Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 310177 razy)

Falcor

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #45 dnia: Stycznia 21, 2006, 02:59:48 pm »
Zgodzę się z Dzi. Lem nie jest dobrym przykładem dla wizji przyszłości w sensie technologicznym. To raczej filozof niż fantasta. Może zresztą tak tą pracę napisać - trochę na przekór tematowi, starając się udowodnić, że Stanisława Lema bardziej interesuje to co się dzieje w nas samych, jak miedzy sobą funkcjonujemy, jak wszystko odbieramy niż to czym będziemy latać za 100 lat. On często wykorzystuje przyszłą technologie jedynie do uwidocznienia jakiegoś zagadnienia "duchowego" (że tak to nazwę), niż jako gadżet sam w sobie.

ps. a ja mam taki magiczny, ortograficzny papierek tyle, że przed każdym postem sprawdzam czy nie strzeliłem jakichś błędów :)

Sokratoides

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #46 dnia: Stycznia 21, 2006, 03:03:23 pm »
Cytuj
Witam.
Mam na imie Miłosz i jestem tegorocznym maturzystą. Pisze prezentacje na temat "Wizje świata przyszłości na podstawie prozy Stanisława Lema" Wybrałem następujące utwory: "Solaris" "pokój na ziemi" "kongres futurologiczny". Bardzo prosze o jakąś pomoc bądź też porady czy pomysły jak to można zrobić.


Znaczy co można zrobić, bo w zasadzie z Twojego postu nie wynika z czym konkretnie masz problem ? Proponuję zacząć (skoro mówisz, że lekturę masz już za sobą) od analizy porównawczej tych fragmentów, które dotyczą "struktury technicznej" świata przyszłości, a następnie spróbuj w tym kontekście zastanowić się nad sytuacją człowieka  "żyjącego na przyszłościowych warunkach"  (tego właśnie dotyczą książki Lema). Wynotuj sobie najistotniejsze rzeczy, przemyśl je, zastanów się jak chciałbyś to wszystko skomponować i dopiero wtedy zacznij tworzyć właściwą prezentację... warto byłoby też sięgnąć do innych źródeł, choć z drugiej strony... w każdym razie życzę Ci weny twórczej i powodzonka.   ;)

dzi

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #47 dnia: Stycznia 21, 2006, 03:57:04 pm »
Tak Term, ale znowu, to sa zmiany spoleczne, nie technologia tak jak to zwykle bywa w s-f.

Generalnie Lem mowi o zmianach technologicznych, ale zazwyczaj w kontekscie ich wplywu na czlowieka. Czlowiek jest jakby zawsze wyjsciem do rozwazan, nawet gdy mowi o modyfikacjach genetycznych. Lem jest antropocentryczny ;)

Tak na marginesie, Milosz, sam wybierales lektury czy masz narzucone lub zasugerowane? Jak myslisz, bylbys gotow przeczytac cos jeszcze? Za ile ta matura?

Acheron

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #48 dnia: Stycznia 21, 2006, 04:32:47 pm »
Lektury wybierałem sam. Jak już wcześniej wspomniałem przeczytałem "Solaris" i "Pokój na Ziemi". Mam zamiar przerobić jeszcze "Powrót z Gwiazd" oraz "Kongres futurologiczny". Rzeczywiście Lem nie skupia sie na opisywaniu technologi przeszłości lecz na człowieku. Mam jeszcze zamiar wziąć pod uwage "Okamgnienie" Może wybrałem złe pozycje? Myśle jednak , że w tym wypadku nie trzeba sie całkowicie skupiać na osiągnięciach technologicznych. W książce "Solaris" można opisać "Stwory F". Może macie jakieś inne, bardziej pasujące książki Lema pasujące do tego tematu? Mature mam w Maju.

Przepraszam za błędy ortograficzne. Jak już zauwarzyliście mam na to zaświadczenie ;D. Uwierzcie, że dla osób z moją wadą trudno jest nauczyć się zasad ortografii.

Michal_Sapka

  • Gość
Re: [M]
« Odpowiedź #49 dnia: Stycznia 21, 2006, 05:51:22 pm »
Wiekszosc "mlodych" cierpi na dysleksje. Zalosne.

Paweł

  • Gość
POMOCY!! Liteckie i filmowe wizje przyszłości
« Odpowiedź #50 dnia: Stycznia 21, 2006, 10:15:53 pm »
Witam! Nazywam się Paweł. Jestem tegorocznym maturzystą i szukam pomocy w realizacji przedsięwzięcia, jakim jest maturalna prezentacja. Penetrując sieć trafiłem na to właśnie forum gdzie mogłem przeczytać kilka interesujących mnie rzeczy. Ale to jest tylko preludium do tego co ja tak naprawde potrzebuje do swojej pracy! Mój temat to " Literackie i filmowe wizje przyszłości. Omów na wybranych przykładach". Wpisałem sie na to forum z myślą że ktoś pomoże mi w tym właśnie temacie. Za wszelkie informacje bądz konkretne linki bardzo dziękuje, prosze pisac na mojego e-maila.

Pozdrawiam Paweł / Hessu        

edit, 22.I. by Terminus (ortografia)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 22, 2006, 12:01:37 pm wysłana przez Terminus »

Falcor

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #51 dnia: Stycznia 21, 2006, 10:53:45 pm »
Hmm, przybywa tu spragnionych pomocy maturzystów jak komarów na Mazurskich szlakach żeglarskich ;)

Co do wizji przyszłości to wydaje mi się, że ciekawy może być Juliusz Verne. Kiedyś to były wizje, a dziś można zobaczyć co mu się sprawdziło, a co nie. Ogólnie rzecz biorąc to strasznie ogromniasty temat, a filmów i książek na których można się wzorować są ilości nieprzebrane :D Nic tylko o tym pisać, pisać i pisać.

