Autor Wątek: Summa Technologiae, fantomatyka  (Przeczytany 7127 razy)

Sanherib

  • Gość
Summa Technologiae, fantomatyka
« dnia: Stycznia 07, 2006, 05:54:11 pm »
Witam wszystkich i bardzo proszę o pomoc. Otóż od dłuższego czasu usilnie poszukuje książki Lema "Summa Technologiae" Lema, ale nigdzie, w żadnej bibliotece czy księgarni nie moge jej znaleźć :/

Czy wiecie może gdzie - i  czy w ogóle - książka ta jest jeszcze gdzieś dostępna? Za jakąkolwiek informacje będę bardzo wdzięczny.

Po drugie, przeglądałem forum i zauważyłem, że parę osób zna się tutaj na rzeczy. Ostatnio zainteresował mnie problem fantomatyki, czyli w dużym skrócie przenoszenia człowieka w rzeczywistośc pozorowaną, wykreowaną cyfrowo. Zastanowiło mnie nie tylko problem oszukania błędnika oraz wpływ na proprioceptory, ale także na zmysły, np. wzrok. Czy widzielibyście tutaj możliwość - o czym ostatnio gdzieś czytałem - rysowania bezpośrednio wizualizowanej rzeczywistości na siatkówce oka, czy też istnieje jakaś "techniczna możliwość" głębszego wpływu, na te obszary mózgowia, które odpowiedzialne są za odbiór i przetwarzanie obrazów? Niestety, nie czytałem "Summy" i nie wiem czy Lem coś na ten temat wspominał :/

Po drugie, zastanawia mnie, czy istnieje w ogóle - nawet w dalekiej przyszłości - szansa, na stworzenie świata tak wiernie wzorującego rzeczywistość, kreującego obrazy, że mózg nie będzie odnosił jakiegoś wrażenie "sztuczności". Ile musiałby zajmować giga/terabajtów taki świat, nawet ułamek rzeczywistości? Wydaje się, że żadne dyski nie byłyby w stanie tego unieść, przynajmniej w najbliższej przyszłosci, albowiem aby stworzyć "iluzję doskonałą" jeden piksel musiałby zajmować setne części milimetra, albo i mniej. Pozdrawiam.


Terminus

  • Gość
Re: Summa Technologiae, fantomatyka
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 07, 2006, 07:09:12 pm »
A czytałeś temat  dotyczący Summy ?

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Summa Technologiae, fantomatyka
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 07, 2006, 07:42:48 pm »
No temat jest ciekawy. Mocno poruszony w Summie w specjalnych rozdzialach o tym. No ale nie do dyskutowania na godzine przed wyjsciem na impreze ;)
A Summa jest dostepna u wydawcy.

This user possesses the following skills: