Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Terminus

Strony: [1] 2 3 ... 51
1
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« dnia: Listopad 25, 2021, 12:15:11 am »
Dla mnie ok ale nie mam chyba takich uprawnień

2
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Listopad 25, 2021, 12:12:46 am »
Rzeczywiście, masę brałem z danych o pociągach towarowych. To by trzeba było tak z 10 razy zmniejszyć, potem wziąć pierwiosnek drugiego stopnia i pewno wyszłoby, iż w/w prędkość v_m może być jeszcze mniejsza. Nie protestuję. Za to za masę muchy ręczę swoją nieistniejącą reputacją -  z wiarygodnych źródeł, mucha domowa.

Ja to bym Panom inne zadanie polecał, by pobawić się szeregami. Od razu zastrzegam, iż rozwiązania nie znam, wymyśliłem wczoraj. Mianowicie, te same dwa pociągi co poprzednio, ruszające w swoim kierunku na takich samych zasadach. Tym razem jednak, na czole każdego z nich mocujemy lustro, umowmy się że "idealne" (zero rozpraszania, lepsze niż to, co ma na pokładzie JWST) skierowane prostopadle do kierunku jazdy. Zamiast muchy, w stronę jednego z pociągów wyrusza puls laserowy (paczka fotonów). Masę fotonów pomijamy, rozmiar paczki pomijamy (można uznać do celu zadania, że to 1 foton). Jaki dystans przemierzy foton zanim pociągi się zderzą?

3
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« dnia: Listopad 24, 2021, 10:54:21 pm »
Dzięki Q potajemnie liczyłem, że rzucisz jakimś takim linkiem:)

4
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Listopad 24, 2021, 09:31:09 pm »
No masz rację z tym kanonem. Dlatego mogę z podniesionym czołem twierdzić, że dla mnie Rey Skywalker to ponury żart, a Luke... a szkoda gadać.

Dzięki, dziś będzie następny odcinek Mandaloriana (gdzieś o 1 w nocy pewno), czekam z niecierpliwością.

5
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Listopad 24, 2021, 09:28:47 pm »
Haha, to ja nawet nie będę rozpatrywał takiej sytuacji:) E_k dwóch tysiąctonowych pociągów w musze.

Dobra nie mogę się powstrzymać... Przeciętny pociąg waży około 7 tyś. ton (towarowy 15 tyś. ale to osobówki rozumiem) czyli 7 000 000kg, predkość 60 km/h czyli 16.6m/s, czyli E_k jednego pociągu to 964 460 000J, dwóch to 1 928 920 000J. Aby te dwa miliardy dżuli przejęła mucha o masie 0.007g czyli 0.000007kg, musi mieć prędkość... chwileczkę... 23475945.1353934m/s, czyli - hoho, tylko 0.07c! No kto by pomyślał. Wystarczy niecałe 10 procent prędkości światła.

Zachowam to sobie jako anegdotę dla swoich studentów jeśli Panowie zezwolą, a w międzyczasie nie przeszkadzam, bo ciekawie się czyta...

6
Update: okazało się, że jednak mam tu we Francji "Czas..." i to nawet wydanie z dodanymi dwoma tomami, czyli mogę się przyłączyć gdy tylko coś przeczytnę.

7
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« dnia: Listopad 24, 2021, 09:12:52 pm »
Oj, nie świadczy to zbyt dobrze o częstości moich odwiedzin, ale dopiero teraz dowiedziałem się o śmierci S.R. Paradoksalnie, głównie z faktu że przestałem znajdywać jego komentarze pod tekstami na Wyborczej - po czym maziek mi potwierdził.
No nic, szkoda człowieka, niezwykle przyjemnie się z nim rozmawiało wtedy, gdy się akurat z nim nie kłóciło. I jeszcze jedno: pasjami zaczytywałem się w jego blogu. Szkoda, że chyba stronę już zdjęto. Zwłaszcza interesują mnie owe ostatnie teksty, których w ogóle nie widziałem.

