Autor Wątek: Solipsyzm  (Przeczytany 91235 razy)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #45 dnia: Kwietnia 27, 2006, 01:25:24 pm »
Cytuj
Dlaczego sie nie pokrywa?

Kazdy z nas moze przyjac postulaty solipsyzmu jako prawdziwe i zyc.


W zasadzie tak... tylko po co dokręcać nieistniejące śrubki...

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #46 dnia: Kwietnia 27, 2006, 01:31:07 pm »
Cytuj
Uważam, że nie trzeba czasu by wykluczyć punkt 1
Oj, dwuznacznie wyszło.

To jeśli pan Soliter (tak nazwałem Solipsystę) jest sam w swoim świecie, którego de facto nie ma i wszystko mu się zdaje to ktoś/coś go musi bodźcować by mu się zdawało i to raczej intencjonalnie. Ergo: w jego świecie lub metaświecie musi ktoś/coś być (Bóg nie bóg) stąd nie może być sam. Postulat 1 sam się znosi.
Nawet jeśli śni to prądy móżgu musi coś pobudzać.

Punkt 2 nie ma związku logicznego z p. 1. (a jest "szerszy")
a wzięty sam: "jeżeli coś istnieje nikt nie może o tym wiedzieć" nie ma sensu ni uzasadnienia. Ni to oznajmienie, ni twierdzenie.
Równie dobrze można by rzec: "jeżeli nic nie istnieje nikt nie może o tym wiedzieć" I cóż z tego ? Ten punkt po prostu nic nie mówi.
Punkt 3:
ale tam... Nie dajmy się zwariować staremu sofiście Gorgiaszowi  :)


He he, dobry jest ten Soliter...
A jaki wielokontekstowy...

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #47 dnia: Kwietnia 27, 2006, 01:55:49 pm »
Cytuj

W zasadzie tak... tylko po co dokręcać nieistniejące śrubki...
Po to by pojechac ta nieistniejaca ciuchcia ;)

This user possesses the following skills:

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #48 dnia: Kwietnia 27, 2006, 01:59:04 pm »
Przyszła mi do głowy jeszcze jedna rzecz związana z doświadczeniem myślowym przeprowadzanym przez Kanta. Zakłada ono "znikanie" wszystkiego wokół nas, tak aż nic nie pozostanie. Skąd pewność, że "zniknęliśmy" już wszystko? Moim zdaniem, nie można tego stwierdzić.

CU
Deck
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2006, 01:59:26 pm wysłana przez Deckert »

Rachel

  • Gość
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #49 dnia: Kwietnia 27, 2006, 02:06:37 pm »
Czytając dyskusje przypomniał mi się jeden z rodziałów książki o Zen, którą kiedyś czytałam.
Jest tam rozdział mówiący o Trzech Doskonałych Pieczęciach Dharmy, ogólnie mowiąc są to trzy najważniejsze właściwości/cechy życia.
Trzecia z nich dotyczy braku poczucia tożsamości z otaczającym nas światem. Z punktu widzenia Zen należałoby porzucić własne koncepcje świata i pogrążyć się w czystym wewenętrznym doznaniu.
Widzę tu pewne zbierzności z ideą solipsyzmu. Posiadanie przekonania, że tak naprawdę, to dookoła nie istniej nic tylko pustka, z której jednak my czerpiemy energię do działania.
Nie ma czegoś takiego, co można by uznać za "ja" w typowym znaczeniu.
I mały cytat z nauk współczesnego mistrza Rosi Genpo:

Owa przestrzeń, zwana także pustką, nie jest nicością, lecz czymś głęboko rzeczywistym i realnie istniejącym. Jest źródłem, z którego wszystkie inne rzeczy powstają i do którego powracają, z którego się wyłaniają i w którym się rozwiązują. Rzeczywistości tej nie mozna dotknąć ani zobaczyć; nie może być przedmiotem poznania, a mimo to istnieje i jest naszym prawdziwym Ja. Każdy z nas używa jej do woli przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jaźń nie ma kształtu, rozmiarów, barwy i formy, a jednak wszystko, co widzimy, słyszymy, czujemy i czego dotykamy, także jest Nią

Co o tym myślicie? Czy wydaje Wam się realne życie według tej zasady? Jak wtedy postrzegamy nasze otoczenie?

