Autor Wątek: Korone zawirrowania  (Przeczytany 186354 razy)

olkapolka

 • YaBB Administrator
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 6374
  • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #165 dnia: Marzec 31, 2020, 05:02:02 pm »
To, że zarażeni są młodzi - być może masowo - mnie kompletnie nie dziwi.
Natomiast te 40%....które daje obraz jakiejś tragedii narodowej...w innym źródle (podaje podobne dane) oraz:
32 pacjentów z koronawirusem w całym kraju jest w stanie ciężkim - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Michaił Muraszko.

https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1465025,rosja-koronawirus-chorzy-nowe-dane-zakazeni.html
Czyli tych poniżej 40 roku byłoby to...na całą Rosję około 12.8 pacjenta?

Dodam, że dzienny przydział zgonów w Rosji to 5566.
Ponadto w Rosji tylko 13% społeczeństw dożywa 65+.
https://countrymeters.info/en/Russian_Federation

Albo inaczej - przewidywana długość życia to:
Total life expectancy (both sexes) at birth for Russian Federation is 66.3 years.
Male life expectancy at birth is 59.8 years.
Female life expectancy at birth is 73.2 years.

Gdzie np. we Włoszech jest to:
Total life expectancy (both sexes) at birth for Italy is 81.8 years.
Male life expectancy at birth is 79.2 years.
Female life expectancy at birth is 84.5 years.

Psss...stety-nie-stety nie mam dostępu do wyborczej i nie mogę przeczytać linkowanych artów.
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2020, 05:07:46 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

 • God Member
 • ******
 • Wiadomości: 1809
  • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #166 dnia: Marzec 31, 2020, 05:56:04 pm »
Mutuje?  ??? A może to jednak kwestia stanu zdrowia zainfekowanych? ??? I/lub wykrywalności (u poważniejszych przypadków trudniej przeoczyć)? ???
Nie wiem, Q.
Obawiam się jednak, że mutują. Te cholerne wirusy o pojedynczej nici RNA mają szczególną skłonność do mutacji.
Ale zdecydowanie wolę się mylić.

32 pacjentów z koronawirusem w całym kraju jest w stanie ciężkim - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Michaił Muraszko.
Jestem gotów się założyć, że pan minister łże jak pies. O wiele więcej.

maziek

 • YaBB Administrator
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 12471
 • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
  • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #167 dnia: Marzec 31, 2020, 06:40:10 pm »
Olka, pan Sośnierz mówi, że zamiast podejścia masowego "brute force" powinno być podejście punktowe, w miejscach wykrytych i uznanych za wyjątkowo wrażliwe - że na dłuższą metę totalne zamykanie wszystkiego nie ma sensu, trzeba się skupić na rzeczywistych "gorących punktach", bo o nich już sporo wiadomo z doświadczeń krajów, które wcześniej weszły w pandemię. Przede wszystkim pieniądze na ochronę personelu i masowe testowanie, bo wg niego liczba testów wprost się przekłada na liczbę zgonów (z powodu możliwości separacji roznosicieli). Tak w skrócie. Natomiast w art. o statystyce jest ogólnie tyle, że zależnie od założeń (krajowego sposobu "zaliczania" do zarażonych/zmarłych na koronę) te statystyki się różnią i nie można porównywać wykresów z jednego kraju z wykresami z drugiego. Przykładowo takie zdanie: "Francja liczy tylko tych, którzy zmarli w szpitalach, Hiszpania nie rejestruje niepotwierdzonych zgonów w domach spokojnej starości, a w Anglii aż do 5 marca nie przewidywano takiej kategorii jak śmierć z powodu COVID-19".
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

 • God Member
 • ******
 • Wiadomości: 1809
  • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #168 dnia: Marzec 31, 2020, 09:15:15 pm »
Co do wiadomych leków i tego, pacjentom w jakim stanie powinny być podawane, to lansujący ich stosowanie prof. Raoult twierdzi (jeśli wierzyć mediom), że podawanie chlorochiny pacjentom wymagającym intubacji jest spóźnione, gdyż natężenie wirusa na tym etapie jest już ograniczone, i uznaje wczesną diagnostykę za sprawę kluczową.
https://www.dorzeczy.pl/swiat/134429/koronawirus-gra-skonczona-genialny-profesor-z-marsylii.html
Pozwolę sobie wkleić w całości jeden z komentarzy do powyższego artykułu:

