Autor Wątek: Książki SF Lema i inne jego dzieła  (Przeczytany 35308 razy)

Q

  • Gość
Re: Książki SF Lema i inne jego dzieła
« Odpowiedź #45 dnia: Lutego 07, 2008, 08:19:36 pm »
Cytuj
nie wiem jak mam to rozumieć

A po co rozumieć, skoro poniższy cytat każe Cie się pogodzić z własną niewiedzą :D.



;)
« Ostatnia zmiana: Lutego 07, 2008, 08:20:05 pm wysłana przez Q »

lilijna

  • Gość
Re: Książki SF Lema i inne jego dzieła
« Odpowiedź #46 dnia: Lutego 07, 2008, 08:47:06 pm »
Po co?...człowiekowi trudno pogodzić się ze swoimi ułomnościami...zresztą sama nie wiem już doczego znierzam...bez odpowiedzi

Q

  • Gość
Re: Książki SF Lema i inne jego dzieła
« Odpowiedź #47 dnia: Lutego 07, 2008, 09:19:22 pm »
A mi sie zdaje, że tylko bolesna znajomość własnych ograniczeń pozwala myśleć o ich ew. przezwyciężaniu...

I że dokądkolwiek by się nie zmierzało, zawsze sie do czegoś dojdzie... ;)

dzi

  • Gość
Re: Książki SF Lema i inne jego dzieła
« Odpowiedź #48 dnia: Lutego 07, 2008, 11:33:23 pm »
A ja sobie tak na dobranoc skorzystam z okazji i kopiując styl Q powiem:

"A nie Q, nie masz racji (generalnie, w życiu ;) ). Patrz co Lem napisał."
Cytuj
Czy aby na pewno? Jeśli świat ma naturę "łaciatą" i był takim w momencie, gdy na Ziemi pojawił się człowiek, to ludzkość za nic odpowiadać nie może, bo nie jest winna temu, że w takim właśnie, a nie innym świecie żyje. A więc za istnienie granic poznania ponosimy odpowiedzialność i nie ponosimy jej jednocześnie! Paradoks? Paradoks. O to chodziło. Ze sprzeczności wynika wszystko, przeto o szansach poznawczych człowieka niczego powiedzieć się nie da : każda teza może być prawdą i fałszem. Człowiekowi pozostaje jedynie świadomość niemocy - wiedza o własnej niewiedzy.

lilijna: Ot o determinizm chodzi, prawo Goedla i tego typu sprawy ;)

maziek

  • Gość
Re: Książki SF Lema i inne jego dzieła
« Odpowiedź #49 dnia: Lutego 07, 2008, 11:37:47 pm »
Cytuj
dokądkolwiek by się nie zmierzało, zawsze sie do czegoś dojdzie... ;)
W jakiej geometrii?

Q

  • Gość
Re: Książki SF Lema i inne jego dzieła
« Odpowiedź #50 dnia: Lutego 08, 2008, 12:13:41 am »
Cytuj
A ja sobie tak na dobranoc skorzystam z okazji i kopiując styl Q powiem:

"A nie Q, nie masz racji (generalnie, w życiu ;) ). Patrz co Lem napisał."

To czemuż Lem nie kazał nam jakoś do jaskiń wracać, co Ty postulujesz? ;) (A przeciwnie - w "Summie..." dość określony kierunek wskazywał...)

Q

  • Gość
Re: Książki SF Lema i inne jego dzieła
« Odpowiedź #51 dnia: Lutego 08, 2008, 12:15:36 am »
Cytuj
W jakiej geometrii?

W każdej która umożliwia nasze istnienie ;).

(Pomijam, że możemy dojść nie tam gdzie byśmy chcieli ;).)

dzi

  • Gość
Re: Książki SF Lema i inne jego dzieła
« Odpowiedź #52 dnia: Lutego 08, 2008, 12:17:46 am »
Cytuj
To czemuż Lem nie kazał nam jakoś do jaskiń wracać, co Ty postulujesz? ;) (A przeciwnie - w "Summie..." dość określony kierunek wskazywał...)
A dlaczego zawsze gdy jest nie po Twojemu totalnie zmieniasz temat? ;)

Pozdrawiam i kończę :)

Q

  • Gość
Re: Książki SF Lema i inne jego dzieła
« Odpowiedź #53 dnia: Lutego 08, 2008, 12:24:38 am »
Cytuj
A dlaczego zawsze gdy jest nie po Twojemu totalnie zmieniasz temat? ;)

A gdzież go zmieniam? Sugeruję, że na podstawie wyrwanego z kontekstu zdania trudno oceniać całokształt filozofii Lema... :P

Również pozdrawiam :)

lilijna

  • Gość
Re: Książki SF Lema i inne jego dzieła
« Odpowiedź #54 dnia: Lutego 08, 2008, 12:58:46 am »
dzi: determinizm? mimo, że:
Cytuj
każda teza może być prawdą i fałszem

