Ostatnie wiadomości

Strony: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Czas nieutracony III: Powrót]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Grudzień 01, 2021, 12:13:23 am »
Wedle Gajewskiej cały ten szpital to Lwów (getto).
Jeszcze nie przeczytałam i bez tego czytania wygląda mi to na "pod tezę"...w takim razie Solaris to też getto...albo obóz w którym więźniowie są poddawani nieludzkim eksperymentom...bez przesady, ale jak się  człek za bardzo wkręci w jeden typ interpretacji to też niedobrze.
Cytuj
Tylko, jakie imię wybrać na tytuł?
 Durellowski zaczynał się Justyną.
Stefan sumuje to i owo, a później panie nieco dodają od się i zmieniają tło;)
Cytuj
A..śladami... nieee. On wszak głównie po obozach. A to ma być więcej Mniszkówna, ostatecznie Jasnorzewska łamana przez Ferrante 
Panie...no to...Anna go tam szuka...a spotyka...kogo spotyka? Wielenieckiego...co on taki sam?...niestety to nietrafiona partia...wyjeżdża do Warszawy i tak się mijają:))
Cytuj
OH! Cóż za porywający opis szczęścia, będę musiał się przedefiniować... życiowo. Przed kolejnym okrążeniem  :D
Czyli wszystko pasuje to zasady nieoznaczoności...można ew. uzupełnić klasykiem Archimedesem... szczęście myślane zanurzone w cieczy realnego, traci na wadze tyle, ile wyparte przezeń złudzenia.
Nie wiem jakie złudzenia miał Stefan...sądząc z wypowiadanych sztywnych fraz oraz zdarzeń, w których uczestniczył...dla niego szczęściem mogło być to mało porywające światło zokienne gwarantujące bezpieczeństwo.
Zresztą...jakie marzenia o szczęściu można było mieć w zrujnowanej Warszawie, z pełną głową lęków?
Abstrahując od firanek i mebli...trudno być osobą myślącą i nie mieć świadomości przemijania wszystkiego. W tym opisie może i wielkie napięcia uleciały, ale cień w rutynie został.

Niemniej - patrząc na twórczość Lema: potrafił pisać o szczęściu? Jakoś wychodzi mi, że szczęście jednego wychodziło bokiem drugiemu...
12
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Grudzień 01, 2021, 12:13:13 am »
Tu jest ten niedany Lemo-Kochan (jeszcze).
https://chomikuj.pl/komiks6/S*c5*81UCHOWISKA/KLASYKA+literacka+II+-+s*c5*82uchowiska+Polskiego+Radia
Trzeci od góry, trzeba kliknąć w odtwarzacz, który pokazuje się po prawo.
13
Hyde Park / Odp: Fakty medialne
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Smok Eustachy dnia Grudzień 01, 2021, 12:12:23 am »
Gruchnęła plotka że Polsat szykuje nową audycję satyryczno-polityczną na wzór Szkła Kontaktowego i w Tyle Wizji. Są to plotki niczym nie potwierdzone więc najpierw może potwierdźcie  a potem róbcie gównoburzę? Gwiazdami tam mają być Jaruzelska i Ziemkiewicz. Weźcie jeszcze Warzechę i Otokę-Frąckiewicza. Takie imprezy nie udawały się (Interia!) bo totalni dostawali kociokwiku i zaczynali się miotać, że się nie godzi z pisiorami pod jednym dachem. Teraz deepface Węglarczyka z Onetu się spieniła. Pseudowęglarczyku zatrudniasz chyba Warzechę do felietonów który jest gorszy niż Ziemkiewicz? Nie?

Polsat dostrzegł chyba powstanie takiej centrowej grupy zmęczonej nieco toporną propagandą TVN i TVP. Stąd robi się przestrzeń na taki obrotowy program w którym zelżą i reżim i opozycję. Ale uwaga: jeśli zachowają minimum przyzwoitości to będą musieli być propisoscy, bo tak się przyzwoitość rozkłada w społeczeństwie.Weźcie se puśćcie filmy Ziemkiewicza i wyobraźcie że to idzie w Polsacie. O to chodzi. Jest to dalsze rozpychanie się pisizmu. Jaruzelska też jest propisoska z uwagi na programy, które tworzy. Zaprasza pisiorów, co powduje ból zadka totalnych i prowadzi swe wywiady w antytotalnym stylu. Wolałbym aby takimi cechami wyróżniała się np. Lichocka no ale trudno.