Witamina C jednak LECZY wirusa?
Doniesienia z Nowego Jorku Nowojorskie szpitale leczą pacjentów z koronawirusem witaminą C! Poważnie chorzy pacjenci z koronawirusem w największym systemie szpitalnym w stanie Nowy Jork, otrzymują ogromne dawki witaminy C - dowiedział się The Post.
Dr Andrew G. Weber, specjalista od pulmonologii i opieki krytycznej związany z dwoma ośrodkami Northwell Health na Long Island, powiedział, że jego pacjenci intensywnej terapii z koronawirusem natychmiast otrzymują 1500 miligramów dożylnej witaminy C.
Powiedział, że identyczne ilości tego silnego przeciwutleniacza są następnie ponownie podawane trzy lub cztery razy dziennie.
Każda dawka jest ponad 16 razy wyższa niż zalecana przez National Institutes of Health, czyli zaledwie 90 miligramów dla dorosłych mężczyzn i 75 miligramów dla dorosłych kobiet.
Według Webera schemat ten oparty jest na eksperymentalnych metodach leczenia osób z koronawirusem w Szanghaju w Chinach.
„Pacjenci, którzy otrzymywali witaminę C, radzili sobie znacznie lepiej niż ci, którzy nie otrzymywali witaminy C” - powiedział.
Rzecznik Northwell - który prowadzi 23 szpitale, w tym Lenox Hill Hospital na Manhattanie w Upper East Side - powiedział, że witamina C była „szeroko stosowana” jako leczenie koronawirusowe w całym systemie, ale zauważyła, że protokoły leczenia były różne dla poszczególnych pacjentów.
Molinet powiedział, że około 700 pacjentów jest leczonych z powodu koronawirusa w całej sieci szpitalnej, ale nie jest jasne, ilu pacjentów otrzymuje leczenie witaminą C.
Witamina C jest podawana oprócz takich leków, jak lek przeciw malarii, hydroksychlorochina, antybiotyk azytromycyna, różne leki biologiczne i rozrzedzające krew, powiedział Weber.
We wtorek nowojorskie szpitale mają federalne zezwolenie na podawanie: hydroksychlorochiny i azytromycyny desperacko chorym pacjentom.
https://www.se.pl/wiadomosci/swiat/witamina-c-jednak-leczy-wirusa-doniesienia-z-nowego-jorku-aa-GhA9-MuiH-ityz.html


Dodam od siebie: kwas askorbinowy w dużych dawkach to dobry i skuteczny środek. Przekonałem się o tym na własnym doświadczeniu. Od wielu lat, gdy tylko odczuwam pierwsze objawy nadciągającego się przeziębienia lub grypy, natychmiast biorę 2..4 g witaminy C. W większości przypadków udaje się w taki sposób zwalczyć chorobę na samym początku.

Dodam jeszcze, że autorem i gorącym propagatorem metody profilaktyki i leczenia za pomocą ogromnych (7..10, a nawet 40 g na dobę) dawek witaminy C był znany chemik, noblista Linus Pauling. Nawiasem mówiąc, jego podręcznik chemii organicznej do dziś zajmuje honorowe miejsce na mojej półce z książkami.
http://swiatlekarza.pl/linus-pauling-kontrowersyjny-noblista/
https://www.lelibrepenseur.org/coronavirus-les-hopitaux-de-new-york-traitent-des-patients-avec-de-la-vitamine-c/

olkapolka

 • YaBB Administrator
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 6374
  • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #169 dnia: Marzec 31, 2020, 09:20:07 pm »
32 pacjentów z koronawirusem w całym kraju jest w stanie ciężkim - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Michaił Muraszko.
Jestem gotów się założyć, że pan minister łże jak pies. O wiele więcej.
Noo...wygląda, że łże, bo wg stronki z licznikiem...przypadków serious, critical jest...8 ;)
Sieje panikę :D

Dzięki maziek za streszczenie:)
Faktycznie – podobnie. Zamykanie totalne (albo chaotyczne) nie rozwiązuje problemu - tylko go odsuwa i nie chroni tych najbardziej narażonych - skoro mogą fikać po świecie, a grupa która ma pracować musi siedzieć w domu.
Co do statystyki – prawda. Chyba tylko dane o ogólnej śmiertelności dadzą jakiś obraz…ale też zamazany przez brak zwykłej aktywności. Taka to...prawda ekranu i czasów...