Q

  • Gość
Re: Książki SF Lema i inne jego dzieła
« Odpowiedź #55 dnia: Lutego 08, 2008, 01:19:54 am »
Cytuj
dzi: determinizm? mimo, że:
Cytuj
każda teza może być prawdą i fałszem

Heh... Widzisz, dzi jest relatywistą i nihilistą. Nie bierze, jednak pod uwagę, że Jego nihilizm można tak samo dekonstruować jak wszyskie inne filozofie... (Jak i, że w praktyce nie sposób być konsekwentnym relatywistą...)

lilijna

  • Gość
Re: Książki SF Lema i inne jego dzieła
« Odpowiedź #56 dnia: Lutego 08, 2008, 11:01:20 am »
Cytuj
Heh... Widzisz, dzi jest relatywistą i nihilistą. Nie bierze, jednak pod uwagę, że Jego nihilizm można tak samo dekonstruować jak wszyskie inne filozofie... (Jak i, że w praktyce nie sposób być konsekwentnym relatywistą...)

Ale ja niczego tutaj nie neguję, ciekawi mnie po prostu jak dzi to rozumie. A zresztą swego czasu też nazwałeś mnie na tym forum nihilistką :P.
Różni ludzie mają różne poglądy i bdb. bo to rodzi dyskusje. Inne nie znaczy gorsze  ;)

Q

  • Gość
Re: Książki SF Lema i inne jego dzieła
« Odpowiedź #57 dnia: Lutego 08, 2008, 11:27:17 am »
Cytuj
Ale ja niczego tutaj nie neguję, ciekawi mnie po prostu jak dzi to rozumie. A zresztą swego czasu też nazwałeś mnie na tym forum nihilistką :P.

Owszem. I wydaje się, że pod tym względem Ty i dzi jesteście sobie światopoglądowo dość bliscy...

Cytuj
Różni ludzie mają różne poglądy i bdb. bo to rodzi dyskusje. Inne nie znaczy gorsze  ;)

Wiem, że zabrzmię jak nietolerancyjny fanatyk ;), ale nie mogę dać zgody na uznanie wszelkich poglądów za równie dobre, czy równie słuszne. Niezależnie od sympatii jaką darzę ich wyznawców...

(I zdaje mi się, że Lem jednak też był tego zdania.)
« Ostatnia zmiana: Lutego 08, 2008, 11:27:59 am wysłana przez Q »

dzi

  • Gość
Re: Książki SF Lema i inne jego dzieła
« Odpowiedź #58 dnia: Lutego 08, 2008, 12:21:32 pm »
Cytuj
Cytuj
dzi: determinizm? mimo, że:
Cytuj
każda teza może być prawdą i fałszem

Heh... Widzisz, dzi jest relatywistą i nihilistą. Nie bierze, jednak pod uwagę, że Jego nihilizm można tak samo dekonstruować jak wszyskie inne filozofie... (Jak i, że w praktyce nie sposób być konsekwentnym relatywistą...)
Zdecydowanie biorę to pod uwagę więc nie wciągaj mnie w kolejną, moim zdaniem skazaną na porażkę oraz bardzo nieprzyjemną, dyskusję zaczepkami polegającymi na mówieniu o mnie nieprawdy.

lilijna: Bo nie znamy zasady działania tego determinizmu, nie poznaliśmy jego mechanizmów; nie ma się to jednak zbytnio do "prawda czy fałsz", tu problem polega raczej na tym że nie mamy wglądu z zewnątrz (jak ktoś "czuje" matematykę to pięknie opisuje to prawo Goedla).
Poza tym proponuję nie ciągnąć tego wątku tu bo szkoda ładnego tematu.
« Ostatnia zmiana: Lutego 08, 2008, 12:22:11 pm wysłana przez dzi »

Q

  • Gość
Re: Książki SF Lema i inne jego dzieła
« Odpowiedź #59 dnia: Lutego 08, 2008, 03:22:22 pm »
Cytuj
Zdecydowanie biorę to pod uwagę więc nie wciągaj mnie w kolejną, moim zdaniem skazaną na porażkę oraz bardzo nieprzyjemną, dyskusję zaczepkami polegającymi na mówieniu o mnie nieprawdy.

Jeśłi żle zrozumiałem Twoje poglądy to przepraszam... :P

Cytuj
Poza tym proponuję nie ciągnąć tego wątku tu bo szkoda ładnego tematu.

Zgadzam sie z Tobą po raz kolejny (bo wbrew pozorom ;) umiemy się czasem zgadzać :)), wróćmy do tematu twórczosci Mistrza Lema... Zwłaszcza, że (pozwolę sobie na taką subiektywną ocenę) powiedział On więcej mądrych rzeczy niż my obaj razem wzięci (czego dowodzi choćby fakt, że obaj w Jego twórczości znaleźliśmy cos dla siebie :)).