Gdyby nie to, że jestem emigrantem, pewnie bym go poznał. (Plusy tego są takie, że nie musiałem jeść wedlowskiej).
t

8
O kurcze. Nie mam przy sobie we Francji tej książki, ale tak tylko zajrzałem, porównałem daty i mnie nieco przytkało, że od postu, w którym utworzyłem Akademię Lemologiczną (to brzmi jak przechwałki, ale jednak), mineło 6026 dni, a Wy tu ciągle tak energicznie działacie. W efekcie może nawet sprowadzę tę książkę i się przyłączę. Dobra, przepraszam i nie przeszkadzam w dyskusji.

9
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Listopad 24, 2021, 12:11:36 am »
Nie wiem nawet co na to powiedzieć:
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/zestrzelenie-satelita-cosmos-1408-asat.amp
 ::)

Kilka rzeczy. Po pierwsze, że Rosjanie nie liczą się z kosmicznymi śmieciami, nawet jeśli ich własnych kosmonautów na ISS może to pozabijać. Po drugie, że przy jakiejkolwiek wojnie amerykański GPS przestanie działać w 1 dzień, po zestrzeleniu z połowy satelitów. I tak dalej...

10
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Listopad 24, 2021, 12:08:33 am »
z głębokim szacunkiem patrzę na Twoje propozycje komiksowe, problem w tym tylko że po 2012, cały ten materiał to już nie kanon. nie żeby mi to przeszkadzało w spędzeniu miłych chwil z tym materiałem, oczywiście :)

w międzyczasie ogląda mandaloriana dalej, jestem już na s02e03. Dalej fajne, haha.

11
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Listopad 24, 2021, 12:00:42 am »
Oznaczymy początkową prędkość muchy przez Vm1, a końcową, po zatrzymaniu się pociągów, jako Vm2, masę muchy mm, masę pociągu mp. Wtedy energia sumaryczna układu na początku:
E = Mm*Vm12/2 + Mp*Vp2
i taka sama na końcu (prawo zachowania):
E = mm*Vm22/2
dlaczego z końcowego bilansu energii zniknęła energia kinetyczna obu pociągów (a nie zniknęła energia muchy)?

12
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Listopad 19, 2021, 11:27:50 pm »
Masz na myśli Sezon 7 Clone Wars? Bardzo dobry. W ogóle, doświadczenie z Rebels i SW sprawiło, iż ze wstydem muszę przyznać że te "animowane" (jak to mój szanowny brat nazywa) gwiezdne wojny podobają mi się co najmniej tak samo, jeśli nie bardziej, niż fabularne. Wracając do S7 najlepsze jest oczywiście jego zakończenie, choć gdyby to zależało ode mnie, dorobiłbym tam z dychę odcinków mających miejsce po 'order66', i ukazujących dalsze losy niektórych bohaterów... Lukę tę w pewnym sensie łata BadBatch, ale tylko w ograniczonym zakresie.


13
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Listopad 19, 2021, 11:19:37 pm »
Zresztą nie ma to większego znaczenia, gdyż szereg M. jest niczym innym, jak szczególnym przypadkiem szeregu Taylora.

... a szereg Taylora szczególnym przypadkiem szeregu Hillego dla funkcji analitycznej z różnicami skończonymi...

14
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Listopad 17, 2021, 11:27:42 pm »
Nie no, moi drodzy. Doszedłem to dopiero do 3 odcinka osobiście. Ale wiem dokładnie co się stanie w całej seri bo, ekhem (wstyd się przyznać, ale) naoglądałem się w cholerę tych video z reakcjami, you know what I mean. A tam wszakże wszystko pokazują. Więc skoro obejrzałem reakcję do praktycznie wszystkich chapterów, to wiem "wszystko". No, to co ważne.
Wiem zatem, że będzie Ahsoka, wiem skąd się wzięła, wiem że mowi o Thrawnie, i wiem że nikt nie wie czy znalazła Ezrę. No ba. No i oczywiście (c'mon...) wiem o Luke'u i mimo, iż wciąż nie doczołgałem się do tego odcinka, to ostatnie 8 minut widziałem ze 300 razy. (Więc też się osłuchalem tych pierdzieleń o tym czy "Kylo Ren zabije Grogu" czy nie, co mnie jak się Panowie domyślają g..no obchodzi).