A ja dzisiaj trochę się zdziwiłam…odebrałam dwa telefony jeden po drugim – od osób które się nie znają – jedna ogarnia dzieci z dysfunkcjami w szkole, druga pracuje w banku, ale ma dziecko przedszkolne.
I obie – niezależnie – są przekonane, że dzieciaki (a wraz z nimi część dorosłych) przechorowała tego wirusa w lutym.
Otóż w szkole była wyjątkowa absencja – były klasy do których czasowo uczęszczało po 5-6 uczniów. Po odłożonym na koniec lutego dniu babci i dziadka – pogrom zupełny wśród nauczycieli i reszty uczniów.
Ten dzień powiela się w przedszkolu – po weekendzie – w całym przedszkolu…15 dzieciaków łącznie we wszystkich grupach.

Aż zajrzałam co się działo:
 Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w lutym 2020 roku na terenie całej Polski odnotowano ponad 820 tysięcy przypadków zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę.

    od 1 do 7 lutego 2020 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 193 482 zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę
    od 8 do 15 lutego 2020 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 200 194 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę
    od 16 do 22 lutego 2020 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 211 983 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę
    od 23 do 29 lutego 2020 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 215 994 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę

Średnia dzienna zapadalność wynosiła 80,4 na 100 tys. ludności. Z powodu sezonowej grypy między 1 a 29 lutego zmarły 23 osoby. W poprzednim sezonie grypowym tzn od 1 września 2018 r. do 7 kwietnia 2019 r. zdiagnozowano prawie 3,7 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań. Odnotowano wówczas 143 zgony z powodu grypy, najwięcej od ponad pięciu lat.

https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10304331/grypa-w-polsce-blisko-800-tys-zachorowan-i-23-przypadki-smiertelne-w-lutym.html

I znowu te: zachorowań i podejrzeń...ale...dlaczego nikt nie testował dzieciaków? Chorych? Skoro takie żniwo co roku? Hm.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14051
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #170 dnia: Marzec 31, 2020, 09:56:10 pm »
na eksperymentalnych metodach leczenia osób z koronawirusem w Szanghaju w Chinach.

Znalazłem coś apropośnego z Wuhanu:
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04264533

autorem i gorącym propagatorem metody profilaktyki i leczenia za pomocą ogromnych (7..10, a nawet 40 g na dobę) dawek witaminy C był znany chemik, noblista Linus Pauling

Teraz przejął pałeczkę doktor Harri Hemilä z Helsinek:
https://www.cell.com/trends/immunology/comments/S1471-4906(03)00286-2
Nawet z SARS-em (też koroniak) usiłował witaminą C wojować:
https://www.researchgate.net/publication/9012058_Vitamin_C_and_SARS_coronavirus

obie – niezależnie – są przekonane, że dzieciaki (a wraz z nimi część dorosłych) przechorowała tego wirusa w lutym.

Dygresyjka osobista... W połowie grudniu myślałem, przez tydzień, że płuca wykaszlę (nocami, w dzień - o dziwo - było w sumie ok). Też się zastanawiam (chwilami) czy to mogło być to (zwł., że miałem kontakt z osobami jeżdżącymi wówczas do Włoch i Niemiec, a tam COVID-19 debiutował wcześniej). Szanse niewielkie, chociaż początek pandemii niby miał miejsce w listopadzie:
https://www.geekweek.pl/news/2020-03-15/w-chinach-odkryto-pacjenta-zero-koronawirus-zainfekowal-go-w-listopadzie/
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2020, 10:09:02 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