Kolejną grupa docelową są ludzie wierni ideom z którymi PiS szedł do wyborów w 2015 roku i którym nie podoba się sprzeniewierzenie tym ideom. Tj Kaczor się sprzeniewierzył im forsując piątkę dla zwierząt, GLOBCIO i inne takie. I tu warto jakiś rozrachunek zrobić. Obrona polskich interesów o. Węgla.

Czy w Polsacie nastąpi bunt pracowników oburzonych Ziemkiewiczem? No nie sądzę. Fali rezygnacji nie będzie i przecierpią. To już nie te czasy.Ale jeśli w Polsacie jest jakaś szyszka totalna z chowu Wyborczej to impreza się nie uda. Może takich planów w ogóle nie ma? Ale z drugiej strony skoro Ziemkiewicz nie zaprzecza to coś może być na rzeczy? Autonomię se muszą zagwarantować. Ciekawe, szczególnie że pisiory na tłiterze też toczą pianę...
14
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Czas nieutracony III: Powrót]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Listopad 30, 2021, 11:36:37 pm »
Cytuj
Raczej krakowsko-warszawski...albo krakowsko-nieczawski..
No co!  :) W pierwszym tomie jeździ do ojca, a ten we Lwowie. Wedle Gajewskiej cały ten szpital to Lwów (getto). W drugim tomie większość akcji też we Lwowie. Trzeci w Krakowie z wypadami.
Wiem, nazwa Kraków nie pada w tekście, ale i w oryginalnym "Kwartecie" też podobny zabieg, wciąż wspominany tam Wielki Poeta - ukryty dodatkowy bohater utworu, podobnie bez nazwiska (Kawafis).
Czwarty, czyli  czwartet  zatem też byłby krakowski  :) Tylko, jakie imię wybrać na tytuł?
 Durellowski zaczynał się Justyną.
Cytuj
...chyba, że którąś wyślesz do Lwowa śladami Stefana.
Bardzo dobry pomysł, trzeba go  wykorzystać.
We Lwowie mogla być Anna... ale i Barbary już napisane nie wyklucza.
A..śladami... nieee. On wszak głównie po obozach. A to ma być więcej Mniszkówna, ostatecznie Jasnorzewska łamana przez Ferrante  :D
Cytuj
Może - nie wiem.
Droczyłem się tylko, to była Helena.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5e/Rakowice_Cemetery%2C_tomb_of_Helena_and_Roman_Husarski_%28Polish_sculptors%29%2C_26_Rakowicka_street%2C_Krak%C3%B3w%2C_Poland.jpg
Cytuj
Ale za przypisy do Szczepcia tom I odpowiada Tomasz Fiałkowski - sprawdź na samiuteńkim końcu...
Zatem...jego halinia culpa.
Cytuj
Nie - proszę pana - szczęście zostało opisane...postudium Stefan opisał Annie...:

Gdybyś nie odjechała wtedy, zostałabyś może moją żoną i wkrótce obchodzilibyśmy dziesiątą rocznice ślubu, tej jesieni. Mielibyśmy właśnie dostać mieszkanie, bo stawiają kolonię i klinika ma dostać jeden dom. Nowe meble, firanki w oknach, wieczorem światło, jedno z takich - wskazał ręką jasne okienka Mariensztatu. - Byłoby sporo milczenia, bo wszystko zostałoby już opowiedziane, i znalibyśmy nawzajem swoje życiorysy, ów tren, który niesie się za sobą
...itd.itp.
Cytuj
OH! Cóż za porywający opis szczęścia, będę musiał się przedefiniować... życiowo. Przed kolejnym okrążeniem  :D
Czyli wszystko pasuje to zasady nieoznaczoności...można ew. uzupełnić klasykiem Archimedesem... szczęście myślane zanurzone w cieczy realnego, traci na wadze tyle, ile wyparte przezeń złudzenia.
Cytuj
Tak właśnie myślałam, że po prostu czytnę jeszcze raz i jak coś mi grzytnie to napiszę w tamtym wątku - tak, jak z tymi papierami Sekułowskiego.
Ok. to tego się trzymajmy.
15
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Listopad 30, 2021, 11:30:11 pm »
Patrząc na ich politykę - filmy kręcone bez cienia pomyślunku i spójnej wizji (nawet relatywnie lubianego "Łotra..." dotyczy - za kulisami był chaos, a scenariusz to pełna improwizacja), legendaryzacja starego materiału, za którą nie idzie bynajmniej zastąpienie jej czymś jakościowo lepszym*, szumne zapowiadanie i ciche cancelowanie projektów (dwie trylogie, samodzielny film, serial) chyba nic już nie powinno dziwić...

