Autor Wątek: Stan wojenny i okolice  (Przeczytany 152418 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #270 dnia: Grudnia 07, 2016, 03:46:00 pm »
Zobaczcie, jaka cisza na portalach. Naradzają się, CO napisać. Sondaż był rozesłany rano.
Najprościej byłoby postawić zarzut bezczelnego fałszerstwa. Kto by tam wierzył komuszemu CBOS-owi pułkownika Kwiatkowskiego...
« Ostatnia zmiana: Grudnia 07, 2016, 03:48:26 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #271 dnia: Grudnia 07, 2016, 07:49:40 pm »
Nie bywam na portalach to nie wiem, ale co najmniej jedna opcja może pisać śmiało: odkłamywanie historii zakłamywanej przez 25 lat przynosi wreszcie skutki. Więc skoro nikt nie pisze to widocznie nikt nie zwrócił uwagi na taki drobiażdżek w ferworze gremialnego obrzucania się gównem na oślep.

Na temat dlaczego to się zmienia to myślę, że nie chodzi tylko o wzmiankowane czynniki, raczej o to, że temat stanu wojennego przesuwa się z dziedziny doświadczenia zbiorowego ale własnego - w dziedzinę pamięci społecznej o fakcie osobiście nieprzeżytym. A co ważniejsze w tym samym kierunku dryfuje rozeznanie sprawy na tle epoki. Ponadto obserwuję dość zabawne zjawisko "politycznej niemożności stwierdzenia faktów", polegające na tym, że jedna strona ogłosiła, że stan wojenny to 100% zło a kto mówi choćby w 1% inaczej ten komuch. Z tego powodu druga strona bezpiecznie mówi to samo - coś jak z Powstaniem Warszawskim czy żołnierzami niezłomnymi. Widzę, że nie istnieje żadna możliwość racjonalnego rozliczenia się ani z jednym, ani z drugim, z przyczyn czysto politycznych.

W przypadku stanu wojennego kluczowe jest stwierdzenie, czy było realne zagrożenie radziecką interwencją, czy nie. Bez odpowiedzi na to pytanie rozumna ocena jest niemożliwa.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #272 dnia: Grudnia 07, 2016, 08:11:15 pm »
I wojną domową.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #273 dnia: Grudnia 07, 2016, 09:02:28 pm »
Cios dla zwolenników tezy o niesłuszności stanu wojennego (przedchwilne doniesienie CBOS):

Dlaczego cios? Mistrz powiedział kiedyś +/- coś takiego: "w głosowaniu powszechnym nie da się ustalić stałej grawitacji" (znów z pamięci, bo nadal nie znalazłem oryginalnego, pewnie zgrabniejszego, sformułowania tej myśli; za wspomożenie cytatem-z-podaniem-źródła będę wdzięczny).

Więc tak, jak napisaliście:
W przypadku stanu wojennego kluczowe jest stwierdzenie, czy było realne zagrożenie radziecką interwencją
I wojną domową.
czy nie. Bez odpowiedzi na to pytanie rozumna ocena jest niemożliwa.
I to jest robota dla historyków, którym może uda się rzecz wyjaśnić, a może nie (wystarczy pogadać prywatnie, czy nawet pół-prywatnie, np. na spotkaniu autorskim, bo część z nich popularne książki pisze, z jakimś historykiem, a uczciwie przyzna jak nikłe zaufanie często można mieć do źródeł, i jak bardzo wirtualny jest obraz przeszłości, jakim się posługujemy z braku lepszych alternatyw), w każdym razie stworzyć jakąś interpretację dostępnych faktów prawdopodobniejszą od innych.

Wyniki sondaży - abstrahując od tego, czy zgadzają się z moimi odczuciami dot. wiadomej sprawy, czy też nie - mówią wyłącznie o stanie świadomości społecznej, nie o historycznych faktach.

(Przy czym nie kwestionuję tu sensowności robienia takich ankiet - zarówno te, które dają wyniki reprezentatywne, jak i te naginane pod potrzebę - wracamy do kwestii postprawdy ;) - stanowią użyteczne narzędzie dla polityków itp. co na falach nastrojów społecznych surfują. Natomiast nie ma co od nich oczekiwać czegokolwiek więcej.)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 07, 2016, 09:12:16 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #274 dnia: Grudnia 07, 2016, 09:31:52 pm »
Q, Ty ćwiczysz na polityka czy cuś, że takie truizmy zawalasz ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #275 dnia: Grudnia 07, 2016, 09:33:34 pm »
@ Q.
Zgadzam się całkowicie.
Jednak ośmielę się dodać, że ostatnim tematem (moim) a propos doniesień sondażowych jest tylko i wyłącznie stan świadomości społecznej.
BTW: ustalanie historycznej prawdy przy pomocy najdemokratyczniejszych ustaw i najuczciwszych wyroków sądowych mam za obrazę rozumu.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #276 dnia: Grudnia 07, 2016, 09:49:52 pm »
Q, Ty ćwiczysz na polityka czy cuś, że takie truizmy zawalasz ;) ?

Dla Ciebie truizmy, boś inteligentny, tymczasem, jak wychylić nosa poza Forum, to się okaże, że nawet dla hamerykańskich patres conscripti pewne oczywiste rzeczy nie są oczywiste ;), albo dobrze udają ;).

A na polityka się nie szykuję, gdybym się szykował, to bym pewnie twierdził, że Suweren ma zawsze rację, nawet jak udziela odpowiedzi, które potem w Familiadzie można podziwiać (jeśli się ma do tego cierpliwość, i dostateczną dozę masochizmu).
« Ostatnia zmiana: Grudnia 07, 2016, 09:54:57 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #277 dnia: Grudnia 07, 2016, 09:55:01 pm »
Pamiętaj w razie czego, że potrzebujesz asystenta ;) . Albo tego, doradcę.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #278 dnia: Grudnia 07, 2016, 09:58:00 pm »
Najpierw to sponsorzy kampanii wyb. byliby potrzebni ;). Ile możesz dać? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #279 dnia: Grudnia 07, 2016, 10:01:11 pm »
Spadaj ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #280 dnia: Grudnia 07, 2016, 10:06:01 pm »
Nie płacisz - nie licz na stołki ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #281 dnia: Grudnia 07, 2016, 10:24:44 pm »
Poczekam, aż zapłacisz mi za milczenie ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #282 dnia: Grudnia 07, 2016, 10:26:58 pm »
A szlachetność? Ideowość? Bezinteresowność? Oddanie Sprawie?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #283 dnia: Grudnia 07, 2016, 10:33:16 pm »
Cytuj
Najpierw to sponsorzy kampanii wyb. byliby potrzebni ;). Ile możesz dać? ;)
Na razie prezydentura internetu. Ale to początek, tymaczasem dawajta sciepę bo na razie cienko.
O, tu:
https://patronite.pl/prezydent
Może będą z tego fructa?  ;)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 07, 2016, 10:35:13 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #284 dnia: Grudnia 07, 2016, 10:33:26 pm »
Jak nie będzie chciał płacić to podkabluję go oczywiście bezinteresownie i z pełnym oddaniem :) . Taką mam ideę :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).