 • God Member
 • ******
 • Wiadomości: 1809
  • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #171 dnia: Marzec 31, 2020, 10:26:12 pm »
A gdyby tak zrobić Tobie, Q, i dzieciakom, o których pisała olka, testy immunologiczne, wykrywające przeciwciała IgG i IgM przeciw koroniaka?
https://www.medexpress.pl/szybkie-testy-na-koronawirusa-dostepne-w-polsce-czy-mz-skorzysta-z-oferty/76712
To mogłoby przecież rzucić nowe światło na cały przebieg epidemii w Polsce?
Ale, jak sądzę, możliwość przeprowadzenia takich testów należy raczej do zakresu SF... ::)

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14051
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #172 dnia: Marzec 31, 2020, 11:10:22 pm »
Zastanawiam się czy to w ogóle konieczne, skoro Brytyjczykom póki co wychodzi, że koroniak dotknął jednak niewielką część (ok. 15%) przetestowanych*:

Według informacji z 29 marca przebadano łącznie 127 737 osób, z czego 108 215 potwierdziło wynik negatywny, a 19 522 pozytywny.
https://www.medexpress.pl/koronawirus-dobre-wiadomosci-z-wielkiej-brytanii/77026

* A zaczęli przecie od podejrzanych (hurtowa produkcja testów dopiero rusza), skoro więc nawet w ich grupie zbyt wielu przypadków nie stwierdzono, to...

Zobaczymy zresztą, co pokażą badania bardziej masowe, ichnie - i szwedzkie:
https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-w-europie-szwecja-tysiac-losowo-wybranych-osob-poddanych-testami-4494815

Nawiasik: ciekawe czy kto badał szerzej tegosezonową śmiertelność u zweryfikowanych negatywnie. konkretnie u dotkniętych innymi formami przeziębienia, grypy i infekcji dróg oddechowych. Bo ponoć i sezonówka w tym roku ostrzej zabija (choć podana liczba to i tak pryszcz na tle tej z '08-'09, którą NEX ledwo co przytoczył):
https://www.medexpress.pl/ile-osob-w-polsce-zabila-w-lutym-grypa/76470

A propos (ale tylko do poprzedniego sezonu):

http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/index.htm
(W zakładkach po lewej są i aktualniejsze dane.)
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2020, 11:56:31 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

 • Global Moderator
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 6215
  • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #173 dnia: Kwiecień 01, 2020, 03:25:48 pm »
Cytuj
Co do statystyki – prawda
Koronawirus nie lubi szyitów? Preferuje sunnitów?
W Iranie - 3000 tysiące zgonów
W sąsiednim Iraku - 50
Wprawdzie Iran dwa razy ludniejszy, ale to nie wyjaśnia aż takiej dysproporcji.
Ta koronka jest nieobojętna religijnie?  8)
A poważniejąc - Szwecja trzyma się naprawdę dobrze, jak na niezamkniętą.
Dużo lepiej niż niektore zamknięte.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14051
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #174 dnia: Kwiecień 01, 2020, 03:50:40 pm »
A poważniejąc - Szwecja trzyma się naprawdę dobrze, jak na niezamkniętą.
Dużo lepiej niż niektore zamknięte.

Tak sobie dumam - pół serio (dziś wypada ;) ) - czy mogą mieć na to wpływ jakieś tamtejsze nawyki z zakresu schludności/kultury (powiedzmy: zasłaniają nosy/usta kiedy trzeba, często myją ręce, zdejmują buty w przedpokoju, itd.)...

Edit:
Zdaje się, że nie do końca chybiłem (przy czym kluczowy jest tam chyba odruch choruję - zostaję w domu i wysoki odsetek mieszkań na mieszkańców):
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-europie,szwecja-inaczej-niz-wszyscy-walczy-z-koronawirusem--jestesmy-doroslymi-ludzmi-i-musimy-sie-tak-zachowywac-,artykul,51310976.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2020, 08:39:53 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

 • YaBB Administrator
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 12471
 • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
  • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #175 dnia: Kwiecień 01, 2020, 04:00:29 pm »
Słyszałem, że w Iranie jest epidemia zatruć ze zgonami włącznie z powodu zatruć alkoholem - bo wierzą, że alkohol jest lekarstwem. Słuszna to wiara i w całym rozciągu ją popieram - ale pytanie zachodzi, skąd mianowicie w Iranie takie ilości alkoholu, żeby choć jeden wierny mógł się zatruć, i to na śmierć? Toż to z pół litra trzeba duszkiem obalić.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

 • YaBB Administrator
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 6374
  • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #176 dnia: Kwiecień 01, 2020, 10:54:57 pm »
Ja to o Japonii słyszałam - że źle dawkowali...a że nie są nauczeni to były ofiary...