* Nawiasem: coś podobnego stało się właśnie na poletku "ST":
https://treknews.net/2021/11/30/review-star-trek-coda-book-3-oblivions-gate/
Acz trzeba przyznać, że - na tle miotającego się Lucasfilmu - CBS/Paramount jawi się symbolem stałości w swoim regularnym karmieniu widzów "Trekiem" niepierwszorzędnej jakości ;).
16
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Czas nieutracony III: Powrót]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Listopad 30, 2021, 10:55:27 pm »
Cytuj
W razie, gdyby jednak czasu mało...machnę recenzję nienapisanego tomu ...o, "kwartet krakowsko-lwowyjski. Epilog".
I wtedy, do Próżni...
:))))
Raczej krakowsko-warszawski...albo krakowsko-nieczawski...chyba, że którąś wyślesz do Lwowa śladami Stefana...i jak to w "Kwartecie..."  zrelacjonuje nam zakryte karty tej...historii - jej oczyma;))
Cytuj
Fakt, mówili na nią Hela, może też Hala.... fonetyczna zbitka? Niee...sięgam głębiej, a głębiej ten kukiełkowy cytat ze Szczepańskiego (strona 339, tom I). Zaglądam, bo akurat mam  :)
I tam w przypisie... Halina z Burtanów. Kto robił przypisy do Szczepcia?
A może ona naprawdę była Halina? 
Może - nie wiem.
Ale za przypisy do Szczepcia tom I odpowiada Tomasz Fiałkowski - sprawdź na samiuteńkim końcu...
Cytuj
Aaanie - to zajawki możliwego szczęścia - preludium;)
Aaatak to? Chodzi o szczęście spełnione, jego opis? Postludium?
Pani żartujesz sobie??? Szczęście spełnione przestaje być szczęściem. To jest ta...zasada nieoznaczoności szczęścia?
To będzie w czwartym tomie...o ile coś z tego przyjeżdżamszesnastego wyszło. Coś więcej niż kolejny referat...
Nie - proszę pana - szczęście zostało opisane...postudium Stefan opisał Annie...:

Gdybyś nie odjechała wtedy, zostałabyś może moją żoną i wkrótce obchodzilibyśmy dziesiątą rocznice ślubu, tej jesieni. Mielibyśmy właśnie dostać mieszkanie, bo stawiają kolonię i klinika ma dostać jeden dom. Nowe meble, firanki w oknach, wieczorem światło, jedno z takich - wskazał ręką jasne okienka Mariensztatu. - Byłoby sporo milczenia, bo wszystko zostałoby już opowiedziane, i znalibyśmy nawzajem swoje życiorysy, ów tren, który niesie się za sobą...itd.itp.
Cytuj
Hmm...ale jak?
 Nowy, aneksy do starego? On jest dość rozbudowany.
Może tylko te sprawy, które zostały wywróconymi (lub rozbudowanymi) kolejnymi tomami?   :-\
Tak właśnie myślałam, że po prostu czytnę jeszcze raz i jak coś mi grzytnie to napiszę w tamtym wątku - tak, jak z tymi papierami Sekułowskiego.
17
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Listopad 30, 2021, 09:28:29 pm »
@Term

Obrazek niezły, biorę do muzeum ;):
https://muzeum4rp.iq.pl/wiki/index.php?title=Plik:RzeszaPospolita.png

@NEX

To jak Gates twierdzi, że pandemijka zdaje się zmierzać ku końcowi (i w przyszłym roku - jak dobrze pójdzie - koroniak stanie się zwykłym grypopodobniakiem*), też mu nie uwierzysz? ;)
https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-11-18/gates-says-covid-deaths-may-drop-to-flu-levels-by-mid-2022
https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/nauka-i-technika/bill-gates-o-pandemii-covid-w-2022-r-liczba-zgonow-spadnie-drastycznie-do-poziomu/stfmsnq

* Oczywiście piszę to na skróty, wymienił cały szereg czynników, które mogą to sprawić (w tym szczepienia i powstanie/odkrycie stosownych leków).

@S.E.

Jak już ktoś komentujący w/w tweet zauważył - nie należy mylić skuteczności z efektywnością (gdzie pierwsza może się różnić od drugiej, bo testy kliniczne obejmują pewien, nieduży, wycinek populacji):
https://toolbox.eupati.eu/glossary/skutecznosc-kliniczna/?lang=pl
(Na temat polityki informacyjnej NIZP-PZH się nie wypowiadam.)

