Autor Wątek: Sherlock Holmes - pomóżcie  (Przeczytany 29185 razy)

Terminus

  • Gość
Re: Sherlock Holmes - pomóżcie
« Odpowiedź #15 dnia: Kwietnia 26, 2005, 03:42:35 am »
Aha, to pewnie kolega mdwe trafił na forum za pomoca jakowejś przeglądarki... Nie ma się co gniewać, zdarza się.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Sherlock Holmes - pomóżcie
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 26, 2005, 09:00:10 am »
Blady  ;D

Cytuj
Przepraszam, to rzeczywiście nietakt z mojej strony, ale nie zauważyłam nigdzie notki, że to forum Lema (oprócz adresu, który teraz rzucił mi się w oczy)
I mean.... WOW  :o

This user possesses the following skills:

mdwe

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 4
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Sherlock Holmes - pomóżcie
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 26, 2005, 03:39:33 pm »
Bardzo ładne przemówienie Bladyrunner. Miałam się już tu nie pojawiać, ale pokusa była większa :)
Nie forum Lema, tylko forum w jakikolwiek sposób związany z twórczością i życiem S.Lema :) Przejęzyczenie Dzi.

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: Sherlock Holmes - pomóżcie
« Odpowiedź #18 dnia: Kwietnia 26, 2005, 04:43:20 pm »
Cytuj
Aha, to pewnie kolega mdwe trafił na forum za pomoca jakowejś przeglądarki... Nie ma się co gniewać, zdarza się.


Pragnę zauważyć, że mdwe to koleżanka, choć w dobie równouprawnienia to może już nie takie ważne.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Sherlock Holmes - pomóżcie
« Odpowiedź #19 dnia: Kwietnia 26, 2005, 07:37:12 pm »
Ue, jak to kobieta to napewno wszyscy stana teraz po Jej stronie.
Przegralem.

;)

This user possesses the following skills:

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Sherlock Holmes - pomóżcie
« Odpowiedź #20 dnia: Kwietnia 26, 2005, 08:34:38 pm »
nie bój nic dzi - jestem z tobą!  ;)

mdwe

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 4
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Sherlock Holmes - pomóżcie
« Odpowiedź #21 dnia: Kwietnia 26, 2005, 10:38:57 pm »
No pewnie, ze staną  ;D  A jak !!
Widzicie, przez szacunek do Was nawet się zarejestrowałam :P

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Sherlock Holmes - pomóżcie
« Odpowiedź #22 dnia: Kwietnia 26, 2005, 11:40:07 pm »
A Lema czytasz? ;)

update: niegrzeczny w sumie post wyszedl :D
witamy oczywiscie, nawet ja


z kobiet zawsze tam jakis pozytek jest ;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2005, 11:42:54 pm wysłana przez dzi »

This user possesses the following skills:

mdwe

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 4
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Sherlock Holmes - pomóżci
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 27, 2005, 12:22:59 am »
Nie gniewam się 8) ;)

Powiem Ci szczerze, że Lem jakoś nie przypadł mi do gustu. Od czasu kiedy czytałam "Opowieści o pilocie Pirxie", a było to bardzo dawno temu, nie ruszyłam żadnej jego książki.
Ale wiesz, zawsze możecie coś polecić, w końcu mam doczynienia z fachowcami  ;)

Z kobiet pożytek jest, a owszem. Inaczej by Was nie było na świecie  :P

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: Sherlock Holmes - pomóżci
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 27, 2005, 01:09:02 am »
Cytuj
Powiem Ci szczerze, że Lem jakoś nie przypadł mi do gustu. Od czasu kiedy czytałam "Opowieści o pilocie Pirxie", a było to bardzo dawno temu, nie ruszyłam żadnej jego książki.


To dość klasyczny objaw, większość osób tak przeżywa pierwsze spotkanie z Pirxem. Wynika to po prostu, że dochodzi no niego w zbyt młodym wieku. Oczywiście nie oznacza to, iż wszyscy którzy próbowali Lema w podstawówce tak zareagowali na jego twórczość, lecz reakcja ta jest dość powszechna. Sądzę, że obecnie odbierzesz odebrałabyś Pirxa zupełnie inaczej.
Żeby się wkręcić, a nie zniechęcić proponowałbym na początek coś lrzejszego (co nie znaczy gorszego), może "Pokój na Ziemi", albo  "Powrót z gwiazd". Mogłabyś też poczytać "Dzienniki gwiazdowe" (zwłaszcza Podróż siódmą), a z "Opowieści o pilocie Pirxie" powinnaś przypomnieć sobie "Terminusa", "Ananke" i żeby poczuć sympatię do bohatera "Test".



Tak na marginesie to mam pewną teorię, iż umieszczanie Lema w spisie lektur dla podstawówki to działanie celowe, mające zniechęcić młode umysły do fantastyki.
Cele takiego działania to:

1. Zatuszowanie braków w znajomości tej dziedziny przez grono pedagogiczne.

2. Lobbing pisarzy nie uprawiający fantastyki, na rzecz zapewnienia sobie nowych rzesz odbiorców.

3. Wychowanie społeczeństwa stąpającego twardo po ziemi aby stroniło od nowych rozwiązań oraz idei, co ma ułatwić utrzymanie go w ryzach i zwiększyć komfort rządzenia elitom władzy.

4. Zahamowanie rozwoju technicznego, aby w ten sposób zyskać czas do opracowania procedur rozpowszechniania nowych wynalazków i postępowania z nimi.

5. Ukrycie przed ludźmi potencjalnych możliwości cywilizacyjnych, aby rozmyślanie o nich nie zachwiało im poczucia, że ich tak naprawdę bezsensowna codzienna praca ma wartość.