Zupełny nawiasik i niereprezentatywna próbka - ponieważ nikt nie mógł mi odpowiedzieć w temacie zachorowalności wśród personelu marketów - zapytałam u źródła: w dwóch najpopularniejszych dysss...kasjerki - obie zdziwione - nieee...w marcu?...nie, pracują wszyscy, bez problemu.
Naprawdę ciekawiłoby mnie to badanie - w marketach i aptekach.

Alele...jeszcze dwa tygodnie temu w wiadomościach było o:
- nadciągającej katastrofie wirusowej na Lesbos - temat zupełnie zszedł z tapety  - wie ktoś czy - w tych faktycznie ciężkich warunkach  - wirus się rozprzestrzenił?
- Syryjczykach pukających do greckich bram - Turcja otworzyła swoje granice i? gdzie ten milion uchodźców?
Wie ktoś?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14051
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #177 dnia: Kwiecień 01, 2020, 11:29:56 pm »
Ja to o Japonii słyszałam

A propos Japonii - pojawiają się wątpliwości czy i tam nie dochodzi(ło) do - jak to ujął S.E. - rzeźbienia w danych:
https://wyborcza.pl/7,75399,25822269,kreatywne-podejscie-do-danych-czy-prawdziwe-zwyciestwo-z-wirusem.html

Oskarżane o zatajanie informacji są również Chiny (a także - mniej intensywnie - Rosja, Iran i parę innych państw):
https://wyborcza.pl/7,75399,25838630,bloomberg-wywiad-usa-ustalil-ze-chiny-celowo-zanizyly-liczbe.html
Zresztą nawet abstrahując od zasadności tych zarzutów trzeba odnotować, że dotąd - co sami przyznają - mieszkańcy Państwa Środka liczyli tylko objawowych, teraz liczą i bezobjawowych, co natychmiast statystyki zmieniło:
https://wyborcza.pl/7,75399,25837376,w-chinach-wzrasta-liczba-zakazen-koronawirusem-powodem-zmiana.html

I wierz tu człowieku czynnikom oficjalnym... :-\

Edit:
Wracając do tematu brytyjskich estymacji - te znów mówią, że - gdyby nie prewencja - COVID-19 wykończyłby circa 40 milionów ludzi (w skali globu):
https://www.imperial.ac.uk/media/imperial-college/medicine/sph/ide/gida-fellowships/Imperial-College-COVID19-Global-Impact-26-03-2020v2.pdf
Ze skrajności w skrajność?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2020, 12:11:39 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

 • YaBB Administrator
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 6374
  • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #178 dnia: Kwiecień 02, 2020, 07:34:55 pm »
No proszę, jaka szybka reakcja:

- migranci:  W polskich mediach o wywiezieniu migrantów pisała na łamach "Gazety Wyborczej" Anna Mikulska. - Tureckie służby zabrały ewakuowanym osobom telefony komórkowe i nie informowały ich nawet, dokąd jadą. Ci jednak, którym udało się schować swoje smartfony, przesyłają nam nagrania z miejsc, do których trafili – informowała Mikulską Natalie Gruber, współzałożycielka pozarządowej organizacji Josoor, która pomaga uchodźcom.

Na nagraniach widać ludzi stłoczonych na salach gimnastycznych, pod kocami, w większości bez maseczek czy innych środków ochronnych.
(...)Tymi samymi autobusami, którymi przywieziono migrantów na granicę, odwieziono ich do Edirne po tureckiej stronie granicy.
- na wyspach:
Dwa tygodnie temu Ateny w związku z epidemią koronawirusa wydały 12-punktowe zarządzenie dla obozów dla uchodźców. Zawieszono wizyty i życie w ramach obozu. Mieszkańcy mogą poruszać się po nim tylko jeśli jest to konieczne. Zakupy poza terenem obozu może dokonywać tylko jeden z członków rodziny. Do sklepów dowozi ich policja. Od godz. 19 obowiązuje zakaz opuszczania kwater. Zarządzenie zabrania też uchodźcom korzystania z bankomatów w okolicznych wsiach. Zapowiedziano zainstalowanie bankomatu na terenie obozu. Kiedy - nie wiadomo.