Tymczasem pojawiła się praca, której autorowi wychodzi, że zawiniły raczej jenoty, niż nietoperze:
https://www.science.org/doi/10.1126/science.abm4454
https://tech.wp.pl/pandemia-covid-19-mogla-zaczac-sie-inaczej-niz-sadzili-naukowcy-nowe-badania-6706851289029408a

Trwają próby ograniczenia transmisji wirusa za pomocą... gumy do żucia:
https://www.cell.com/molecular-therapy-family/molecular-therapy/fulltext/S1525-0016(21)00579-7
https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8303046,koronawirus-guma-do-zycia-covid-19-sars-cov-2-badania-naukowcy.html

Wyjaśniła się (prawdopodobnie) zagadka Podkarpacia:
https://wiadomosci.wp.pl/sa-najgorzej-wyszczepieni-a-iv-fala-jakos-u-nich-nie-wybucha-wyjasnia-sie-fenomen-podkarpacia-6710043347663488a

I stuknął nowy smutny rekord czwartofalowy - 526 ofiar:
https://portal.abczdrowie.pl/rekordowa-liczba-ofiar-czwartej-fali-kolejne-szpitale-wstrzymuja-planowe-przyjecia

W związku z czym ministerstwo postanowiło podawać jaki procent zmarłych się nie szczepił:
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-11-30/ministerstwo-zdrowia-386-z-526-zmarlych-z-covid-19-nie-bylo-zaszczepionych/
19
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Czas nieutracony III: Powrót]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Listopad 30, 2021, 07:18:15 pm »
Cytuj
Tylkotylko...żeże - ciut przed depeszą:

Już mijając słup, dostrzegł drukowane zawiadomienie o zjeździe psychiatrów. Spojrzał na datę: szesnastego, to znaczy jutro się zaczyna - pomyślał. - Może pójść? Może...

Może ona przyjeżdża na ten zjazd i to jakieś obłędne nieporozumienie?
Aaa, to zmienia postać rzeczy!
 Może w czwartym tomie się wyjaśni?
Widziałbym kolejną pętlę... po warszawsko-nieczawskiej -> żeńską.
Zestawienie Anny, siostry Barbary i Haliny. Przypadkiem się ot, spotkały, bieżąc na spotkanie z Stefanem.
Obsługiwałaby je ideologicznie pigułka Zosia, która akurat po kolejnym szkoleniu.
Można by z tego niezłą tragikomedię wykroić...w realiach odwilży i wczesnego Gomułki. Panie skonfrontowałyby zalety (i zaloty) S. pod katem etiologicznym.
Jeśli kiedyś będę miał więcej wolnego czasu, to dopisze te brakujące karty historii.  ;) Na razie myślę nad tytułem tej nienapisanej czwórki. W razie, gdyby jednak czasu mało...machnę recenzję nienapisanego tomu ...o, "kwartet krakowsko-lwowyjski. Epilog".
I wtedy, do Próżni...
Aprop Haliny...zabawą postawiona tutaj teza, że Halina to Helena Burtan, znalazła nieoczekiwanych, acz nieświadomych utrwalaczy. Oto czytam w Gajewskiej że Panna, nie wiedzieć czemu u niej Buranat, jest właśnie Haliną - miast Heleną, jak to jest na nagrobku.
W ZZLP poznał Romana Husarskiego i jego późniejszą żonę, Halinę Burant.
Zafrapowało skąd ta omyłka, bo raczej nie z uznania postawionej tu hipoteski.
Fakt, mówili na nią Hela, może też Hala.... fonetyczna zbitka? Niee...sięgam głębiej, a głębiej ten kukiełkowy cytat ze Szczepańskiego (strona 339, tom I). Zaglądam, bo akurat mam  :)
I tam w przypisie... Halina z Burtanów. Kto robił przypisy do Szczepcia?
A może ona naprawdę była Halina?  ;)
Cytuj
Aaanie - to zajawki możliwego szczęścia - preludium;)
Aaatak to? Chodzi o szczęście spełnione, jego opis? Postludium?
Pani żartujesz sobie??? Szczęście spełnione przestaje być szczęściem. To jest ta...zasada nieoznaczoności szczęścia?
To będzie w czwartym tomie...o ile coś z tego przyjeżdżamszesnastego wyszło. Coś więcej niż kolejny referat...
Cytuj
Czyli? Trzeba by zmienić wątek na "Szpitalny"?
Hmm...ale jak?
 Nowy, aneksy do starego? On jest dość rozbudowany.
Może tylko te sprawy, które zostały wywróconymi (lub rozbudowanymi) kolejnymi tomami?  :-\
Bo na razie mamy cudowną przemianę zwitka pustych kartek w całkiem obszerny rękopis, w dodatku szyfrowany... o - a on może był pisany cytryną?
... i dlatego w pierwszym tomie był biały?
A potem...się zaczernił 8)
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10