Autor Wątek: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie !!!  (Przeczytany 73662 razy)

Deckert

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #75 dnia: Czerwca 01, 2005, 02:06:44 pm »
Schizofrenia to zły przykład, gdyż jest to zaburzenie umysłowe na tle lękowym. My mówimy o osobach "zdrowych", które mają sobie "wmówić", że coś nie istnieje. Jak już powiedziałem, jest to pułapka, bo myślenie tego typu doprowadza do pustki absolutnej, gdzie nie ma nawet myśli.

Sokratoides

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #76 dnia: Czerwca 01, 2005, 03:48:06 pm »

Cytuj
Znaczy mowisz o swoim ciele tak? Oczywiscie ze przy tym zalozeniu jego rowniez nie jestes pewien. Jestes pewien natomiast swojej mysli, i o tym np. mowil Kartezjusz w Mysle wiec jestem i o tym pisalem na poczatku "wznowienia" threada :)


Nie, mialem na mysli transcendentalną konstytucję sensu, zgodnie z którą nawet myślenie o sobie jako calości jest warunkowane przez coś, co wymyka się naszej intuicji, a czemu w ramach tej intuicji przypisujemy sens będący pochodną sensu w wcześniej nas zaszczepionego... zdaje się jednak, że solipsyzm tego nie uwzględnia ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 01, 2005, 03:48:58 pm wysłana przez Sokratoides »

dzi

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #77 dnia: Czerwca 01, 2005, 04:12:58 pm »
Cytuj
Schizofrenia to zły przykład, gdyż jest to zaburzenie umysłowe na tle lękowym. My mówimy o osobach "zdrowych", które mają sobie "wmówić", że coś nie istnieje. Jak już powiedziałem, jest to pułapka, bo myślenie tego typu doprowadza do pustki absolutnej, gdzie nie ma nawet myśli.
Jak wmowic. Poprostu mozna tak zalozyc, caly czas nie rozumiem gdzie jest problem. Ja moge np. zalozyc to w tej chwili i wszystko "dziala". Oczywiscie pewnosc swojej mysli jest "automatyczna", bo "tak jakos jest" ze jestesmy siebie swiadomi. A poza tym przyznaje, nazwa "pustka absolutna" pasuje idealnie.
Aha, i schizofrenia jest IMHO IDEALNYM przykladem poznania przez wole czyli generalnie tego o czym mowimy. A to ze naukowcy lekaze nazwali to jakimstam stanem chorobowym ma bardzo malo do rzeczy. Bo dlaczego istnienie pajaka w mozgu schizofrenika jest mniej "wartosciowe" niz fizyczne istnienie pajaka? Dla niego akurat nie ma roznicy...

Cytuj
Nie, mialem na mysli transcendentalną konstytucję sensu, zgodnie z którą nawet myślenie o sobie jako calości jest warunkowane przez coś, co wymyka się naszej intuicji, a czemu w ramach tej intuicji przypisujemy sens będący pochodną sensu w wcześniej nas zaszczepionego... zdaje się jednak, że solipsyzm tego nie uwzględnia ;)
Etam, nie rozumiem :D

Deckert

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #78 dnia: Czerwca 01, 2005, 04:35:42 pm »
Cytuj
Aha, i schizofrenia jest IMHO IDEALNYM przykladem poznania przez wole czyli generalnie tego o czym mowimy. A to ze naukowcy lekaze nazwali to jakimstam stanem chorobowym ma bardzo malo do rzeczy. Bo dlaczego istnienie pajaka w mozgu schizofrenika jest mniej "wartosciowe" niz fizyczne istnienie pajaka? Dla niego akurat nie ma roznicy...



Dzi, powiedz mi z jakim pająkiem chciałbyś się spotkać oko w oko (mówię o jakimś takim fajnym jadowitym), rzeczywistym czy zmyślonym?
Lęk to stan emocjonalny, który zagłusza logiczne myślenia, dlatego przykład schizofrenii jest zły.

dzi

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #79 dnia: Czerwca 01, 2005, 04:52:11 pm »
Nie mialo by to dla mnie najmniejszego znaczenia bo nie wiedzial bym ktory jest fizyczny a ktory, jak to okreslasz, zmyslony.

chmura

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #80 dnia: Czerwca 01, 2005, 04:56:05 pm »