Swoją drogą, cóż za podobna tematyka do wcześniej omawianej ;D

orczi

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #52 dnia: Stycznia 21, 2006, 11:22:42 pm »
Dzięki bez was bym sobie nie poradzil  ;D ;mam nadzieję że teraz będzie tylko lepiej. ;)

Michal_Sapka

  • Gość
Re:
« Odpowiedź #53 dnia: Stycznia 21, 2006, 11:35:26 pm »
Filmy (bo z ksiazkami jestem na bakier):
1. Metropolis
2. Blade Runner
3. 2001/2010
4. Star Wars
5. Total Recall
6. Screamers
7. Equilibrium
8. Matrix
9. Terminator
10. I Robot
11. Hitchhiker's Guide to the Galaxy (czas jest nieokreslony, wiec mozna uznac ze to przyszlosc)
12. Artificial Intelligence
13. Stalker
14. Starship Troopers
15. Ga, ga: Chwała bohaterom
16. O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji
17. Seksmisja
18. Johnny Mnemonic
19. 12 Monkeys
20. Babylon 5 (serial)
21. Battlestar Galactica (serial)
22. Space: Above and beyons (serial)
24. Dune
25. TXH 1138


Wiecej mi "ot tak" do glowy nie przychodzi. Niektore lepsze, niektore gorsze ale kazdy cos pokazuje o przyszlosci. Wiekszosc jednak nadaje sie jedynie do wymienia w liscie poruszajacej jakis temat. Gdybys jednak podal jakie tematy chcesz poruszyc, dawanie tytulow mialoby dla odmiany jakis sens.

Terminus

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #54 dnia: Stycznia 22, 2006, 12:03:09 pm »
Co ma ze światem przyszłości wspólnego Stalker?
Przecież film (jak i pierwowzrów powieściowy) dzieją się współcześnie.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 22, 2006, 12:03:42 pm wysłana przez Terminus »

Michal_Sapka

  • Gość
Re:
« Odpowiedź #55 dnia: Stycznia 22, 2006, 01:31:10 pm »
Film widzialem jakis czas temu i zdawalo mi sie ze dzial sie w przyszlosci.

paulvan

  • Gość
Film / Książka ??
« Odpowiedź #56 dnia: Stycznia 22, 2006, 02:26:53 pm »
Hmm... Film / Książka. Dlaczego tak zatytułowałem posta? Otóż sprawa jest bardzo prosta, poszukuje osoby która jest w stanie i ma taką chęć niesienia pomocy bliźniemu ;D Piszę prace maturalną i szukam osoby która mogłaby mi podać pomocną dłoń ;) Chodzi mi o nakierowanie mnie na odpowiedni tok myślenia, który mogłby zrobić wrażenie na komisji egzaminacyjnej.

Mój temat prezentacji maturalnej podałem już wcześniej ale w ramach przypomnienia "Literackie i filmowe wizje przyszłości. Omów na wybranych przykładach" , tak brzmi on a całości.  Będe wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

Pozdrawiam Paulvan

Terminus

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #57 dnia: Stycznia 22, 2006, 02:36:21 pm »
No to zanim zaczynasz pisać taki rozpaczliwy post z prośbą o pomoc, to przejrzyj cały wątek, zobacz, co się już proponowało, oceń, zapytaj, etc.

paulvan

  • Gość
Re:  
« Odpowiedź #58 dnia: Stycznia 22, 2006, 02:44:01 pm »
Tak więc przeczytałem ALL posty i... gdybym z nich był w stanie wyciągnąć jakąś konkretną wiedzę z pewnością bym "tak rozpaczliwie nie prosił o pomoc". Aczkolwiek podaliście mi
tak jak prosiłem konkretne filmy ale moim zdaniem są one podane tylko wyrywkowo. Chodzi mi o podanie np.5 filmów
naprawde wartych uwagi a nie 50 filmów, nie chce tu używać tego słowa, średniej wartości! Podobnie rzecz ma się z literaturą, bardzo prosze o podanie kilku konkretów a nie samych ogólników. Będe bardzo wdzięczny.

Co do oceny całego wątku to bez dwóch zdań moge powiedzieć że spełnia on swój cel. Można tu podyskutować, dowiedzieć sie wielu ciekawych rzeczy itp.

Falcor

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #59 dnia: Stycznia 22, 2006, 03:05:20 pm »
Wydaje mi się, że ciężko podać np. 5 tytułów przy tak ogólnym temacie. Tematyka SF dotycząca przyszłości jest dość obszerna. A na czym chciałbyś się skoncentrować? Sporo filmów z dość dokładnymi opisami znajduje się w temacie "Filmy SF warte i nie warte obejrzenia".

Traktując sprawę jako bardzo otwartą to można polecić zarówno "Star Trek" jak i "Zardoza", a to przecież dwa zupełnie inne spojrzenia na SF. Michal_Spaka podał już zresztą sporo tytułów, wśród których znajdują się naprawdę dobre pozycje. Niestety te pięć najbardziej Ci odpowiadających  będziesz musiał wybrać sam :)

Z książek SF niewiele mogę polecić bo dla mnie monopolistą w tej dziedzinie jest Stanisław Lem i ewentualnie Juliusz Verne - więc ja szukałbym wśród ich tytułów.