6. Niedopuszczenie do przedwczesnego rozprzestrzenienia się rodzaju ludzkiego po galaktyce, aby obecni jej panowie mieli czas na przygotowania i mogli później takiemu procesowi skutecznie przeciwdziałać.

;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2005, 01:21:12 am wysłana przez Bladyrunner »

Terminus

  • Gość
Re: Sherlock Holmes - pomóżcie
« Odpowiedź #25 dnia: Kwietnia 27, 2005, 03:36:20 am »
Mój pierwszy kontakt z Lemem był taki, że w ósmej klasie podstawówki przeczytałem ,,Wesele w Atomicach" Mrożka , po czym w wyniku niezbyt wielkiego przykładania uwagi do lekcji zapamiętałem, że autorem jest Lem. Przez kilka następnych lat żyłem ze świadomością, że Lem to jest gość przez duże "ość": wszakże "Wesele w Atomicach" to boki zrywać stojąc nosem na wannie. Potem, jakiś czas później, przeczytałem "Eden" - to była, o ile pamiętam pierwsza książka Lema, jaką czytałem. No i potem były inne...




Terminus

  • Gość
Re: Sherlock Holmes - pomóżci
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 27, 2005, 03:38:40 am »
Cytuj

6. Niedopuszczenie do przedwczesnego rozprzestrzenienia się rodzaju ludzkiego po galaktyce, aby obecni jej panowie mieli czas na przygotowania i mogli później takiemu procesowi skutecznie przeciwdziałać.



To potwierdza, że Ministerstwo Oświaty włada galaktyką. W związku z powyższym nie powinno dziwić, że Ministerstwo Rolnictwa włada wszyskimi galaktykami spiralnymi z poprzeczką, a Ministerstwo Kultury owalnymi.



nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: Sherlock Holmes - pomóżcie
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 27, 2005, 08:47:08 am »
Cytuj
Potem, jakiś czas później, przeczytałem "Eden" - to była, o ile pamiętam pierwsza książka Lema, jaką czytałem. No i potem były inne...

Moją pierwszą lemoksiążką był właśnie Eden. Znalazłem ją po prostu w szafie rodziców, gdy zaczęło mi się nudzić wieczne czytanie Niziurskiego i Tomków Szklarskigo. Ech, ten początek..."W obliczeniach był błąd."

pzdr

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Sherlock Holmes - pomóżci
« Odpowiedź #28 dnia: Kwietnia 27, 2005, 09:05:54 am »
Cytuj
Nie gniewam się 8) ;)

Powiem Ci szczerze, że Lem jakoś nie przypadł mi do gustu. Od czasu kiedy czytałam "Opowieści o pilocie Pirxie", a było to bardzo dawno temu, nie ruszyłam żadnej jego książki.
Ale wiesz, zawsze możecie coś polecić, w końcu mam doczynienia z fachowcami  ;)
Musiala bys poradzic sie naszych forumowych panien, bo np. ja nie rozumiem co Im sie w Lemie podoba, tym bardziej wiec nie doradze ;)

Cytuj
Z kobiet pożytek jest, a owszem. Inaczej by Was nie było na świecie  :P
Damn, nie myslalem ze az tak dobrze sie zrozumiemy ;)

Blady: Wiesz, nie wszyscy tak negatywnie odbierali Lema w podstawowce, ja np. zglupialem (to pozytywne okreslenie :D ). Zreszta, popatrz na wiek nowoprzylaczonych do forum, teraz dodaje sie cos do jedzenia czy cos i szybciej sie kidy ucza niz my. A w ogole wpadlem dlaczego panny nie lubia Lema. Otoz jak wiadomo, kobiety szybciej dojrzewaja, zatem przy pierwszej stycznosci z Pirxem w wieku 15 lat juz wiedza ze to bajki, wiec nie czytaja dalej, my natomiast dajemy sie nabrac i wpadamy  :o

Terminus: LOL

This user possesses the following skills:

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: Sherlock Holmes - pomóżci
« Odpowiedź #29 dnia: Kwietnia 27, 2005, 09:53:03 am »
Cytuj
Blady: Wiesz, nie wszyscy tak negatywnie odbierali Lema w podstawowce


cytuję fragment swojego postu:
"Oczywiście nie oznacza to, iż wszyscy którzy próbowali Lema w podstawówce tak zareagowali na jego twórczość, lecz reakcja ta jest dość powszechna".
Chyba niezbyt dokładnie przeczytałeś ;)

Ja również tak jak ty dzi należałem do tych, u których pierwsza randka z Lemem stała się preludium do stałego związku, znam jednak sporo osób, które zniechęciły się do niego na lata tym przedwczesnym spotkaniem i dopiero teraz odkrywają wartość jego literatury.


Cytuj
A w ogole wpadlem dlaczego panny nie lubia Lema. Otoz jak wiadomo, kobiety szybciej dojrzewaja, zatem przy pierwszej stycznosci z Pirxem w wieku 15 lat juz wiedza ze to bajki, wiec nie czytaja dalej, my natomiast dajemy sie nabrac i wpadamy  :o


Fajna teoria:)

A tak na poważnie, to wydaje mi się, iż powodu takiego a nie innego stosunki większości kobiet do fantastyki należy szukać w samej ich naturze. W związku z pewnymi uwarunkowaniami biologicznymi statystyczna kobieta wykazuje tendencje do działania i myślenia w sposób wyraźnie praktyczny (czego wcale nie krytykuję). W tej sytuacji po prostu nie znajdują one w fantastyce nic godnego uwagi i mogącego je zainteresować.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2005, 10:13:31 am wysłana przez Bladyrunner »