W nawiązaniu do quasi-prowokacji Q że jestem 'starej daty' fanem? Starej daty panie kochany to my tu wszyscy jesteśmy. "Młodzi" to nawet nie wiedzą co to "forum internetowe", w nalepszym razie myśląc, że to piosenka Kultu.  A że bardziej podoba mi się OT od sequeli? Nie słyszałem o nikim, kto by tak nie miał (chyba że Ryan/Ruin Johnson).  Jak powiedziałem, uważam że CW czy Rebels to świetna robota, uważam to za kanon, bardzo mi leży.

15
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Listopad 17, 2021, 11:18:14 pm »
@maziek: Oj może może, na przykład rezystory w obwodach odpowiedzialnych za emulowanie emocji mogą się przegrzać. A nuż wygrzmoci mi kondensator!
(PS. Zauwazyłeś, że wróciłem do awatara który miałem w okolicach 2004 roku? Odnaleziony gdzieś w backupie...)

@L.A.
Tak, chodzi o przedstawienie sinusa jako szeregu Taylora. Jak Pan wie, sinus ma wiele definicji. Jest ta szkolna czyli stosunek przeciwprostokątnej do przyprostokątnej, jest moja ulubiona z wykorzystaniem liczb zespolonych (sinx=(eix-e-ix)/2), no i są te "najwłaściwsze", jako sumy szeregu. Funkcje tryg. mają to do siebie, że gdy Pan rozwinie np. w szereg Taylora, to n-ta pochodna będzie tylko sinusem lub cosinusem zależnie od parzystości (innej możliwości nie ma), zatem można rozwinąć sinx w nieskończony szereg Taylora w taki sposób, że po prawej stronie nie ma żadnej funkcji trygonometrycznej.
Zatem:
sinx=x-x3/3!+x5/5!-x7/7!+...

Ciekawe jest to, iż możemy właśnie zdefiniować sinus w ten sposób. Czyli powiedzieć "sinx" to jest suma takiego szeregu, i szlus. Tak czy inaczej, w takiej sytuacji równanie x+sinx=5 można zapisać jako:

2x-5 -x3/3!+x5/5!-x7/7!+... = 0

i takie równanie nie jest już przestępne:) No... z tym że ma nieskończenie wiele wyrazów. Niemniej, rozwiązanie jest znane z dowolną dokładnością, a szereg zbiega się do x=5.61756 i dalsze wyrazy rozwinięcia nie pojawiają się (o ile pamiętam) nawet przy zwiększaniu n. To mniej więcej miałem na myśli.

pozdrawiam

PS. Wzory takie jak ten prof. Nowickiego (którego nie znam, siedzę zbyt głęboko w matematyce stosowanej, i do tego nie w  Polsce, by z nim pracować. Prawdopodobnie nazwałby mnie fizykiem, haha.) są bardzo przyjemne w użyciu, wystarczy podstawiać kolejne n by to "wyczuć". Z kolei, jest nieskończenie (nieprzeliczalnie) wiele  liczb, których nie da się nijak "analitycznie" przedstawić inaczej, niż jako sumę nieskończonego szeregu (np. pi, e...) więc dla matematyków, taka liczba jest dobra, jak każda inna. Słowem, jak kto pokaże panu Kowalskiemu na ulicy zapis "16/9" to powie on "liczba". A jak ktoś pokaże matematykowi zapis "2x-5 -x3/3!+x5/5!-x7/7!+... " to on powie dokładnie to samo (podczas gdy p. Kowalski podrapałby się w głowę). To, niestety, tworzy między "nami" i "nimi" pewną płaszczyznę na której często dochodzi do nieporozumień. Ale spoko, zdawać sobie z tego sprawę to już pierwszy krok.

Strony: [1] 2 3 ... 51