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #50 dnia: Kwietnia 27, 2006, 02:33:40 pm »
Ja mysle ze tak jest i z usmiechem obserwuje jak ludzie na calym swiecie i we wszystkich wiekach wierca sie i probuja opisac to wlasnymi slowami tworzac religie, bogow i filozofie.

This user possesses the following skills:

Rachel

  • Gość
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #51 dnia: Kwietnia 27, 2006, 02:35:28 pm »
Hmmm......myślę, że trochę niesprawiedliwie wrzucasz filozofię i religię do jednego worka ::)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2006, 02:35:58 pm wysłana przez Rachel »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #52 dnia: Kwietnia 27, 2006, 03:25:59 pm »
Hehe co ja slysze na tym forum?! A czyz religie nie sa filozofiami?

This user possesses the following skills:

Edredon

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Ruch to życie, bezruch-trwanie
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #53 dnia: Kwietnia 27, 2006, 03:44:48 pm »
A jak, Dzi, sytuujesz światopogląd w tym kontekście ?

oczywiście nie swój tylko ogólnie  :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2006, 03:51:29 pm wysłana przez paszta »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #54 dnia: Kwietnia 27, 2006, 03:49:25 pm »
Hehe moze to smiesznie zabrzmi ale nie rozumiem pytania  ;D Powaznie!

This user possesses the following skills:

Edredon

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Ruch to życie, bezruch-trwanie
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #55 dnia: Kwietnia 27, 2006, 03:54:45 pm »
No jak się ma czy winien mieć człowieka światopogląd do religii, filozofii, nauki ...ten tego, zresztą pewnie to już gdzieś było na Forum :-/
Czego zresztą tutaj nie było :)
Oj, no może banalne pytanie mi się wymskło .. :-X
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2006, 04:03:22 pm wysłana przez paszta »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #56 dnia: Kwietnia 27, 2006, 04:19:31 pm »
Czlowieka swiatopoglad jest filozofią. A powinien sie miec tak jak on sam uwaza. :)

This user possesses the following skills:

Rachel

  • Gość
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #57 dnia: Kwietnia 27, 2006, 04:25:12 pm »
Cytuj
Hehe co ja slysze na tym forum?! A czyz religie nie sa filozofiami?


dzi moim zdaniem i nie pewnie nie tylko moim nie są ;D

A teraz coś na poparcie mojej tezy.
Religia, to cały system wierzeń i praktyk, okreslający podejście człowieka do różnie pojmowanej sfery sacrum. Swoją religię manifestuje się w wymiarze doktrynalnym, w czynnościach religijnych, w sferze społeczno-organizacyjnej i w sferze duchowej.
Najczęściej relacja człowieka w stosunku do sacrum koncentruje się wokół wspaniałości tego drugiego i chęci dorówanania mu.

Filozofia, to wiedza, której źródłem jest ciekawość świata i zdziwienie nim. Często stawianym tutaj pytaniem jest sens życia.
Platon jako podstawowe podawał trzy problemy filozofii - Prawdę, Dobro i Piękno.
Kant postawił cztery podstawowe pytania:
Co mogę wiedzieć?
Co powinienem czynić?
Na co mogę mieć nadzieję?
Czym jest człowiek?

Jak pewnie sam zauważysz religia( dla osób wierzących) może być odpowiedzią na niektóre te pytania, ale na pewno nie jest tym samym co filozofia.

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #58 dnia: Kwietnia 27, 2006, 09:54:26 pm »
Cytuj
Owa przestrzeń, zwana także pustką, nie jest nicością, lecz czymś głęboko rzeczywistym i realnie istniejącym. Jest źródłem, z którego wszystkie inne rzeczy powstają i do którego powracają, z którego się wyłaniają i w którym się rozwiązują.

Co o tym myślicie? Czy wydaje Wam się realne życie według tej zasady? Jak wtedy postrzegamy nasze otoczenie?


Moim zdaniem to jest właśnie dokładne przeciwieństwo solipsyzmu, bo zakłada istnienie czegoś innego, poteżnego  i nadrzędnego w stosunku do poznającej istoty. Jeśli już można w ogóle wyrokować z tak krótkiego fragmentu, to raczej można to "coś" porównać do Boga.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2006, 11:13:57 pm wysłana przez Terminus »

Terminus

  • Gość
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #59 dnia: Kwietnia 28, 2006, 02:39:13 am »
Cytuj
Czlowieka swiatopoglad jest filozofią. A powinien sie miec tak jak on sam uwaza. :)


Znowu macie mały konfilkt wynikający z nieścisłego używania pojęć.Należy wprowadzić rozróżnienie:
1. To, co się kolokwialnie zwie filozofią, czyli zbiór wyrażanych przez daną jednostkę poglądów i przekonań, różnie umotywowanych. Np.

,,Jacek to ma taką życiową filozofię, że żadnej nie przepuści. Nawet starszej."

albo

,,Zeskoczył ze stosu drzewa, zamachnął się szpadlem i głowa Hartneya potoczyła się w błoto. Cóż, jego zdradza się tylko raz. To element jego filozofii."

2. Filozofia jako nauka, kierująca się naukową metodą wywodzenia twierdzeń od aksjomatów. Ta, jako taka, różni się od religii tym, iż jedyną rzeczą przyjętą bez dowodzenia są w każdej teorii jedynie aksjomaty.
W religii środek ciężkości danego problemu może być położony zmiennie raz bardziej w kierunku uzasadnienia rozumowego, raz w kierunku nieartykuowalnych przekonań, tożsamych z wiarą. Stąd pewne rozróżnienie.
A zatem w sensie dosłownym jedno z drugim ma niemało wspólnego, występują jednak zasadnicze różnice.

A to, że dzi jak zwykle rzuca na tapetę swoje półslangowe teorematy typu "wszyscy są wierzący" albo "filozofia=religia" to nie wystarczający powód do podniecenia. W przeciwnym razie wszyscy pomrzemy na nadciśnienie.

Na koniec prezent od PWN:

(www.swo.pwn.pl)

religia

zespół wierzeń dotyczących genezy, struktury i celu istnienia człowieka, ludzkości i świata (zwykle jest to wiara w Boga, bóstwa, nieśmiertelność duszy); także: związane z nim obrzędy, zasady moralne i formy organizacyjne (tj. instytucje religijne)
<łac. religio>

filozofia

1. rozważania na temat istoty i struktury bytu, źródeł ludzkiego poznania, zasad wartościowania, sensu życia i sposobów jego godnego prowadzenia, miejsca człowieka w świecie i jego poglądu na świat, obejmująca tradycyjnie historię filozofii, teorię poznania, ontologię, logikę, etykę, estetykę, psychologię i socjologię (na przełomie XIX i XX w. psychologia i socjologia wyodrębniły się jako osobne dyscypliny naukowe)


2. uogólnienie danej dyscypliny lub gałęzi wiedzy (np. filozofia historii, filozofia prawa)


3. dział danej nauki zajmujący się tymi uogólnieniami i związanymi z nimi problemami i pojęciami


4. zasady, idee, cele leżące u podstaw czegoś, zwykle jakiegoś działania; koncepcja


5. pot.
a) wydział uniwersytetu, na którym są prowadzone studia z zakresu tej nauki


b) żart. rzecz trudna do zrozumienia, wykonania



<gr. philosophia, od phileo lubię + sophiamądrość>