Macrofungel

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #81 dnia: Czerwca 01, 2005, 06:13:10 pm »
Tak przy okazji pająków: był raz taki eksperyment, w którym ochotnikowi zawiązano oczy, a potem włożono mu rękę do gorącej wody. Temperatura wody była stała, a mimo to jak się mu powiedziało, że będzie coraz gorętsza, odnotowywano u niego wzrost aktywności obszarów mózgu odpowiedzialnych za uczucie bólu. Jak widać, nawet ból można sobie wymyślić, i będzie on równie prawdziwy jak ten pochodzący, powiedzmy, od ugryzienia przez pająka. Tak więc dla schizofrenika spotykającego się z jakimś włochatym bezkręgowcem  z rodziny arachnidae nie wyglądałoby to zbyt optymistycznie

Sokratoides

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #82 dnia: Czerwca 01, 2005, 08:13:51 pm »
Cytuj
Etam, nie rozumiem  :D


Etam nie rozumiesz ;). Już spieszę w takim razie z wyjaśnieniem.
Otóż myślenie nasze determinują w różny sposob rozmaite czynniki. Sprawiają one, że myślimy tak bądź inaczej również o nich samych(nadajemy im sens). Nasze rozumowanie podpowiada nam przy tym, że te czynniki (te poznawalne, bądź nie) muszą posiadać wlasne determinanty. Próbujemy więc w poznaniu naszym te determinanty uchwycić(budując rozmaite, logiczne konstrukcje) nadając im znaczenie niejako wtórnie, bowiem nas samych i nasze o nich myślenie właśnie one(pośrednio lub nie) uksztaltowały.
Takie podejście do zagadnienia jest charakterystyczne dla myślicieli nurtu fenomenologicznego, który korzeniami sięga koncepcji I.Kanta. Jak to się ma zatem do solipsyzmu? Otóż każe on nam przyjąć za pewnik istnienie nas samych, a wszystko wokol uznać za spisek mający na celu uprzykrzenie nam życia. Nie wnika on(przynajmniej w swych podstawowych zalożeniach) bynajmniej w to, że myślenie takie samo może być zludzeniem. To podejście jest z kolei charakterystyczne  dla emocjonalnie rozstrojonego(albo niedostrojonego) dziecka i z racjonalnym poznaniem nie ma nic wspolnego.

Mam nadzieje, że chociaż cześciowo udalo mi się rozjaśnić mglistość tego, o czym mówilem.  :)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 01, 2005, 08:19:16 pm wysłana przez Sokratoides »

Terminus

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #83 dnia: Czerwca 01, 2005, 09:39:50 pm »
No, widzicie, ludzie? Ktoś potrafi to wytłumaczyc.
Wniosek wciąż ten sam... solipsyzm jest do bani.  ::)

dzi

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #84 dnia: Czerwca 01, 2005, 10:26:11 pm »
Nie wiem co Wy z tym solipsyzmem, ja tam wole jako wzor Kartezjusza... No ale odrzucanie nurtu i osmieszanie go wydaje mi sie conajmniej pochopne.
Zgadzam sie z tym co napisales, wytlumaczyles dokladnie ze wlasnie mozna pomyslec ze jedynie nasza mysl jest pewna, przedstawiles logiczną i sensowną droge rozumowania przeciwko swojej tezie i potem arbitralnie stwierdziles ze droga ta jest dziecinna.
Slabe ;)

No ale zblize sie troche do tematu bo nie wiem o co chodzi z tym solipsyzmem.
Czyli Waszym zdaniem, bedac w tym filmowym matrixie, dalo by sie spokojnie zauwazyc ze sie w nim jest, tj. ze swiat ktory ogladamy nie jest prawdziwy?

Sokratoides

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #85 dnia: Czerwca 01, 2005, 11:32:52 pm »
Cytuj
mozna pomyslec ze jedynie nasza mysl jest pewna


Tak wlaśnie napisalem  ;)

dzi

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #86 dnia: Czerwca 01, 2005, 11:39:35 pm »
To tak jak ja, dlaczego wiec sie nie zgadzales?
Aaaa, zgadzales sie? :D

Sokratoides

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #87 dnia: Czerwca 01, 2005, 11:41:55 pm »
Między "można pomyśleć...", a "jest pewna" istnieje rożnica  ;)

dzi

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #88 dnia: Czerwca 01, 2005, 11:54:33 pm »
tak, tylko ze nie mozna poznac ktore myslenie jest wlasciwe...

wiec odpowiesz na pytanie o Matrixie?

Sokratoides

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #89 dnia: Czerwca 02, 2005, 12:04:43 am »
Dlatego więc tylko "można pomyśleć...".

Kiedy Neo wreszcie spotyka Morfeusza, ten ostatni kieruje do niego te slowa: "...Przez cale życie czułeś, że z tym swiatem jest coś nie tak...". Neo mial przeczucie, ale nie miał wiedzy, bo niby skąd?