Jedno z zarządzeń zobowiązuje azylantów do przestrzegania higieny. Apostolos Veizeis z organizacji "Lekarze bez Granic" ma jednak spore wątpliwości. - Wszystko jest przepełnione. To idealne warunki do rozprzestrzeniania się COVID-19. Od miesięcy nie wywozi się śmieci. 1300 osób dzieli jeden kran. Wielu nie ma dostępu do bieżącej wody, prądu czy toalet i załatwia swoje potrzeby pod gołym niebem.


https://wiadomosci.onet.pl/swiat/koronawirus-i-uchodzcy-jak-ateny-wykorzystuja-kryzys/1s1fwvp

Jest i takie podejście do walki z...ludźmi?:
Podczas środowego orędzia Rodrigo Duerte podkreślał, że przestrzeganie zasad wprowadzanych przez rząd, w tym obowiązek kwarantanny, jest niezwykle ważne, by spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa SARS-coV-2. Następnie Duerte odniósł się do osób, które tych zasad nie przestrzegają.

    "Mój rozkaz do policji i wojska... jeśli ktoś powoduje problem i wasze życie jest w niebezpieczeństwie, zastrzelcie ich. Czy to jest jasne? Zabijcie"

- powiedział. Sam Duerte od ponad tygodnia także przebywa na kwarantannie po tym, jak miał styczność z urzędnikami, którzy byli narażeni na kontakt z koronawirusem.

Niektóre z wcześniejszych rozwiązań wprowadzonych przez Duerte także wzbudzają kontrowersje, jak na przykład zostawianie na ulicach otwartych trumien, które miały powstrzymywać ludzi przed wychodzeniem z domów.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,25838902,koronawirus-na-filipinach-prezydent-do-policji-i-wojska-o-lamiacych.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2020, 07:37:47 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

 • Juror
 • God Member
 • *****
 • Wiadomości: 14051
 • Jego Induktywność
  • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #179 dnia: Kwiecień 02, 2020, 08:19:36 pm »
Tymczasem u nas, w Polsce, coraz więcej trupów - wczoraj 10, dziś 7 osób w jeden dzień (a dzień ten jeszcze się nie skończył...):
https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-mapa-wykres-138-nowych-przypadkow-w-czwartek-7-kolejnych-osob-nie-zyje-2-kwietnia-2020-4344739

Jednak to wszystko nic na tle sytuacji w Stanach (który to kraj stał się nowym epicentrum pandemii): 26 tys. nowych przypadków koronawirusa - to bilans USA z ostatnich 24 godzin. Jednego dnia zmarło tysiąc chorych
https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-w-polsce-i-na-swiecie-usa-na-drodze-do-miliona-chorych-hiszpanie-z-podobnym-problemem-jak-wlosi-6495546763421313a.html

Wątpliwe to pocieszenie, ale - jak widać - inni chorych mają więcej niż my:


Przy czym - skoro o przybywaniu zainfekowanych mowa - dają do myślenia poniższe słupki:

Udało się na chwilę to paskudztwo przyhamować, a teraz znów peplomerami koronowany łeb podnosi? Zaczyna się jednak wyraźny trend spadkowy? Czy po prostu z wykrywalnością bywa rozmaicie?

Edit: chyba to pierwsze, bo - według najnowszych danych - dziś chorobę u 392 osób wykryto (co oznacza smutny rekord), a i zmarłych jeszcze 7 przybyło.
https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-i-na-swiecie-statystyki-z-2-kwietnia-nowe-przypadki-liczba-zachorowan-i-mapa-zakazen-4534003

A tu - zmieniając nieco temat - trochę o wpływie wirusa na gospodarkę - pod tym względem obrywamy dość mocno:
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/koronawirus-na-swiecie-pmi-rosnie-w-chinach-spadki-w-europie/y6hy46e
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2020, 10:26:10 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki