietruszki taka odkrywcza informacja;
"Wiadomość ta pojawia się kilka dni po tym, jak naukowcy stwierdzili w nowym opracowaniu, że ludzkość nie osiągnęła jeszcze odpowiednich parametrów, aby rozpocząć podróże międzyplanetarne i planować życie poza planetą.
Nie potrafimy jeszcze wytwarzać i magazynować wystarczającej ilości energii z wielu źródeł na Ziemi, aby zasilić takie podróże."

https://forsal.pl/biznes/ekologia/artykuly/8428185,wielka-brytania-zbyt-duzo-energii-wiatrowej.html
Jacy naukowcy? Co to za opracowanie, gdzie zamieszczone?
Słyszał ktoś?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1682 dnia: Czerwca 09, 2022, 09:14:31 am »
Jacy naukowcy? Co to za opracowanie, gdzie zamieszczone?
Słyszał ktoś?

Chodzi o to:
https://arxiv.org/abs/2204.07070
Biorąc pod uwagę, że Forsal powołuje się na Futurism (by nie rzec: kalkuje z niego):
https://futurism.com/uk-wind-power-production-energy-turbine/
A Futurism ledwo co o w/w preprincie donosił:
https://futurism.com/humans-intelligence-interplanetary-space/

ps. Wracając jeszcze do Webba... Ciekawostka:
https://www.newscientist.com/article/2323498-james-webb-space-telescope-was-hit-by-a-tiny-space-rock-but-its-ok/
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2022, 09:40:08 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1683 dnia: Czerwca 19, 2022, 08:55:44 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1684 dnia: Lipca 08, 2022, 10:15:59 am »
...miedza między teorią a praktyką.
Taka ciekawostka sprzed niemal 100 lat  :)

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1685 dnia: Lipca 08, 2022, 10:37:01 am »
Ale konkretnie data? Po PWŚ a przed DWŚ? Najdziwniejsza rakieta jaką widziałem była to rakieta bojowa z czasów Indii w ramach Imperium Brytyjskiego i była to głownia hinduskiej szabli (nie, nie z damastu) z doczepionym silnikiem rakietowym, w celu rażenia nacierającego wroga. Jak było napisane w muzeum - produkowana masowo. Jak znajdę zdjęcie to zapodam. Aczkolwiek z kosmosem to ma mało wspólnego, hehe.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1686 dnia: Lipca 08, 2022, 10:45:21 am »
Ale konkretnie data? Po PWŚ a przed DWŚ?
1936
Coś czuję, że spirytus wyparował, a na samym tlenie to wiadomo...  :D
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1687 dnia: Lipca 08, 2022, 11:15:56 am »
Trudno powiedzieć, mieli dużą produkcję. Zawsze mi się podobało, że w czasie wojny z oszczędności na front RKKA woziła czysty spirytus, bo woda wszędzie była a zaoszczędzało to ponad połowę masy w transporcie.


PS 1936 to mniej więcej czasy Goddarta, ale z tego co pamiętam on nie przebił 4 km wysokości. Z tym że z notatki nie wyniki, ile w zasadzie ta radziecka rakieta osiągnęła, tylko ile miała osiągnąć.
« Ostatnia zmiana: Lipca 08, 2022, 11:24:01 am wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1688 dnia: Lipca 08, 2022, 12:49:04 pm »
Cytuj
Z tym że z notatki nie wyniki, ile w zasadzie ta radziecka rakieta osiągnęła, tylko ile miała osiągnąć.
Nie?
Rakieta wzniosła się na wysokość kilkudziesięciu metrów, poczem otworzył się spadochron...
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1689 dnia: Lipca 08, 2022, 01:34:46 pm »
I to ilustruje mój obecny stan...


ps - o proszę:








« Ostatnia zmiana: Lipca 08, 2022, 07:52:13 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1690 dnia: Lipca 12, 2022, 09:00:51 am »
Tadaam. Pierwsze "poważne zdjęcie z Webba. Po 12h naświetlania sięgnęło dużo dalej niż Hubble w "ultra głębokim polu", które naświetlał wiele tygodni. Opis tu: https://webbtelescope.org/contents/media/images/2022/038/01G7JGTH21B5GN9VCYAHBXKSD1?news=true .


Reszta za kilka godzin (około 16:30 naszego czasu) - link do NASA TV https://www.nasa.gov/nasalive .


Zdjęcie niesamowite. Takiego detalu grawisoczewkowanych struktur jeszcze nie było. Pełna rozdzielczość: https://www.jwst.nasa.gov/content/webbLaunch/assets/images/firstImages/SMACS0723_nircam-FullRez.jpg


Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1691 dnia: Lipca 12, 2022, 10:53:03 am »
Ha, byłem prawie pewien, że maziek mnie wyprzedzi ;). Zatem, cóż, mogę tylko dorzucić skromne info o prezydenckich okolicznościach upublicznienia w/w zdjęcia...
https://www.nasa.gov/webbfirstimages
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1692 dnia: Lipca 12, 2022, 01:36:39 pm »
E... myślałem, że skoro Biden, to ufoludków odkryli, co najmniej...
Prawda jest taka, że widać tam mniej więcej to samo co i na wcześniejszych zdjęciach, kosmos jest po prostu wszędzie taki sam. A ciekawe rzeczy to pewnie wyjdą dopiero wtedy, jak się rozmaite dane zbierze do kupy i to i owo policzy  :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1693 dnia: Lipca 12, 2022, 01:44:11 pm »
Ta, nie było warto. W zasadzie przez lornetkę też widać to samo, wszędzie robaczki i pierwotniaki.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Cetarian

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 223
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1694 dnia: Lipca 12, 2022, 03:48:01 pm »
Ta, nie było warto. W zasadzie przez lornetkę też widać to samo, wszędzie robaczki i pierwotniaki.

No, ale serio, przecież nie po to wydano dziesięć miliardów USD, żeby robić piękne (”piękne”?) zdjęcia.

Jakie są oczekiwania naukowców wobec JWST?

Czego się, być może, dowiemy? (Albo nie).