Autor Wątek: Sprawy różnakie  (Przeczytany 508473 razy)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1155 dnia: Maja 08, 2015, 11:18:56 pm »
Hehe. A mi sie wydawalo, ze cos podobnego, o tych stworzonkach na dnie rowu, w kontekscie ewolucji, Lem pisal w Okamgnieniu.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1156 dnia: Maja 08, 2015, 11:46:47 pm »
W sumie to bardzo nie przekręcił, nie ma się co czepiać :) . Sens jest, cytat takowy jak widać był.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1157 dnia: Maja 08, 2015, 11:56:18 pm »
I nawet rurkoczułkowce na dnie morza są:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rurkoczułkowce

Choć z promienicami to wiele wspólnego nie mają:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Promienice

(Co widać.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1158 dnia: Maja 27, 2015, 10:11:40 am »
The topic or board you are looking for appears to be either missing or off limits to you.
???
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1159 dnia: Lipca 07, 2015, 07:45:27 pm »
Poczytałem sobie jak Oramus Marek zachwala pracę rodzonej żony ;):
http://www.galgut.eu/teoria-wszystkiego-istnieje/
I jedno mnie tkło, że to traktowanie ewolucjonizmu jako klucza do wszystkiego to jest wszak Lema podejście. I, że chyba Mistrz tu absolutnym prekursorem był (jeśli się mylę w kwestii prekursorstwa, prosiłbym o sprostowanie.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1160 dnia: Lipca 07, 2015, 10:17:13 pm »
Próbowałem to skomentować tak: "Tę ksiązkę powinien przeczytać (i zrecenzować) Marcin Ryszkiewicz, najwybitniejszy obecnie polski popularyzator darwinizmu. Tak uważam.", lecz witryna odmówiła zamieszczenia tego komentarza, tłumacząc powody tajemniczo: "BŁĄD: Empty CAPTCHA"

R.
« Ostatnia zmiana: Lipca 07, 2015, 10:20:17 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1161 dnia: Lipca 07, 2015, 10:44:27 pm »
Proste, jak tutka ;): nie wpisałeś Pan kodu literkowo-cyferkowego z obrazka i tym samym nie dowiodłeś Pan ędżinowi oramusowej strony, żeś Pan nie spambot.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1162 dnia: Lipca 07, 2015, 11:25:35 pm »
Miszczu, tam nima żadnego kodu :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1163 dnia: Lipca 08, 2015, 01:19:37 am »
Faktycznie... Widać jest to Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart (bo to "captcha" znaczy) ze szkoły Opaków, obecny przez nieobecność... ::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1164 dnia: Lipca 08, 2015, 10:34:20 am »
hi,hi, hi...
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1165 dnia: Lipca 21, 2015, 10:57:16 am »
Poczytałem takie se rozważania robotycznych niańkach (w ramach cyklu prowadzonego wspólnie z tymi od X Prize) na oficjalnej startrekowej stronie:
http://www.startrek.com/article/robot-caretakers-what-could-go-wrong

Najwięcej uwagi autor poświęca robotowi Care-O-bot 3 (który mi nawet do "Tragedii pralniczej" pasuje, bo jak pralka kanciasty).

TU więcej o nim:

A to strona producenta:
http://accompanyproject.eu/

Ponadto, co się poniekąd z poprzednim wiąże, poczytałem se również na blogu Washington Post wywiad z facetem, który napisał (i właśnie wydaje) pracę "Treconomic" (niby o "StarTreku", faktycznie bardziej o perspektywach gospodarki post scarcity):
https://www.washingtonpost.com/blogs/the-switch/wp/2015/07/07/what-the-economics-of-star-trek-can-teach-us-about-the-real-world/

Kluczowy fragment:

Manu Saadia: There's no longer any necessity to work to sustain oneself. Machines complement our work as humans and allow us to escape the most dreadful effects of scarcity. Poverty, hunger, all that.
Instead of working to become more wealthy, you work to increase your reputation. You work to increase your prestige. You want to be the best captain or the best scientist in the entire galaxy. And many other people are working to do that, as well. It's very meritocratic, similar to my friends who are mathematicians or scientists. And it's extremely hard.
The nature of work is no longer tied to conspicuous consumption, or the necessity to actually feed yourself or to make money. Work has become something that allows you to increase your reputation, or your reputational capital. That's how it's depicted in the series.
That sounds similar to what other science fiction universes have predicted. When you get approval from other people, it allows you to spend it and gain real-world resources.
What's amazing to me is that this is an amazing time to think about this. We're beginning to get a few hints of what the post-money, reputation-based economy might look like, if you look at things like Instagram, Vine, places where people put a huge amount of work into basically just gaining a certain amount of reputation. It's fascinating to see. Or even Wikipedia, for that matter. The Internet has begun to give us a hint of how much people will work, for no money, just for reputation.


Brzmi to dość baśniowo, aczkolwiek Mistrz chyba uznawał scenariusz post scarcity za możliwy... choć potencjalnie prowadzący do indiotyzmu.

ps. Dostępne sieciowo fragmenty "Treconomics" (przedmowa i rozdział pierwszy):
https://www.inkshares.com/projects/trekonomics/book_segments/introduction-3720
https://www.inkshares.com/projects/trekonomics/book_segments/chapter-1-money-went-the-way-of-the-dinosaurs-
(Jedną z ciekawszych postawionych tam tez jest twierdzenie, ze brak gotówki nie równa się brakowi kapitału.)
« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2015, 11:30:20 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1166 dnia: Kwietnia 18, 2016, 03:30:54 pm »
http://kulturaonline.pl/lifeline,moj,przyjaciel,z,kosmosu,tytul,artykul,21342.html

Dlaczego mi się to z komunikatami wystukiwanymi przez ramiona Terminusa skojarzyło?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

MarcinK

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1167 dnia: Kwietnia 21, 2016, 07:31:02 pm »
Dziś w antykwariacie nabyłem bardzo tanio wydanie Astronautów z 1957 i Powtórkę, był też Obłok Magellana z 1959 roku i Sezam z 1954, no ale budżet nie pozwolił.
Sprzedawcę od razu polubiłem zwłaszcza że powiedział:
Drugiego takiego pisarza jak Lem nie będzie
To było science fiction pełną gębą, a nie jakieś elfiki
  ;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1168 dnia: Kwietnia 21, 2016, 08:53:03 pm »
Mam to wydanie Astronautów,  "tatowe", tyko jako nieodpowiedzialny młodzian zszargałem okładkę :) . Czytałem je w I klasie szp :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #1169 dnia: Kwietnia 21, 2016, 09:34:47 pm »
He, a ja mam takie - z 1952 roku wydanie 2.

Z antykwariatu - patrzę na cenę 180 złotych...to chyba tanio wtedy...kiedy. ???
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana