Autor Wątek: Wieczny Wszechświat  (Przeczytany 52863 razy)

Terminus

  • Gość
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #45 dnia: Marca 04, 2006, 11:44:46 am »
Cytuj
Wróciłem właśnie z odczytu w planetarium i chciałem się tylko podzielić taką informacją, że według dr Stanisława Bajtlika (tego od "Symulatora faktu" z TVP) wszechświat jest płaski. W sumie to nie tyle według niego, co najnowszych badań (sprzed kilku miesięcy).


Znaczy w jakim sensie? Że jest statyczny?

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #46 dnia: Marca 04, 2006, 01:05:37 pm »
Nie no gdyby był statyczny to nie zmieniałby wielkości. Płaski oznacza, że rozszerza się wiecznie, ale coraz wolniej.
EDIT: Aha ja z kolei czytałem gdzieś, że Wszechświat jest otwarty, czyli będzie się wiecznie rozszerzał i to coraz szybciej.
« Ostatnia zmiana: Marca 04, 2006, 01:08:47 pm wysłana przez nty_qrld »

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #47 dnia: Marca 04, 2006, 02:42:04 pm »
Płaski w sensie, że nie jest sferyczny ;D

Przytaczając porównanie dr Bajtlika to przypomina on raczej powierzchnię nawiniętą na walec, ale zamkniętą ze wszystkich stron. Może coś bardziej na kształt torusa.

Osobiście wszelkie wypowiedzi tego typu traktuję z przymrużeniem oka i nie zdziwiłbym się, gdyby za miesiąc ktoś zaproponował wszechświat w kształcie trójkąta ;)

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

jacekmw

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #48 dnia: Marca 09, 2006, 01:20:25 pm »
Twierdzenie o płaskości wszechświata odnosi się do właściwości przestrzeni, a nie do jego kształtu. Słowo 'płaski' wzięło się z analogii z płaską powierzchnią - to jest wszystkie pomiary nie wykazują efektów zniekształceń ani kuli ani siodła. Płaskość wszechświata wynika też z gęstości energii/masy we wszechświecie równej gęstości krytycznej.
Teoria Wielkiego Wybuchu została w latach 80-tych uzupełniona przez tak zwaną inflację, która sprawiła, że świat jest homogeniczny i - płaski. Tak wykazał B. Green - jej autor. A jak dotąd nikomu nie udało się tej teorii obalić. Ktoś chętny ?

Pozdrawiam

Terminus

  • Gość
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #49 dnia: Marca 09, 2006, 02:16:28 pm »
Czemu nie.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #50 dnia: Marca 09, 2006, 02:32:50 pm »
Rozumiem ze Term wlasnie obala teorie ;)

This user possesses the following skills:

Terminus

  • Gość
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #51 dnia: Marca 09, 2006, 03:30:13 pm »
Zawsze miło jest coś obalić, szczególnie wieczorem i w dobrym towarzystwie w dzień poprzedzający dzień nieroboczy.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #52 dnia: Marca 09, 2006, 03:44:48 pm »
rozmarzylem sie.........

This user possesses the following skills:

Terminus

  • Gość
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #53 dnia: Marca 10, 2006, 03:35:33 am »
Nie no nie trać nadziei, teorię też bym mógł::) Ale boję się że musiałbym się lekko przekwalifikować...
No ale nigdy nie mów nigdy ::)

jacekmw

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #54 dnia: Marca 18, 2006, 03:38:37 pm »
Nie było mnie na forum jakiś czas - a tu się dzieje - Termi obala teorie !.
Niestety nie znalazłem żadnej wiadomości na temat wyników owej sesji obalania (szukałem na forach astronomii i w kronice policyjnej). Aaaaa - może ta heca z Terminusem kropkowym...

Chciałbym wrócić jednak do bąbelków.
Cytuj
(...)
2.Nie ma czegoś takiego jak wiele wszechświatów (to by było niemaślane masło). Wszechświat to wszech-świat i jak sama nazwa wskazuje to nawet jeśli się składa z jakich różnych bąbli (co jest tylko luźnym pomysłem) to jest jeden. Howking więc bredzi a co najmniej wprowadza zamieszanie... (...)

Pomijając dość kotrowersyjne stwierdzenie o Hawkingu, przyznam że nie słyszałem nic nowego ostatnio o tej teorii, poza ciekawymi rozważaniami na temat wartości stałych w owych światach... Może ktoś wie więcej ?

Luca

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 143
  • Odi profanum vulgus et arceo.
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #55 dnia: Marca 18, 2006, 08:54:25 pm »
Cytuj
Teoria Wielkiego Wybuchu została w latach 80-tych uzupełniona przez tak zwaną inflację, która sprawiła, że świat jest homogeniczny i - płaski. Tak wykazał B. Green - jej autor. A jak dotąd nikomu nie udało się tej teorii obalić. Ktoś chętny ?


Tu na temat najnowszych odkryć, które mają zgadzać się z inflacją:
http://www.newscientistspace.com/article/dn8862-best-ever-map-of-the-early-universe-revealed.html
(oczywiście nieco w sosie naukowej sensacji i przesady, moim zdaniem)
No i chciałbym jeszcze tylko zaznaczyć, że twórcą teorii inflacji był, o ile wiem, Alan Guth (odniosłem wrażenie, że w cytowanym przeze mnie poście przypisuje się to Greenowi).

jacekmw

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #56 dnia: Marca 19, 2006, 01:04:36 pm »
Luca,
Dziękuję za sprostowanie - oczywiście Alan Guth jest ojcem inflacji. Fascynującym jest, że jak dotychczas obserwacje i eksperymenty zdają się ją potwierdzać, podczas gdy zupełnie niezrozumiała jest jej przyczyna...

Brian Greene jest współautorem teorii budowy cząstek i sił elementarnych - jako wibrujących strun (stringów). Na tej podstawie powstała najbardziej udana próba powiązania teorii kwantowej z grawitacją - teoria superstringów. Przyznam, że nie jestem w tym na bieżąco i od czasu publikacji "The elegant universe" wiele się pewnie zmieniło...

Chyba powienienen jednak sprawdzać na wiki przed podaniem nazwisk, jako że się mi one mylą. Jeszcze raz dzięki za sprostowanie. Pozdrawiam.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #57 dnia: Września 09, 2007, 05:50:14 am »
Jeśłi chodzi o koncepcję "wiecznego" Wszechświata, to chyba najbliższym jej z poglądów naukowych XX wieku była tzw. teoria Stanu Stacjonarnego, którą (znany skądinąd czytelnikom SF) Fred Hoyle głosił wbrew obowiazujacej obecnie (a wtedy stawiajacej pierwsze kroki) teorii Wielkiego Wybuchu.

Niestety (a może "stety") w świetle nowszych danych obserwacyjnych okazała się ona błędna.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Gość
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #58 dnia: Września 09, 2007, 11:55:18 am »
Wiesz co, przestań już podnosić te zmruszałe tematy o 5 rano, bo śmiać się chce.
Płaci Ci ktoś za to?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #59 dnia: Września 09, 2007, 02:09:41 pm »
Ale porosłeś Term na jesień...

Był tu wątek o zbóju Gębonie i jak go Trurl z Klapaucjuszem demonem drugiego rodzaju pokonali, demon ten wiecznie żyw jak widać. A papierowa wstęga się odwija, a demon pisze jak były haftowane buciki księżnej Izoldy co ją by Greg Egan dla NF opisał gdyby mu mysz gaci nie przegryzła itd...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).